Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 18.02.2010, 23:25:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cateheza in vederea a ce anume totusi?
Cteheza la adventiști se face pentru cei ce doresc să se boteze, ei deja au făcut alegerea (cea bună), nu se pune problema de ”racoleză”.


Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
cum vedeti un omustean ca sapa in gradina...sau unul cu un bax de bere in cos, aia sunt...incepe boscorodeala!!!
Râzi în neștire fără să știi de ce rîzi. Vremea boscorodelii este una din cele mai urâte pete din istoria ortodoxismului românesc.
Reply With Quote
  #572  
Vechi 19.02.2010, 08:42:38
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cteheza la adventiști se face pentru cei ce doresc să se boteze, ei deja au făcut alegerea (cea bună), nu se pune problema de ”racoleză”.




Râzi în neștire fără să știi de ce rîzi. Vremea boscorodelii este una din cele mai urâte pete din istoria ortodoxismului românesc.
LA SFARSITUL VEACULUI VOR VENI HRISTOSI MINCINOSI IN NUMELE MEU RASTALMACIND SCRIPTURILE exact asta facoti sectarii si boscorodire fac sectarii in racolezele lor fatalisti ignoranti si rau voitori, smintiti rataciti care nu fac decat lucrarea stapanului lor DRACUL.in afara de pseudocateheza de fapt indoctrinare bolnava, si racoleza sectarii nu au nimic .....vanturati biblia dar nu o cititi va folositi de ea ca si diavolul de ea ca sa smintiti si pe altii iar alegerea celor ce se reboteaza la adventisti e indoielnica caci sunt mai intai speriati si spalati creerul asta fac toti sectarii .in biserica ortodoxa ai libertate totala de a alege chiar daca sunt si pacotosi oameni fiind in aceasta lume au o posibilitate darvezi ce zice IISUS "vai de cei ce se smintes dar vai de cei ce vine sminteala ".
Reply With Quote
  #573  
Vechi 19.02.2010, 09:09:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
exact asta facoti sectarii si boscorodire fac sectarii in racolezele lor fatalisti ignoranti si rau voitori, smintiti rataciti care nu fac decat lucrarea stapanului lor DRACUL.
Dovedești aceeași necunoaștere a propriei istorii (boscorodirea).
De ce-i preamărești numele diavolului, crezi că merită majuscule ca Numele lui IISUS?

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
vanturati biblia dar nu o cititi
Cred că glumești...


Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
in biserica ortodoxa ai libertate totala de a alege
Începând cu primul act al Bisericii: botezul. Hai că a fost bună și această glumă
Reply With Quote
  #574  
Vechi 19.02.2010, 10:32:00
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Danut, sper ca nu ai scris cuvinte urate ca ma gandesc ca nu vor aparea.

Are si ceva predici aici pe De ce Moșuni.
http://dece-mosuni.24.ro/dece-mosuni/ENTRY$ZERO/TOC.htm

Alți preoți care au slujit la masa Noului Legământ din Moșuni,
http://dece-mosuni.24.ro/dece-mosuni/PEOPLE$SET/GUESTS/GSTS-MOSUNI.htm

Si ce frumos vorbesc oamenii de el.
http://www.lamosuni.ro/det_subj.php?id=185
Ce stiu saracii oameni de acolo?Majoritatea sunt oameni simpli fara carte se vede asta pe ei.Nu cred ca stiu ei ce inseamna comuniunea cu eretici si altele de felul asta.Asta cu numai oamenii cu adevarat buni pot exorciza as spune ca e falsa.De exorcizat poate oricine exorciza prin harul si mila lui Dumnezeu.Citeste in Matei 7 : "Au nu in Numele Tau am scos demoni".
Reply With Quote
  #575  
Vechi 19.02.2010, 11:23:23
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

