Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.10.2010, 10:02:30
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Noi ne raportam in primul rind la teologie patristica
asta ati tot spus
si am inteles
va rog sa imi raspundeti la:
de unde stiti ca interpretati corect scrierile Sfintilor Parinti daca nu va raportati la preoti si Patriarh?

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Voi va raportati la papa
nu tocmai
la catolici, interpretarea Bibliei si a Sfintilor Parinti o fac preotii si episcopii, al caror cap este Papa
considerati ca fiecare ortodox o poate face independent de preotul si Patriarhul sau?
__________________
catolica
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.10.2010, 11:38:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
asta ati tot spus
si am inteles
va rog sa imi raspundeti la:
de unde stiti ca interpretati corect scrierile Sfintilor Parinti daca nu va raportati la preoti si Patriarh?

nu tocmai
la catolici, interpretarea Bibliei si a Sfintilor Parinti o fac preotii si episcopii, al caror cap este Papa
considerati ca fiecare ortodox o poate face independent de preotul si Patriarhul sau?
Am senzatia ca voiti sa ma ,,omoriti" cu intrebari copilaresti : au nu ati aflat pina astazi ca invataturile sfintilor parinti sunt tilcuite deja tot de catre alti sfinti ? Nu trebuie sa le tilcuim noi , ca nu suntem protestanti , sa vina fiecare cu nebuneala lui facind defapt cel mult analiza stilistica pe text ! Noi nu cautam sa interpretam nimic de la noi . Spuneam chiar de curind ca totul este interpretat, explicat , clarificat, deslusit, trasat si recomandat (nimeni nu este obligat sa creda sau sa traiasca in duh, de aceea doar se recomanda !) noi nu mai trebuie decit sa punem in practica , adica sa implinim, adica asa sa ne traim viata cum ne-au talmacit sfintii parinti evanghelia . Patriarhii de Alexandria, de Antiohia si de Constantinopol care de-alungul istoriei au fost alungati din scaun pt. nebuniile lor , daca ar fi fost dupa capul lor eretic nu ar fi plecat de pe tron numai ca altii decit ei , care cunosc scriptura si parintii ,adica poporul drept credincios in frunte cu ierarhii nealterati la minte si credinta i-au gonit si nu i-au ingaduit sa imputa poporul cu nalucirile lor !
De ce va tot incurcati in ideatie si ma tot intrebati in jurul cozii ,nu mai vedeti padurea de copaci ajungind in halul in care sa-l divinizati pe papa. La fel si cu preotii , sunt repede mirositi de babele satului cind o iau razna cu pastoratia si invatarea cuvintului lui Hristos, care sunt mai teoloage si drept credincioase decit scolitii care uneori sunt insuflati de nebunii . Pai daca papa si popii ar fi la ortodocsi pe post de ,,magister dixit' atunci ei ar putea invata orice poporul pe motiv ca numai cum invata ei este bine ... numai ca nu este chiar asa ! Dar asta nu inseamna ca in ortodoxie este haos , nu , fiecare are atributiile si obligatiile lui bine precizate iar peste toti este sef, ca sa zic asa, Hristos si nu omul !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 12.10.2010 at 11:43:10.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.10.2010, 13:37:36
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Am senzatia ca voiti sa ma ,,omoriti" cu intrebari copilaresti : au nu ati aflat pina astazi ca invataturile sfintilor parinti sunt tilcuite deja tot de catre alti sfinti ? Nu trebuie sa le tilcuim noi , ca nu suntem protestanti
Ba tocmai ca sunteti protestanti (nu toti ortodocsii, ci doar cei care gandesc ca dumneavoastra).

Pentru ca exact asta e logica protestanta - avem un singur punct fix de referinta, care se interpreteaza prin el insusi, intr-o logica circulara, incremenita in timp.

In cazul lor este Scriptura, in cazul dumneavoastra este Scriptura plus Sfintii Parinti.

Sola Scriptura - Sola Patristica.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.10.2010, 16:12:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ba tocmai ca sunteti protestanti (nu toti ortodocsii, ci doar cei care gandesc ca dumneavoastra).

Pentru ca exact asta e logica protestanta - avem un singur punct fix de referinta, care se interpreteaza prin el insusi, intr-o logica circulara, incremenita in timp.

In cazul lor este Scriptura, in cazul dumneavoastra este Scriptura plus Sfintii Parinti.

