Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.11.2006, 17:03:18
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
doamne ajuta, parinte.sunt sotie de preot, fiul nostru are 1 an si 4 luni,cand il intrebi a cui e ,el zice popa. nu mi se pare batjocura.Chiar cei ce merg la Biserica folosesc acest cuvant. Si eu ii zic sotului popa meu. Inseamna ca-l batjocoresc? Sa fie cu iertare...


Citind postarea de astazi a dv. de la "Sotul meu este vrajit" nu ma mai mira de ce copilul spune ca tatal lui este popa. Matusa mea a fost preoteasa dar singurul mod de adresare catre sotul ei a fost : "Parinte". Chiar si dupa ce el a decedat, cand spunea ceva despre el tot despre "Parintele" vorbea. Uitam ca ei slujesc lui Dumnezeu si nu oamenilor de aceea nu le acordam respectul cuvenit. As fi curioasa ce parere are PREOTUL(nu popa), despre postarile dv. Doamne ajuta!
daca nu ati fost capabila sa intelegeti ca asa il alint., imi pare rau. normal ca in fata oamenilor nu i-am zis niciodata popa. daca vreti parerea lui despre aceste postari il puteti intreba.nu suntem o familie care sa traim unul sub papucul celuilalt.niciodata nu am intervenit unul in decizia celuilalt(ne-am sfatuit,dar atat,hotararea a ramas la latitudine fiecaruia in favoarea familiei bineinteles.)niciodata nu ne-am intrebat unul pe celalalt " e voie sa vorbesc? "
asa ca draga mea , pot sa vorbesc si singura si sa gandesc singura. nu stiu cu ce te-a deranjat replica mea, dar asta e.Exista si oameni care merg prea departe , cum e si cazul dumneavoastra , doamna.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.11.2006, 17:40:01
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Exista popi, preoti si parinti! As putea spune ca acesti termeni au cam inceput sa aiba alte nuante.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.11.2006, 20:04:32
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Fiecare se adreseaza preotului asa cum vazut si a auzit in familie.E vorba de cei sapte ani de acasa.
"Pe copil sa-l tii in frane
De vrei om la toti sa placa
Nu-l lasa orice sa spuna
Nu-l lasa orice sa faca



Nu-l lasa dupa placere
Unde vrea el sa se duca
Din acelasi se scoate
Si icoana si maciuca" (Vasile Militaru)



Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.11.2006, 20:12:03
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit


"Din acelasi lemn se scoate
Si icoana si maciuca"(scuza-ti greseala)???
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.12.2006, 15:17:18
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Exista popi, preoti si parinti! As putea spune ca acesti termeni au cam inceput sa aiba alte nuante.
Interesante idei mai citesc pe aici...poti sa ne spui si care este diferenta intre cele trei ierarhii sau trepte despre care vorbesti?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.12.2006, 14:02:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzica
In discutiile obisnuite a populatiei se foloseste acest cuvant POPA!
Intreb daca cineva i se adreseaza unui cleric fara sa stie ca are un grad ecumenic cu un apelativ de domnule popa, greseste?
Eu nu stiu de ce va suna cuvantul popa asa urat?
Cu siguranta cu nu este frumos sa te adresezi unui cleric asa
Dar totusi nu stiu de ce va suna cuvantul popa a jignire?
Nu cred ca popa este sinonim cu pacatosule !!!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.02.2007, 15:43:40
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

As vrea totusi sa stiu daca exista o radacina a cuvantului. Provenienta.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.07.2007, 15:34:34
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

[quote=alecsandru]
Citat:
În prealabil postat de urzica
In discutiile obisnuite a populatiei se foloseste acest cuvant POPA!

Termenul de popa, mai are si o alta acceptiune, (provine din perioada pagana), si desemneaza totusi altceva decat Preotul.


Prostii, ce treaba au paganii? Cuvantul "popa" este de origine slava, este chiar folosit in limbile slave fara conotatii peiorative. In trecut era si la noi folosit tot asa, mai in gluma, mai in serios, Ion Creanga spune intotdeauna ca mama il trimite sa se faca popa, si nu cred ca mentioneaza vreodata cuvantul de "preot."

Limba romana este influentata mult de limbile slave, si uite asa am mostenit si noi cuvantul de la stramosii nostri.
Prostii, ce treaba au paganii? Cuvantul "popa" este de origine slava, este chiar folosit in limbile slave fara conotatii peiorative. In trecut era si la noi folosit tot asa, mai in gluma, mai in serios, Ion Creanga spune intotdeauna ca mama il trimite sa se faca popa, si nu cred ca mentioneaza vreodata cuvantul de "preot."

Limba romana este influentata mult de limbile slave, si uite asa am mostenit si noi cuvantul de la stramosii nostri.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.07.2007, 15:41:24
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Si inca un expemplu este foarte popularul, si destul de vechi, nume de Popescu, adica fiul popei. Iti dai seama ca numele de familie au fost facut prin secolul 19, si in general au fost alese/create de oamenii insusi. Nimeni nu si-ar alege un nume de familie peiorativ, sau rusinos.

Conotatia rautacioasa este mai noua, poate de cand au venit comninistii la putere?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.08.2007, 01:34:55
albinuta albinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 17
Implicit

preot e cel care slujeste Domnului,iar popa e cel care slujeste zeilor...tot ce e material este zeu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Cuvantul meu, cuvantul tau... NECTARIE Generalitati 16 25.01.2011 17:10:17
Sa faci ce spune popa, nu ce face popa costel Generalitati 20 25.11.2009 15:09:11
METANIERUL - ce este el si la ce (se) foloseste? geo.nektarios Rugaciuni 21 16.03.2009 15:30:57
Fa ce zice popa, nu ce face el... suntunOM Preotul 31 25.08.2007 01:34:00