Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.04.2011, 12:23:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sa dau exemple din Biblie e mizerie sufleteasca!? In sfarsit vad ca ne intelegem.
Problema este daca vrei sa vezi si altceva decat mizerie sufleteasca..
Stim foarte bine de ce e in stare omul fara Dumnezeu.
Daca Dumnezeu a pus ordine treptat in aceasta mizerie folosind o pedagogie apropiata situatiei morale dezastruoase in care se scalda individul, cine e de vina? Pentru ateu, desigur, Dumnezeu.

Citat:
Nu as avea probleme cu Biblia, pe care o vad ca o alegorie/metafora antica, daca n-ar fi atati crestini habotnici care s-o predice ad literam sau selectiv dar cu pretentia ca e 100% adevarata.
Poate n-ai sa crezi dar sunt destui ca tine doar ca isi spun "crestini", adica sunt de acord cu Biblia, ideea de Dumnezeu, etc. atat timp cat sunt lasati sa creada ceea ce vor despre toate chestiunile astea.

Daca se pune problema sa caute adevarul si nu sa se cantoneze in propriile "adevaruri" care le satisfac nevoile meschine, atunci devin cinici, agresivi, iese la suprafata badarania, prostia, limitarile in general.


Citat:
Privita mai lejer, Biblia arata evolutia morala a unei comunitati dar unii se incapataneaza sa creada ca aceasta evolutie s-a oprit acu 2000 de ani cand exemplele pe care le-am dat erau considerate ok.
Este in general evolutia morala a intregii umanitati. Nu s-a oprit, a atins apogeul in sensul doctrinar, adica omul a primit un sistem de valori absolut si pentru prima data a inceput sa aiba posibilitatea sa-l atinga.
Ca multi aleg sa stea pe margine, e problema lor..


Citat:
Inteleg ca homosexualii erau priviti drept bolnavi acu' 2000 de ani cand bolile erau cauzate de pacate dar sunt totusi 2000 de ani de atunci, chiar daca mai bine de 1000 au apartinut religiei.
Slaba tentativa dar oricum nereusita.
Nu doar homosexualitatea ducea la boli ci si alte feluri de desfranare.
Si ghici ce, si acum situatia este tot cam aceeasi.
Desfranarea face in continuare victime, sub toate formele, printre homosexuali in special datorita in general nr. mare de parteneri.
Ai fi crezut ca e posibil in epoca medicinii moderne si Atotputernicului Prezervativ? Ba uite ca da..


Citat:
Mi-ar fi placut sa intelegi ca exemplele date se leaga nu de vreun principiu moral, ci de procreere.
Homosexualitatea este o problema care are de a face cu ambele.

Citat:
Se cheama selectie naturala. Homosexualii nu-si perpetueaza genele, exceptie facand acei homosexuali care fortati de societate isi intemeiaza familii heterosexuale (poate ai vazut American Beauty). Ori noi vrem sa ne perpetuam genele chiar daca nu personal, iar homosexualii diminueaza sansele ca genele noastre sa treaca mai departe.
Serios..
Ia te uita, esti o gena cu ochi si pur intamplator si nedecvant reproducerii ai...neuroni.

Daca eram ceea ce crezi tu ca suntem era mai bine sa ramanem bacterii, ne perpetuam genele mai bine si mai rapid.
Stii ca in 24h o bacterie se poate reproduce, teoretic, pana la a atinge o masa cat cea a Pamantului?

Si da, asa cum exista cazuri de handicapati care au trecut peste handicapurile lor si au reusit sa aiba o viata normala, cel putin sufleteste vorbind, exista cazuri de homosexuali care au reusit sa-si invinga problemele si sa aiba o familie si o viata normala.

Problema este ca propaganda homosexuala incearca sa le spuna acestora sa nu faca asa ceva.

Crezi ca e tolerabil un curent schizofrenic care ar incerca sa convinga schizofrenicii sa traiasca asa in societate decat sa incerce sa revina la realitate? Eu nu cred.

Citat:
Mai exista si componenta sociala. Cei care reusesc sa treaca peste prejudecati se pot concentra la lucrurile cu adevarat importante.
Avand in vedere ca in propaganda homosexuala se invoca tot felul de "mantre" gen "homosexualitatea nu este o boala, nu este o alegere" care contrazic flagrant realitatea, eu as zice ca mai degraba cei din clasa ta sunt cei care care merg pe directia prejudecatilor.

Citat:
In fine, sunt optimist sa cred ca pana la urma veti intelege ideile si nu va veti mai lega de amanunte mizerabile, chiar daca sunt preluate din Biblie.
Ah, cred ca am inteles care e promotia.
Nu luati mizeriile din Biblie, luati-le de la noi.


