Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 04.11.2015, 20:04:23
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
P.S. Si eu ma fost rocker, in sensul ca ascultam muzica heavy si eram intr-un grup.
Ei vezi, de fapt nu ai fost rocker. A fi rocker înseamnă cu totul altceva decât a asculta un tip de muzică și a "fi într-un grup".

Dar nu mă aștept ca tu să înțelegi. Pentru că tocmai incapacitatea ta de a înțelege te-a oprit să fi un rocker adevărat.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #522  
Vechi 04.11.2015, 20:10:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mă maistre, măcar e creștin.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #523  
Vechi 04.11.2015, 20:12:39
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si daca cineva dracuie din obisnuita tot cheama pe vrajmasul chiar daca el nu-si da seama
..no comment...

https://www.youtube.com/watch?v=oSD3lJYnMvo
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #524  
Vechi 04.11.2015, 20:15:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul

Dar nu mă aștept ca tu să înțelegi. Pentru că tocmai incapacitatea ta de a înțelege te-a oprit să fi un rocker adevărat.
Pfff ! Rocker adevarat. Te apuca rasul, zau asa. Fiecare rocker s-a considerat sau se considera a fi "adevarat".

Despre oameni de felul asta si de ce nu-i bine sa-i judecam :

Parintele Serafim Rose : ” Toata lumea ii judeca pe acesti copii, se feresc pe strada de ei din cauza frizurilor ciudate, din cauza hainelor colorate si rupte, din cauza cerceilor, din cauza tatuajelor, le striga ca sunt satanisti si drogati! Este teribil ce se intampla cu acesti copii, traiesc in iad si nimeni nu le intinde o mana de ajutor. Eu atat va spuna voua: Din randurile lor se vor ridica viitori mucenici ai lui Hristos. "
  #525  
Vechi 04.11.2015, 20:19:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul

Parintele Serafim Rose : ” Din randurile lor se vor ridica viitori mucenici ai lui Hristos. "
Felicitări pentru acest citat extraordinar care se adeverste !
Mulțumiri :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #526  
Vechi 04.11.2015, 20:21:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Iuliu, eu am fost și sunt și voi fi, sper, rocker, dar nu am nici haine colorate și rupte, nici cercei, nici tatuaje, nici frizură deosebită.

Nu sunt sigur că înțelegem același lucru prin "rocker".
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #527  
Vechi 04.11.2015, 20:21:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Alin, putea să fie unul care și-a aprins țigara de la o brichetă șmecheră, la campionatul de șah. Putea să fie unul care a aprins lumânarea, la o conferință ASCOR. Puteau să fie artificiile de pe tortul de ziua unui copil sau de pe un tort de nuntă. Dacă materialele din sală sunt de așa natură încât să ardă repede, ieșirile sunt puține, iar oamenii mulți, rezultatul....
Caz in care n-ar mai fi fost nimeni frapat de ideologia promovata in locul respectiv si ce a urmat.

Citat:
În rest, cu privire la latura spirituală, nu mai știu care co-forumist a dat exemplul unui incendiu cu mult mai multe victime întâmplat: într-o biserică creștină, nu într-un club, o biserică ortodoxă, nu sectară; o biserică din România, nu din altă țară; de Paște, nu de Halloween. Deci, despre ce vorbim ?
Deci daca cineva fumeaza si face cancer si moare, si cineva spune "n-ar fi trebuit sa fumeze" tu spui "stiu pe cineva care a facut cancer fara sa fumeze" ca sa dovedesti ca nu exista nici o legatura intre fumat si cancer si fumatorii ar trebui sa-si vada linistiti de ale lor?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #528  
Vechi 04.11.2015, 20:25:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
..no comment...
Ce e bun la astia e ca niciodata nu trebuie sa faca playback pentru ca au ramas fara voce.
Ba chiar dimpotriva... :)

Sa asculti asa ceva pe post de muzica, la mine nu intra de nici o culoare in definitia normalitatii.

Iar unii au aparente de oameni inteligenti, nu pot sa gasesc ca si explicatie decat efectul de turma.

O data ce esti tolerat intr-un anumit mediu, nu-ti ramane decat sa te "aglutinezi" cu gusturile mediului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.11.2015 at 20:27:26.
  #529  
Vechi 04.11.2015, 20:32:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci daca cineva fumeaza si face cancer si moare, si cineva spune "n-ar fi trebuit sa fumeze" tu spui "stiu pe cineva care a facut cancer fara sa fumeze" ca sa dovedesti ca nu exista nici o legatura intre fumat si cancer si fumatorii ar trebui sa-si vada linistiti de ale lor?
Alin, ce naiba, te consider om deștept. Ce legătură vezi tu între "ideologia promovată în locul respectiv" și incendiu ?

Incendiul a fost provocat de o scânteie. Care putea proveni de la orice sursă de foc. Brichetă, lumânare, artificii de tort, muc de țigare etc.

Artificiile alea puteau fi puse inclusiv pentru party-ul de Craciun, sau de Pasti, pentru ziua de naștere a lui x, pentru nunta lui y, pentru party-ul dat în cinstea descoperirii unei noi teoreme în matematică etc....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #530  
Vechi 04.11.2015, 20:37:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sa nu uitam de marile tragedii când au ars Biserici si au murit oameni si copii nevinovati.
Si acestia au legătură cu satanismul si cu alte cele ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis