Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.02.2011, 13:48:30
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Singura diferenta intre ei e religia din care fac parte. Religia poate sa coboare la nivelul asta de ipocrizie. Credinta adevarata nu poate sa coboare la asa nivel; ea poate fi lipsita de orice religie sau poate macar sa reuneasca toate cultele existente.

PS. omul iubea,de aceea intreba de ce se cearta; el nu poate intelege cearta, pentru ca cearta nu exista cand iubesti.O dovada de mandrie ar fi fost daca ar fi intrebat despre ce discutati.Iubirea nu e o disputa intre capete inteligente.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.02.2011, 14:11:55
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Singura diferenta intre ei e religia din care fac parte. Religia poate sa coboare la nivelul asta de ipocrizie.
Cu partea asta sunt de acord...
Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Credinta adevarata nu poate sa coboare la asa nivel
Si asta este la fel de adevarat!
Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Ea(credinta adevarata) poate fi lipsita de orice religie sau poate macar sa reuneasca toate cultele existente.
Aici te pierzi in propria filososfie - cum sa uneasca crezuri/culte/religii diferite? Spuneai ca religia face diferenta. Pai sunt mai multe adevaruri? Imi vei spune ca e unul singur... dar atunci de ce credinte sunt mai multe? Unii cred in reincarnare, altii nu, unii cred in diavol altii nu... si lista e pana la Dumnezeu si inapoi. Cum ii unesti?
Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
PS. omul iubea,de aceea intreba de ce se cearta; el nu poate intelege cearta, pentru ca cearta nu exista cand iubesti.O dovada de mandrie ar fi fost daca ar fi intrebat despre ce discutati.Iubirea nu e o disputa intre capete inteligente.
Ai spus la inceput ca schimbau pareri, singurul moment in care cuvantul "cearta" intervine este intrebarea lui: "De ce va certati?".
Si apoi ce iubea el? Despre ce fel de iubire e vorba? Iubirea lui Dumnezeu pe care ar trebui sa o imitam si noi? Si cum este iubirea asta? E oarba ca cea a indragostitilor? Sau e dreapta, adica mai aduce si mustrare pentru indrepatrea celor care nu o inteleg? Oare toti au acelasi nivel de intelegere? Dispute/discutii vor fi pana ajungem in fata lui Dumnezeu (asta s-a intamplat cu Sfintii), deabia acolo nu mai incap discutii, acolo totul e clar. De aceea ii avem pe ei ca etalon.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.02.2011, 15:09:38
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Aici te pierzi in propria filososfie - cum sa uneasca crezuri/culte/religii diferite? Spuneai ca religia face diferenta. Pai sunt mai multe adevaruri? Imi vei spune ca e unul singur... dar atunci de ce credinte sunt mai multe? Unii cred in reincarnare, altii nu, unii cred in diavol altii nu... si lista e pana la Dumnezeu si inapoi. Cum ii unesti?

Despre ce fel de iubire e vorba? Iubirea lui Dumnezeu pe care ar trebui sa o imitam si noi? Si cum este iubirea asta? E oarba ca cea a indragostitilor? Sau e dreapta, adica mai aduce si mustrare pentru indrepatrea celor care nu o inteleg? Oare toti au acelasi nivel de intelegere? Dispute/discutii vor fi pana ajungem in fata lui Dumnezeu (asta s-a intamplat cu Sfintii), deabia acolo nu mai incap discutii, acolo totul e clar. De aceea ii avem pe ei ca etalon.
Sfinti au si budistii, hindusii, hawaienii, incasii, toltecii, persanii, egiptenii, si lista poate continua - toti analizati la fel de bine cum ii analizezi tu pe ai tai.Toate natiile au sfinti la fel ca ai tai. Cu ce crezi tu ca ai tai sunt mai sfinti decat altii...tu te substitui Divinitatii daca judeci.

Adevarul(Credinta) e clar ca e unul singur tocmai aici e problema: Adevarul e unul si sunt o multime de religii...De ce nu pot fi oamenii (re)uniti? Pai tocmai din cauza ipocriziei descrise mai sus.
Toti au creier si sunt intelepti dar mai putin capacitatea de a iubi altruist. Nu se pot (re)uni toti pentru ca nu au credinta adevarata. Credinta adevarata daca se naste, distruge divizarea.
Credinta adevarata si iubirea e altruista, androgina. Iubirea aia oarba ca a indragostitilor de care spui tu, e iubirea egoista, divizata, impartita, aleasa, categorisita, indoctrinata.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.02.2011, 15:23:06
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Sfinti au si budistii, hindusii, hawaienii, incasii, toltecii, persanii, egiptenii, si lista poate continua - toti analizati la fel de bine cum ii analizezi tu pe ai tai.Toate natiile au sfinti la fel ca ai tai. Cu ce crezi tu ca ai tai sunt mai sfinti decat altii...tu te substitui Divinitatii daca judeci.

