Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 15.07.2010, 11:28:13
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Fiind crestini suntem obligati la convietuire, insa nu putem astepta mai nimic bun din partea lor...Sa nu uitam ca au o religie agresiva, care-i obliga la convertirea celorlalti..
  #392  
Vechi 24.07.2010, 13:54:49
Stela Stela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Fiind crestini suntem obligati la convietuire, insa nu putem astepta mai nimic bun din partea lor...Sa nu uitam ca au o religie agresiva, care-i obliga la convertirea celorlalti..
Nimic mai adevarat !
.Sa nu uitam ce s-a intamplat in Kosovo si cum sunt persecutati crestinii in toate tarile islamice .

Musulmanii albanezi din Kosovo demolează biserici creștine

Intervenția internațională pentru oprirea persecuției creștinilor din Kosovo a fost un "eșec total" au declarat un fost diplomat și alți analiști politici în fața Congresului American, menționând distrugerea a peste 150 de biserici în timp ce 200 de moschee au fost construite în Kosovo. Construirea noilor moschei este sponsorizată de către state musulmane, ceea ce aduce islamul radical la porțile Europei. Persecuția religioasă este de asemenea parte a unei strategii politice violente, care dacă rezultă în acordarea independenței provinciei Kosovo, ar putea declanșa mișcări secesioniste violente în statele vecine, se mai arată în declarație. Îngrijorările în acest sens au ajuns chiar și în China stat care se teme de o eventuală mișcare secesionistă a provinciei Xinjiang, a cărei populație este majoritar musulmană. Între 1999 și 2004 aproximativ 150 de biserici, seminarii și locuințe parohiale au fost distruse de către mulțimi de etnici albanezi musulmani. Multe dintre biserici aveau fresce bizantine datând încă din secolul 13. Sârbii ortodocși sunt o minoritate, asemenea turcilor, țiganilor și slavilor musulmani. 88% din populția provinciei o reprezintă albanezii musulmani. Aproximativ 200.000 de sârbi au părăsit zona, iar cei care au rămas trăiesc în enclave păzite de armată.
2005-08-19



Trei femei condamnate pentru Cristos
Cele trei femei acuzate de încălcarea unei legi indonezeine de protejare a copiilor față de convertirea la creștinism, au fost găsite vinovate și condamnate de către un tribunal înțesat de radicaliști anti creștini. Jeff Hammond, direcotrul organizației Bless Indonesia Today a declarat că Rebecca Laonita, Ratna Mala Bangun și Ety Pangesti , care au desfășurat un program intitulat “Duminica Fericit㔠au fost condamnate la 3 ani de închisoare, în ciuda faptului că toți copiii care au participat la program aveau permisiunea părinților de a participa, nici unul dintre aceștia nedorind însă să depună mărturie în acest sens. Jeff Hammond a mai declarat că probabil verdictul acesta le-a ferit pe femei de o soarta si mai rea, judecătorii și martori fiind permanent amenințați de către sute de radicaliști islamici, care au amenințat că în cazul în care cele trei vor fi achitate le vor ucide și pe ele și pe martori și chiar pe judecător. Avocații au declarat că vor face apel la instanțele superioare. Cazul ridică însă mari semne de întrebare referitor la toleranța religioasă a unei țări care declara că nu are probleme în ceea ce privește libertatea religioasă care este respectată și asigurată, dar în care în ultima vreme zeci de biserici au fost închise de către musulmani fundamentaliști cu acordul tacit al autorităților care nu au intervenit.

[COLOR=#800080]www.rvebrasov.ro[/COLOR]

Last edited by Stela; 24.07.2010 at 13:57:49.
  #393  
Vechi 25.07.2010, 17:19:59
carment carment is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu inteleg ce cauta oameni musulmani pe un forum ortodox.Normal ca un musulman o sa se apere ca doar nu o sa zica da aveti dreptate sunt uracios sau sunt invatat de mic sa urasc evreii ,americanii etc.Am inteles ca este o sarbatoare a lor acuma ,si ca au niste obiceiuri cam dure,nu au voie sa manance nimic ei cand tin post ,nici macar apa ,sau poate ca nu am inteles eu bine.
Am dat din intamplare pe acest forum, cautand niste informatii. Fierb deja cand aud ce le mai fata la unii mintea. Se vede ca habar nu ai in ce consta sa tii un post, nici macar in religia ta crestina. Poate ca nu ai tinut nicidata post si vorbesti fara sa stii. Spre informatia ta, daca intradevar vrei sa tii post, nu mananci si nu bei absolut nimic de la rasaritul si pana la apusul soarelui si te rogi lui Dumnezeu ( post negru). Exact la fel este si la musulmani atunci cand postesc, nu mananca si nu beau nimic de la rasarit si pana la apusul soarelui si se roaga lui Allah. Bineinteles tine post cine crede ca este capabil si sanatos, fara sa sufere de ceva boli grave.
  #394  
Vechi 26.07.2010, 12:35:07
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Talking

