Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.10.2006, 17:12:36
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Iosif draga, ia lasa-l tu pe antiecumenistul nostru sa se mantuiasca unde vrea si mai bine raspunde la subiectul topicului, ca se pare ca ai idei care merita sa le auda si ceilalti. Deci, ce ai face tu daca ai avea la dispozitie o ora de discutie cu catolicii si protestantii practicanti dintr-un oras occidental? Prezentarea istorica o face Preotul, tu ar trebui sa prezinti altceva. Hai sa te vedem! :)

Elena
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.11.2006, 08:51:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Draga anticumenist, dar tu chiar aici pe formul asta ti-ai propus sa te mantuiesti??:)) Dar crezi ca nu avem destul martiriu in viata de zi cu zi? Ganduri bune si mantuitoare iti doresc! Oricum, sa stii ca imi place relativ atitudinea ta, insa mi-ar placea sa iti cunosc si punctul de vedere...pentru ca printre atatea citate...nu mi se pare ca ai si o viziune proprie!
Frate Iosif eu nu intru pe acest forum ca sa ma mantuiesc.Mantuirea imi vine de la Dumnezeu, prin post, rugaciune, fapte bune, smerenie, iubirea aproapelui, respectarea poruncilor Dumnezeiesti, prin cele 7 Sfinte Taine ale Bisericii Ortodoxe si, nu in ultimul rand, prin pastrarea dreptei credinte ortodoxe.

Imi place sa dau multe citate din Sfintii Parinti, pentru ca ei l-au cunoscut pe Dumnezeu, sunt in comuniune cu El, prin iubire, sunt in adevar, se afla in lumina (spre deosebire de mine care nu prea sunt). De aceea, ma folosesc de scrierile lor si ii las pe ei sa vorbeasca, ca sa zic asa, pentru ca ei detin adevarul, adica L-au trait. Asa ca pana nu coboara Dudul Safant asupra mea ca sa ma lumineze, prefer sa-I citez pe Sfinti mai mult decat sa-mi prezint propriile mele idei subiective, care pot fi si gresite. Si nu de alta dar pe forum intra tot felul de oameni, unii poate si tineri, elevi studenti, care poate nu stiu prea multe, si daca le prezint opinia mea cre poate fi gresita, nu ii ajut de loc. Cred ca ii ajuta mai mult daca citesc cuvintele unui Sfant, daca vad care este opinia Sfantului despre o anumita problema.

Toate cele bune,Cristi.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.11.2006, 12:40:51
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de iosif
Draga anticumenist, dar tu chiar aici pe formul asta ti-ai propus sa te mantuiesti??:)) Dar crezi ca nu avem destul martiriu in viata de zi cu zi? Ganduri bune si mantuitoare iti doresc! Oricum, sa stii ca imi place relativ atitudinea ta, insa mi-ar placea sa iti cunosc si punctul de vedere...pentru ca printre atatea citate...nu mi se pare ca ai si o viziune proprie!
Frate Iosif eu nu intru pe acest forum ca sa ma mantuiesc.Mantuirea imi vine de la Dumnezeu, prin post, rugaciune, fapte bune, smerenie, iubirea aproapelui, respectarea poruncilor Dumnezeiesti, prin cele 7 Sfinte Taine ale Bisericii Ortodoxe si, nu in ultimul rand, prin pastrarea dreptei credinte ortodoxe.

Imi place sa dau multe citate din Sfintii Parinti, pentru ca ei l-au cunoscut pe Dumnezeu, sunt in comuniune cu El, prin iubire, sunt in adevar, se afla in lumina (spre deosebire de mine care nu prea sunt). De aceea, ma folosesc de scrierile lor si ii las pe ei sa vorbeasca, ca sa zic asa, pentru ca ei detin adevarul, adica L-au trait. Asa ca pana nu coboara Dudul Safant asupra mea ca sa ma lumineze, prefer sa-I citez pe Sfinti mai mult decat sa-mi prezint propriile mele idei subiective, care pot fi si gresite. Si nu de alta dar pe forum intra tot felul de oameni, unii poate si tineri, elevi studenti, care poate nu stiu prea multe, si daca le prezint opinia mea cre poate fi gresita, nu ii ajut de loc. Cred ca ii ajuta mai mult daca citesc cuvintele unui Sfant, daca vad care este opinia Sfantului despre o anumita problema.

Toate cele bune,Cristi.
Probabil ca ti-ai dat seama ca faza cu "mantuirea pe forum" nu era decat o replica la ideea de martiraj pe care ai sugerat-o tu anterior, bieninteles tot in spirit de gluma. Asa ca am pastrat acelasi spirit.

Intr-adevar, Sfintii Parinti vorbesc nu numai din invataturi insusite, ci mai ales din invatatura traita. Insa, cred ca ar fi mai de folos pentru toti acestia pentru care prezinti aceasta invatatura sa ii provoci sa citeasca Sfintii Parinti. Asta presupune o prezentare succinta a invaturilor, cu citate exemplificative. Ti-am sugerat o prezentare personala a acestor invaturi, cu citate reprezentative si insistand pe acest obiectiv, de a trezi curiozitatea celorlati pentru scrierile Sfintilor Parinti. Sunt convins ca e mult mai eficient asa, caci opera lor nu se poate citi pe internet.

