Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.01.2008, 16:41:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pirina
Citat:
În prealabil postat de sadiy
Am si eu o nelamurire. Cat timp de la Boboteaza nu se spala? La mine a venit preotul pe 4.01 si am auzit ca 2 saptamani apale sunt sfintite. Dar am mai si auzit(de la diverse persoane) ca deja se spala
nu se spala 9 zile de la boboteaza
Intreaba-ti Duhovnicul si ai sa auzi contrariul. Sunt simple superstitii, nici unde nu scrie asa ceva.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.01.2008, 17:03:52
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia
dupa mine nu e bine sa fugi de aceste provocari din contra trebuie sa le primesti si sa rezisti in fata lor.Repet daca credinta ta e ferma nimeni si nimic nu te poate corupe. Domnul sa fie cu tine.
Deci cu alte cuvinte, doar cei desavarsiti, (intariti in credinta ortodoxa) nu au de ce sa se teama! Acestia, chiar ii pot intoarce pe rataciti la credinta cea a adevarata.
Ceilalti, mai slabuti in credinta e bine sa evite contactul/discutiile cu ratacitii!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.01.2008, 17:20:56
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
sa nu uitam ca MINTUITORUL NOSTRU ,cind a fost amenintat de lumea rea a plecat dintre ei ,adica i-a ocolit.Ori socoteste dc esti mai puternica decit IISUS HRISTOS in a nu cadea in ispita sisub influenta celui rau ,care foloseste toate metodele pt a corupe sufletele de la dreapta credinta!Expresia din N.T. DIAVOLUL RACNESTE CA UN LEU CAUTIND PE CINE SA INGHITAsa nu credeti ca e o figura de stil! ci e pura REALITATE ,pe care nu intotdeauna o percepem ,fiind sedusi de dulcegariile lumesti ale sectelor,adica ale ereticilor.Dumnezeu sa ne pazeasca !,dar si noi trebuie sa ne pazim!
Sa-mi fie cu iertare, dar comparatia asta parca nu prea e la locul ei!
Iisus a evitat uneori "lumea rea" cum ziti tu pt ca stia, simtea ca in momentele acelea nu era vre-un folos duhovnicesc din prezenta sa. Insa nu s-a temut sa fie corupt de satana! Ca stim cu totii cum trecea printre ei chiar in momentele de amenintare, nimeni nu i-a stat in cale.
Cati au indraznit sa i se opuna cand i-a alungat de unul singur pe "talharii" din templu si le-a rasturnat si tarabele. NImeni! Si asta pt ca nu-i venise vremea..
S-a mai ferit insa de cei rai, cand a stiut ca a venit momentul jertfei?


Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.01.2008, 22:08:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

EXPRESIA DIN N.TESTAMENT SE REFERA LA NOI ,CRESTINII ,NU LA IISUS hRISTOS.e un indemn,cred eu de a ne pazi si de a nu privi cu superficialitate ACELE ASPECTE DIN LUME CARE NE POT CORUPE.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.01.2008, 22:28:57
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Din pacate multe superstitii circula in randul unor credinciosi,cumeste si cu nespalatul timp de mai multe zile.???
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.01.2008, 22:53:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny11
Citat:
În prealabil postat de sadiy
Am si eu o nelamurire. Cat timp de la Boboteaza nu se spala? La mine a venit preotul pe 4.01 si am auzit ca 2 saptamani apale sunt sfintite. Dar am mai si auzit(de la diverse persoane) ca deja se spala
Nu-mi vine sa cred!In ce parte a tarii se intampla asta?cum poti sta nespalat atatea zile?
Odovania praznicului a fost. Raspunsul conteaza pentru viitor.
Iata un raspun autorizat(sursa ziarul Lumina) " în anumite zone ale țării, și în special în mediul rural, există un obicei destul de răspândit, potrivit căruia, nu se spală timp de nouă zile (5-14 ianuarie), considerând că în această perioadă apele sunt sfințite, iar spălatul ar întina această sfințire. Această tradiție se fundamentează pe faptul că prin sfințirea apei la Bobotează se repetă ceea ce s-a petrecut la Iordan, adică are loc sfințirea tuturor apelor. De altfel, într-una dintre cântările bisericești ale acestui praznic se afirmă "astăzi, firea apelor se sfințește".
Privitor la această tradiție se cuvine precizat că nu se poate susține că după oficierea slujbei Aghezmei mari toate apele se sfințesc, având aceeași putere sfințitoare asemenea aghezmei mari. A spăla sau a face curățenie, folosind apa, în perioada celor nouă zile după Bobotează, nu poate reprezenta o împietate. Liturgistul pr. prof. dr. Nicolae D. Necula consideră că "aceia care pot respecta această restricție tradițională fac un lucru bun, dar și cei care o încalcă nu greșesc".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in minuni? cristina mioara Spiritualitatea ortodoxa 13 23.09.2011 10:29:44
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 40 18.07.2008 15:51:05
Cum credeti ca am aparut ? phradmon Intamplari adevarate 9 05.09.2007 21:13:39