pacat de preotul Pomohaci. poate o sa aibe grija Dumnezeu sa-l intoarca din drumul gresit care a luat-o. poate chestia cu muzica populara si televiziunea, l-au smintit, si i-au creat o lume imaginara. Dumnezeu sa-l ierte!
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #576  
Vechi 19.02.2010, 12:21:27
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Daca incepi sa gusti din credinta ortodoxa cu adevarat, atunci eu cred ca nu o sa o mai parasesti pt alte religii.
Pacat ca multi crestini nici nu stiu ce inseamna aceasta credinta, eu deabia am inceput sa gust din slujba Vecerniei, care este mangaietoare pt suflet, se citesc psalmii si se canta psalmii lui David, se prezinta Vechiul Testament, uite cum se studiaza si se respecta Biblia in biserica ortodoxa..
Acum incep sa cunosc slujba Pavercernitei si Canonul cel Mare al Sf Andrei, care iarasi e plin de regrete, de cainta pt pacatele noastre, iti da dorinta de a te schimba si de a te cai pt pacatele tale, de a te intoarce pe calea cea buna, la Dumnezeu.
Sunt suparata ca cei care au parasit credinta ortodoxa nici macar nu au apucat sa o guste....
Cum sa nu crezi in icoane, cum sa nu crezi ca Iisus nu a avut puterea sa-si lase chipul pe marama, cum sa crezi ca prin semnul crucei il rastignesti pe Hristos, cand el a sfintit crucea atingand-o, sunt lucruri logice ...
Cum sa nu crezi in Maicuta Sfanta daca ea a adus pe lume pe Mantuitorul nostru, a fost sfanta, de aceea a fost aleasa...
Si acum mai nou penticostalii de la noi au si ei haine de preoti, albastre deschise, ca sa vezi cum ne copiaza, si se tot schimba:).
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"

Last edited by ella87ella; 19.02.2010 at 12:25:42.
Reply With Quote
  #577  
Vechi 19.02.2010, 14:50:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Începând cu primul act al Bisericii: botezul. Hai că a fost bună și această glumă
Eu am impresia ca tu ai o problema...problema sectarilor in general, dar ce treaba ai tu ma rog cu viata noastra de crestini ortodocsi...de ne spui ca Botezul nush ce ne cauzeaza, ne obliga...ne ia cu arcanul, nu iti dai seama cat esti de penibil...mai citeste, mai asculta si parerea noastra...si lasa Racoleza aia aberanta, ca de aia radem de voi...se vede ca urati Ortodoxia, si va sta ca un junghi in coasta?

Incearca sa faci un efort si sa asculti si tu opinia ortodocsilor, si mai lasa textele astea de la racoleza....auzi, vine el sa ne spuna noua ce inseamntate are Botezul in viata noastra! Ptiuuu....

Recunoaste Trice, ca Ortodoxia asta te imbolnaveste nu alta, ce tot cauti tu pe forumul asta...impanzind veninul-racoleza-ratacirea sectara constant??
Reply With Quote
  #578  
Vechi 19.02.2010, 15:16:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Incearca sa faci un efort si sa asculti si tu opinia ortodocsilor, si mai lasa textele astea de la racoleza....auzi, vine el sa ne spuna noua ce inseamntate are Botezul in viata noastra! Ptiuuu....
Opinia ortodocșilor cu privire la botez o cunosc, nu crezi că ar fi cazul să ascultăm și opinia lui Dumnezeu în această privință? Și oricât ai scuipa și-ai zgâria, Dumnezeu nu-Și schimbă caracterul, Legea și învățătura.
Reply With Quote
  #579  
Vechi 19.02.2010, 15:22:22
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Opinia ortodocșilor cu privire la botez o cunosc, nu crezi că ar fi cazul să ascultăm și opinia lui Dumnezeu în această privință? Și oricât ai scuipa și-ai zgâria, Dumnezeu nu-Și schimbă caracterul, Legea și învățătura.
Stii ceva...nu mai tot incerca sa ne tot expui opinia sectara, de parca ai expune-o prima data de fiecare data...si noi habar nu am avea care e aia? Daca o cunosti, incearca sa aprofundezi cele citite...si poate o da Dumnezeu sa revii la Adevarul de care ai fugit si fugi!

Lasa tu opinia lui Dumnezeu, ca pe aia noi o stim si o respectam cel mai bine...in rest, opinii eretice sunt cat luuuuuuuuuumea, dar sa ne fereasca Dumnezeu de ele!

