Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.12.2010, 13:31:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Hai ca mai ai putin si-ti creezi o Biblie proprie! Cum sa traiesti in lumea ideilor tale daca-ti respecti propria credinta? Pai, dac-o respecti cu adevarat, ideile si gandurile tale nu sunt ale tale, ci sunt ale lui Dumnezeu, inspirate de Duhul Sfant. Le aperi pentru ca-L respecti pe Stapanul, adica pe Dumnezeu, nu pentru ca sa-ti aperi orgoliul ranit de mare credincios! Crestinul ortodox nu are nimic al sau. Il are in schimb pe Dumnezeu si El e totul. El ii inspira credinta, nadejde si dragoste, El il ajuta sa vorbeasca ori sa taca in numele Sau! Daca vorbim in numele nostru e firesc sa ne simtim ofensati!

Deci se poate vorbi despre Dumnezeu, fara a-L sluji pe Dumnezeu. Atunci suntem atenti sa fim placuti lumii si cam atat. Nu ne suparam nici pe cel care-L blasfemiaza nici pe cei care-L neaga, nici pe cei care-L rastignesc si-L palmuiesc prin diverse pacate! Cam aici vor sa conduca ecumenistii! Pai, daca procedam astfel, mai suntem noi placuti lui Dumnezeu? Nu, te asigur. Suntem placuti noua insine si lumii! Iar Dumnezeul nostru devine mai intai lumea, caci ei vrem sa-i fim placuti, apoi antihrist!

Citeste ,,Mantuirea pacatosilor'' de Agapie Criteanul si vezi limbajul dur in care este scrisa de un sfant! Mustrarea pacatelor si mustrarea de sine ne conduc spre smerenie si spre mantuire. La Dumnezeu nu se merge numai cu politeturi. Pentru a ciopli o creanga de copac cu scopul de a face din ea o coada de sapa, mai iei si cutitul si inlaturi nodurile, ii jupoi coaja... La fel se intampla si cu cei care tind spre mantuire. Lupta cu ei insisi, se lasa modelati pentru a se innoi , pentru a se transforma duhovniceste.

Spunandu-i la timp o vorba de folos aproapelui, il ajuti sa se mantuiasca. Daca i-o spui in numele tau, te simti ofensat in caz ca nu esti ascultat. Daca i-o spui considerand ca astfel il slujesti pe Dumnezeu, simti tristete si compasiune pentru acesta, chiar daca te jigneste. Predica Mantuitorului despre Fericiri ne ajuta sa echilibram balanta. Observam ca in aceasta predica apar si cuvinte dure! Caci se are in vedere fericirea deplina si eterna a omului indumnezeit, nu satisfactia momentana lumeasca si demonica!
Ma bucur ca te iei de mine chiar pe acest thread despre respectatul parerii celuilalt.
Si uite chiar asta fac,iti respect parerea ta,ca trebuie sa intervenim si sa corectam pe ceilalti,atunci cand ei il jignesc pe Dumnezeu sau credinta noastra
Dar eu am o alta parere .Parerea mea este ca intai de toate trebuie sa iubim pe aproapele ,si sa ne cunoastem mai mult pacatele noastre . Intai de orice alta dogma si orice si orice alta autoritate. Acesta este sensul fundamental al poruncilor Mantuitorului :sa iubesti chiar si pe vrasmasul tau,pt a fi desavarsit.
Dar se pune problema cum il mai poti corecta ,daca greseste,cum il mai poti ajuta daca rataceste. Prin echilibru.Ii spui parerea ta,dar o asculti si pe a lui .Caci daca tu vrei sa fii ascultat,asculta-l si pe el .Si in nici un caz nu il jignesti cu ceva,caci atunci nici nu castigi sufletul lui,si il pierzi si pe al tau.
Deci noi doi nu diferim in scopuri ci in metode. Sunt de acord ca trebuie sa intervii cand celalalt rataceste ,dar nu sunt de acord ca acesta e un lucru usor,ca reciti din dogmatica,si gata,l-ai castigat pe celalalt.Iar daca vezi ca nu te intelege,te mai si enervezi si te apuci sa il jignesti .
Pe centura ploiestiului e o tabara de copii,si are un slogan mare la intrare : Cine a salvat un om,a salvat intreaga omenire. De unde se vede ca a ajuta pe celalalt,nu e asa usor,si in nici un caz nu se face cu barda.Trebuie multa diplomatie si tact.
Doar celor sfinti le sta bine cu nuielusa in mana,noua ne sta bine cu smerenia
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.12.2010, 13:39:47
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am observat la unii membri de pe site, ca in ciuda faptului ca posteaza in chip de "bun ortodox", cand intalnesc o parere cu care nu sunt de acord, sar si ataca in toate felurile, mi s-a intamplat chiar si mie sa fiu atacata ... astfel am intalnit expresii, sa te dai cu capul de pereti, esti un terchea berchea, mai rauuuuuuuuuuuuu, se leaga si de mama si de tatal persoanei care isi exprima parerea, esti dus cu pluta si multe altele. mi se pare INGROZITOR de urat.

unde e exprimarea si gandirea libera? daca cineva nu este de acord cu o parere, ok, sa ii spuna parerea lui, dar sa nu se lege de persoana respectiva si mai rau de parinti. fiecare gandeste in felul lui, are mentalitatea proprie, venita din cei 7 ani de acasa, din experienta de viata mai mult sau mai putin vasta, din propriile credinte. si daca cineva e mai direct si spune lucrurilor pe fata iarasi e atacat. asta ne lipseste noua, exprimarea. cand nu ne place ceva dam in cap cu toporul ca e mai usor, de ce sa ne chinum sa explicam, mai, "parerea mea e ca acolo nu ai dreptate", "eu cred asa", "parerea mea este ... ".

acum sper sa nu fiu iarasi atacata, doar incerc ca trag un semnal de alarma, ca unii chiar se pot simti jigniti, de fiecare data cand ne exprimam o parere, sa nu atacam cei pe care nu suntem de acord cu ei. nu se stie cat de mult se poate simti jignita o persoana si cat poate sa sufere pentru 3 cuvinte aruncate dintr-o prostie. am citit odata de madalina manole la prima ei tentativa de sinucidere. cica a fost la emisiunea lui dani si razvan de pe antena 1 si acolo aia au luat-o mai mult in ras, au zis ca vocea ei e pitigaiata si ca pe muzica ei se poate gati...nu mai stiu ce...parca clatite... oricum ceva mancare parca. si asta zambea ea ca na era in fata tv-ului, dar ce a simtit numai ea stia... ca s-a dus acasa si a incercat sa se sinucida. asa ca hai sa nu mai jignim cum ne vine noua la mana persoanele pe care nu le cunoastem, ca nu avem nici un drept ...

azi am vazut ca cineva jignea pe altcineva (care mi s-a parut ca are o parere buna) si chiar se lua si de parinti si nu mi-a placut absolut deloc. eu cand am fost atacata acum nu stiu cat timp in urma pe acest site, chiar mi-au dat lacrimile... si pentru ce? pentru cine? pentru niste persoane care nu le cunosc, nu ma cunosc, dar sa atace stiu si se dau mari crestini mari ... eu gandesc intr-un fel, altul in alt fel, doar Dumnezeu stie care are dreptate si care greseste si doar El judeca. asta e un site de spus pareri proprii nu de atacat, de insultat sau de jignit.