Adevarul(Credinta) e clar ca e unul singur tocmai aici e problema: Adevarul e unul si sunt o multime de religii...De ce nu pot fi oamenii (re)uniti? Pai tocmai din cauza ipocriziei descrise mai sus.
Toti au creier si sunt intelepti dar mai putin capacitatea de a iubi altruist. Nu se pot (re)uni toti pentru ca nu au credinta adevarata. Credinta adevarata daca se naste, distruge divizarea.
Credinta adevarata si iubirea e altruista, androgina. Iubirea aia oarba ca a indragostitilor de care spui tu, e iubirea egoista, divizata, impartita, aleasa, categorisita, indoctrinata.
Mda, o sa mai astept... dar din ce in ce mai mult cred ca toti ecumenistii (sau cei cu idei ecumneiste) au doar 2 cuvinte in tot vocabularul: iubire si judecata. Dar pe niciunul dintre ele nu-l inteleg, motiv pentru care filosofeaza indelung pe seama acestora.
In numele acelei iubiri (cea a lui Dumnezeu) se poate dovedi ca sfintii hindusilor nu sunt aceeasi cu Sfintii crestinismului. Uita-te la legea castelor din india si vei intelege. Lege care este sustinuta de sfintii lor, si niciodata acceptata de Sfintii crestini. Nu sunt sfinti nici cei budisti care spun ca raul trebuie sa existe si ca de fapt este bun pentru echilibru impreuna cu binele. Si atunci ce are raul cu iubirea? Eu cred ca Dumnezeu este numai iubire, nu incape nici un fel de rau si nu este nevoie de el pentru echilibru!
Sunt numai 2 diferente dar sti si tu ca lista e lunga.
Nu sunt nici eu omul(nu am pregatirea si harul necesar) care sa scriu tratate intregi si nici nu cred ca mai este nevoie cand toate au fost deja spuse, de acei Sfinti pe care tu ii pui la egalitate cu inchinatorii la zei.
Te invarti in jurul cozii... Iarta-ma, ma retrag.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.02.2011, 23:39:55
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Mda, o sa mai astept... dar din ce in ce mai mult cred ca toti ecumenistii (sau cei cu idei ecumneiste) au doar 2 cuvinte in tot vocabularul: iubire si judecata.
Aici te inseli...in toata credinta adevarata exista doar iubire si punct.Judecata vine de la tine;religia ta judeca pe cei ce nu impartasesc conceptia ta, fapt in urma caruia fara sa vrei, ratezi iubirea.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Dar pe niciunul dintre ele nu-l inteleg, motiv pentru care filosofeaza indelung pe seama acestora.
Aici iarasi nu ai dreptate. Filozofia vine din partea dogmei si a religiilor; a religiei din care faci si tu parte, fapt in urma caruia din nou ratezi iubirea.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
In numele acelei iubiri (cea a lui Dumnezeu) se poate dovedi ca sfintii hindusilor nu sunt aceeasi cu Sfintii crestinismului. Uita-te la legea castelor din india si vei intelege. Lege care este sustinuta de sfintii lor, si niciodata acceptata de Sfintii crestini. Nu sunt sfinti nici cei budisti care spun ca raul trebuie sa existe si ca de fapt este bun pentru echilibru impreuna cu binele. Si atunci ce are raul cu iubirea? Eu cred ca Dumnezeu este numai iubire, nu incape nici un fel de rau si nu este nevoie de el pentru echilibru!
Sunt numai 2 diferente dar sti si tu ca lista e lunga.
Aici nu intelegi...a urma calea raului sau a binelui este sa te identifici cu una sau cu cealalta. Dezidentifica-te de ambele. Intelesul e mult mai profund. Adevarata definitie a termenului este <<trairea mistica directa a Divinului in sine>>, denumind constientizarea naturii noastre reale, la care nu se poate ajunge prin intermediul dogmei sau al doctrinei rationale, ci numai cu ajutorul trairii personale.[...] Numai cei care cunosc tainele au ochi sa vada si urechi sa auda.Accepta ca orice natura a unei fapturi vii de pe pamant, face parte din bagajul uman. Fii uman. Lucreaza pentru inaltarea constiintei tale si vei reusi sa te dezidentifici si de ceea ce numesti tu bine si de ceea ce numesti tu rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.07.2011, 14:05:28
STRIBLEA ALEXANDRA STRIBLEA ALEXANDRA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2010
Mesaje: 1
Implicit buna