Tin post de la rasaritul soarelui la apusul lui, dupa care fac nunta in harem !
  #395  
Vechi 31.07.2010, 03:10:48
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Am o prietena buna de ani de zile, care este musulmana ( de origine din PAKISTAN). Am fost ajutor moral una la alta la bucurii si la necazuri. Eu mereu voi ramane ortodoxa, ea mereu va ramane musulmana. Eu nu am incercat niciodata sa o conving ca religia ei nu e buna, sau dreapta, ea niciodata nu a incercat sa ma convinga ca religia mea nu e buna sau dreapta. In ciuda unor diferente dintre noi am descoperit impreuna ca avem ceva important in comun: amandoua avem un Tata in ceruri care ne iubeste pe toti.Amin
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
  #396  
Vechi 31.07.2010, 06:35:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Am o prietena buna de ani de zile, care este musulmana ( de origine din PAKISTAN). Am fost ajutor moral una la alta la bucurii si la necazuri. Eu mereu voi ramane ortodoxa, ea mereu va ramane musulmana. Eu nu am incercat niciodata sa o conving ca religia ei nu e buna, sau dreapta, ea niciodata nu a incercat sa ma convinga ca religia mea nu e buna sau dreapta. In ciuda unor diferente dintre noi am descoperit impreuna ca avem ceva important in comun: amandoua avem un Tata in ceruri care ne iubeste pe toti.Amin
Multe lucruri i se par bune omului dar la capătul lor e moartea. De dragul unei prietenii, a unor lucruri plăcute trecătoare (și chiar a patimii păcătoase de a crede că facem ceva bun, frumos), suntem tentați să nu mărturisim adevărul. Omul păcătos, rătăcit, devine și mai rătăcit (mai încredințat că e pe calea cea bună) dacă te porți frumos cu el. Față de acești oameni trebuie să avem o purtare rezervată spre mustrătoare. Mai ales în cazul păcatelor împotriva Duhului Sfânt, a negării Adevărului, nu trebuie să uităm că astfel de oameni și-au clădit existența pe învățăturile lui Antihrist, că se osândesc pe ei înșiși și pierd și pe ceilalți pe care îi influențează cu credința lor.

Slujirea lui Dumnezeu nu e o joacă iar viața de acum nu e vreme de confort.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #397  
Vechi 31.07.2010, 16:27:06
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Multe lucruri i se par bune omului dar la capătul lor e moartea. De dragul unei prietenii, a unor lucruri plăcute trecătoare (și chiar a patimii păcătoase de a crede că facem ceva bun, frumos), suntem tentați să nu mărturisim adevărul. Omul păcătos, rătăcit, devine și mai rătăcit (mai încredințat că e pe calea cea bună) dacă te porți frumos cu el. Față de acești oameni trebuie să avem o purtare rezervată spre mustrătoare. Mai ales în cazul păcatelor împotriva Duhului Sfânt, a negării Adevărului, nu trebuie să uităm că astfel de oameni și-au clădit existența pe învățăturile lui Antihrist, că se osândesc pe ei înșiși și pierd și pe ceilalți pe care îi influențează cu credința lor.

Slujirea lui Dumnezeu nu e o joacă iar viața de acum nu e vreme de confort.
Eu marturisesc adevarul, dar nu-mi da nimeni dreptul sa fortez pe cineva sa creada ce spun eu. Eu cred ca Dumnezeu are planurile lui pe care nu le intelegem noi si lucreaza pentru fiecare. Dumnezeu ne iubeste pe toti, chiar si pe aceia care s-au nascut in alta religie ( pentru ca atata stiu ei, si de ce Dumnezeu a ingaduit asta nu este pentru noi sa judecam).
Ceea ce spui tu consider cam deplasat si in contrar cu ceea ce ne invata Iisus.Ar fii prea mult de discutat dar scuza-ma, nu sant de acord cu tine. Ai dreptate pe de o parte, dar nu se aplica in situtia asta.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
  #398  
Vechi 31.07.2010, 23:23:01
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Eu marturisesc adevarul, dar nu-mi da nimeni dreptul sa fortez pe cineva sa creada ce spun eu. Eu cred ca Dumnezeu are planurile lui pe care nu le intelegem noi si lucreaza pentru fiecare
Acest plan este explicit. Pana la coada este vorba de a avea putina cultura, de a cunoaste putina istorie. Islamismul este comsecinta directa a pacatelor crestinilor din acea zona. Au fost populatii cestine care, fie nu l-au primit pe Hristos la propovaduire, fie au renuntat la crestinism..Nu inventa, ca si consolare pt ei, un plan al lui Dumnezeu ! ADIO MANTUIRE ! DE CATEVA GENERATII SE DUC IN IAD !

Mi e mi se pare o rusine sa stau de vorba cu femei care incearca sa gaseasca o fereastra de scapare din situatia dificila in care s-au bagat casatorindu-se cu musulmani. Iisus Hristos nu v-a lasat fereastra de scapare ! Cat o sa fiti casatorite cu musulmani n-o sa va puteti impartasi ! Fara impartasanie nu o sa aveti protectie. O sa aveti o soarta de calvar ! ADIO MANTUIRE !

Last edited by IonelS; 31.07.2010 at 23:28:36.
  #399  
Vechi 01.08.2010, 01:08:17
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Acest plan este explicit. Pana la coada este vorba de a avea putina cultura, de a cunoaste putina istorie. Islamismul este comsecinta directa a pacatelor crestinilor din acea zona. Au fost populatii cestine care, fie nu l-au primit pe Hristos la propovaduire, fie au renuntat la crestinism..Nu inventa, ca si consolare pt ei, un plan al lui Dumnezeu ! ADIO MANTUIRE ! DE CATEVA GENERATII SE DUC IN IAD !

Mi e mi se pare o rusine sa stau de vorba cu femei care incearca sa gaseasca o fereastra de scapare din situatia dificila in care s-au bagat casatorindu-se cu musulmani. Iisus Hristos nu v-a lasat fereastra de scapare ! Cat o sa fiti casatorite cu musulmani n-o sa va puteti impartasi ! Fara impartasanie nu o sa aveti protectie. O sa aveti o soarta de calvar ! ADIO MANTUIRE !
Nu stiu de ce ai bagat comentariu asta. Eu nu sant casatorita cu musulman, mereu am fost in ortodoxie, si tot cu ortodox m-am maritat. Nu stiu de unde ai tras concluzie ca eu as fii casatorita cu musulman.Iar daca te referi la pritena, ea este din Pakistan original, emigrata aici, si nu a cunoscut pe nimeni de alta religie inafara de islam pana ma intilnit pe mine: am fost vecine ani de zile. Si sa stii ca a fost cu mine in vizita in Romania si a venit cu mine la Manastire, si apoi a fost in Grecia si a vizitat o gramada de manastiri ortodoxe. A fost si in Israel, si pentru ca eu nu am putut sa merg si miam dorit mult sa merg, cand sa intors din Israel mia dus suvenir un tablou pictat de lemn cu Maica Domnului si Copilul.
Cat despre cine va fii mantuit si cine nu va fii mantuit aia numai Tatal stie. Faptul ca ai scris pe frunte a esti ortodox nu te salveaza daca in tine nu este iubire fata de aproape, umilinta si smerenie.Eu refuz sa cred ca Dumnezeu nu incearca sa ne salveze pe toti. Dumnezeu cerceteaza inima fiecaruia si El are dreptul sa judece nu noi.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
  #400  
Vechi 01.08.2010, 04:31:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Nu stiu de ce ai bagat comentariu asta. Eu nu sant casatorita cu musulman, mereu am fost in ortodoxie, si tot cu ortodox m-am maritat. Nu stiu de unde ai tras concluzie ca eu as fii casatorita cu musulman.Iar daca te referi la pritena, ea este din Pakistan original, emigrata aici, si nu a cunoscut pe nimeni de alta religie inafara de islam pana ma intilnit pe mine: am fost vecine ani de zile. Si sa stii ca a fost cu mine in vizita in Romania si a venit cu mine la Manastire, si apoi a fost in Grecia si a vizitat o gramada de manastiri ortodoxe. A fost si in Israel, si pentru ca eu nu am putut sa merg si miam dorit mult sa merg, cand sa intors din Israel mia dus suvenir un tablou pictat de lemn cu Maica Domnului si Copilul.
Cat despre cine va fii mantuit si cine nu va fii mantuit aia numai Tatal stie. Faptul ca ai scris pe frunte a esti ortodox nu te salveaza daca in tine nu este iubire fata de aproape, umilinta si smerenie.Eu refuz sa cred ca Dumnezeu nu incearca sa ne salveze pe toti. Dumnezeu cerceteaza inima fiecaruia si El are dreptul sa judece nu noi.
Bravo Speranta, stai linistita, judeci foarte bine si cu ADEVARAT crestineste. Nu te lasa intimidata!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19