Sola Scriptura - Sola Patristica.
Ce inventiv sunteti, domnule E. Numai ca nu sta in picioare ce spuneti.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.10.2010, 16:16:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
asta ati tot spus
si am inteles
va rog sa imi raspundeti la:
de unde stiti ca interpretati corect scrierile Sfintilor Parinti daca nu va raportati la preoti si Patriarh?

nu tocmai
la catolici, interpretarea Bibliei si a Sfintilor Parinti o fac preotii si episcopii, al caror cap este Papa
considerati ca fiecare ortodox o poate face independent de preotul si Patriarhul sau?
Dar preotii si Patriarhul nu tot din Sfintii Parinti se inspira?!? Daca nu ar face-o, nu ar fi ortodocsi. Folosim deci aceeasi sursa de inspiratie: Sfintii Parinti, care au fost inspirati de Duhul Sfant.
Sper ca acum v-ati lamurit.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.10.2010, 16:29:25
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar preotii si Patriarhul nu tot din Sfintii Parinti se inspira?!? Daca nu ar face-o, nu ar fi ortodocsi. Folosim deci aceeasi sursa de inspiratie: Sfintii Parinti, care au fost inspirati de Duhul Sfant.
Sper ca acum v-ati lamurit.
O, da, m-am lamurit.

In viziunea dumneavoastra, Sfintii Parinti au fost inspirati de Duhul Sfant.

Preotii si Patriarhul se inspira din Sfintii Parinti, si deci, indirect, din Duhul Sfant.

Nu ca ar fi ceva fals in cele de mai sus, dar este incomplet si distorsionat.

Pentru ca, doamna, eu stiu ca Mantuitorul a promis sa sustina Biserica Luptatoare, direct, nemijlocit, prin Duhul Sfant, in toate timpurile, pana la Judecata de Apoi.

Cu alte cuvinte, lucrarea preotilor, a episcopilor, se face prin Cristos sau prin Duhul Sfant. Sau dumneavoastra nu credeti asta ? Cine lucreaza la hirotonire ? La spovedanie ? La Epicleza ?

Cine lumineaza Sinodul care alege Patriarhul ?

Cine face ca preotul sa fie preot, episcopul episcop, diaconul diacon ? Nu cumva Duhul Sfant ?

Lucrarea Duhului Sfant in Biserica nu este vie, permanenta, actuala, si nu se face prin cei sfintiti intru preotie ?

Daca eu nu inteleg ceva din Scriptura, sau o dogma, un canon, am doua variante.

Prima este sa ma apuc sa citesc Sfintii Parinti. Asta presupune sa am suficienta cultura generala si cultura teologica pt. a sti ce sa citesc si pentru a intelege ce citesc; in plus, asta presupune sa am timp la dispozitie.

A doua varianta este sa-mi intreb preotul, iar daca simt ca nu m-am lamurit, episcopul.

Cel doua nu se exclud reciproc; DAR !!! Daca cineva nu are incredere in preot si episcop, nu ii va servi la nimic nici lectura Sfintilor Parinti (decat eventual pentru a-l intoarce la ascultarea de Biserica Vie a lui Cristos, prin slujitorii Sai).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.10.2010, 18:06:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ba tocmai ca sunteti protestanti (nu toti ortodocsii, ci doar cei care gandesc ca dumneavoastra).

Pentru ca exact asta e logica protestanta - avem un singur punct fix de referinta, care se interpreteaza prin el insusi, intr-o logica circulara, incremenita in timp.

In cazul lor este Scriptura, in cazul dumneavoastra este Scriptura plus Sfintii Parinti.

Sola Scriptura - Sola Patristica.
Daca voiti dvs. sa ne faceti protestanti , suntem , asta asa, din dragoste frateasca , sa zicem, dar de care fel ca aceasta combinatie inca nu a descris-o nimeni : Sola Scriptura- Sola Patristica . Suntem si bucatari si si manichiuriste daca iarasi voiti , insa dupa marturisirea noastra de credinta suntem altceva !
Va multumim in numele sorei catolice pe care o sustineti. Ati facut o fapta buna in lupta confesionala. Cu aceasta va puteti rascumpara alte citeva pacate. Ca la matematica : o data ,,+" ,,puternic ",pe linga alte 3 ,,-" slabe da tot un ,,+" la finalul contabilizarii indulgentelor . Sau cum spune romanul ,mai simplu : hai ca bate masa cu casa !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.10.2010, 21:08:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
O, da, m-am lamurit.

In viziunea dumneavoastra, Sfintii Parinti au fost inspirati de Duhul Sfant.

Preotii si Patriarhul se inspira din Sfintii Parinti, si deci, indirect, din Duhul Sfant.

Nu ca ar fi ceva fals in cele de mai sus, dar este incomplet si distorsionat.