Exprimarea si gandirea libera este in ortodoxie! Din pacate, denumirea acestui site nu are de cele mai multe ori legatura cu gandirea, experientele si propriile credinte ale multora dintre membrii acestui site. Sta in puterea fiecaruia de a nu gresi!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.12.2010, 14:49:39
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Deci se poate vorbi despre Dumnezeu, fara a-L sluji pe Dumnezeu. Atunci suntem atenti sa fim placuti lumii si cam atat. Nu ne suparam nici pe cel care-L blasfemiaza nici pe cei care-L neaga, nici pe cei care-L rastignesc si-L palmuiesc prin diverse pacate! Cam aici vor sa conduca ecumenistii! Pai, daca procedam astfel, mai suntem noi placuti lui Dumnezeu? Nu, te asigur. Suntem placuti noua insine si lumii! Iar Dumnezeul nostru devine mai intai lumea, caci ei vrem sa-i fim placuti, apoi antihrist!
Pai de ce sa te superi, daca spui ca tu transmiti vocea Domnului??Iisus nu s-a suparat pe nimeni.I-a iubit si i-a iertat pe toti! Deci cine esti tu sa te superi si sa acuzi? IUBESTE-I SI IARTA-I! Dar nu-ti asuma atitudini gresite,in numele Domnului !
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Citeste ,,Mantuirea pacatosilor'' de Agapie Criteanul si vezi limbajul dur in care este scrisa de un sfant! Mustrarea pacatelor si mustrarea de sine ne conduc spre smerenie si spre mantuire. La Dumnezeu nu se merge numai cu politeturi. Pentru a ciopli o creanga de copac cu scopul de a face din ea o coada de sapa, mai iei si cutitul si inlaturi nodurile, ii jupoi coaja... La fel se intampla si cu cei care tind spre mantuire. Lupta cu ei insisi, se lasa modelati pentru a se innoi , pentru a se transforma duhovniceste.
Spunandu-i la timp o vorba de folos aproapelui, il ajuti sa se mantuiasca. Daca i-o spui in numele tau, te simti ofensat in caz ca nu esti ascultat. Daca i-o spui considerand ca astfel il slujesti pe Dumnezeu, simti tristete si compasiune pentru acesta, chiar daca te jigneste. Predica Mantuitorului despre Fericiri ne ajuta sa echilibram balanta. Observam ca in aceasta predica apar si cuvinte dure! Caci se are in vedere fericirea deplina si eterna a omului indumnezeit, nu satisfactia momentana lumeasca si demonica!
Faci o mare confuzie. Pai una e sa te mustre dojenitor si plin de iubire,chiar daca foloseste un limbaj dur cum spui tu, UN SFANT care nu mai are pacate( sa de-a cu piatra primul, cel ce nu are pacate!) si alta e sa te faca troaca de porci un individ suburban pentru ca ai indraznit sa iti expui cu intelepciune o parere care nu coincidea cu viziunea lui.(D-na Volga)
Si in predica Mantuitorului apar cuvinte dure? Iti place tie cum suna cuvantul "dur" cred...
Exprimarea Mantuitorului e cat se poate de plina de iubire..Ce cuvinte dure apar? granit?diamant?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.12.2010, 14:59:49
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Cine cauta vesnic argumente,nu va cunoaste niciodata pe Dumnezeu
Asta ce e? Ultima ta maxima?

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
iar toate acestea care le cereti vin dintr-un ,,sine prea plin''
Nu cumva dintr-un creier prea plin??

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Apropo de mantuire,cum ati putea vorbi despre aceasta?
Ma inviti sa tin un discurs despre mantuire sau imi spui subtil ca am mare tupeu ca indraznesc sa sper la mantuire ?

Doamne ajuta si tie!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.12.2010, 15:30:02
Maica Domnului Maica Domnului is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Mesaje: 2
Implicit