Problema e ca mizeriile nu sunt in Biblie, sunt in mintea si in sufletul tau, dar mai degraba cauti justificare decat indreptare asadar ai sa ramai cum esti..pana ai sa te trezesti intr-o buna zi, intr-un fel saua ltul.

Last edited by AlinB; 19.04.2011 at 12:38:54.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.04.2011, 16:21:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate relatiile homosexuale se fac cu acordul celor doi,intre persoane majore,nu cred ca se poate compara asa ceva cu pedofilia care inseamna violarea sau ademenirea unui minor/minora spre a intretine relatii sexuale de o persoana majora sau cu zoofolia care inseamna violarea unui animal sau cu mai stiu eu cu ce.
De ce nu? Sunt parti ale aceleasi "revolutii sexuale".
Sub acest semn, ceea ce ieri era o deviere majora, maine va fi ceva obisnuit, normal, etc.

Citat:
Chiar Dumnezeu Iisus Hristos zice ca unii barbati se nasc fara atractie fata de femei,"Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor;sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.".

Unii din acesti "fameni din pantecele maicii lor" ajung homosexuali de ce sa ii osandesti asa?
Mai usor prin Scriptura ca voda prin loboda, ultima parte ai gasit-o tot in Scriptura sau e de fapt speculatia ta?

Cauta si afla mai intai ce inseamna "famen".

Citat:
In creatie dupa cadere au aparut anumite anomalii,homosexuali sunt niste oameni care sunt bolnavi.
Ei zic ca nu e asa.

Citat:
Sfantul Apostol Pavel zice de gravitatea acestui pacat ca fiind aceasi ca a masturbarii (malahiei) sau a furtului,sau a desfranarii cred ca se exagereaza un pic gravitatea acestui pacat.

Vedeti citatul din Sfantul Apostol Pavel:
"9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,
10. Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu. "
Eu zic asa: da matale o tura prin Catehismul ortodox, vezi putin ce zice acolo de felul pacatelor si pe urma eventual te apuca si interpreteaza Scriptura.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.04.2011, 16:38:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aususerum Vezi mesajul
dar ce disectie ca la carte mi s-a facut pe text....bineinteles cu extragere din context astfel incat sa se poata distorsiona.
Daca ai impresia ca ai fost inteles gresit, arata acele locuri unde nu s-au inteles lucrurile cum trebuie.

Citat:
Asa revenind la oile noastre.... Unu la mana ...nu este manipulare a stiintei este un fapt verificabil si recunoscut.
Pentru ca asa spui tu?

Citat:
Doi -----> relatiile familiale nu sunt o orgie(ce repede va fuge mintea la desfranare :P)... am aratat numai faptul ca este la fel verificabil..... si de femeia se trage din barbat... de unde rezulta ca totul exista in noi.(deja ma astept la o malformare a ce am scris la acest punct)
Este malformat deja, eu unul n-am inteles nimic din ce ai vrut sa spui.

Citat:
Trei -----> Ai subliniat bine partea cu incercatul de a fi peste instincte desi eu nu cred ca este cineva peste ele. Ia sa nu bei apa cand iti este sete.... sa vedem in cat timp preiau instinctele fraiele....bine ca este un exemplu pueril dar incerc sa nu fiu dur...
Exemplu binteles pueril pentru ca trebuie sa fie argument de tipul "nuca in perete".
Eu vorbesc de relatii sexuale heterosexuale exclusiv in cadrul casatoriei, tu vorbesti de baut apa..
Dumnezeu n-a pus nici o restrictie la cantitatea de apa pe care vrei sa o bei, cum vrei sa o bei, cantiatea de aer pe care trebui sa o respiri si cum sa o respiri, aici lucrurile sunt ok, treci mai departe.

Citat:
Patru-----> treaba cu buchetelul si rusinea .....hmmmm nu e crestinesc si cred ca o sa devin mai dur ... nu cred ca te-ar lasa cineva din biserica sa faci asta ...
Sa faci ce? Sunt lucruri care doar tu le intelegi.

Citat:
cat despre psiholog , se pare ca ai ajuns iar pe taramul bolii ....ceea ce nu este(la homosexualitate ma refer ca sa nu se inteleaga altceva).
In primul rand este o boala morala, spirituala dpdv crestin.
Dpdv a celui care nu e, intr-adevar nu e mai nimic.

