Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 01.02.2017, 12:17:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.240
Implicit

Spiritele s-au cam încins. Era inevitabil. Eu zic să fim mai atenți la cuvinte. Sigur, la câte argumente i s-au adus până acum lui Iuliu ar fi trebuit să fie în stradă la guvern, însă nu cred nici că merită castane, nici jigniri; chiar dacă el nu s-a ferit să-i jignească în masă pe cei din stradă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #522  
Vechi 01.02.2017, 12:22:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Deci eu spun ca SRI are o gaura de 300 de milioane pe care nu o poate justifica, tu spui ca nu-i mare lucru ca altii fura miliarde dar eu sunt cel care zic ca si altii sunt hoti si ceea ce sustin miroase a porpaganda de la organe. :)

Exact!
Reply With Quote
  #523  
Vechi 01.02.2017, 12:25:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Spiritele s-au cam încins. Era inevitabil. Eu zic să fim mai atenți la cuvinte. Sigur, la câte argumente i s-au adus până acum lui Iuliu ar fi trebuit să fie în stradă la guvern, însă nu cred nici că merită castane, nici jigniri; chiar dacă el nu s-a ferit să-i jignească în masă pe cei din stradă.
Ei au dat primii. Ca ei au spus despre "popor de idioti". Eu am cam aceeasi parere despre cei mai multi din strada, nu toti dar cei mai multi, dar nu as fi zis asta daca nu as fi auzit despre "popor de idioti". Si repet, nici nu am votat PSD. Si nici nu l-as vota pentru ca nu cred ca poate face ceva, PSD e un partid terminat si parca e condus de Iohannis, asa de prost actioneaza in aceste zile. Pentru ca tot ce face creste scorul celorlalte partide si de fapt nu rezolva nimic.
Reply With Quote
  #524  
Vechi 01.02.2017, 12:26:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iuliu ar fi trebuit să fie în stradă la guvern,
Democratia se exercita in parlament. Anarhia se exercita in strada.
Reply With Quote
  #525  
Vechi 01.02.2017, 12:27:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Deci eu spun ca SRI are o gaura de 300 de milioane pe care nu o poate justifica, tu spui ca nu-i mare lucru ca altii fura miliarde dar eu sunt cel care zic ca si altii sunt hoti si ceea ce sustin miroase a porpaganda de la organe. :)
Exact!
N-ai dat nici un link, nu stiu daca exista un raport final, etc.

Tu pur si simplu vrei sa deturnezi discutia.

Sub argumentul tau, inclusiv fapte asta poate fi dezincriminata.

Eu dimpotriva, sustin ca toate trebuie pedepsite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 01.02.2017, 12:28:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Democratia se exercita in parlament. Anarhia se exercita in strada.
Poate raportat la situatia de fapt ar trebui sa fie "Democratia se exercita la nivel de OUG. Parlamentul e anarhie"

Intr-o democratie autentica, guvernul n-ar da niciodata legi de genul asta mai ales cand este evident ca exista un curent important impotriva.

Stiu, si data prin Parlament, ar putea sa treaca, ca e usor sa formeze o majoritate, dar macar sa lase aparentele democratiei.

Dar stii care e problema?

Se pot spala foarte usor pe maini daca apar consecinte, guvernele se schimba ca sosetele, daca legea ar trece votata de majoritate PSD -ista, imaginea asta nu se mai spala niciodata.

Oricum, nu-i nici o problema, au timp suficient ca sa se compromita (desi pentru cei care au cat de cat memorie sunt deja compromisi) si fara indoaiala ca au sa o faca, dar mai vor sa amane momentul sau cel putin sa nu fie atat de "concentrat" in timp.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.02.2017 at 12:38:12.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 01.02.2017, 12:29:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ei au dat primii. Ca ei au spus despre "popor de idioti". Eu am cam aceeasi parere despre cei mai multi din strada, nu toti dar cei mai multi, dar nu as fi zis asta daca nu as fi auzit despre "popor de idioti". Si repet, nici nu am votat PSD. Si nici nu l-as vota pentru ca nu cred ca poate face ceva, PSD e un partid terminat si parca e condus de Iohannis, asa de prost actioneaza in aceste zile. Pentru ca tot ce face creste scorul celorlalte partide si de fapt nu rezolva nimic.
Alta tentativa de deturnare a atentiei.

Chestiile astea merg la nivel de presa, prin cercurile de pensionari, pe un blog moderat intens de "formatorul de opinie" nu intr-o discutie punctuala cu oameni cu inteligenta peste medie care au in mod egal drepturi de exprimare.

Chiar nu te-au invatat chestiile astea? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #528  
Vechi 01.02.2017, 12:31:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu am ajuns la avansati ca tine, eu inca invat. :)
Reply With Quote
  #529  
Vechi 01.02.2017, 12:34:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu am ajuns la avansati ca tine, eu inca invat. :)
Exista alte diferente majore: sunt autodidact si nu iau bani pentru asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #530  
Vechi 01.02.2017, 12:40:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-ai dat nici un link, nu stiu daca exista un raport final, etc.

Tu pur si simplu vrei sa deturnezi discutia.

Sub argumentul tau, inclusiv fapte asta poate fi dezincriminata.

Eu dimpotriva, sustin ca toate trebuie pedepsite.
Da. Am vazut cam ce sustii tu. :)

Uite ca sa va dau o mostra de om moral - CTP care vede bezna cazand peste Romania :

Inainte de comisia aia cu plagiatul:
"„O astfel de ideologie poate deturna fenomenul unic al luptei anticorupție dusă de organele de Justiție în ultimii ani: coruptul este de fapt străinul, este neromânul, este diferitul, este necredinciosul, iar bunii români sunt victimele lui Kovesi, alt nume care nu e daco-roman. Și asta se poate întâmpla fulgerător (deturnarea fenomenului unic al luptei anticorupție – n.a.), de pildă, dacă un singur rând din lucrarea de doctorat a șefei DNA ar fi declarat oficial ca plagiat”.

„Ia imaginați-vă, de pildă, că un singur rând din teza de doctorat a doamnei Kovesi este calificat, declarat oficial drept plagiat. Un singur rând, nu-i nevoie de mai multe! În acel moment doamna Kovesi își va da demisia, nici nu stăm de vorbă aici, și, mult mai rău decât atât, acest fapt va contribui la răsturnarea luptei anticorupție, așa cum am încercat să vă spun”.

Dupa :

Nu pot să spun decât că mă bucur că doamna Kovesi rămâne în funcția de procuror șef DNA. Atât! Cred că ar fi fost o pierdere dacă doamna Kovesi ar fi fost nevoită să-și dea demisia. Pentru că trebuia să și-o dea. Dacă era un verdict de plagiat atunci trebuia să-și dea demisia”. :)

Sigur ca CTP e o secatura de prima mana in comparatie cu altii. Dar reprezinta omul nou pe care eu il urasc chiar mai mult decat pe omul vechi pesedist, care nu ma deranjeaza chiar asa rau. Desi mi-as dori ca ambii sa dispara, primul care as vrea sa dispara ar fi omul nou. Dar nu cred ca este posibil asa ca oricum ma lupt cu morile de vant.
Reply With Quote
Răspunde