victoria uita-te te rog ce-a facut Iisus, am infiintat un thread tot aici in generalitati,il gasesti usor.
Am intervenit caci se simtea nevoia, am sa spun ce trebuie spus si am sa ma intorc de unde am venit caci zice Psalmistul ferictu barbatul care n-a umblat in calea pacatosilor Si pe scaunul hulitorului nu a sezut.Ca ce are in comun sa stea crestinul cu hulitorii credintei? Stefan Cel mare si Sfant s-a lupatat cu cei care ne atacau credinta,iar Dumnezeu i-a fost alaturi, la fel si Constantin cel mare, Sfantul Imparat crestin.
Dar noi am cazut in plasa ecumenismului, exact ce a vrut diavolul s-a intamplat cu noi si noi astazi stam cu ei laolalta nesinchisiti si nu mai stim ce e acea marturisire.
Sfantul Antonie spune ca in vremurile din urma toti vor innebuni si daca unul nu va innebuni ca ei se vor ridica toti ipotriva lui zicand ca el este nebun! Asa s-a intamplat si cu bietul Gheron.. Gheron daca citesti, eu iti multumesc si iti apreciez jertfa ! Fericiti veti fi cand va vor prigoni pe voi si va vor ocara si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra MINTIND! ..pentru Mine
Caci am vazut ca oamenii mint ici cu nerusinare! gheron nu a jignit pe nimeni! Dar ne-a dat o lectie! Asa cum LUAM FOC are cand cineva se ia de mama noastra ,dupa cum ati si facut caci va iubiti mamele de lut, dar de maica Domnului nu v-ati sinchisit! dar asa cum si pe iisus cautau sas-l prinda in cuvant! asa si voi ati extras fraze din context spunand ca el a jignit-o pe mama femeii! Josnica atitudine!
Oicine a citi a vazut ca era vorba de "cum te simti tu cand cineva o jigneste pe mama ta?"
Cine o iubeste pe Maca Domnului il doare!
Dar ati mintit si i-ati rastalmacit cuvintele si ati tabarat pe el intocmai ca iudeii!
Auncati cu pietre asupra singurului om care a spus adevarul si numai adevarul!
Iar administratia acestui site este de plans!Ia spuneti ceva impotriva forumului, spuneti ca slujesc duhului satanei si ca murdaresc sufletele! si luati-va si de maica Domnului! cu anii puteti sa va luati de maica Domnului nimic nu va vor zice! dar de ei? de afacerea lor? ia sa vedeti ca o sa dispar si eu! Dar adevarul e la Dumnezeu si de acolo nu poate fi sters! sa ne fie rusine, frati crestini, ca nu suntem crestini! Sfantul Gheron Iosif al carui nume il avea el spune chiar aseasra am citit, ca mania ne-a dat-o Domnul sa o folosim impotriva diavolului si a OAMENILOR ERETICI!
femeia careia i-a dat el o lectie, volga i-a spus ca ispita este inaluntrul lui, ca i se pare! si asa i-a raspuns si el" ti se pare , vi se pare fratilor, e in inchipuirea voastra! Cu alte cuvinte" Nu mai tipa tu ca o blasfemiaza pe maica Domnului pe Domnul insusi si pe Sfinti, ca ti se pare, stai linistit! Ce metoda! Si i-a aplicat-o ei! Inte;ligent si frumos! Iar admin l-a banat!? ce e asta oameni buni si crestini care va inchinati la maica Domnului? Ce facem noi aici?Omul asta nu a cerut decat sa condamanam erezia ,sa vada vrajmasul ca mai avem sange crestin in noi!dar nu mai avem! Vremurile sunt aproape si dintre noi cativa doar se vor mantui! Se intrevede si de ce a zis Domnul asta aici limpede!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.12.2010, 15:32:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit sa facem dara o salata de pareri 1

