Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.06.2011, 09:56:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Acest titlu suna ca:

"Sotia mea vrea a plece. Convingeti-o sa nu! "

Pai daca ea vrea sa ma paraseasca inseamna ca are motive, nu?
Votez pentru afirmatia cu sotia :)

Acum serios vorbind, ceea ce spune MariS mi se pare destul de corect doar ca perceptia lui asupra unor aspecte nu este foarte corecta (dar si asa nu-i place corectitudinea exagerata, nu? ) , dl. N.Priceputu se potriveste cu MariS in idei doar ca nu simte ca ar sminti pe cineva, asta e un risc care fiecare si-l asuma sau nu..

MariS se pare ca nu si-l asuma daca la asta se rezuma motivele lui, mie personal imi este simpatic dar nu cred ca e bine sa convingi un om sa-si asume riscul de a sminti pe altii daca el il constientizeaza ca atare.

Oricum, ma bucur ca nu a facut ca altii sa ne intoarca spatele pur si simplu si inca mai e pe aici..

Last edited by AlinB; 06.06.2011 at 10:17:33.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.06.2011, 10:19:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
dl. N.Priceputu
rog a se citi „nepriceputu” (și fără dl.)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.06.2011, 10:22:18
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N.Priceputu se potriveste cu MariS in idei doar ca nu simte ca ar sminti pe cineva, asta e un risc care fiecare si-l asuma sau nu...
Asemănarea în idei vine de la asemănarea sau identitatea învățătorilor noștri, cred. Dacă ei nu s-au temut că smintesc, nici noi nu ne temem. Dacă venim cu idei originale, străine dreptei credințe, atunci ar trebui, într-adevăr, să ne temem.

Este evident că există diferențe, uneori mari, între opiniile Părinților duhovnicești pe care i-a avut fiecare dintre noi. Unii pun accent mai mult pe corectitudine, alții mai mult pe blândețe, bunătate, îngăduință. Personal, cred că Mântuitorul nu a pus accent pe corectitudine, ci pe blândețe, spunând despre Sine că este blând și smerit cu inima, și criticând de nenumărate ori hipercorectitudinea fariseilor, care prin strictețea lor puneau poveri grele pe umerii oamenilor iar de iubire uitau. El S-a îndurat de toți și pe nimeni nu a întrebat dacă a dus o viață corectă. Iar criteriile Judecății celei înfricoșătoare știți foarte bine care sunt (sau care este, căci în definitiv se rezumă la unul singur: mila).
La părinții ortodocși găsim adesea exprimări de genul: „mai mare este ceva decât altceva”, adică este o ierarhie a virtuților: mai mare este ascultarea decât postul, mai mare este pacea decât dreptatea ... ș.a.m.d. Astfel de exprimări nu spun că ceea ce e pe locul doi nu contează, ci doar că nu e pe primul loc.
În sensul ăsta își exprima și Părintele Rafail Noica îngrijorarea că ortodoxia românească ar putea să cadă în greșeala iudeilor din vremea Mântuitorului, și anume suficiența provenită din conștiința de „popor ales”.

Last edited by N.Priceputu; 06.06.2011 at 10:59:01.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.06.2011, 14:37:44
Cautatorul_isihiei's Avatar
Cautatorul_isihiei Cautatorul_isihiei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Cautatorul_isihiei
Implicit

Desi nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea, fiind un membru relativ nou si tacut al forumului, pot sa zic ca inteleg schimbarea de atitudine a domnului MariS. Si eu simt ca mai mult ajut in vre-un topic daca tac decat daca postez ceva. Insa parca totusi se intrevede o speranta. Desi in interior sunt mocirla, sper ca totusi din mila lui Dumnezeu sa mai apara prin aceasta mocirla cate-un firicel de nisip care sa reflecte putin razele care le primim de la Domnul Iisus Hristos prin citirea Sfintei Scripturi sau a cartilor duhovnicesti. Parca totusi as pune vre-un gand bun si as nadajdui in mila lui Dumnezeu, ca in postari sa se mai gaseasca cate-un firicel de nisip care sa reflecte totusi ceva din lucrurile ziditoare de suflet pe care le citesc.
Intr-adevar concentrarea pe isihie, contemplatie si rugaciune presupune intrucatva limitarea timpului acordat internetului, cam are darul de a imprastia mintea. Citisem undeva prin Filocalie parca, ca in implinirea unui lucru este 8/8, din care 4/8 este mila lui Dumnezeu ceruta prin rugaciune, 3/8 pastrarea pacii interioare, iar de-abia 1/8 implinirea propriu-zisa a lucrului respectiv. Parca asa erau proportiile, corectati-ma daca gresesc. Din cate am observat calculatorul, daca nu esti atent are "darul" de a modifica acel 3/8, dar poate sunt eu mai slab. Trebuie o anumita paza...dar mai intai, minunat exemplu: sa fim buni, da, mai intai sa fim buni...
__________________
„Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate celelalte se vor adăuga vouă.” (Mt 6, 33)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.06.2011, 15:06:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ma bucur nespus sa aflu ca MariS nu ne-a parasit, si ca a ales sa aiba parte numai de o perioada de insingurare pe acest forum. Spun insingurare, nu singuratate, pentru ca nu este singur. Noi toti ii suntem alaturi, indiferent de ce decizie ar lua.