Citat:
În prealabil postat de danliviu Vezi mesajul
hello la toti!
Sint nou pe site si am citit cu interes parerile voastre de pina acum!am citit mai ales forumul despre tema lazarev!parerea mea ca multi din cei care si-au expus parerile aici nu inteleg unele chestii!lazarev spune ca iubirea neconditionata indreptata catre dumnezeu este cel mai important lucru din viata si ea trebuie sa fie temelia lumii spirituale!nu stiu unde vedeti voi greseli si satanism in cartile si invattaturile lui!poate ca unele cuvinte gen karma sau altele asemanatoare va deranjeaza asta pentru ca dati foarte multa importanta semanticii in detrimentul intelegerii!lazarev a zis clar :foloseste-ti sufletul si dupa aceea constiinta!poate asa o sa intelegem ca el se refera la dumneyeu si ca tot la asta se refera si ceilalti oameni sfinti mahomed,isus,budha si multi altii!in definitiv parerea mea e ca exista un singur dumnezeu fie ca unii il numesc mahomed,moise sau mai stiu eu cum.si modalitatile de a ajunge la el sint nenumarate inclusiv meditatie zoga sau poate si alte chestii mai ciudate.dar in definitiv ce conteaza drumul,ce conteaza cum ajungi la el!important este sa ajungi acolo si sa vezi adevarul dincolo de toate canoanele legate de practica religioasa!multe cutume si practici religioase sint inventate de oameni si unele nu contin decit niste naluciri!dumnezeu pretuieste pe cei care incearca sa descopere minunile lumii acesteia si faptul ca tot ce este aici este el asa ca sa lasam la o parte ideologii invechite si sa l cautam fiecare cum putem!nici un drum nu este gresit atit timp cit ne duce la el!
nimeni nu-l judeca pe lazarev nici pe nmeni...dumnezeu o sa ne judece pe toti dar trebuie sa fim cu ochii larg deschisi ca sa intelegem inselaciunea.ok...cartile lui lazarev ne invata de bine...darrrr...el vorbeste despre dumnezeu ca nu fiind creatorul ci ca fiind unuversul.dumnezeu e numai unul si se numeste dumnezeu nu mohamed sau buda....dumnezeu a creat universul nu este universul. Lazarev prin cuvintele lui frumoase ne face sa credem intr-un alt dumnezeu decat cel adevarat.in spatele invataturilor lui se ascund cu totul alte lucruri.el vorbeste despre reincarnare ceea ce nu exista.dumnezeu a spus clar ca nu exista reincarnare ci exista rai si iad.si diavolul tot cu lucruri frumoase incearca sa ne ademeneasca..asa ca hai sa ne rugam la dumnezeu sa ne lumineze ochii mintii si sa nu cadem in cursele celui rau.haideti sa citim mai bine biblia care sigur e lasata de dumnezeu si cartile sfintilor care sigur ne invata despre viata cea adevarata.sfintii care sunt in calendarul ortodox,sfintii care dumnezeu ni i-a lasat.doamne milueste si ne lumineaza
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.07.2011, 14:08:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STRIBLEA ALEXANDRA Vezi mesajul
nimeni nu-l judeca pe lazarev nici pe nmeni...dumnezeu o sa ne judece pe toti dar trebuie sa fim cu ochii larg deschisi ca sa intelegem inselaciunea.ok...cartile lui lazarev ne invata de bine...darrrr...el vorbeste despre dumnezeu ca nu fiind creatorul ci ca fiind unuversul.dumnezeu e numai unul si se numeste dumnezeu nu mohamed sau buda....dumnezeu a creat universul nu este universul. Lazarev prin cuvintele lui frumoase ne face sa credem intr-un alt dumnezeu decat cel adevarat.in spatele invataturilor lui se ascund cu totul alte lucruri.el vorbeste despre reincarnare ceea ce nu exista.dumnezeu a spus clar ca nu exista reincarnare ci exista rai si iad.si diavolul tot cu lucruri frumoase incearca sa ne ademeneasca..asa ca hai sa ne rugam la dumnezeu sa ne lumineze ochii mintii si sa nu cadem in cursele celui rau.haideti sa citim mai bine biblia care sigur e lasata de dumnezeu si cartile sfintilor care sigur ne invata despre viata cea adevarata.sfintii care sunt in calendarul ortodox,sfintii care dumnezeu ni i-a lasat.doamne milueste si ne lumineaza
Ai dreptate, si eu am citit doua carti, propaga de fapt idei new-age. Din cate am inteles el practica radiestezia.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.07.2011, 14:16:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu practică nici o radiestezie. Din ce ai înțeles asta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.07.2011, 14:29:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu practică nici o radiestezie. Din ce ai înțeles asta?
Din primele doua carti nu mi-am dat seama ce practica, despre radiestezie am citit undeva (cred ca pe net).
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.07.2011, 17:34:28
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Radiestezia moderna foloseste aparatura ultrasofisticata pentru masurarea aurelor corpurilor vii, in fiecare mare spital exista cite un cabinet de radiestezie pentru a certifica moartea pacientilor.

In prezent aparatura ultrasofisticata de acest gen este folosita in centrele de cercetare de granita in domeniul spiritualitatii, psihologiei, medicinei si terapiilor complementare.
In acest mod prin diferite experimente si corelari s-a descoperit si s-a pus in evidenta existenta divina , doar ca aria descoperirilor este prea vasta incit deranjeaza dogmele actuale.
Asa incit nu a fost aprobata introducerea lor in invatamint si nici in media.
De catre cine nu afost aprobata>? De Consiliul Bisericilor.
In alte tari orientale usor usor se aproba.

Referitor la expresia Universul folosita de Lazarev - este evident ca se refera la Dumnezeu, la fel si expresia Cerul sau pronia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre lazarev laura.om Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 11.05.2008 22:54:19