Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.07.2011, 15:16:35
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, poate chiar să te discriminez, nu?
Daca te straduiesti mai mult poate si reusesti
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.07.2011, 15:51:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Discernamatul e rezultatul formarii sistemului nervos, cel mai bine iti poti da seama de acest lucru e cand te gandesti "de ce un copil nu are discernamant?", si "de ce o persoana cu afectiuni ale sistemului nervos nu are discernamant?'. In layman's terms, discernamantul nu e ceva ce primesti intr-o cutie cand implinesti 18 ani.... LOL
Era vorba despre discernamantul duhovnicesc de a deosebi lucrarea lui Dumnezeu de cea a satanei, gandurile insuflate de Dumnezeu de cele insuflate de diavol... De aceea, daca nu stii, e mai bine sa te informezi. Acest tip de discernamant se dobandeste greu. Vezi ca avem alte repere?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.07.2011, 16:04:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Poți băga mîna în foc pt asta? S-ar putea să te arzi...
Citeste raspunsul pe care i l-am dat lui GLAdoS, ca sa te convingi ca nu avem aceleasi repere. Putem discuta despre meci de fotbal, despre moda, dar despre ortodoxie, nu.

Atunci cand un ortodox cauta raspuns la o problema care-l preocupa e bine sa fim lasati in pace sa ne spalam rufele in familie, sa ne recunoastem neputintele cu smerenie, sa cautam sa-I fim pe plac lui Dumnezeu, ajutandu-l pe cel care are o nelamurire in spirit ortodox.

Poate ca omul habar nu are ce e acela troll, vede denumirea site-ului si adreseaza o intrebare simpla, dar cu sinceritate, iar altul il acuza degeaba, evitand astfel sa-l ajute.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.07.2011, 16:05:55
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Era vorba despre discernamantul duhovnicesc de a deosebi lucrarea lui Dumnezeu de cea a satanei, gandurile insuflate de Dumnezeu de cele insuflate de diavol... De aceea, daca nu stii, e mai bine sa te informezi. Acest tip de discernamant se dobandeste greu. Vezi ca avem alte repere?
Serios.... eu de ce am vazut "discernamant" si nu "discernamant duhovnicesc".Nu ca ar fi un concept nou pt ca tot la discernamant se refera.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.07.2011, 16:08:36
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Atunci cand un ortodox cauta raspuns la o problema care-l preocupa e bine sa fim lasati in pace sa ne spalam rufele in familie, sa ne recunoastem neputintele cu smerenie, sa cautam sa-I fim pe plac lui Dumnezeu, ajutandu-l pe cel care are o nelamurire in spirit ortodox.
Dar ai uitat ca forumul e pe departe un loc privat si aici nu se spala rufele in familie, ci de fata cu oricine citeste.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.07.2011, 16:11:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Serios.... eu de ce am vazut "discernamant" si nu "discernamant duhovnicesc".Nu ca ar fi un concept nou pt ca tot la discernamant se refera.
In acest context cum ai putut sa crezi ca este vorba doar despre discernamantul in sine? Discutia mea cu tine se incheie aici.

Promit ca pe site-ul cofesiunii tale, eu nu te deranjez, deci...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.07.2011, 16:15:31
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Promit ca pe site-ul cofesiunii tale, eu nu te deranjez, deci...
Poti sa ma deranjezi pe "site-ul confesiunii" mele... e http://www.getalife.com/default.pk?t...=any&x=40&y=19
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.08.2011, 19:11:49
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
e pacat daca merg sa ma spovedesc la alt preot si nu la cel din sat?nu m-am spovedit niciodata nici la el nici la altul si imi e f mare rusine.vreau sa merg in buc sa imi caut acolo un duhovnic sa ma spovedesc inca in copilarie
Nu. Nu este pacat. Nu te vei gandi la "ce crede sau spune preotu' despre mine", ci doar la propia mantuire. E foarte bine ca vrei sa te spovedesti din copilarie. Iti poti cumpara un Indreptar de spovedanie si-ti selectezi pacatele de acolo. Daca ai ceva in plus de adaugat, confesat sau lamurit, ii spui Duhovnicului. Interesul tau e sa-ti gasesti un duhovnic care sa te ajute si pe care sa-l pastrezi. Si iti convine sau nu ce-ti spune sau recomanda sa nu fugi de el. In cazuri extreme, poti cere binecuvantare pentru un altul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07