Din acest motiv nici nu am incercat sa-l conving in vreun fel sa ramana. El insusi m-a convins (si cred ca ne-a convins), mai inainte, si fara sa-si propuna acest lucru, sa revenim de fiecare data aici, numai si pentru a ne bucura de mierea duhovniceasca izvorata din trairea si cuvintele sale.

Nu spun cuvinte mari. Sunt cuvinte prea mici pentru cineva care prin fiecare postare, nu doreste decat sa ne picure in suflet "har, smerenie si jertfa de sine"!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.06.2011, 17:30:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Asemănarea în idei vine de la asemănarea sau identitatea învățătorilor noștri, cred. Dacă ei nu s-au temut că smintesc, nici noi nu ne temem. Dacă venim cu idei originale, străine dreptei credințe, atunci ar trebui, într-adevăr, să ne temem.

Este evident că există diferențe, uneori mari, între opiniile Părinților duhovnicești pe care i-a avut fiecare dintre noi. Unii pun accent mai mult pe corectitudine, alții mai mult pe blândețe, bunătate, îngăduință. Personal, cred că Mântuitorul nu a pus accent pe corectitudine, ci pe blândețe, spunând despre Sine că este blând și smerit cu inima, și criticând de nenumărate ori hipercorectitudinea fariseilor, care prin strictețea lor puneau poveri grele pe umerii oamenilor iar de iubire uitau. El S-a îndurat de toți și pe nimeni nu a întrebat dacă a dus o viață corectă. Iar criteriile Judecății celei înfricoșătoare știți foarte bine care sunt (sau care este, căci în definitiv se rezumă la unul singur: mila).
La părinții ortodocși găsim adesea exprimări de genul: „mai mare este ceva decât altceva”, adică este o ierarhie a virtuților: mai mare este ascultarea decât postul, mai mare este pacea decât dreptatea ... ș.a.m.d. Astfel de exprimări nu spun că ceea ce e pe locul doi nu contează, ci doar că nu e pe primul loc.
Se poate pune accent pe blandete la infinit.
Atat timp cat nu dauneaza adevarului de credinta.
Aia e linia rosie peste care nu se trece.

Unii cred ca pana acolo este doar asprime si incrancenare si de abia de acolo incepe blandetea si bunatatea. Gresit.

Prietenul nostru MariS a sarit linia respectiva de cateva ori, nu foarte mult, dar suficient, a primit niste critici si s-a suparat nitel..

Nu cred ca e cazul sa se supere, poti merge si cu blandetea intr-o mana si cu adevarul in cealalta, a intoarce privire de la una din ele invocand ca scuza pe cealalta, este adevarata cauza extremismului.

Citat:
În sensul ăsta își exprima și Părintele Rafail Noica îngrijorarea că ortodoxia românească ar putea să cadă în greșeala iudeilor din vremea Mântuitorului, și anume suficiența provenită din conștiința de „popor ales”.
Sigur ca da, daca ne credem mai mult decat suntem, dar asta nu are legatura cu apologetica (nu "apologeticum") adevarului de credinta facuta la modul decent, fara exagerari si extremisme.

Last edited by AlinB; 06.06.2011 at 17:34:42.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.06.2011, 19:02:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Asemănarea în idei vine de la asemănarea sau identitatea învățătorilor noștri, cred. Dacă ei nu s-au temut că smintesc, nici noi nu ne temem. Dacă venim cu idei originale, străine dreptei credințe, atunci ar trebui, într-adevăr, să ne temem.

Este evident că există diferențe, uneori mari, între opiniile Părinților duhovnicești pe care i-a avut fiecare dintre noi. Unii pun accent mai mult pe corectitudine, alții mai mult pe blândețe, bunătate, îngăduință. Personal, cred că Mântuitorul nu a pus accent pe corectitudine, ci pe blândețe, spunând despre Sine că este blând și smerit cu inima, și criticând de nenumărate ori hipercorectitudinea fariseilor, care prin strictețea lor puneau poveri grele pe umerii oamenilor iar de iubire uitau. El S-a îndurat de toți și pe nimeni nu a întrebat dacă a dus o viață corectă. Iar criteriile Judecății celei înfricoșătoare știți foarte bine care sunt (sau care este, căci în definitiv se rezumă la unul singur: mila).
La părinții ortodocși găsim adesea exprimări de genul: „mai mare este ceva decât altceva”, adică este o ierarhie a virtuților: mai mare este ascultarea decât postul, mai mare este pacea decât dreptatea ... ș.a.m.d. Astfel de exprimări nu spun că ceea ce e pe locul doi nu contează, ci doar că nu e pe primul loc.
În sensul ăsta își exprima și Părintele Rafail Noica îngrijorarea că ortodoxia românească ar putea să cadă în greșeala iudeilor din vremea Mântuitorului, și anume suficiența provenită din conștiința de „popor ales”.
Asa am auzit si din predica unui preot, ca unii sfinti erau mai blanzi, altii mai aprigi, dar asta nu tine de corectitudine, ci de fire. Toti erau la fel de corecti in privinta adevarului, n-o sa intalnim niciun sfant altfel. De exemplu sf. Nicolae e considerat cel mai bland, cu toate aceseta el e cel ce i-a tras o palma lui Arie.
La fel, parintele Rafail Noica are vorba blanda, dar cred ca e cel care spune lucrurile cel mai transant dintre duhovnici. Chiar eu am dat acum ceva timp citate din parintele:
"Ortodoxia nu este o altă Biserică sau una mai desăvărșită… sau cea mai desăvârșită; este firea omului! Adevărat înțeleasă, Ortodoxia este revenirea acasă."
"„Biserică creștin-ortodoxă“ este, nu știu cum să zic, triplu pleonasm sau dublu pleonasm. Adică cele trei sunt sinonime: dacă e Biserică, nu poate fi decât creștină; dacă e creștinism, numai ortodox. Tot restul este o deformare."
"Filioque concretizând în sine, potențial, toate ereziile care au fost, ba și toate rătăcirile păgânismului, de la căderea lui Adam, pe linia lui Cain și până astăzi. Așa că Filioque nu este un lucru mic și nu este o joacă, este culmea tuturor rătăcirilor – într-un singur cuvânt."
Alti duhovici au spus-o mia subtil, parintele a spus-o pe fata.

Nu stiu la ce se refera corectitudine, dar daca e vorba de dogme si invatatura crestina, parintele Rafail e probabil unul din cei mai corecti.
La fel, fariseii nu erau corecti, erau de fapt incorecti. Am scris aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=46
Iisus nu-i certa ca erau corecti, ci ca erau incorecti.
Pusesera poveri grele nu din lege, ci din ceea ce adaugasera la lege, schimband invatatura.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.06.2011, 20:03:38
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iisus nu-i certa ca erau corecti, ci ca erau incorecti.
Pusesera poveri grele nu din lege, ci din ceea ce adaugasera la lege, schimband invatatura.
Tocmai de aceea am vorbit de hipercorectitudine, nu de corectitudine. Hipercorectitudinea este dușmanul corectitudinii, deci incorectitudine. În privința respectării dogmelor, adică a învățăturii Bisericii, nu încape discuție. Acela este adevărul, și el trebuie făcut cunoscut celor care vor să-l cunoască.

Dar porțile Bisericii trebuie să rămână larg deschise pentru toți, iar oamenii să se simtă bine înăuntru, ca în prezența lui Hristos. Atunci nimeni nu va dori să plece. Dacă, însă, cei care vor să intre (și sunt destui cei care vor să vadă „cam cum stă treaba” cu Biserica) vor găsi un duh rece, neprimitor, adesea iritat, e clar că nu vor zăbovi mult ci vor pleca, cu un gust amar că n-au primit ceea ce sperau. Și, din nefericire, în scurtul timp de când scriu și eu pe forumul ăsta, mulți s-au mâhnit și au plecat.

Părerea mea este că marea noastră grijă trebuie să fie „să ne iubim unii pe alții”, căci „așa vor cunoaște că sunteți ucenicii Mei”. Dragostea e alfa și omega creștinismului. Toate încep cu ea (căci Dumnezeu este Iubire), toate cu ea sfârșesc.

Ca să fiu mai explicit, o să-l pomenesc, din nou, pe Părintele Galeriu, care avea o deschidere extraordinară către toți, fiind totodată și un mare iubitor și mărturisitor al dreptei credințe. Iubirea Sa de o viață a fost Hristos Însuși, pe care L-a cunoscut și ni L-a făcut cunoscut din Evanghelie. Predicile părintelui erau întotdeauna tâlcuiri profunde ale evangheliei, folosindu-se, de fiecare dată, de viziunea Sfinților Părinți. De erezii a vorbit de nenumărate ori și a arătat în ce constau ele. Dar avea o mare deschidere, inclusiv către oamenii de cultură, pe care îi prețuia sincer, iar asta îi făcea și pe ei să se simtă bine și să vină cu interes la biserică.
Poate că ăsta e cuvântul esențial care-l caracteriza: prețuirea pentru fiecare om, pentru că în fiecare vedea chipul lui Dumnezeu.

M-aș bucura ca forumul acesta să împrumute ceva din spiritul Părintelui Galeriu.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.06.2011, 20:16:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am amintit și de vorbele Părintelui Arsenie Papacioc, care cu siguranță sunt cunoscute de cei mai mulți dintre noi. Știți că de multe ori spunea că existau discuții între cuvioșia sa și Părintele Cleopa; în timp ce părintele Cleopa cerea o nevoință aspră, Părintele Arsenie consideră că nu aceasta e necesară, ci „o țâșnire a inimii către Dumnezeu”; cu alte cuvinte să nu fie „tipic, tipic și la inimă nimic”.
Personal gândesc că și nevoința este bună, tocmai pentru a mai înmuia inima. Însă dacă nu ăsta este rezultatul, dacă respectăm mai mult sau mai puțin strict niște reguli și totuși inima nu ni s-a înmuiat, nu am devenit mai iertători, mai blânzi, mai jertfitori de sine, asta trebuie să ne pună pe gânduri. Căci faptele fără dragoste nu ne vor mântui.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.06.2011, 20:21:13
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Tocmai de aceea am vorbit de hipercorectitudine, nu de corectitudine. Hipercorectitudinea este dușmanul corectitudinii, deci incorectitudine. În privința respectării dogmelor, adică a învățăturii Bisericii, nu încape discuție. Acela este adevărul, și el trebuie făcut cunoscut celor care vor să-l cunoască.

Dar porțile Bisericii trebuie să rămână larg deschise pentru toți, iar oamenii să se simtă bine înăuntru, ca în prezența lui Hristos. Atunci nimeni nu va dori să plece. Dacă, însă, cei care vor să intre (și sunt destui cei care vor să vadă „cam cum stă treaba” cu Biserica) vor găsi un duh rece, neprimitor, adesea iritat, e clar că nu vor zăbovi mult ci vor pleca, cu un gust amar că n-au primit ceea ce sperau. Și, din nefericire, în scurtul timp de când scriu și eu pe forumul ăsta, mulți s-au mâhnit și au plecat.

Părerea mea este că marea noastră grijă trebuie să fie „să ne iubim unii pe alții”, căci „așa vor cunoaște că sunteți ucenicii Mei”. Dragostea e alfa și omega creștinismului. Toate încep cu ea (căci Dumnezeu este Iubire), toate cu ea sfârșesc.

Ca să fiu mai explicit, o să-l pomenesc, din nou, pe Părintele Galeriu, care avea o deschidere extraordinară către toți, fiind totodată și un mare iubitor și mărturisitor al dreptei credințe. Iubirea Sa de o viață a fost Hristos Însuși, pe care L-a cunoscut și ni L-a făcut cunoscut din Evanghelie. Predicile părintelui erau întotdeauna tâlcuiri profunde ale evangheliei, folosindu-se, de fiecare dată, de viziunea Sfinților Părinți. De erezii a vorbit de nenumărate ori și a arătat în ce constau ele. Dar avea o mare deschidere, inclusiv către oamenii de cultură, pe care îi prețuia sincer, iar asta îi făcea și pe ei să se simtă bine și să vină cu interes la biserică.
Poate că ăsta e cuvântul esențial care-l caracteriza: prețuirea pentru fiecare om, pentru că în fiecare vedea chipul lui Dumnezeu.

M-aș bucura ca forumul acesta să împrumute ceva din spiritul Părintelui Galeriu.
Subscriu si completez cu acest cuvant; astazi la tv trinitas un parinte a spus un cuvant de folos chiar in acest sens. Il cita pe "parintele de la malul marii"- care spunea referindu-se la modul in care trebuie sa ni-i apropiem pe cei care cauta, si bajbaie dupa adevarul Lui Hristos.
Referindu-se la masura dreptatii si a dragostei a spus ca din 10 datorita dreptatii aspre doar doi se vor intoarce, dar din invatarea milostiva spusa cu dragoste din 10 se vor intoarce 8.
Elocvent cuvant a spus parintele.
Dragostea se simte, nu o explicam ...in adevaruri!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum a-ti vrea sa fie baietii? Seraphim7 Generalitati 7 24.10.2011 20:19:59
As vrea un ajutor! Darkanian Pocainta 3 01.12.2009 11:38:41