Ihm, si nici nu ar fi venit in 1844 pe pamant, sau la datele prezise de White...nu? Logic asa...ce ar trebui sa mai aud din partea denominatiunii tale, ca fiind Adevar si cunoscand voia lui Dumnezeu???
Reply With Quote
  #580  
Vechi 19.02.2010, 18:15:35
ghedeon
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vezi ca poti purta o discutie si fara sa acuzi si sa banui pe cineva de rele intentii :)? As prefera in continuare sa folosesti acelasi ton, pe cat posibil.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Un om care traieste in pacat, e un pacatos...pana in momentul in care se trezeste, si consimte si el la aceasta trezire...nu poti sa ii dai cu Biblia in cap pentru a o face, si nici sa il tolocani la cap pana i se uraste de religie si Dumnezeu...intelegi? Daca vezi ca cineva e vadit deranjat de intentia ta..e de ajuns, te opresti...ai aruncat "samanta", trebuie sa o lasi sa incolteasca.
Problema cea mare e ca nu se trezesc. considera ca daca fac ceva fapte bune li se iarta pacatele si prefera sa mearga pe mentalitatea asta.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai daca in toate tarile exista oameni pacatosi, nu iti pui problema ca e pur si simplu si alegerea lor sa fie asa..chiar iti poti imagina ca nu au aflat niciodata de Dumnezeu, nu trec in viata lor pe langa nicio Catedrala, Biserica, Casa de adunare?
Normal ca e decizia lor, dar tocmai asta zic, sa nu ii mai numim crestini pe toti romanii. Tu f des folosesti "noi romanii...". Credinta nu se poate generaliza, desi cineva s-a nascut intr-o tara in care religia de stat e ortodoxia, nu inseamna ca acea persoana e automat crestina. Credinta e individuala, de aceea tu poti vb despre tine "eu sunt credincioasa" dar in nici un caz "noi suntem credinciosi". Fiecare in dreptul lui trebuie sa spuna asta.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cati L-au cunoscut pe Mantuitorul si au ramas in ale lor? Uiti...de ce nu poti accepta ca unii oameni asa isi doresc sa fie, desi stiu si de Dumnezeu, si de cel cu coada, desi cei din jurul lor au incercat sa ii schimbe, sa ii aduca la credinta....dar e necesar ca si ei sa isi doreasca?
Pai accept asta, numai ca multi nu constientizeaza situatia in care se afla. Multi care sunt intrebati o sa iti zica ca ei cred in Dumnezeu desi viata lor nu o arata. Ceea ce duce la 3 concluzii: Ori se mint pe ei insisi, ori sunt incostienti, ori nu stiu ce inseamna sa crezi cu adevarat.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai de ce nu vor?? Intr-adevar, cum ai spus si tu poate pentru ca iubesc pacatul, dar in acelasi timp poate ca unii sunt mai slabi, mai incercati de Dumnezeu, mai ispititi, poate ca unii nu il pot intelege pe Dumnezeu, si nu le place sa respecte ceea ce Dumnezeu a lasat spre binele lor...insa in acelasi timp ar putea sa o si faca...cu totii avem aceasta libertate.
Dc iubesc mai mult pacatul sunt condamnati la iad. nimic pacatos nu poate intra in prezenta lui Dumnezeu. Si trebuie sa li se atraga atentia asupra acestui lucru.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu, eu am spus ca suntem crestini de 2000 de ani, credem in Hristos, stim ce ar fi bine sa facem...si asta o dovedesc din plin Bisericile Ortodoxe pline ochi de credinciosi adevarati. Daca vei avea curiozitatea macar...poate te vei putea bucura si tu atunci cand vei constata acest lucru...cu ochii tai. Nu stiu in ce oras esti tu, dar eu numai intrand in atatea Biserici Ortodoxe de-a lungul timpului, nu prea aveam loc...ba chiar trebuia sa raman la usa daca veneam putin mai tarziu...si sa imi lungesc gatul pentru a vedea ceva, si sa imi ciulesc urechea pentru a auzi mai bine.
"Suntem crestini de 2000 de ani". Cine? poti identifica toti locuitorii romaniei in afirmatia asta?

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Insa din cei care nu cred, vor exista dintotdeauna...asa cum a si fost, intelegi? Nu poti spune ca Tara e de vina, Biserica sau Religia...pentru ca daca noi suntem de 2000 de ani Ortodocsi, si nu am devenit catolici, protestanti...ci am ramas majoritar Ortodocsi, inseamna ca ne-a ajutat Dumnezeu, si ne va ajuta...dar poate ca ni se cere mai mult, mai multa credinta, smerenie, curatie sufleteasca...dar totusi noi mergem pe aceeasi linie in tot acest timp.
Tu faci referire la religia de stat, eu fac referire la trairea omului,individual. degeaba suntem majoritari ortodocsi daca 90% din romani ii intorc spatele lui Dumnezeu si nu au nici o treaba cu Biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05