Cu ganduri bune,
Iosif
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.11.2006, 12:51:04
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Iosif draga, ia lasa-l tu pe antiecumenistul nostru sa se mantuiasca unde vrea si mai bine raspunde la subiectul topicului, ca se pare ca ai idei care merita sa le auda si ceilalti. Deci, ce ai face tu daca ai avea la dispozitie o ora de discutie cu catolicii si protestantii practicanti dintr-un oras occidental? Prezentarea istorica o face Preotul, tu ar trebui sa prezinti altceva. Hai sa te vedem! :)

Elena
Prezentarea istorica a cui? A orasului, a schismei, a cui exact?:) Daca as avea o ora, nu mi-ar ajunge. In primul rand, scopul meu in discutiile cu catolici, protestanti...etc, ar fi acela de a-i cunoaste mai bine, de a-i intelege. Pentru ca, vreau sa subliniez, multe din neintelegerile cu Bisericile ortodoxe necalcedoniene (vechi-orientale), care acum au reluat dialogul cu celelalte biserici ortodoxe, s-au datorat unor probleme de vocabular, unor termeni care aveau intelesuri diferite in zone diferite, desi toate bisericile marturiseau acelasi lucru, termenii alesi de unii nu aveau aceeasi valoare semantica pentru ceilalti. Si atunci s-a ajuns la neintelegeri din cauza termenilor gresit intelesi, nu din cauza unor diferente de credinta.

Asa ca, in primul rand as incerca sa cunosc punctul lor de vedere si sa il inteleg, sa vad cum s-a ajuns la el. Si bineinteles, mi-as prezenta propria viziune ortodoxa. NU as intra in polemici, as evita pe cat posibil acest lucru.

Si apropo, am avut suficiente astfel de intalniri si am observat ca este interesant sa cunosti si sa repsecti punctul celuilalt si sa intelegi cum lucreaza Dumnezeu si in viata celor din alte confesiuni!

Oricum, Ortodoxia detine deplinatatea prin pastrarea invaturilor asa cum au fost primite, prin bogatia spirituala si prin varietatea de posibilitati de traire a spiritualitatii! Le-am spus adesea celor din alte confesiuni, sunt fericit ca sunt ortodox pentru ca Ortodoxia imi da posibilitatea sa ii daruiesc lui Dumnezeu mai mult. Sunt fericit ca sunt ortodox pentru ca ma simt in permanenta captat de multitudinea de valente spirituale prezente in bogatia simbolurilor ortodoxe. Insa, n-am sa spun niciodata ca e vai si amar de cei care nu sunt ortodocsi... Asta nu le-as spune-o niciodata!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.11.2006, 13:48:24
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Prezentarea istorica a cui? A orasului, a schismei, a cui exact?:) Daca as avea o ora, nu mi-ar ajunge. In primul rand, scopul meu in discutiile cu catolici, protestanti...etc, ar fi acela de a-i cunoaste mai bine, de a-i intelege.
Prezentarea istorica se refera la evolutia crestinismului, pentru a reliefa situatia Bisericii Ortodoxe. Ei vor veni sa cunoasca Ortodoxia, deci demersul de a-i lasa pe ei sa vorbeasca despre catolicism si protestantism pentru ca apoi sa le spui care e viziunea ortodoxa, nu mi se pare prea bun (in acest context). Da, e bun cand ai mult timp si se face referire la o problematica bine stabilita. Dar in situatia de fata trebuie expuse caracteristicile Ortodoxiei, care sa-i faca si pe ei sa mediteze mai profund la credinta lor si la modul lor de manifestare. Tu ce zici?

Elena

Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.11.2006, 11:28:08
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca a prezenta Ortodoxia intr-o ora, presupune concentrarea caracteristicilor principale ale Ortodoxie, atat in probleme de invatatura cat si in cele de spiritualitate, intr-o expunere clara. Cred ca o prezentare pe scurt a Marturisirii de credinta, la care se adauga o prezentare pe scurt a vietii liturgice, o prezentare succinta a modului de organizare Bisericii si a impactului social pe care il are Biserica ortodoxa in Romania. Cam asta as spune intr-o ora.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.11.2006, 16:30:49
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

ortodoxia este cultul lui Isus, prin biblie, care a fost inspirata de scrierile anterioare despre divin, chiar daca intr-o alta masura. biblia nu poate fi considerata ca
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.11.2006, 16:33:15
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Biblia nu poate fi considerata ca o relatare reala a lucrurilor, ci doar ca un basm in care Isus este numit fiul unui tata din cer, zeul crestinlor si legile prelungite de la egiptieni si altii. Divinitati in istorie au fost altele, dar ce inseamna?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.11.2006, 17:40:47
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Biblia nu se poate intelege de oricine si oricind . Nu se deschide oricui .
Daca vrei sa-i patrunzi taina trebuie sa crezi in Dumnezeu ,trebuie sa-I ceri sa te lumineze si sa-ti dea credinta . Si sa nu astepti sa -i patrunzi sensurile dintr-data .
Eu am citit-o si citesc mereu ,mereu cite putin si iar descoper sensuri noi . Alfel ramane neinteleasa .
E singura carte pe care o citesc la care nu ma apuca somnul , indiferent de ora , si nici nu-mi fug gindurile . Poate ,si nu poate , ci pentru ca Iisus este prezent ,e cuvintul lui chiar daca a fost tradusa de "n "ori , nu si-a pirdut sfitenia cum poate cred unii.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.11.2006, 22:10:23
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Claritatea ar fi intr-o descriere a gindului despre Dumnezeu si opusul lui, in aceasta "istorie", simboluri, deci incapabile de gind si actiune sau realitate, undeva, ceva care ar avea referinte apropiate de cele spuse, creator, care poate face, spune etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa si vrajitoarele mihaelaflorina Generalitati 3 26.07.2011 13:01:10
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10