Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.11.2006, 10:51:46
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Stiu ca exista si aici oameni care se roaga pentru mine... dar sunt asa de dezamagit.
Dragul meu Stefan, gandeste-te ca sunt oameni bolnavi de cancer care ar da oricat ca sa mai traiasca, iar tu ai vrut sa dai cu piciorul la viata. Esti bolnavior, du-te te rog din suflet si vorbeste cu un psihiatru bun. Si eu ma rog pentru tine, si imi este mila de tine.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.11.2006, 15:25:09
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Viata e absolut superba, Stefan, sunt atatea minuni, atatea lucruri frumoase pentru care merita sa traiesti. N-ai o prietena- stie bunul Dumnezeu de ce, poate asa te fereste de vreo nenorocire mare, poate asa e mai bine deocamdata pentru tine. Multi se roaga sa se casatoreasca, si mai multi se roaga sa divorteze etc. pt ca fericirea nu sta intr-o imprejurare exterioara, ci in intalnirea cu Dumnezeu.
Cineva, o fata, se indragostise odata foarte tare de un tanar. Si s-a rugat foarte mult la Dumnezeu sa se marite cu el. Si rugaciunea i s-a indeplinit intocmai. Crezi ca a fost multumita? In noaptea nuntii descopera ca el e epileptic- iat-o legata pe viata de un om nenorocit...
Si inca o treaba: crezi ca somandu-L pe Dumnezeu cu diazepamul si petrecandu-ti viata pe la recuperare ajungi sa-ti faci o prietena? Iesi mai frate printre oameni, cunoaste cat mai multi, si te aeriseste oleaca. Fa un sport, o drumetie la munte, implica-te in ceva caritabil, sunt atatia oameni mai nefericiti ca tine pe care i-ai putea ajuta. Iesi putin din tine si scapa de obsesia asta morbida, de ce esti mai obsedat si mai sumbru in gandire, de ce lumea se sperie de tine si fuge. Nu stiu cati ani ai, dar cred ca oricum te-ai putea implica in lucruri de valoare in meserie/ societate etc. In acest fel vei cunoaste si alti oameni, si poate va apare intr-o zi si prietena visata.
Si dupa aceea vino si ne povesteste si noua ce mai faci, ceva interesant, in loc sa ne sperii cu prostii.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.11.2006, 16:11:20
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Inca niste sugestii. Invata, munceste, ajuta-i pe ai tai cum poti, si mai presus de toate, gaseste-ti un duhovnic la care sa te marturisesti si care sa-ti stabileasca un program zilnic de rugaciune. Te asteptam sa ne impartasesti cum ai depasit gandurile sumbre. :)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.11.2006, 10:39:43
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Am comis-o. Am luat 60 de pastile de Extraveral. Dar am fost salvat... A vazut sora ca nu m-am trezit (era ora 5). A vazut biletul si m-a intrebat... A vanit si mama. Nu m-am simtit deloc bine... Am fost si la spital, cu perfuzii desigur.
Imi pare bine ca le am langa mine, dar uneori parca moartea ma cheama din cauaza tristetgtii. Azi mama a fost suparata - stiu ca avea dreptate - dar vroiam sa nu ma certe deloc zilele astea. Verisoara (nu puteam s-o uit si pe ea) a zis ca m-ar bate... Sper sa fiu bine... :thumbsup:
Nu mai ssciu acuma ca nu simt prea bine.
Ce-ai patit omule? Termina odata cu obsesia asta dupa fete.:angry: Nu stiu ce sa-ti spun... Acum credeam ca stiu cum te simti dar totusi... Si eu am probleme ca n-am nici o fata care sa ma iubeasca si pe care sa o iubesc si nu m-am sinucis. Ba mai mult mi s-a intamplat sa cred ca-s indragostit de cine nu trebuie. Si tot nu-mi vine sa ma sinucid. Au fost zile grele dar incetul cu incetul, cu ajutorul lui Dumnezeu, si cu sfatul unor oameni am trecut si de necazul asta. Acum simt ca sunt mai apropiat de Dumnezeu. Dumnezeu mi S-a descoperit prin criza pe care am trecut-o intr-un mod care m-a facut sa inteleg unele lucruri despre mine, sa ma cunosc mai bine si sa aflu niste lucruri despre viata de dincolo. Cam pentru asta eu vad rolul crizelor: pentru a ne cunoaste mai bine si pentru a cunoste mai bine lucrurile care au legatura cu Dumnezeu.