Am citit cuvintul de deschidere a acestui thread si inca citeva pareri din primele 2 pagini . Am ramas surprins de modul absolut general la care se vorbeste si din care nu se poate intelege nimic serios, nimic duhovniceste decit de pot deduce ca aici este dorinta de aplicare a politeturilor si a umanismului vest europen in pofida valorilor fundamentale crestine .
dar poate ca exista si useri care se mira de aceasta afirmatie a mea considerind ca de fapt ceea ce voieste societatea umana actuala este f. asemanator cu principiile morale ale crestinismului . Nimic mai mai fals. Am mai spus si explicat aceasta diferenta categorica dintre ceea ce este invatatura si morala crestina si ceea ce este societatea civica impanata cu tot felul de ,,valori" adefapr anticrestine . Umanismul, umanitarismul , egalitarismul, echitatea si politeturile mondene sunt strauine de duhul bisericii. Dar asa cum am spus, nu mai revin, am scris de mai multe ori despre aceaste deosebiri, care sunt cauzele si originile lor precum si scopul declarat de a scoate biserica din viata de zi cu zi a omului si a societatii umane in intregime, de a instraina treptat-treptat pe om de D.zeu si de a-l rupe de EL . Deci nu mai reiau .
Insa am sa fac citeva ,,traduceri" din romana in romana , in sensul declarat de autoarea acestui thread pt. a se explica mai bine si pt. ca vedea deosebirea lucrurilor pe care le simtim amestecate si pt. a vede4a ca asa-zisul drept la replica si parerea fiecaruia este defapt o falsa valoare sau drept uman . Asadar :
Discutiile nu se poarta intre useri asa, aiurea , fara sens, fara subiect, fara valori de raportare, fara consecinte personale si generale, fara noima , in general vorbind . Discutiile se incheaga pe marginea unui subiect religios, care de regula este explicat in teologia ortodoxa, recunoscut si definit clar de sfintii parinti ori chiar de Mintuitorul, statuat si indrituit in totdeauna fie de dogmele ortodoxe fie de canoanele crestine (cea mai frecventa situatie). Nu exista subiect al vietii ortodoxe care sa nu fie descris, explicat sau tradus , ca sa zicem asa . astfel incit noi, ortodocsi, in ziua de astazi nu mai avem ce contributie dogmatica, morala, liturgica, ascetica , s.a.m.d. sa mai aducem la teologia generala deoarece totul a fost talmacit, exolicat. Noi nu main avem decit de implinit poruncile mintuitorului . O data cu venirea Mintuitorului revelatia divina s-a incheiat , ni s-a dat totul.
Si atunci , ce subiect sa discutam noi pe marginea caruia sa mai existe divergente , pe marginea caruia sa mai existe tabere pro si contra , pe marginea caruia sa existe replici si pareri precum si drepturi la alte pareri si alte replici daca in orice discutie se afirma si sensul corect sau semnificatia corecta a subiectului discutata . Deci, pt. ce dreptul la replica ? in ce sens ? Ca sa inventam noi alte dogme sau alte canoane sau un alt cult public liturgic ?
Pai ia sa vedem cum ar suna o discutie dupa celebra lege umanisto-vesteuropeana a dreptului la replica : dumneata sora sa spui, de exemplu, ca biserica patriarhala este minunata si ca in ea se simte prezenta harului lui D.zeu iar eu sa zic , uzind de dreptul la replica , cum ca nu este adevarat , ca nu mai are nici un har deoarece am vazut eu de multe ori oameni fumind in pridvorul ei, rizind, injurind, spunind bancuri cu aluzie la sex, ca am vazut grupuri de rastignitori ai lui Hristos chiar in ea vizitind-o si profanind-o astfel cu prezenta lor acolo, etc.
Dumneata sa spui ca preotii si calugarii care slujesc la ea sunt plini de inteleciune si induhovniciti , iar eu in virtutea dreptului la replica sa spun ca nici pe departe nu este adevarat deoarece am vazut eu 2 calugari certing cu multa patima pe un mirean care isi cerea iertare iar ei l-au scos afara din biserica si l-au alungat de la slujba.
Dumneata sa spui ca are un cor deosebit si care cinta dumnezeieste , iar eu , replicist, sa spun ca asta este o inselare deoarece eu cunosc 2 tineri din cor care desfrineaza cu 2 balerine de la Opera Romana iar ca altii 2 nici nu postesc cu adevarat si si sunt pe deasupra amatori de cafenele si flirturi de ocazie .
Dumneata sa spui ca pictura bisericii este dumnezeiasca si ca in timpul slujbelor privind la sfintii prezenti in picturi te simti ca in rai , eu , replicistul sa spun ca fara sa vreau , acum 2 ani cind se picta biserica eu am mers sa ma inchin si am vazut pictorul sef dindu-se jos de pe schele si sorbind cu nesat vinul dintro sticla .

Si dupa ce fac toate acestea legate de parerile dumitale despre dumnezeire , post, rugaciune, slujbe, candela, icoane, preotime, ierarhia bisericeasca, aghiasma, mir, sfinte moaste precum si toate celelalte (eu nu am extins exemplele si la aceste aspecte deoarece se ingreuna prea mult discursul, intelegi , nu ?) valori crestine iti si bat obrazul si iti spun sa nu te superi pe mine, sa nu-mi zici nimic, sa nu ma defaimezi nici pe mine si nici pe parintii mei care m-au crescut asa strinb si tepos precum kaktusul, deoarece pre de-o parte nu ai voie sa faci asta ca si crestin ci doar sa ma iubesti si sa ma ierti orice as face eu iar pe de alta parte mie trebuie sa-mi acorzi dreptul la replica mea orice prostie as spune eu !
Deci , tu, cea care vorbesti corect si intemeiat despre valorile crestine, nu ai voie sa-mi zici nimic mie, dar eu care sunt ,,luftinspector de gindaci'" am voie sa zic ce vreau eu, sa va fac pe toti cum vreau eu si sa va rastalmacesc credinta in fel si chip deoarece eu am dreptul la replica si voi nu ; voi aveti dreptul doar de a iubi , ierta si accepta orice palamida, orice ragalie, orice buruiana (vorba parintelui Cleopa) care ataca valorile crestine fie din nestiinta putrida fie din atac clar si care din gura isi zice crestin dar care din faptele sau marturisirea sa nici pe departe nu arata astfel

Pai si atunci cum vine faptul cu dreptul la replica si la salata de pareri care nu mai are nici o legatura cu dumnezeirea ?
Ma repet, daca vorbim despre lucruri precise, definite , explicate stiute, cunoscute si rascunoscute , dreptul la replica de ce si pt. cine sa functioneze ?
Dumneata nu vezi ca cei care au lipsuri mari de cunostinte, de moralitate si care nu au viata conform poruncilor si canoanelor bisericii nici mascar nu se rusineaza de starea lor, nici macar nu inchid ochii macar o data ci din contra dau cu tarie , cu tupeu, din ei tot ce voiesc ei iar altii nu au voie sa le replice nimic

Si acum te intreb eu : cum vine asta ? Ce este acela drept la replica pe subiecte crestine ?

Dumneata cind erai la scola , in liceu , la disciplinele de matematica , fizica, chimie, biologie, etc, cind se invatau legile de baza ale stintelor existau colegi care sa aibe dreptul la replica , la o parere a lor personala vesteuropeana ?
Pai la stinta teologiei (stiinta despre D.zeu) cum de voiesti dumneata asa ceva ? Pt. care explicatie serioasa si pertinenta ?

Sunt surprins cum se flutura pe sub nasul ortodocsilor acest drept, cica fundamental , la replica . Doar desfintindu-l pe D.zeu putem crea in teologie dreptul la replica . Dar ar fi existat cu adervarat sau daca ar fi fost folositor il intrioducea prin exemplul personal fie Hristos fie sfintii parinti . Dar Hristos a spus tare frumos :
,, ... nici scripturile nu le cunoasteti , nici in D.zeu nu credeti " - de aici anumiti (?????? ) au introdus ,,dreptul la replica".

Bine ar fi sa luam seama la ce creem atunci cind deschidem gura !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.12.2010, 15:34:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit sa facem dara o salata de pareri 1