Citat:
LA PARTEA DE SUGESTII PENTRU TRATAMENT NU ESTE LUAT DIN MANUALUL GAY. SUNT EXPERIMENTE FACUTE DE CATRE OAMENI DE STIINTA IDIOTI CARE LA FEL CREDEAU CA HOMOSEXUALISMUL ESTE O BOALA... SI CARE AU DAT-O CU STANGUL IN DREPTUL .
Este o boala doar ca nu se trateaza asa.
Dar trebuiau sa incerce nu?
Nu te simti privilegiat, asa s-a incercat si cu multe altele pana s-a gasit o reteta.
Pana la urma s-au lamurit ca aici este o chestie de alegere, medicamentatia nu poate ajuta cine stie ce.

Citat:
Cat despre marii oameni din istorie despre care crezi ca au fost trecuti pe lista gay-lor imi pare rau dar asta este... acum sa nu arunci cartile de istorie sau mai rau... sa interzici copilului sa citeasca despre Iulius Caesar sau da Vinci , s.a.
Oh, nu, stai linistit un om pacatos nu e musai sa fie si o nulitate pe linie.

Citat:
Cand vine vorba despre alegre aici o dai in bara pentru ca tu nu ai ales sa fii ortodox... ai ajuns ortodox pentru ca parintii tai sunt ortodoxi....la fel de bine puteau fi si catolici....de unde rezulta ca tu nu ai ales religia ci ea te-a ales pe tine...
Vezi cum vorbesti fara sa cunosti?

Citat:
Intotdeauna o sa traiesc viata pe care o doresc pentru ca ea creeaza valori cu aplicabilitate in viitor.....nu pot fi un ascet.
Din pacate viitorul tau are un orizont extrem de limitat..

Citat:
Mai spunea cineva ca le-am trait pe toate si le-am incercat pe toate. NU... nu le-am trait pe toate si nici nu le-am incercat.... si nici nu sunt homosexual dupa cum sigur cred ca sunt catalogat in urma a ceea ce am scris.
Nu, dar ai putea sa devii la o adica, nu?
Ce te-ar opri?
Nu pot sa refuzi ceva fara sa incerci sa vezi daca ti se potriveste, nu?
Sau ai incercat deja?

Citat:
La capitolul credinta sunteti niste incuiati pentru ca nu v-ati gandit la faptul ca Dumnezeu s-a prezentat diferit fiecarei culturi de-a lungul timpului... deoarece nu toti il vad la fel....
Faptul ca oameni din cele mai diverse culturi au putut deveni crestini si ca insusi Dumnezeu a spus ca Evanghelia se va predica in toata lumea arata ca argumentul tau este tare lipsit de imaginatie ca de logica nu mai am pretentia..

Citat:
ca sa nu mai spun ca aveti nevoie de o biserica astfel incat sa puteti sa credeti in El. Cand defapt El este cu tine oricand nu doar intr-un lacas anume amenajat(citeste manuscrisele de la Marea Moarta).
Alea fiind ce anume? Produsul imaginatiei unor indivizi ca tine?
Pai vezi tu, Biserica este tocmai o stavila in calea imaginatiei, ea aduce pe om de pe taramul ratacirii la realitatea spirituala, de asta este si antipatica unora ca tine.

Citat:
In caz ca nu stiati sunt multe lucruri pe care le credeti crestinest dar care au fost transpuse de la paganism astfel incat sa se accepte religia mai usor..... mai acum 2000 de ani credeam in Zamolxe.Lucrul asta a fost bun pentru ca avand o religie pagana cu un singur zeu oamenii au acceptat mai usor tranzitia.
Daca elemente crestine au luat locul celor pagane nu inseamna ca ele provin de la pagani.
Tranzitia n-a fost niciodata usoara, este un proces care dureaza si in prezent :)