Dar iarasi cred ca stiu cum esti acum... Pe tine nu te intereseaza ce vrea Dumnezeu sa-ti spuna. Tu vrei sa-ti implinesti dorinta. Esti prins in lanturi de draci si nu vrei sa scapi. Imi pare rau de tine dar daca nu te trezesti nu vei rezolva nimic. La urma urmei daca te inchizi atat de tare Dumnezeu nu poate face nimic. Tind sa fiu de acord cu euftalia si anume ca mai bine te-ai duce la un psihiatru. M-ai dezamagit...:( Dar te inteleg si nu stiu ce te-ar putea ajuta daca tu nu vrei sa faci nimic...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.11.2006, 00:34:43
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Am reusit sa nu ma mai gandesc la asta. M-a ajutat moral si verisoara. Ea e plina de viata. As vrea si eu sa fiu la fel. Uneori cred ca iau cam mult la inima...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.11.2006, 15:04:25
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

"Sinucigasul de bunavoie nu trebuie slujit sau pomenit la vreo slujba, caci si-a dat sufletul satanei ca si Iuda Iscarioteanul" (Arh. Nicodim Sachelarie, Pravila Bisericeasca)
Ai grija.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.11.2006, 21:59:56
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Stefane tu crezi in Dumnezeu?Ii ceri ajutorul?Lupta ,cu desnadejdea care te apasa.Viata este o lupta.Castiga cei care spera sa castige vreodata.Si asta se se face cu ajutorul lui Dumnezeu.SUNTEM ALATURI DE TINE!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.11.2006, 09:40:25
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Stefane eu te cred ca ti-e sila de toate din jurul tau si daca ma gandesc la cum e viata in romania de nedreapta te inteleg perfect.
Dar gandesete-te ca odata ce ai aparut (existi) din pacate nu mai ai cum sa dispari, iar dincolo e si mai rau asa ca nu e o scapare e chiar o si mai imputita incorsetare! Adica in loc sa-ti faci un bine sa scapi mai rau te infunzi! Si de acolo nu mai iesi. Imagineaza-ti tot ce e rau pe lumea asta (ai de unde sa iei din plin) si amplifica de cat de multe ori poti sa-ti imaginezi si gandeste-te bine: asa e in iad. Si mai e ceva: nu mai iesi de acolo! si nici nu poti sa dispari. Asa ca ramai in mizeria asta ca altfel e si mai rau si ti-o faci si cu mana ta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.11.2006, 11:19:23
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Ca toti ceilalti iti dau si eu un sfat.Daca tot vrei o prietena ,de ce nu intri intr-un chat ca sa vb. si sa intalnesti pe cineva??Astfel vei avea multi prieteni si iti vei ocupa timpul conversand si nu te vei mai gandi la sinucidere.Si nu uita o depresie se vindeca foarte bine comunicand cu ceilalti,insa comportate natural si nu incepe iar cu obesesiile de sinucidere pt. ca ii vei speria pe toti.Sper ca dupa aceea nu vei fi prea dependent de internet....Sa stii ca toata lumea are momente in viata cand zice gata!nu mai vreau sa traiesc!Si eu am avut probl. in sensul asta-desi studiasem la facultate nu aveam serviciu si mi se parea ca sunt o paria,ca traiesc inutil .Pe de alta parte trebuia sa astept inca la mana parintilor mei si asta mi se parea o situatie jenanta.Nici mama nu ma ajuta prea tare caci imi zicea "sa ies pe strada sa-mi caut serviciu ori sa ma marit" ,si nici fratele meu care de multe ori imi zicea ca nu merit sa mananc, si astea se intamplau desi eu eram gospodina in casa!!Cand se intamplau toate astea, nu aveam nici un prieten pt. ca ma izolasem f. tare si credeam ca-s toanta si urata desi nu-i deloc asa.M-a ajutat Dumnezeu si-am inceput sa fac pragatire la lb. engleza cu copiii si asa am iesit din situatia mea disperata si am inceput sa ma consider o persoana normala in rand cu ceilalti;vazand ca obtin rezultate frumoase si ca lumea ma cauta, am priceput ca valorez si eu ceva ca persoana.Acum dupa atata timp iata-ma-s la casa mea proaspat casatorita si extrem de multumita.Datorita Milei Domnului n-am incercat sa-mi iau viata si sunt foarte fericita ca traiesc!!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.11.2006, 19:45:13
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Am incercat pe chat, dar numai idioate, sau daca nu erau idioate nu erau solo!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 28.06.2014 23:34:11