Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 06.04.2014, 21:48:28
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Diferența se explică prin originea diferită a versiunilor de bază. Biblia tradusă în germană își are originea în Vulgata latină, pe când pe când pentru limba română actuală, cu precădere versiunea Anania, referențiale au fost manucrisele grecești, iar cuvântul "sectă" este de origine latină. Iar "secta" latină cu "hereisis" grecesc nu sunt tocmai echivalente întrucât "secta" este cumva consecința lui "hereisis", rezultatul "obiectiv".

Revenind la contextul din Faptele Apostolilor, utilizarea cuvântului "eres" era întrucâtva justificată, fiindcă mulți dintre convertiții tinerei Biserici încă frecventau și sinagoga, ruptura definitivă dintre cele două (eclessia și sinagoga) petrecându-se mai târziu și nu fără peripeții.
Si totusi, in Biblia Anania apare cuvantul "secta" ca traducere din grecescul "τῆς αἱρέσεως":
"22.Dar dorim să auzim de la tine ceea ce gândești; că'n privința acestei secte ne e cunoscut că pretutindeni se stă'mpotrivă“. Fapte 28.
"22.ἀξιοῦμεν δὲ παρὰ σοῦ ἀκοῦσαι ἃ φρονεῖς, περὶ μὲν γὰρ [b]τῆς αἱρέσεως[b/] ταύτης γνωστὸν ἡμῖν ἐστιν ὅτι πανταχοῦ ἀντιλέγεται."

Este interesant ca s-a tradus "eresul" prin "secta" desi despartirea dintre cele doua religii nu s-a produs de facto, marturie sta chiar textul biblic al acestui capitol.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #402  
Vechi 06.04.2014, 22:08:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si totusi, in Biblia Anania apare cuvantul "secta" ca traducere din grecescul "τῆς αἱρέσεως":
"22.Dar dorim să auzim de la tine ceea ce gândești; că'n privința acestei secte ne e cunoscut că pretutindeni se stă'mpotrivă“. Fapte 28.
"22.ἀξιοῦμεν δὲ παρὰ σοῦ ἀκοῦσαι ἃ φρονεῖς, περὶ μὲν γὰρ [b]τῆς αἱρέσεως[b/] ταύτης γνωστὸν ἡμῖν ἐστιν ὅτι πανταχοῦ ἀντιλέγεται."

Este interesant ca s-a tradus "eresul" prin "secta" desi despartirea dintre cele doua religii nu s-a produs de facto, marturie sta chiar textul biblic al acestui capitol.
În Fapte 15:5 același "τῆς αἱρέσεως" este tradus "eresul fariseilor", deși în alte versiuni apare "partida fariseilor", expresie mai potrivită contextului.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #403  
Vechi 07.04.2014, 08:58:39
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Iluminatu, exagerezi.

La fel cu tie ti se pare ca sectarii fac fapte bune sa te aduca la credinta lor asa poti spune si despre ortodocsi... Teoretic la reformati cica nu conteaza faptele, ci doar credinta. Atunci de ce se mai obosesc sa faca fapte bune? Pentru ca sunt oameni si ei, si in firea umana sa ai compasiune, mila si sa ajuti, e in firea umana sa socializezi. Nu totul are legatura cu religia. De fapt, prea putine fapte au legatura cu religia.
Asa pot sa spun ca ortodocsii fac fapte bune ca sa ajunga in iad, adica, de frica; alea deja nu-s mai fapte bune dezinteresate. Si uite-te in jur, sa vezi cate persoane care cred in iad, indiferent de ce confesiune religioasa au, fac fapte buna ca nu vor sa ajunga in iad.
Nici ortodocsii nu-s mai cu mot, chiar daca religia ortodoxa e cea mai veche... Si ma refer la oameni nu la religia ortodoxa in general. Religia nu-l face pe om mai bun chiar deloc; dar omul poate sa intineze religia, si a facut-o de-a lungul timpului si continua sa o faca.
Si cati "sectari" ortodocsi exista? Eu pot sa fiu considerata una; chiar daca-s botezata ortodoxa si m-am declarat asa in chestionarul de la rencensamnt, dar am si idei si credinte diferite de cele originale, prin urmare sunt o eretica. Oare cati din astia ca mine exista in tra asta doar?
Da, suntem x% ortodocsi cu numele in tara, dar poate daca negandim bine, sunt doar x/2 ortodocsi cu devarat in tara.
Si nu am fost revoltata de ortodocsi. Sunt revoltata ca ajungem un popor care nu ma stie ce e dragostea, care uraste tot mai mult si pe tot mai multi, dar ne consideram crestini ortodocsi, iar cand vine vorba sa nu vb cu altii ca au alta religie spune da, ca ei sunt asa si pe dincolo, dar uitam sa ne uitam noi in oglinda inainte sa vorbim de altii.
Umnitatea in general se dezintegreaza incet si sigur.... Facem bine doar ca sa primim ceva in schimb (karma, rai, iluminare etc.), nu facem bine doar de dragul de a face bine. Si da, nici eu nu fac un bine intotdeaun dezintresat si o recunosc; tocmai de aceea nu-mni permit sa vorbesc de altii...
Reply With Quote
  #404  
Vechi 07.04.2014, 10:09:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Eu am foarte buni prieteni reformati si catolici, am rude rebotezate la adventisti, am o prietena buna penticostala, sotul e reformat... dar niciodata nu am pus problema confesiunii, ca nu mai avem ce discuta pentru ca suntem de confesiuni diferite...
Avem multe lucruri in comun, de la carti si hobbyuri pana la bucatarie si emisiuni preferate, deci avem ce discuta. Cei cativa adventisti si penticostali tin foarte mult la religia lor, dar nu o baga nimanui pe gat; daca cumva vine vorba despre asta, schimba subiectul, nici ei nu vor sa se converteasca, nici noi; stim asta si ne respectam deciziile si ne vedem mai departe de cele multe puncte comune care ne unesc.
Corinusha ,pentru ce sa ma vizitez cu cineva care are alt fel de a gandi ,adica sa ma straduiesc sa evit anumite subiecte.
Poate daca as trai in alta tara as accepta aceste situatii dar la mine in tara am cu cine discuta.Chiar daca unii prieteni nu sunt practicanti niciodata nu ma contrazic in probleme de credinta .
Tu ai impresia ca ortodocsii fac fapte bune ca sa nu ajunga in iad. Nu e asa ,faptele bune pe care ei le au izvorasc din dorinta de a face bine ,credinta te transforma.
Nu poti lasa pe cel in nevoie neajutat.
Daca ai merge la sf.Liturghie si ai avea un program de rugacine zilnic ,un canon adica ,poate ai gandi altfel.
Dar tu spui din auzite ,fara sa te straduiesti sa avansezi pe calea lui Hristos.
Ai duhovnic ? Poate te luminezi un pic ,mai afli cate ceva despre ortodoxie,iti mai clarifici diverse nelamuriri.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 07.04.2014, 22:53:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Iluminatu, exagerezi.
Da, suntem x% ortodocsi cu numele in tara, dar poate daca negandim bine, sunt doar x/2 ortodocsi cu devarat in tara.
Si nu am fost revoltata de ortodocsi. Sunt revoltata ca ajungem un popor care nu ma stie ce e dragostea, care uraste tot mai mult si pe tot mai multi, dar ne consideram crestini ortodocsi, iar cand vine vorba sa nu vb cu altii ca au alta religie spune da, ca ei sunt asa si pe dincolo, dar uitam sa ne uitam noi in oglinda inainte sa vorbim de altii.
Eu nu am spus sa ne ferim de sectari dintr-un sentiment de superioritate, ci din motive de preventie: pentru ca noi nu suntem sufiecient de pregatiti - cine poate spune ca este? - pentru a duce o disputa teologica cu ei.

