Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 04.03.2009, 08:07:42
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MirelaL Vezi mesajul
La intrebarea: “de ce zici ca Dumnezeu e bun daca da rau oamenilor?”,dupa o mica explicatie in care ii spun ca Dumnezeu nu da rau oamenilor , ci permite sa se intample pt. ca omul sa aleaga (Dumnzeu fiind nu numai bun , ci si drept), David imi raspunde: “Inteleg acum, Dumnzeu care e Creatorul nostru permite ceva rau ca sa vada ce alege creatura lui, alege binele sau raul, il alege pe Dumnezeu sau alege raul.
[COLOR=green]Isteț puștiul. Copiii trebuie provocați, trebuie puși să judece, nu să li se "servească" de-a gata. Trebuie să li se ofere posibilitatea de a alege singuri. Doar așa li se va dezvolta personalitatea.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #512  
Vechi 04.03.2009, 08:24:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit Scuze

Vreau sa-mi cer iertare pentru exprimarile nepoliticoase care cred ca te-au suparat.

Andrei
Reply With Quote
  #513  
Vechi 04.03.2009, 14:09:35
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Copilul e ca o plastilina usor de modelat. Daca de mic, nu este invatat in spiritul crestin-ortodox, cu rugaciune si post, ratacirea se va alege de acesta. Cum sa li se dea posibilitatea de a alege? Uite asa, diavolul isi baga coada, si ne departeaza de cele drepte si placute Domnului.
Reply With Quote
  #514  
Vechi 04.03.2009, 14:28:45
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un cuvant din Pateric pe care l-am indragit:

1.Zis-a avva Alonie: de nu va zice omul intru inima sa ca e singur si Dumnezeu suntem in lume, nu va avea odihna.
2.Zis-a iarasi, de nu as fi stricat tot, n-as fi putut sa ma zidesc; adica, de n-as fi lasat tot ce mi se pare bun din vointa mea, n-as fi putut sa dobandesc faptele bune.
3.Zis-a iarasi: de va voi omul, de dimineata pana seara ajunge in masura dumnezeiasca.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 04.03.2009, 14:30:37
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Un cuvant din Pateric pe care l-am indragit:

1.Zis-a avva Alonie: de nu va zice omul intru inima sa ca e singur si Dumnezeu suntem in lume, nu va avea odihna.
2.Zis-a iarasi, de nu as fi stricat tot, n-as fi putut sa ma zidesc; adica, de n-as fi lasat tot ce mi se pare bun din vointa mea, n-as fi putut sa dobandesc faptele bune.
3.Zis-a iarasi: de va voi omul, de dimineata pana seara ajunge in masura dumnezeiasca.
Erata: ...ca e[COLOR=Red]u[/COLOR] singur si Dumnezeu...
Reply With Quote
  #516  
Vechi 04.03.2009, 15:59:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Copilul e ca o plastilina usor de modelat. Daca de mic, nu este invatat in spiritul crestin-ortodox, cu rugaciune si post, ratacirea se va alege de acesta. Cum sa li se dea posibilitatea de a alege? Uite asa, diavolul isi baga coada, si ne departeaza de cele drepte si placute Domnului.
Alx, chiar Tu ai gandit aceste cuvinte?!?
Mare este Puterea Ta, Doamne!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie!
Un Post binecuvantat!
Reply With Quote
  #517  
Vechi 04.03.2009, 16:53:34
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Copilul e ca o plastilina usor de modelat. Daca de mic, nu este invatat in spiritul crestin-ortodox, cu rugaciune si post, ratacirea se va alege de acesta. Cum sa li se dea posibilitatea de a alege? Uite asa, diavolul isi baga coada, si ne departeaza de cele drepte si placute Domnului.
[COLOR=green]Da, am inteles... Daca de mic copilul nu este indobitocit, indoctrinat exista riscul de a avea un copil normal, sanatos si probabil parintii de azi, ma refer la cei care promesc ilogic tot ce li se ofera, se tem sa aiba copii normali...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #518  
Vechi 04.03.2009, 16:59:53
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Multi sunt copiii Tai cei rataciti, Doamne!
Scrisul de un verde crud, sa se coaca intr-un fruct frumos, placut Domnului. Amin.
Reply With Quote
  #519  
Vechi 04.03.2009, 17:42:23
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Multi sunt copiii Tai cei rataciti, Doamne!
Scrisul de un verde crud, sa se coaca intr-un fruct frumos, placut Domnului. Amin.
[COLOR=green]Da, am inteles, ai niste interese aici ca nu se poate sa-ti schimbi atitudinea de la o saptamana la alta. [/COLOR]
[COLOR=green]Probabil faci niste studii de caz si ce ti-ai zis: e mai bine sa "vorbesti" pe limba celor pe care vrei sa-i studiezi pentru ca obtii mult mai mult, decat sa fii in contradictie. [/COLOR]
[COLOR=green]Te asigur ca mai e cineva aici care face aici studii numai ca are bunul simt sa nu se afiseze... [/COLOR]
[COLOR=green]Nimic din ceea ce postez eu nu e intamplator dar sunt ideile mele.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #520  
Vechi 04.03.2009, 17:56:44
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Dumnezeu poate sa schimbe viata unui om in cateva clipe, nu saptamani. Iar cand o face, cu cat e mai ratacit omul, cu atat e mai puternica lumina Sa. O persoana care are doar schelet de ratiune, nu poate sa se bucure de viata, daca nu poate SIMTI. Numai cei smintiti pot crede ca Atotputernicul poate fi aflat cu puterea creierului omenesc.
De curand am avut norocul sa intalnesc pe cineva, iar viata mi s-a schimbat complet. Ma simt sub un bec, care ma lumineaza usor, iar pe zi ce trece, aceasta lumina creste in intensitate. Vorbele sunt prea slabe pentru a descrie ce SIMTE omul, dragostea, iubirea aproapelui, si iubirea catre Tatal Ceresc.
Daca inainte credeam ca prin ratiune pot ajunge sa cunosc atat de mult, acum mi-am dat seama ca ratiunea se comporta ca oasele, iar iubirea, simtirea divina, e precum carnea irigata de sange. Cum sa fii om doar cu scheletul? Sunt goluri pe care doar descoperindu-te, gasind menirea ta pe pamant, voia Domnului, cele sfinte si bune, le poti umple.
Dumnezeu are un plan pentru fiecare, iar noi daca actionam impotriva, nu facem decat sa ne chinuim. El pe toti ne vrea inapoi, sa ne ridicam din pacat, si sa ajungem iar fara de pata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50