Pentru ca, doamna, eu stiu ca Mantuitorul a promis sa sustina Biserica Luptatoare, direct, nemijlocit, prin Duhul Sfant, in toate timpurile, pana la Judecata de Apoi.

Cu alte cuvinte, lucrarea preotilor, a episcopilor, se face prin Cristos sau prin Duhul Sfant. Sau dumneavoastra nu credeti asta ? Cine lucreaza la hirotonire ? La spovedanie ? La Epicleza ?

Cine lumineaza Sinodul care alege Patriarhul ?

Cine face ca preotul sa fie preot, episcopul episcop, diaconul diacon ? Nu cumva Duhul Sfant ?

Lucrarea Duhului Sfant in Biserica nu este vie, permanenta, actuala, si nu se face prin cei sfintiti intru preotie ?

Daca eu nu inteleg ceva din Scriptura, sau o dogma, un canon, am doua variante.

Prima este sa ma apuc sa citesc Sfintii Parinti. Asta presupune sa am suficienta cultura generala si cultura teologica pt. a sti ce sa citesc si pentru a intelege ce citesc; in plus, asta presupune sa am timp la dispozitie.

A doua varianta este sa-mi intreb preotul, iar daca simt ca nu m-am lamurit, episcopul.

Cel doua nu se exclud reciproc; DAR !!! Daca cineva nu are incredere in preot si episcop, nu ii va servi la nimic nici lectura Sfintilor Parinti (decat eventual pentru a-l intoarce la ascultarea de Biserica Vie a lui Cristos, prin slujitorii Sai).
Constat ca catolicii de pe forum au o idee fixa privind preotul si episcopul ortodox.
Dar de unde ati desprins ca noi nu ascultam de preotul si episcopul nostru?!? Inventati lucruri, pe care tot dv la credeti.
Deci: avem incredere si in preot si in episcop; daca avem intrebari ii intrebam si stim ca ne vor da raspunsuri corecte, in conformitate cu sfintii Parinti, caci asa sunt preotii ortodocsi: asculta de Sfintii Parinti si de aceea ne putem baza pe ceea ce ne spun. Ati inteles acum?!?

Raspunsul este valabil si pentru Maria B.

Daca reveniti cu afirmatia ca nu ascultam si nu ne intrebam preotii in caz ca nu intelegem ceva din Scriptura, o voi lua drept dovada de rea vointa, caci vi s-a raspuns de nenumarate ori pana acum.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.10.2010, 21:29:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Doamna, nici eu, nici Maria nu vorbeam despre dumneavoastra personal, si nici despre ortodocsi in general; dar sunt chiar aici pe forum unii useri care se autointituleaza ortodocsi si care nu contenesc din a-l critica pe Patriarh sau a lua apararea diverselor miscari schismatice (vezi povestea cu maicutele plecate in Grecia), la ei ne refeream.

Ca sa nu o interpretati ca rea vointa, admit ca avem si noi falitii nostrii din acest punct de vedere, asa zisi catolici care il contesta pe Papa, care si-au ales proprii "papi", care nu asculta de episcopul locului (vezi fenomenul Medjugorje) etc.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.10.2010, 23:01:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Doamna, nici eu, nici Maria nu vorbeam despre dumneavoastra personal, si nici despre ortodocsi in general; dar sunt chiar aici pe forum unii useri care se autointituleaza ortodocsi si care nu contenesc din a-l critica pe Patriarh sau a lua apararea diverselor miscari schismatice (vezi povestea cu maicutele plecate in Grecia), la ei ne refeream.

Ca sa nu o interpretati ca rea vointa, admit ca avem si noi falitii nostrii din acest punct de vedere, asa zisi catolici care il contesta pe Papa, care si-au ales proprii "papi", care nu asculta de episcopul locului (vezi fenomenul Medjugorje) etc.
Aveti cumva impresia ca Patriarhul are nevoie sa fie aparat de catolici?!? Ar fi grav sa fie asa. Maicutele au plecat de curand in Grecia, in vreme ce apropourile si acuzele acestea sunt mult mai vechi si au devenit griji obsesive ale catolicilor, de parca nu mai au alta grija pe lumea asta, decat sa-l apere pe Patriarhul nostru. Aceasta, doamnelor si domnilor catolici, e treaba noastra a ortodocsilor, sa ne aparam daca e cazul, Patriarhul. Nu cred ca este in situatia de a avea nevoie de aparare. Si atunci, ceea ce incercati sa sugerati dv este de-a dreptul penibil. Scuze!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
sa respectam parerile celorlalti Mirela0110 Generalitati 68 12.12.2010 14:44:13
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22