Si te asigur, ca unul ce mi-am petrecut cativa ani printre ei - insa, fara sa fiu "re-botezat" la ei - ca daca ar fi sa aleaga intre tine si "fratii" lor de pierzanie, cu siguranta vei fi sacrificata. Din lipsa Duhului, adunarile lor au devenit adunaturi de indivizi destul de egoisti - asta o spun ca unul ce am petrecut cativa ani printre ei. Daca nu esti "re-botezata" la ei vei fi considerata "ceva" de tip inferior.

Si nu mai fi asa revoltata pe ortodocsi si Ortodoxie! Oare tatal tau si mama ta nu sunt tot ortodocsi?? Si de la ei ai invatat primii pasi in viata si tot la ei te intorci cand dai de-un necaz, nu-i asa? Si ei te primesc cu draga inima si pentru faptul ca sunt... ortodocsi. Insa nu tot asa e cu copiii de sectari, te asigur de asta.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 07.04.2014 at 23:15:34.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 08.04.2014, 09:22:51
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Anita, nu spun din auzite, spun din vazute, din experienta.

Asa ca ideea mea eu personal mi-o mentin in picioare.
Omul e om, fiecare e diferit de celalalt in anumite puncte, indiferent ce confesiune are fiecare.
Am vazut ortodocsi buni cu adevarat, dar am vazut si sectari buni cu adevarat. Ca oameni nu la fel de buni, din nou, sunt si ortodocsi si sectari...
Nu stiu de ce unii eticheteaza un om dupa religie (si nu ma refer neaparat la cineva de pe forum, dar vad asta in jurul meu).
da, ok, ortodoxia e cea mai veche religie, e religia originala, dar daca altii cred in altceva asta nu inseamna ca acei oameni sunt mai prejos decat ortodocsii. Intelegeti, eu nu am nimic cu ortodoxia, eu am o problema cu oamenii care eticheteaza un om mai ales dup ce au aflat ca au alta confesiune decat ei. Si da, sunt si multi sectari care fac acelasi lucru.
Eu daca e sa fiu revoltata pe cineva, sunt revoltata pe oameni, nu pe Dumnezeu; oamenii devin din zi in zi mai rai, si fara sa ne dam seama vom ajunge o lume total depravata, plina de ura unii fata de altii... de fapt, deja astea se intampla...

Anita, sa iti raspund si la intrebare: nu am un duhovnic.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 08.04.2014, 09:27:31
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si nu mai fi asa revoltata pe ortodocsi si Ortodoxie! Oare tatal tau si mama ta nu sunt tot ortodocsi?? Si de la ei ai invatat primii pasi in viata si tot la ei te intorci cand dai de-un necaz, nu-i asa? Si ei te primesc cu draga inima si pentru faptul ca sunt... ortodocsi. Insa nu tot asa e cu copiii de sectari, te asigur de asta.
Wow, aici tocmai a facut milioane de parinti practic incmpetenti pentru ca-s sectari. Parintii mei nu ma primesc cu daga inima pentru ca sunt ortodocsi, ma primesc cu draga inima pentru ca sunt fiica lor, ma iubesc s ii iubesc.
Cate familii de sectari cunosti tu de faci acea afirmatie? Mie imi miroase a superioritate si ipocrizie. Nu putem generaliza.
Suntparinti si parinti, fie ca-s ortodocsi fie ca-s sectari... Situatii diferite, relatii diferite intre parini si copii. Sau vrei sa zici ca n-ai auzit sau nu cunosti cazuri de parinti ortodocsi care si-au dat copiii afara din casa sau situatii de genu?
Degeaba generalizam, ca nu e cazul. Cum ziceam, sunt oameni si oameni, cazuri si cazuri...
Reply With Quote
  #408  
Vechi 08.04.2014, 09:43:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Anita, nu spun din auzite, spun din vazute, din experienta.

