Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 07.02.2012, 15:15:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si daca totusi ti post in zilele de miercuri si vineri cand e dezlegare,e gresit??
  #582  
Vechi 07.02.2012, 15:35:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asta îmi aduce aminte de întrebarea pe care o femeie i-o pune părintelui Galeriu: „A, părinte, azi a fost dezlegare la pește și eu n-am știut. Pot s-o țin în altă zi?”

Cum să fie păcat să nu mănânci produse animale într-o zi de harți? Doar de aceea se numește „dezlegare” - nu are caracter obligatoriu.
Însă știu că e oprit postul în zilele de duminică și de sărbătoare, când avem „datoria” să ne bucurăm. Asta dacă nu cad în vreme de post . Dar aici cred că se referă la postul aspru, adică ajunare.
  #583  
Vechi 07.02.2012, 22:24:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si daca totusi ti post in zilele de miercuri si vineri cand e dezlegare,e gresit??
Noua ne-a spus parintele ca trebuie sa facem ascultare de randuiala: daca in calendar scrie harti, mancam de dulce, daca scrie ca se lasa sec la carne, nu mai mancam carne, daca se lasa sec la branza, lapte ou, tot asa. Evident, sunt scutiti batranii si bolnavii.

Si am citit candva ca aceasta dezlegare tocmai in aceasta saptamana se face si pentru a nu ne asemana vamesului, care zicea, printre altele, ca posteste doua zile pe saptamana.

Sa nu ne credem noi mai intelepti decat Sfintii Parinti care ne-au lasat aceasta randuiala! Insa iti poti intreba duhovnicul despre asta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #584  
Vechi 07.02.2012, 22:36:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

O sa ma interesez si va spun
  #585  
Vechi 08.02.2012, 07:33:17
annka_2607's Avatar
annka_2607 annka_2607 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2012
Locație: Republica Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru annka_2607 Send a message via Skype™ to annka_2607
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate fi si adevarat, nu o inventie a mintii. Exista multe astfel de intamplari, mai multe prin occident.
Iti multumesc Catalin pt sustinere. Mama nu merge la biserica catolica, merge decit la un mormint a fostei sale stapine, care a decedat, mama ingrijise de ea 6 ani de zile.
  #586  
Vechi 08.02.2012, 07:38:50
annka_2607's Avatar
annka_2607 annka_2607 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2012
Locație: Republica Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru annka_2607 Send a message via Skype™ to annka_2607
Implicit

Mama mea nu e bolnava, si nu are halucinatii, daca ar fi avut noi, copiii ei am fi observat, pt ca zilnik vorbim pe internet prin video si vb foarte mult la tel. nu e posibil sa fie bolnava.
  #587  
Vechi 08.02.2012, 20:42:00
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
O sa ma interesez si va spun
Dupa cum v-am promis,o sa va dau si raspunsul. DA,daca se face cu buna stiinta este pacat sa postim in zilele in care este dezlegare (harti). Facand asta ne asemanam fariseului... Daca Biserica si Sfintii Parinti au hotarat asa atunci trebuie sa facem ascultare si sa tinem randuiala. De multe ori cand trebuie sa postim nu o facem iar cand e dezlegare am devenit brusc mari nevoitori?? Cum vine asta? Deci NU,cand e dezlegare trebuie sa ne conformam. Va multumesc mult si voua pentru raspunsuri.

Doamne-ajuta!
  #588  
Vechi 14.02.2012, 01:22:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit on topic

"Crestinatatea noastra se afla acum intr-o fierbere, intr-o framantatura. Dar e ca si intr-un cazan unde se fierb toata metalele, si metale nobile și metale mai putin nobile si pana la urma se va prelucra si se va lamuri fiecare si vor da nastere la ceva nou, un crestinism plamadit prin suferinta, asa cum au realizat si Sf. Apostoli, martirii si mucenicii nostri....
S nu uitam ca Biserica nici portile iadului nu o vor birui. Insa fiecare are datoria sa marturiseasca dupa puterea lui. Nu-ti trebuie mare filosife, adevarul e simplu. Nu numai sfintii au marturisit Adevarul. Adevarul l-a marturisit si toata suflarea crestina care a primit Botezul lui Hristos, Cel care simte ortodox acela si marturiseste, pentru caaceasta este obligatia oricarui crestin. Marturisesc un Botez, marturisesc invierea mortilor si viata ce va sa vina. Nu asa spunem la Crez?
Marturisirea face parte din datoriile crestinului, mai ales in vremuri grele. Ca putem noi sa facem toate rugaciunile si toate pravilele, dar daca noi nu marturisim atunci cand trebuie, ni se socoteste ca un fel de lepadare, tradare. Eu socotesc ca tocmai aceasta marturisire este o baie de spalare a pacatelor noastre.
Marturisirea nu au facut-o numai sfintii, ba dimpotriva, de la cel mai pacatos pana la cel mai desavarsit, deopotriva. Nu se converteau si cei care torturau? Nu stiu de unde s-a nascut in veacul nostru aceasta filosofare a marturisirii. Bineinteles ca daca ai o pregatire mai austera cu tine insuti, marturisirea ta va fi mai rodnica..."
(Ne vorbeste parintele Iustin)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #589  
Vechi 15.02.2012, 09:54:09
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dupa cum v-am promis,o sa va dau si raspunsul. DA,daca se face cu buna stiinta este pacat sa postim in zilele in care este dezlegare (harti). Facand asta ne asemanam fariseului... Daca Biserica si Sfintii Parinti au hotarat asa atunci trebuie sa facem ascultare si sa tinem randuiala. De multe ori cand trebuie sa postim nu o facem iar cand e dezlegare am devenit brusc mari nevoitori?? Cum vine asta? Deci NU,cand e dezlegare trebuie sa ne conformam. Va multumesc mult si voua pentru raspunsuri.

Doamne-ajuta!
nu e asa. Dezlegarea nu inseamna ca biserica te obliga sa mananci de dulce, astfel ca toti care mananca de dulce pacatuiesc.
Sunt oameni care mananca de post ptr ca nu au altceva de mancare, sunt oameni care mananca de post ca nu stiu ca e harti, sunt oameni care mananca de post ca asa au ascultare de la duhovnic sa posteasca un nr de zile inainte de sf impartasanie.
pacat este intradevar, cand manaci de post cu convingerea ca faci un lucru extraodinar, te nevoiesti mai mult ca ceilalti.

Un alt exemplu: canoanele dezleaga femeia insarcinata de post.Asta nu inseamna ca ea daca doreste sa tina postul pacatuieste. Dar asta inseamna ca daca nu tine postul nu greseste.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #590  
Vechi 15.02.2012, 16:19:00
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Lore,dar nu am fost destul de clar? Normal ca daca ti post pentru ca nu stii ca e harti nu e nicio problema,sau daca nu ai altceva in casa ce sa mananci etc. Exemplele date de tine tin de o oarecare extrema,pe care nu am inclus-o,evident. Am zis ca daca vreau eu cu buna stiinta sa ma nevoiesc sa postesc stiind clar ca e harti atunci e pacat,ca nu trebuie sa incerc sa fiu eu mai presus ca altii,mai nevoitor etc. Daca asa a randuit Biserica si sfintii parinti trebuie sa fac ascultare,nu? Evident,daca trebuie sa ti post ca sa te impartasesti,ai ascultare de la duhovnic etc. etc. atunci pica regula,insa eu am vorbit la modul general.

PS femeia insarcinata nu numai ca e scutita de la post dar poate primi neconditionat Sf. Impartasanie chiar daca ea este oprita pe o anumita perioada.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11