Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.07.2008, 02:40:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ptr cei care inca nu stiau, Stefan cel Mare a fost canonizat de Sf. Sinod al BOR in 1992 si se sarbatoreste la 2 Iulie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.07.2008, 15:35:48
Ioan7 Ioan7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 14
Implicit

Aparator al crestinatatii? In fata cui?! E cert ca turcii nu si`au propus sa ne treaca la Islam, iar daca si`ar fi propus`o, ar fi facut`o imediat. Cred ca e in primul rand e vina scolii ca ne`a sugerat un Stefan care statea singur in calea paganilor, ca singur aparator al Europei, care, e adevarat, tremura de frica turcilor. Sultanii au fost intotdeauna oameni inteligenti si bine sfatuiti, iar faptul ca nu am fost anexati sau transformati in pasalac se datoreaza in mare perte unor considerente politice. Cat despre marile batalii ale lui Stefan... Care sunt alea? Veneau turcii cate o suta de mii odata, moldovenii o taiau prin munti, turcii incendiau cateva sate (neramase incendiate de Stefan), si neavand cu cine sa se bata, plecau acasa. Moldovenii iesiau atunci din munti, vedeau ca nu mai era nimeni, si isi ziceau ca, chipurile, turcii au plecat de frica lor. Pai astea sunt victorii? Oricat de patrioti am fi, e necesar sa intelegem ca noi nu ne puteam compara cu turcii, iar faptul ca am supravietuit lor ca popor si cultura distincta se datoreaza mai mult delicatetii si tactului unui popor care a fost de cele mai multe ori catologat ca pagan si prigonitor.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.07.2008, 17:34:28
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu nu cred ca Stefan cel Mare a fost un sfant.ca a fost cu frica de Dumnezeu si ne-a aparat tara,asta nu il face un sfant.un om cu atatea neveste nu are cum sa fie un sfant.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.07.2008, 18:20:10
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan7
Aparator al crestinatatii? In fata cui?! E cert ca turcii nu si`au propus sa ne treaca la Islam, iar daca si`ar fi propus`o, ar fi facut`o imediat. Cred ca e in primul rand e vina scolii ca ne`a sugerat un Stefan care statea singur in calea paganilor, ca singur aparator al Europei, care, e adevarat, tremura de frica turcilor. Sultanii au fost intotdeauna oameni inteligenti si bine sfatuiti, iar faptul ca nu am fost anexati sau transformati in pasalac se datoreaza in mare perte unor considerente politice. Cat despre marile batalii ale lui Stefan... Care sunt alea? Veneau turcii cate o suta de mii odata, moldovenii o taiau prin munti, turcii incendiau cateva sate (neramase incendiate de Stefan), si neavand cu cine sa se bata, plecau acasa. Moldovenii iesiau atunci din munti, vedeau ca nu mai era nimeni, si isi ziceau ca, chipurile, turcii au plecat de frica lor. Pai astea sunt victorii? Oricat de patrioti am fi, e necesar sa intelegem ca noi nu ne puteam compara cu turcii, iar faptul ca am supravietuit lor ca popor si cultura distincta se datoreaza mai mult delicatetii si tactului unui popor care a fost de cele mai multe ori catologat ca pagan si prigonitor.
Sincer, Ioan am auzit argumentele acestea in randul munor istorici, chiar si domnul Cioroianu, insa asa l-au socotit romanii de aproape 500 de ani incoace, de cand Dumnezeu l-a chemat la Sine, ca un adevarat "sfant", aparator de tara in fata cotropitorilor, si sprijinitor al Bisericilor Ortodoxe de pretutindeni. Drept aceea, socotind ca este bine placut lui Dumnezeu si neamului romanesc, Sfantul Sinod al Bisericii noastre a trecut pe marele domnitor in sinaxarul si calendarul Bisericii in ziua de 2 iulie, cu numele "Binecredinciosul voievod Stefan cel Mare si Sfant." In acest fel au procedat si alte Biserici ortodoxe surori cu unii din marii lor carmuitori politici de alta data, care au fost nu numai aparatori eroici ai tarilor lor, ci si fii buni ai Bisericii Ortodoxe, pe care au stiut sa o apere in fata oricaror vitregii. Asa trebuie sa-l cinstim si noi romanii pe Stefan cel Mare, ca pe un eroul al neamului, dar si ca un "sfant marturisitor" al credintei ortodoxe!

Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.07.2008, 19:27:45
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