Asa ca ideea mea eu personal mi-o mentin in picioare.
Omul e om, fiecare e diferit de celalalt in anumite puncte, indiferent ce confesiune are fiecare.
Am vazut ortodocsi buni cu adevarat, dar am vazut si sectari buni cu adevarat. Ca oameni nu la fel de buni, din nou, sunt si ortodocsi si sectari...
Nu stiu de ce unii eticheteaza un om dupa religie (si nu ma refer neaparat la cineva de pe forum, dar vad asta in jurul meu).
da, ok, ortodoxia e cea mai veche religie, e religia originala, dar daca altii cred in altceva asta nu inseamna ca acei oameni sunt mai prejos decat ortodocsii. Intelegeti, eu nu am nimic cu ortodoxia, eu am o problema cu oamenii care eticheteaza un om mai ales dup ce au aflat ca au alta confesiune decat ei. Si da, sunt si multi sectari care fac acelasi lucru.
Eu daca e sa fiu revoltata pe cineva, sunt revoltata pe oameni, nu pe Dumnezeu; oamenii devin din zi in zi mai rai, si fara sa ne dam seama vom ajunge o lume total depravata, plina de ura unii fata de altii... de fapt, deja astea se intampla...

Anita, sa iti raspund si la intrebare: nu am un duhovnic.
Nu ii pune pe ortodocsi in rand cu sectantii.
Daca ai duce o viata crestineasca ,te-ai spovedi ,ai merge duminica la sf.Liturghie si ai cauta sa te schimbi nu cred ca ai mai gandi asa.
Ortodoxia urmeaza traditia apostolica si a sfintilor parinti si cu adevarat e mantuitoare.
Daca ai citi sfintele Evanghelii cu atentie ai vedea ca ortodocsii implinesc poruncile lasate de Hristos.Tu te astepti sa fie sfinti .Nu e asa si mai sunt si ispitele care devin tot mai mari pe masura ce omul incepe sa se schimbe in bine ,sa invieze intru Hristos.
Sectantii nu respecta sfanta cruce ,pe Maica Domnului ,nu au sfinte Taine ,cum poti sa ii compari cu ortodocsii?
Reply With Quote
  #409  
Vechi 08.04.2014, 09:45:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Wow, aici tocmai a facut milioane de parinti practic incmpetenti pentru ca-s sectari. Parintii mei nu ma primesc cu daga inima pentru ca sunt ortodocsi, ma primesc cu draga inima pentru ca sunt fiica lor, ma iubesc s ii iubesc.
Cate familii de sectari cunosti tu de faci acea afirmatie? Mie imi miroase a superioritate si ipocrizie. Nu putem generaliza.
Suntparinti si parinti, fie ca-s ortodocsi fie ca-s sectari... Situatii diferite, relatii diferite intre parini si copii. Sau vrei sa zici ca n-ai auzit sau nu cunosti cazuri de parinti ortodocsi care si-au dat copiii afara din casa sau situatii de genu?
Degeaba generalizam, ca nu e cazul. Cum ziceam, sunt oameni si oameni, cazuri si cazuri...
Vezi ca una e sa fii ortodox prin botez si alta sa fii ortodox practicant.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 08.04.2014, 09:57:01
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Wow, aici tocmai a facut milioane de parinti practic incmpetenti pentru ca-s sectari.
Nu asta am vrut sa spun, dar fiindca sectarii nu-si boteaza pruncii exista o perioada de timp in care copiii sunt lasati, chipurile, sa-si aleaga religia. In acest interval de timp se naste o anumita tensiune intre parinti si copii: parintii doresc din tot sufletul ca odraslele lor sa aleaga religia, respectiv cultul din care ei fac parte, dar... NU VOR FI SIGURI DE ALEGEREA COPIILOR.
In concluzie, perioada aceasta e o perioada de "curtare" a copiilor de catre parinti, iar copii imediat ce observa un lucru rau la parintii lor se distanteaza de religia parinteasca si, mai mult, copiii vor ajunge sa speculeze aceasta slabiciune a parintilor.
Si uite asa, copilaria lor este vizibil marcata de acest invartit in jurul cozii.

P.S. Si nu e vorba de milioane de parinti, ci doar de cateva zeci de mii.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde