Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.11.2006, 10:07:03
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
si mai e o chestie...cand faci exces de zel asa continuu (in orice domeniu nu numai religia), dai in paranoia.
MULTUMESC CONSUELA! EU AM 27 ANI,SUNT CASATORITA DE 5 ANI.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.11.2006, 02:49:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
mirela imi pare rau ca te dezamagesc dar am 31 si sunt casatorita de 5 ani si iti spun sigur ca eu nu as tolera un afemeiat tupeist ca asta. In afara de asta nu poti obliga pe nimeni sa stea cu tine daca nu vrea, ai incalca liberul arbitru!

Chiar asa, initiatoarea topicului nu mai apare.
dezamagirea este alta, dar nu cred ca are sens sa o detaliez.

nu cred ca este vorba de "un afemeiat tupeist" asa cum zici tu. femeia spune ca pur si simplu nu isi mai recunoaste sotul, dupa 6 ani de convietuire normala. spune ca din senin acest om se comporta cu totul altfel, de aceea banuieste ca nu este lucru curat la mijloc. si inclin sa ii dau dreptate, de aceea nici nu am incurajat-o sa accepte divortul care i-a fost propus, ci sa lupte sa-si aduca sotul inapoi. si cred ca biserica, cu rugaciunile si slujbele facute, o poate ajuta.

doamne ajuta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.11.2006, 09:33:03
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Pentru panza de iubire
E razboiul cel mai greu
Diavolul tot rupe fire
Noi le innodam mereu

"Purtati-va sarcinile unii altora si asa veti implini Legea lui Hristos"Rugaciunea muta muntii din loc.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.11.2006, 07:29:10
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Am citit mesajele si vad ca sunteti tineri toti;eu,sunt "batriba"am 55 ani si 35 ani de casnicie;bunica mea,spune asa--sa fii gospodina,la casa ta,cu barbatul tau,este greu,fata--;stunci nu prea am inteles,dar dupa ce m-a casatorit,si au inceput zilele grele,am intels;Uite ce va spun eu;si persoanei in cauza si celorlalti;;CINE SE STIE FARA PACAT,SA PUNA MINA PE PIATRA SI SA ARUNCE--;Dragii mei,viata este un labirint,in care intriusor,dar daca nu esti pregatita,nu gasesti iesirea,si ramii ancorata undeva ...;Am sa te intreb,ai facut vredata SFINTIRE sau SFINTUL MASLU in casa ta?;ai cerut ajutorul preotului duhovnic?;sau nu ai?Uite ce te sfatuiesc eu:mergi la preotul duhovnic,spovedeste-te,fa ce-ti spune el;fa Sfinta Aghiazama,macar in casa,sfinteste totul;sigur ca se fac multe prostii;da un pomelnic,la o manastire si cel mai important,ROAGA-TE tu in primul rind,pentru sotul tau,pentru casa ta;Nu-arunca camasa pentru un purice-spuneau batrinii;spal-o ,calc-o si ia-o pe tine--;asa fa si tu,fii intelegatoare su sotul,ai RABDARE in primul rind,nu te certa si ROAGA0TE impreuna cu preotul ;tu acasa si la biserica si preotul in Sfintul Altar;daca cauti ajutorul li Dumnezeu cu sinceritate,spovedindu-te si cu rabdare,vei dobindi toate;Si nu ita:nu pne mina pe piatra sa arunci,pentru ca toate sunt incercari de la Dumnezeu;si pe cine iubeste,Dumnezeu biciueste;Tu,sa ai multa intelepciune si sa nu faci jocu lui satana;nici pe femeia aceea sa nu o hulesti si nici sa o vorbesti de rau;roaga-te pentr ea,sa-i dea Dumnezeu,sanatate si iertare de pacate;Am ramas surprinsa de cuvintele dnei.preotese;Pina nu te sfatuiesti cu un preot calugar,nu accepta divortul;fa in primul rind,toate ale lui Dumenzeu si apoi, ale lui satana;
oamne ajuta si IRETATI-MA ;
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.11.2006, 18:59:28
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Am ramas surprinsa de cuvintele dnei.preotese"

Unde e problema daca religia crestin-ortodoxa in care s-a nascut ii da dezlegare sa divorteze in caz de adulter?
Si daca ea nu a comis acest pacat in viata ei, te mira asa tare (incat sa zici cine nu a gresit ca si cand toata lumea face acest pacat?)? Poate ca da, intr-adevar ea nu a gresit cu pacatul asta, cu altele D-zeu poate nu da dezlegare, dar in cazul asta stiu sigur ca da.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.11.2006, 20:32:45
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bld
Eu inca nu-s casatorit, dar as vrea sa-mi zici, te rog, fara sa consideri ca te iau la misto sau rad de tine, cum se pot intelege ca sot si sotie un barbat necredincios(care nu duce o viata conform cu crestinismul) si o femeie credincioasa(care vrea sa traiasca dupa invataturile lui Hristos)...Se poate asa ceva?
Te intreb, pt ca stiu oameni care vor sa se casatoreasca, unul fiind "credincios", iar partenerul "necredincios"...
Lucrul acesta este cel mai putin fericit, daca ma pot exprima asa. Daca ce care este credincios nu are o credinta tare si taria sa se roage si pentru celalalt pana la urma vor cadea amandoi. Si uite asa se vor pierde nu unul, ci doua suflete. Duminica dimineata, daca unul doarme iar celalalt se pregateste pentru Sf. Liturghie asta nu e un lucru bun. Pentru ca totul sa mearga bine si iubirea sa nu se stinga, amandoi trebuie sa se pregateasca pentru Sf. Liturghie. Da-mi voie sa-ti spun ca se poate asa ceva. Adica sa se casatoreasca un necredincios cu o crencioasa sau invers. Dar daca cel necredincios nu se schimba, totul se va duce de rapa. Imi pare rau pentru un astfel de raspuns, dar este adevarul crud. Uitati-va in jur si aveti cele mai bune exemple.
---------------------------------------------------------------