Citat:
Dumnezeu exista .... si voi vedeti doar o parte a lui. Cea aratata de catre o mana de oameni pentru restul populatiei.
Desi poate iti vine greu sa crezi asta dar fiecare crestin are la un moment dat confirmarea lucrurilor in care a crezut.
Binenteles, ca un om care sta pe margine, n-ai de unde sa stii sau sa intelegi lucrurile astea.
De fapt si tu o sa ai acelasi confirmari dar posibil la modul f. tragic si tardiv.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.04.2011, 16:43:57
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Din presiunea pe care o exercita asupra societatii,reiese ca de fapt homosexualii nu au nevoie de intelegere si de toleranta;ei au nevoie de o parada a orgoliilor,de inversarea polilor normalitatii.Daca ar fi fost vb numai despre toleranta,atunci nu ar fi fost chiar o problema pe viata si pe moarte: multe persoane din viata reala tolereaza astfel de indivizi intr-un mod satisfacator in societate,dar nu...ei vor recunoastere mondiala,publicitate,largirea cercurilor,notorietate publica,creerea unei noi"normalitati"!
Asta este parerea mea,se poate si sa gresesc,nu stiu cum este de "partea cealalta"!
Deși n-am cunoscut până acum niciun gay, tot nu cred că n-a fost cineva în viața fiecăruia, care să-l înjosească, pentru că e gay. Și nu vorbesc numai de aceasta, ci și de dezamăgiri de altă natură, care l-au înrăit. Toți am avut frustrări și suferințe, dar unii nu le pot depăși și le iau prea în tragic. Fiincă nu sunt cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.04.2011, 23:57:01
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Deși n-am cunoscut până acum niciun gay, tot nu cred că n-a fost cineva în viața fiecăruia, care să-l înjosească, pentru că e gay. Și nu vorbesc numai de aceasta, ci și de dezamăgiri de altă natură, care l-au înrăit. Toți am avut frustrări și suferințe, dar unii nu le pot depăși și le iau prea în tragic. Fiincă nu sunt cu Dumnezeu.
Tin sa spun ca pana cand nu vom accepta faptul ca un barbat poate fi agresat/hartuit sexual de un altul sau chiar supus unui viol nu ar trebui sa acceptam homosexualitatea. Aceasta este problema reala, o problema sociala si nu faptul ca vai, draga Doamne, ce mult imi pasa de ala ca ajunge in iad si ca e pervers. Asta deriva din orbire si aroganta. Regret sa va dezamagesc dar homosexualul nu este cineva care face in privat ceea ce face, ci va poate viza si pe voi barbatii de pe acest forum. V-ar placea sa fiti tinta unor asemenea gesturi si actiuni la locul de munca sau in armata sau mai stiu eu unde? Ce ati face, cand societatea considera ca asa ceva nu se intampla sau chiar mai rau, ca e haios, cum ne arata unele filme, in care violurile savarsite in puscarie sunt prezentate ca pe ceva normal si comic?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.04.2011, 02:36:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"Catehismul ortodox" nu exista.
Exista catehismul BC.
La ortodocsi Duhul Sfant conduce Biserica ,prin oamenii duhovnicesti.
Iar eu unul pe parintele Cleopa sau pe parintele Staniloae nu i-am vazut condamnand asa tare homosexualitatea,prin putinul de l-am mai citit si eu.
Chiar pe la scrierile parintelui Cleopa nu am vazut vreodata sa se aduca vorba despre aceasta problema.
Sau se faca acest pacat cel mai grav pacat din toate.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.04.2011, 10:17:54
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Iata ce spune Sfanta Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu si implicit Biserica Ortodoxa, despre Homosexualitate – perversiuni sexuale:

"SĂ NU TE CULCI CU BĂRBAT, CA ȘI CU FEMEIE; ACEASTA ESTE SPURCĂCIUNE. CU NICI UN DOBITOC SĂ NU TE CULCI, CA SĂ-ȚI VERȘI SĂMÂNȚA ȘI SĂ TE SPURCI CU EL; NICI FEMEIA SĂ NU STEA LA DOBITOC, CA SĂ SE SPURCE CU EL; ACEASTA E URÂCIUNE.... CĂ TOT CEL CE VA FACE TICĂLOȘIILE ACESTEA, SUFLETUL CARE VA FACE ACESTEA SE VA STÂRPI DIN POPORUL SĂU. " LEVITIC 18,22-23,29


"Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții, Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu." I Corinteni 6,9-10

" De aceea Dumnezeu i-a dat necurăției, după poftele inimilor lor, ca să-și pângărească trupurile lor între ei,
Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!
Pentru aceea, Dumnezeu i-a dat unor patimi de ocară, căci și femeile lor au schimbat fireasca rânduială cu cea împotriva firii;
Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. ...
Aceștia, deși au cunoscut dreapta orânduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac. " Romani 1,24-32


si iata ce inseamna sodomie (explicit relatii sexuale cu persoane de acelasi sex, sex in grup...):
" Dar mai înainte de a Se culca Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa,
Și au chemat afară pe Lot și au zis către el: "Unde sunt Oamenii, Care au intrat să mâie la tine? Scoate-I ca să-I cunoaștem!"
Și a ieșit Lot la ei dinaintea ușii și, închizând ușa după dânsul,
A zis către ei: "Nu, frații mei, să nu faceți nici un rău.
Am eu două fete, care n-au cunoscut încă bărbat; mai degrabă vi le scot pe acelea, să faceți cu ele ce veți vrea, numai Oamenilor acelora să nu le faceți nimic, de vreme ce au intrat Ei sub acoperișul casei mele!" " Facerea 19,4-8.