Am citit cuvintul de deschidere a acestui thread si inca citeva pareri din primele 2 pagini . Am ramas surprins de modul absolut general la care se vorbeste si din care nu se poate intelege nimic serios, nimic duhovniceste decit de pot deduce ca aici este dorinta de aplicare a politeturilor si a umanismului vest europen in pofida valorilor fundamentale crestine .
dar poate ca exista si useri care se mira de aceasta afirmatie a mea considerind ca de fapt ceea ce voieste societatea umana actuala este f. asemanator cu principiile morale ale crestinismului . Nimic mai mai fals. Am mai spus si explicat aceasta diferenta categorica dintre ceea ce este invatatura si morala crestina si ceea ce este societatea civica impanata cu tot felul de ,,valori" adefapr anticrestine . Umanismul, umanitarismul , egalitarismul, echitatea si politeturile mondene sunt strauine de duhul bisericii. Dar asa cum am spus, nu mai revin, am scris de mai multe ori despre aceaste deosebiri, care sunt cauzele si originile lor precum si scopul declarat de a scoate biserica din viata de zi cu zi a omului si a societatii umane in intregime, de a instraina treptat-treptat pe om de D.zeu si de a-l rupe de EL . Deci nu mai reiau .
Insa am sa fac citeva ,,traduceri" din romana in romana , in sensul declarat de autoarea acestui thread pt. a se explica mai bine si pt. ca vedea deosebirea lucrurilor pe care le simtim amestecate si pt. a vede4a ca asa-zisul drept la replica si parerea fiecaruia este defapt o falsa valoare sau drept uman . Asadar :
Discutiile nu se poarta intre useri asa, aiurea , fara sens, fara subiect, fara valori de raportare, fara consecinte personale si generale, fara noima , in general vorbind . Discutiile se incheaga pe marginea unui subiect religios, care de regula este explicat in teologia ortodoxa, recunoscut si definit clar de sfintii parinti ori chiar de Mintuitorul, statuat si indrituit in totdeauna fie de dogmele ortodoxe fie de canoanele crestine (cea mai frecventa situatie). Nu exista subiect al vietii ortodoxe care sa nu fie descris, explicat sau tradus , ca sa zicem asa . astfel incit noi, ortodocsi, in ziua de astazi nu mai avem ce contributie dogmatica, morala, liturgica, ascetica , s.a.m.d. sa mai aducem la teologia generala deoarece totul a fost talmacit, exolicat. Noi nu main avem decit de implinit poruncile mintuitorului . O data cu venirea Mintuitorului revelatia divina s-a incheiat , ni s-a dat totul.
Si atunci , ce subiect sa discutam noi pe marginea caruia sa mai existe divergente , pe marginea caruia sa mai existe tabere pro si contra , pe marginea caruia sa existe replici si pareri precum si drepturi la alte pareri si alte replici daca in orice discutie se afirma si sensul corect sau semnificatia corecta a subiectului discutata . Deci, pt. ce dreptul la replica ? in ce sens ? Ca sa inventam noi alte dogme sau alte canoane sau un alt cult public liturgic ?
Pai ia sa vedem cum ar suna o discutie dupa celebra lege umanisto-vesteuropeana a dreptului la replica : dumneata sora sa spui, de exemplu, ca biserica patriarhala este minunata si ca in ea se simte prezenta harului lui D.zeu iar eu sa zic , uzind de dreptul la replica , cum ca nu este adevarat , ca nu mai are nici un har deoarece am vazut eu de multe ori oameni fumind in pridvorul ei, rizind, injurind, spunind bancuri cu aluzie la sex, ca am vazut grupuri de rastignitori ai lui Hristos chiar in ea vizitind-o si profanind-o astfel cu prezenta lor acolo, etc.
Dumneata sa spui ca preotii si calugarii care slujesc la ea sunt plini de inteleciune si induhovniciti , iar eu in virtutea dreptului la replica sa spun ca nici pe departe nu este adevarat deoarece am vazut eu 2 calugari certing cu multa patima pe un mirean care isi cerea iertare iar ei l-au scos afara din biserica si l-au alungat de la slujba.
Dumneata sa spui ca are un cor deosebit si care cinta dumnezeieste , iar eu , replicist, sa spun ca asta este o inselare deoarece eu cunosc 2 tineri din cor care desfrineaza cu 2 balerine de la Opera Romana iar ca altii 2 nici nu postesc cu adevarat si si sunt pe deasupra amatori de cafenele si flirturi de ocazie .
Dumneata sa spui ca pictura bisericii este dumnezeiasca si ca in timpul slujbelor privind la sfintii prezenti in picturi te simti ca in rai , eu , replicistul sa spun ca fara sa vreau , acum 2 ani cind se picta biserica eu am mers sa ma inchin si am vazut pictorul sef dindu-se jos de pe schele si sorbind cu nesat vinul dintro sticla .

Si dupa ce fac toate acestea legate de parerile dumitale despre dumnezeire , post, rugaciune, slujbe, candela, icoane, preotime, ierarhia bisericeasca, aghiasma, mir, sfinte moaste precum si toate celelalte (eu nu am extins exemplele si la aceste aspecte deoarece se ingreuna prea mult discursul, intelegi , nu ?) valori crestine iti si bat obrazul si iti spun sa nu te superi pe mine, sa nu-mi zici nimic, sa nu ma defaimezi nici pe mine si nici pe parintii mei care m-au crescut asa strinb si tepos precum kaktusul, deoarece pre de-o parte nu ai voie sa faci asta ca si crestin ci doar sa ma iubesti si sa ma ierti orice as face eu iar pe de alta parte mie trebuie sa-mi acorzi dreptul la replica mea orice prostie as spune eu !
Deci , tu, cea care vorbesti corect si intemeiat despre valorile crestine, nu ai voie sa-mi zici nimic mie, dar eu care sunt ,,luftinspector de gindaci'" am voie sa zic ce vreau eu, sa va fac pe toti cum vreau eu si sa va rastalmacesc credinta in fel si chip deoarece eu am dreptul la replica si voi nu ; voi aveti dreptul doar de a iubi , ierta si accepta orice palamida, orice ragalie, orice buruiana (vorba parintelui Cleopa) care ataca valorile crestine fie din nestiinta putrida fie din atac clar si care din gura isi zice crestin dar care din faptele sau marturisirea sa nici pe departe nu arata astfel

Pai si atunci cum vine faptul cu dreptul la replica si la salata de pareri care nu mai are nici o legatura cu dumnezeirea ?
Ma repet, daca vorbim despre lucruri precise, definite , explicate stiute, cunoscute si rascunoscute , dreptul la replica de ce si pt. cine sa functioneze ?
Dumneata nu vezi ca cei care au lipsuri mari de cunostinte, de moralitate si care nu au viata conform poruncilor si canoanelor bisericii nici mascar nu se rusineaza de starea lor, nici macar nu inchid ochii macar o data ci din contra dau cu tarie , cu tupeu, din ei tot ce voiesc ei iar altii nu au voie sa le replice nimic

Si acum te intreb eu : cum vine asta ? Ce este acela drept la replica pe subiecte crestine ?