stati putin.deci daca nu i s-au luat in considerare pacatele si faptul ca nu a trait ca un calugar(cum i se cere unui sfant),ci i s-au luat in considerare doar faptele sale vitejesti,inseamna ca si unul ca becali ar putea ajunge sfant daca ar conduce tara.pentru ca si dansul ar fi in stare sa apere tara precum Stefan cel Mare la cat sange de razboinic are,a construit biserici,a daruit milioane de dolari saracilor,propovaduieste credinta crestina ortodoxa.mai apare si pe zidurile bisericilor,e cel mai bun prieten cu cei mai de seama calugari,cei de la Athos.
Pentru mine Stefan cel Mare a fost un bun conducator si un bun credincios.Dar departe de a crede ca este un sfant,ca s-a abtinut de la mancaruri,ca a mancat hrana simpla,ca si-a trait viata in rugaciune,etc
cum poate un om sa devina sfant cand intretine relatii sexuale?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.07.2008, 20:12:36
Ioan7 Ioan7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de Ioan7
Aparator al crestinatatii? In fata cui?! E cert ca turcii nu si`au propus sa ne treaca la Islam, iar daca si`ar fi propus`o, ar fi facut`o imediat. Cred ca e in primul rand e vina scolii ca ne`a sugerat un Stefan care statea singur in calea paganilor, ca singur aparator al Europei, care, e adevarat, tremura de frica turcilor. Sultanii au fost intotdeauna oameni inteligenti si bine sfatuiti, iar faptul ca nu am fost anexati sau transformati in pasalac se datoreaza in mare perte unor considerente politice. Cat despre marile batalii ale lui Stefan... Care sunt alea? Veneau turcii cate o suta de mii odata, moldovenii o taiau prin munti, turcii incendiau cateva sate (neramase incendiate de Stefan), si neavand cu cine sa se bata, plecau acasa. Moldovenii iesiau atunci din munti, vedeau ca nu mai era nimeni, si isi ziceau ca, chipurile, turcii au plecat de frica lor. Pai astea sunt victorii? Oricat de patrioti am fi, e necesar sa intelegem ca noi nu ne puteam compara cu turcii, iar faptul ca am supravietuit lor ca popor si cultura distincta se datoreaza mai mult delicatetii si tactului unui popor care a fost de cele mai multe ori catologat ca pagan si prigonitor.
Sincer, Ioan am auzit argumentele acestea in randul munor istorici, chiar si domnul Cioroianu, insa asa l-au socotit romanii de aproape 500 de ani incoace, de cand Dumnezeu l-a chemat la Sine, ca un adevarat "sfant", aparator de tara in fata cotropitorilor, si sprijinitor al Bisericilor Ortodoxe de pretutindeni. Drept aceea, socotind ca este bine placut lui Dumnezeu si neamului romanesc, Sfantul Sinod al Bisericii noastre a trecut pe marele domnitor in sinaxarul si calendarul Bisericii in ziua de 2 iulie, cu numele "Binecredinciosul voievod Stefan cel Mare si Sfant." In acest fel au procedat si alte Biserici ortodoxe surori cu unii din marii lor carmuitori politici de alta data, care au fost nu numai aparatori eroici ai tarilor lor, ci si fii buni ai Bisericii Ortodoxe, pe care au stiut sa o apere in fata oricaror vitregii. Asa trebuie sa-l cinstim si noi romanii pe Stefan cel Mare, ca pe un eroul al neamului, dar si ca un "sfant marturisitor" al credintei ortodoxe!
Georgeval, poate ca am fost inteles gresit... Eu nu contest sfintenia, daca imi este permis sa o numesc asa, lui Stefan cel Mare. De fapt, nici nu am vrut sa ma aventurez pe acest teren, atat de necunoscut mie. Am vrut doar sa atrag atentie ca anumite lucruri sunt usor exagerate, iar ele fac bine uneori- e bine sa avem simtul patriotismului-, doar ca cu cat ne maturizam ar trebui sa sesizam aceste mici diferente, pentru a nu trai in confuzie.

As mai dori sa va propun, legat oarecum si de acest topic, sa renuntati pe cat posibil sa utilizati limbajul de lemn, pt. ca este obositor si, de cele mai multe ori, nu exprima nimic concret.

Multumesc!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.07.2008, 20:20:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Pentru mine Stefan cel Mare a fost un bun conducator si un bun credincios.Dar departe de a crede ca este un sfant,ca s-a abtinut de la mancaruri,ca a mancat hrana simpla,ca si-a trait viata in rugaciune,etc
cum poate un om sa devina sfant cand intretine relatii sexuale?
inseamna ca tu contesti decizia Sf. Sinod. oricum, nu scrie nicaieri ca viata calugareasca este conditia necesara si suficienta ptr sfintenie. cauta in sinaxar si ai sa vezi ca sunt si alti sfinti care au avut viata de familie.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.07.2008, 20:25:15
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.692
Implicit

Alexandra, nici eu nu am intele din prima, insa minunile savirsite de acest erou-sfint sunt de natura salvatoare de neam si marturisitoare de credinta asa cum a fost si Constantin si Elena.
Citeam ca si rusii( Cneazul Alexandru Nevski, Tarul Nicolae II) au asemenea sfinti fara sa fi savirsit minuni de vindecare sau inviere din morti si fara viata monahala deoarece s-au remarcat si au aparta Ortodozia cu scutul si sabia, sau cu diplomatii si strategii SALVATOARE DE NEAM inspirate tot de la Duhul Sfint. Fiecare este cu HARISMA sa, data de la Dumnezeu
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.07.2008, 22:31:23
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

nu spune Iisus sa lasam sabiile jos ca cel ce ridica sabia de sabie va muri?ma rog...nu cunosc cu de-amanuntul viata lui Stefan cel Mare dar cred ca e prea mult sa-l numesc sfant.
si da,daca mi se pare ceva in neregula,care nu e conform Bibliei, contest decizia Sinodului,sau suntem si noi niste catolici cu o conducere infailibila?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.07.2008, 22:42:15
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

inseamna ca tu contesti decizia Sf. Sinod. oricum, nu scrie nicaieri ca viata calugareasca este conditia necesara si suficienta ptr sfintenie. cauta in sinaxar si ai sa vezi ca sunt si alti sfinti care au avut viata de familie.
Da, asta vroiam si eu sa spun, dar vad ca mirela mi-a luat-o inainte :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stefan cel Mare si Sfant marlene Generalitati 20 02.07.2010 18:48:10
Stefan cel Mare si Sfant in rasa monahala? costel Pelerinaje la locuri Sfinte 17 02.07.2010 15:23:24
stefan cel mare si manastirile lui cosmin95 Generalitati 4 16.09.2009 23:09:56
A MURIT MARE STEFAN IORDACHE iulyaan Generalitati 17 14.09.2008 21:11:05