DUMNEZEU S-A FACUT OM CA SA-I FACA PE OAMENI DUMNEZEI
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.11.2006, 22:23:16
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

sunt perfect de acord cu ce a scris viorel dar problema sta in felul urmator: singur nu poti sa stai ca asta-i viata (normala nu de pustnic), problema e ca majoritatea sunt necredinciosi, nascuti in religia asta ca asa a fost sa fie si avand in vedere ca e f greu sa gasesti o persoana potrivita, daca gasesti tot crestin si mai cauti si cat de practicant e in credinta ramai singura, tineretea trece ca vantul si ca gandul si deja la anumita varsta nu mai gasesti persoane libere ci doar casatorite cu copii asa ca nu ai prea mult timp de cautat persoane, iar cei necasatoriti in majoritatea lor fie sunt handicapati, fie afemeiati convinsi, iresponsabili si nu rezolvi nimic cu ei.
Majoritatea oamenilor nu sunt interesati de spiritualitate si trebuie sa iei pana la urma ce ti se ofera (daca e in religie tot crestina macar botezat), altefl ramai singur pana la adanci batranete.Eu am avut noroc ca sotul meu trage de mine sa merg la biserica si tine post, respecta regulile, dar puteam f bine sa am si ghinion....
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.11.2006, 19:36:37
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga anamariagabriela,

ai sus ca el nu este credincios si ca tu incerci sa-ti pastrezi credinta. Ai mai spus ca situatia aceasta dureaza de ceva timp. Ai mai spus ca nu gasesti un motiv LUCID pentru care el te-ar parasi si ai concluzionat ca este VRAJIT.

Cred ca te-ai cam grabit cu vrajitul asta. Ai vorbit suficient de bine cu sotul tau fara a tipa la el si lasandu-l chiar incurajandu-l sa-si spuna oful? Ai aflat ce-l macina si ce-i lipseste? L-ai intrebat ce gaseste asa special la alta femeie? Ai incercat sa sa-i oferi ce nu i-ai oferit pana atunci? Te-ai purtat ingaduitor cu el si i-ar aratat ca-l iubesti?

Stiu doar ca un barbat nu pleaca de nebun. Barbatii trag mai mult de o relatie decat femeile (statistica oficiala).

Pe scurt, ai facut TOT ce-ti sta in putinta pentru a-l castiga inapoi?
Concluzia ta ca-"i vrajit" este concluzia unei femei care refuza sa lupte pentru ce-i al ei. Pot sa-ti mai dau un sfat, singura metoda de a-l castiga inapoi este BUNATATEA si CREDINTA ta. (e valabil si in caz de vraji desi sunt convins ca nu-i cazul tau)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.12.2006, 23:55:30
niceboyrom niceboyrom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2006
Mesaje: 27
Implicit

cred ca in romania este o "industrie" banoasa vrajitoria. tiganci peste tiganci, numere de telefon si marturii de vrajitorie. in opinia mea nu exista vrajitorie.

uneori ne este foarte greu sa intelegem de ce anumite lucruri ni se intampla. credem ca cineva ne doreste raul. insa viata nu este o constanta. si oamenii functioneaza dupa alte reguli decat cele impuse de dogma si uneori de societate.

uneori ne este atat de greu sa acceptam un lucru incat mergem pana in panzele albe pentru a-i gasi o scuza.

te-ai gandit la asta?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.12.2006, 13:20:53
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Am citit incepututl si am vazut sfaturile consuelei. De ce doamna daca isi iubeste sotul sa nu incerce sa-l intoarca? Si ce-i daca i-a facut rau? In Tatal nostru cum e cu iertarea? Si oare Hristos nu ne-a indemnat sa ne iubim dusmanii? Sa-i binecuvantam? Oare El pe cruce nu a spus "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac?" Deci daca El, care e fara de pacat, si care ar fi avut tot dreptul sa ne lase sa pierim ne iarta...noi pacatosii sa avem pretentii? Cum interpretezi cuvintele Lui? Sa le trecem cu vederea? Si cum zici ca naravul din fire n-are lecuire? Asa a zis Hristos despre pacatosii care au venit la El? Nu le-a zis oare " Mergeti si nu mai pacatuiti"?..le-a zis numai asa, fara rost? Deci tu nu crezi in pocainta? Si tu ai lasa omul sa piara? daca ai trece pe langa un om care e aproape pierit pe langa drum nu l-ai ajuta? Atunci cu atat mai mult sotia care isi vede sotul pe drumul mortii. Ce imi raspunzi consuela?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
O carte care-i desfiinteaza pe toti ! Nu-i multa filozofie ! E simplu ! ionion Secte si culte 3 27.10.2010 16:32:14
Un apel simplu si firesc laurschepsis Umanitare 23 23.05.2010 19:04:07
credinta omului simplu iustin10 Generalitati 21 31.01.2010 17:41:46