Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.06.2012, 16:18:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
astea sunt povestiri influentate de doctrina apocatastazei lui Origen
Deci un ademenea lucru nu este realizabil? Adica diavol care sa se pocaiasca?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.06.2012, 16:36:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul

Multam fain Laura:)
Eu una citesc in proportie de 95% online,probabil ca majoritatea celor din strainatate. Carte romaneasca? Un adevarat moft,de unde s-o iei? Pachetele din Romania au preturi astronomice as prefera ca parintii mei sa faca altceva cu banii(300 Ron) decat sa-i dea pe pachetele mele cu carti...

Bine ca nu am probleme cu ochii si stau cu orele in fata ecranului :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.06.2012, 16:49:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si eu stau cu orele in fata calculatorului insa nu stiu cat de sanatos e...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.06.2012, 01:10:56
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"Ce este iadul? Și cuget în sinea mea: e suferința de a nu mai putea iubi" (F. M. Dostoievski, Frații Karamazov)
Iadul = lipsa comuniunii cu Dumnezeu. Poate exista o suferință mai cumplită?

"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.06.2012, 09:33:25
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Crezi ca e neaparat boala? Pur si simplu cartile nu au fost concepute sa se citeasca pe un monitor,literele nu s-au inventat ca sa fie alcatuite din niste pixeli etc. Prefer varianta clasica,care e problema? Ca sa nu mai zic ca imi place sa stau intr-o pozitie comoda cand citesc,nu cocosat si cu ochii holbati in monitorul laptopului,stand pe scaunul de la birou...
s-au invetat dispozitive numite e-reader special concepute pentru a citi carti, cauta cu google si informeaza-te !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.06.2012, 11:23:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În prealabil postat de Dumitru73
imi aduc aminte de o povestire.
se spune un calugar, nu mai stiu de unde, se afla cu ascultare la munca, undeva pe un camp, singur.
nu le avea deloc cu cantatul, dar fiind singur si din dragoste tot timpul inalta imnuri religioase catre Dumnezeu.
probabil canta tare urat, caci la un moment dat a aparut un diavol care a inceput sa faca misto de el.
"ce faci ba tu aici?"
"ba tu iti bati joc de Dumnezeu cu cantarile tale"
si vrand sa-l umileasca i-a spus: "uite cum se canta"
si a inceput diavolul sa cante in graiuri ingeresti, de ramasese calugarul mut.
si canta diavolul, mai mult, mai frumos.
si tot cantand a inceput sa-si aduca aminte de vremurile cand strabatea Raiul si tot vazduhul se bucura de cantarile lui.
a inceput sa-i fie dor si sa-i para rau. si canta tot mai frumos.
si deodata, a vazut calugarul cum diavolul incepe sa-si piarda din intunecime si sa se lumineze.
iar la sfarsit l-a vazut transformat in inger de lumina si a vazut cum s-a inaltat la cer.


Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
astea sunt povestiri influentate de doctrina apocatastazei lui Origen
Povestirea asta circulă și în varianta că un călugăr l-a legat pe demon cu puterea Lui Hristos și nu l-a lăsat să plece pînă nu a cîntat o rugăciune de iertare, iar atunci a revenit la condiția originală de înger luminos. Ceea ce contravine libertății respectivei ființe, care a făcut o pocăință falsă, cu cuvîntul, nu o căință autentică.

Varianta în care demonul cîntă de bunăvoie și cîntînd se smerește, se pocăiește "amintindu-și" mai bine de starea lui inițială este plauzibilă. Eu cred că și diavolii au posibilitatea de a se întoarce spre Dumnezeu dacă vor, dar nu o fac deoarece nu le convine ideea de bine, de iubire, de ascultare, de smerenie, de armonie șamd. Deci nu pentru că nu pot, ci pentru că nu au chef - exact ca oamenii care au ales o viață rea, foarte departe de Binele suprem. Iar asta nu este o idee apocatastatică (sau chiar budistă din cîte rețin), adică pînă la urmă toate ființele vor ajunge la Dumnezeu într-o stare de bine, indiferent că în viitorul apropiat sau peste miliarde de ere cosmice inimaginabil de lungi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.06.2012, 11:39:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În prealabil postat de stefan florin
ai dovezi biblice care sa sustina afirmatiile tale? Eu unul nu le-am gasit. Mai mult in Biblie scrie asta:
"Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi" (Luca 16:26)


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sînul lui Avraam era un spațiu temporar al Iadului în care drepții dinainte de întruparea Lui Hristos Îi așeptau venirea. Adică aici se vorbește despre două tipuri de stări ale Iadului, nu despre Rai și Iad.

Arată unde scrie că nu poți să te mîntuiești de Iad, cu citate din Biblie sau din Sfînta Tradiție.
Iată și dovada care arată că sufletele celor care au murit în stare de rău înainte de venirea Lui Hristos în lume au avut parte de o predică acolo unde erau, adică în Iad:

1 Petru 3

18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă.

Ce anume le-a propovăduit? Și de ce? E limpede: le-a explicat că încă mai pot alege viața datorită Jertfei mîntuitoare pe care El tocmai a săvîrșit-o, le-a dat șansa de a ajunge în Rai dacă le convine Raiul. Nu a forțat pe nimeni, așa cum nici un predicator al zilelor noastre nu obligă prin cuvîntul său pe nimeni la nimic. Iată cum a fost posibilă tranziția de la Iad la Rai prin bunăvoința și prin dragostea Creatorului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.06.2012, 18:46:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
s-au invetat dispozitive numite e-reader special concepute pentru a citi carti, cauta cu google si informeaza-te !
Sunt la curent cu tehnologia,stai linistit. Insa nu as da atatia bani pe un dispozitiv care sa il folosesc decat la citit. Prefer o tableta,poti face mult mai multe cu ea. De citit pot si pe smartphone,nu ma opreste nimeni.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.06.2012, 10:28:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci un ademenea lucru nu este realizabil? Adica diavol care sa se pocaiasca?
Nu.Demonii cred si se cutremura, cum zice apostolul Iacob in epistola lui, dar nu fac fapte de pocainta. Parerea mea este ca demonii au evoluat in rau atat de mult incat chiar daca ar vrea sa faca o fapta buna, nu m-ai pot
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.06.2012, 10:42:17
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul


Iată și dovada care arată că sufletele celor care au murit în stare de rău înainte de venirea Lui Hristos în lume au avut parte de o predică acolo unde erau, adică în Iad:

1 Petru 3

18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă.

Ce anume le-a propovăduit? Și de ce? E limpede: le-a explicat că încă mai pot alege viața datorită Jertfei mîntuitoare pe care El tocmai a săvîrșit-o, le-a dat șansa de a ajunge în Rai dacă le convine Raiul. Nu a forțat pe nimeni, așa cum nici un predicator al zilelor noastre nu obligă prin cuvîntul său pe nimeni la nimic. Iată cum a fost posibilă tranziția de la Iad la Rai prin bunăvoința și prin dragostea Creatorului.
Sunteti sigur ca e vorba in acel text de sufletele mortilor sau cumva de duhuri demonice care au pacatuit (despre care vorbeste si Iuda)?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost in iad. Stiu cum este iadul costel Generalitati 18 28.07.2011 19:12:23
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 25.01.2011 23:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 00:05:16
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40