Dumneata cind erai la scola , in liceu , la disciplinele de matematica , fizica, chimie, biologie, etc, cind se invatau legile de baza ale stintelor existau colegi care sa aibe dreptul la replica , la o parere a lor personala vesteuropeana ?
Pai la stiinta teologiei (stiinta despre D.zeu) cum de voiesti dumneata asa ceva ? Pt. care explicatie serioasa si pertinenta ?

Sunt surprins cum se flutura pe sub nasul ortodocsilor acest drept, cica fundamental , la replica . Doar desfintindu-l pe D.zeu putem crea in teologie dreptul la replica . Dar ar fi existat cu adervarat sau daca ar fi fost folositor il introducea prin exemplul personal fie Hristos fie sfintii parinti . Dar Hristos a spus tare frumos :
,, ... nici scripturile nu le cunoasteti , nici in D.zeu nu credeti " - de aici anumiti (?????? ) au introdus ,,dreptul la replica".

Bine ar fi sa luam seama la ce creem atunci cind deschidem gura !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.12.2010, 15:50:44
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Victoria 2005

Parintele N.Steinhardt spunea ca,,daca nu putem fi buni,macar sa fim politicosi''.Eu cred ca am fost politicos cu dvs.,mai am multa mizerie in suflet de extirpat,de aceea va rog din suflet iartati-ma ca v-am necajit,sincer n-am vrut.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.12.2010, 15:53:17
Maica Domnului Maica Domnului is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Mesaje: 2
Implicit Zaharia

Cu lacrimi in ochi te-am citit! sa-ti dea Domnul mantuire tie si celor mai tai caci El insusi a grait prin tine! Am simtit harul Sau in cuvintele tale, am simtit ca un sarut divin cald si mangaietor de care aveam nevoie noi cei putini ramasi ,asa neputinciosi si da, rai, cum suntem! Asa este.. usor, usor diavolul ne-a adus exact undew avrut el.. Intre Hristos si antihrist noi astazi il primim cu bratele deschise pe antihrist ! ce clar este! Ce vremuri de care atata m-am temut! mergem ianinte cu domnul, frate drag si ne rugam pentru ei sa se trezeasca am vazut diavolul zilele astea ducandu-se si ascunzandu-se pe sub fuste de frati crestini si parsiv facand apel la "ingaduinta".. aici in Biserica noastra sfanta si Dreapta sfintita cu sange de mucenici marturisitori! Si noi astazi suntem ecumenisti, umanisti, toleranti etcetera.. Ma doare sufletul, de-ar stii oamenii astia cum sufar pentru ei si nu-i pot ajuta.. ei ne considera dusmani ,pe noi cei care le vrem binele!
Dumnezeu sa te rasplateasca, multumesc Doamne pentru fratele Zaharia! Multumesc pentru semnul Tau.. Nu ne lasa Domnul NU NE LASA!
Doamne miluieste-i si lumineaza-i pe toti cei care citesc!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.12.2010, 16:00:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit sistemul m-a dus in eroare !

Imi cer iertare tuturor userilor pt faptul ca unul si acelasi articol al meu este postat de 2 ori dar mai ales ca nu este corectat gramatical . Tehnica m-a indus in erare . Probabil ca cei care vor sa inteleaga ce am spus vor intelege si asa , cu greselile de gramatica prezente .
Cu scuzele de rigoare am sa postez varianta inteligibila din nou !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.12.2010 at 16:02:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11
parerile ortdocsilor despre BOR MariaB Biserica Romano-Catolica 70 14.10.2010 23:18:47
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22
Suntem straini in ochii si inimile celorlalti costel Generalitati 8 23.12.2009 20:10:34
re: pisi si celorlalti Catalinddm Generalitati 3 04.06.2008 23:55:10