"A cunoaste" in sensul limbajului biblic: a avea legaturi trupesti ("După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, și ea, zămislind, a născut... " Facerea 4,1). Pacatul impotriva naturii practicat de locuitorii Sodomei si relatat in acest episod a dat nastere termenilor de "sodomie" si "sodomit"; viciul este aspru condamnat de morala crestina (ortodoxa).

"Știind aceasta, că legea nu este pusă pentru cel drept, ci pentru cei fără de lege și răzvrătiți, pentru necredincioși și păcătoși, pentru necuvioși și spurcați, pentru ucigașii de tată și ucigașii de mamă, pentru omorâtorii de oameni,
10. Pentru desfrânați, pentru sodomiți, pentru vânzătorii de oameni, pentru mincinoși, pentru cei care jură strâmb "I Timotei 1,10.


vai de oamenii care aleg sa fie asemenea animalelor (si sa aiba un comportament sexual asemenea animalelor).
"Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor. " Psalmul 48,12,21

Asadar sa luam aminte (la Cuvantului lui Dumnezeu).

Last edited by Eugen7; 20.04.2011 at 10:24:29.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.04.2011, 10:33:55
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Tin sa spun ca pana cand nu vom accepta faptul ca un barbat poate fi agresat/hartuit sexual de un altul sau chiar supus unui viol nu ar trebui sa acceptam homosexualitatea. Aceasta este problema reala, o problema sociala si nu faptul ca vai, draga Doamne, ce mult imi pasa de ala ca ajunge in iad si ca e pervers. Asta deriva din orbire si aroganta. Regret sa va dezamagesc dar homosexualul nu este cineva care face in privat ceea ce face, ci va poate viza si pe voi barbatii de pe acest forum. V-ar placea sa fiti tinta unor asemenea gesturi si actiuni la locul de munca sau in armata sau mai stiu eu unde? Ce ati face, cand societatea considera ca asa ceva nu se intampla sau chiar mai rau, ca e haios, cum ne arata unele filme, in care violurile savarsite in puscarie sunt prezentate ca pe ceva normal si comic?
Iar aflu ceva nou, homosexualii sunt toți niște violatori. Și probabil extratereștrii, că ființe umane nu vreți să le numiți. Credeam că trebuie să fim duri numai cu păcatul, nu și cu păcătosul.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.04.2011, 11:03:26
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Trebuie să fim duri numai cu păcatul, nu și cu păcătosul.
Evident. Hristos nu a condamnat niciodata omul pacatos ci doar pacatul (omului pacatos). Asa si Biserica Ortodoxa nu condamna pacatosul ci pacatul. Repet: homosexlualii, zoofilii, pedofilii, necrofilii etc. sunt bineveniti in Biserica daca vor sa fie ajutati de Hristos si de Biserica Lui sa scape de aceste patimi si pacate. Sunt primiti si ajutati cu toata dragostea caci Hristos "nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu."

Insa alta este situatia cand oamenii nu vor sa se lepede de pacate. Atunci ei nu trebuie sa fie incurajati sa isi manifeste public patimile si pacatele, promovandu-le. Ce fac ei in casa lor e treaba lor, e dreptul lor in virtutea libertatatii.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.04.2011, 11:06:58
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Evident. Hristos nu a condamnat niciodata omul pacatos ci doar pacatul (omului pacatos). Asa si Biserica Ortodoxa nu condamna pacatosul ci pacatul. Repet: homosexlualii, zoofilii, pedofilii, necrofilii etc. sunt bineveniti in Biserica daca vor sa fie ajutati de Hristos si de Biserica Lui sa scape de aceste patimi si pacate. Sunt primiti si ajutati cu toata dragostea caci Hristos "nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu."

Insa alta este situatia cand oamenii nu vor sa se lepede de pacate. Atunci ei nu trebuie sa fie incurajati sa isi manifeste public patimile si pacatele, promovandu-le. Ce fac ei in casa lor e treaba lor, e dreptul lor in virtutea libertatatii.
N-am zis să-i încurajăm, ci că atunci când ne întâlnim cu un gay, să-l tratăm cu dragoste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
castrarea pedofililor miti29 Generalitati 108 19.07.2012 07:00:46
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 28.10.2009 23:53:13
anunt pt brasov laurabv_21 Muzica Bisericeasca 0 07.03.2007 15:33:49
anunt catre oamenii din brasov laurabv_21 Stiri, actualitati, anunturi 0 27.02.2007 10:44:36