Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.12.2011, 09:52:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ceva asemanator am patit si eu. Am plecat sa sarbatoresc Craciunul cu ai mei, la Campulung, lasand si impartasania pentru ziua sarbatorii. Insa, stiind ca de obicei Liturghia incepe pe la ora 10,30, nu m-am grabit sa ajung la biserica si am ajuns cand lumea pleca spre casa (de Craciun, Liturghia incepe aici la 6,30, cand pe cer inca sunt stele). Am reusit, totusi, sa-l prind pe preot si sa ma impartasesc.
Bine, totusi, ca si celelalte doua zile de sarbatoare sunt unite cu Nasterea Domnului.
P.S. Pentru gat, ar trebui sa ajute un masaj cu un unguent antiinflamator (ai facut probabil o intindere musculara).
Aici la biserica la care merg,nu se oficiaza serviciu religios in celelalte zile de Craciun,si asa in State este recunoscuta ziua de Craciun doar pe 25 decembrie(normal as spune eu).Deci adio Liturghie de Craciun!

Desi am un unguent Bengay nu am facut legatura intre cele doua...abia azi am aplicat de cateva ori si cu greu,cu greu se duce durerea.
Maine trebuie sa fiu la serviciu,program normal.

Insa nimic nu poate nu poate inlatura regretul ca nu am prezenta tocmai azi,sa ma bucur alaturi de oameni,de preot si de ingeri.Ceva similar am patit si anul acesta chiar de Invierea Domnului si atunci chiar am plans,deci ceva,ceva se intampla...
Simple coincidente?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.12.2011, 16:10:32
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mare dezamagire mare...
Nu m-am putut duce la biserica azi,de Craciun
Aseara in joaca cu copilul unei verisoare,mi-am sucit gatul,insa asa rau ca nu-mi trece cu nimic.Am fost toata noaptea treaza,am adormit spre dimineata franta si m-am trezit inevitabil,spre pranz cand slujba se termina...
Acum sunt in dureri,nu ma pot bucura de nimic si in plus port dezamagirea ca am fost impiedicata prin acest accident sa merg la biserica.
Cred ca este lucrarea celui rau!
mergeti la un medic, neaparat.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.12.2011, 18:33:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Aici la biserica la care merg,nu se oficiaza serviciu religios in celelalte zile de Craciun,si asa in State este recunoscuta ziua de Craciun doar pe 25 decembrie(normal as spune eu).Deci adio Liturghie de Craciun!

Desi am un unguent Bengay nu am facut legatura intre cele doua...abia azi am aplicat de cateva ori si cu greu,cu greu se duce durerea.
Maine trebuie sa fiu la serviciu,program normal.

Insa nimic nu poate nu poate inlatura regretul ca nu am prezenta tocmai azi,sa ma bucur alaturi de oameni,de preot si de ingeri.Ceva similar am patit si anul acesta chiar de Invierea Domnului si atunci chiar am plans,deci ceva,ceva se intampla...
Simple coincidente?
regret mult doamna. Multa sanatate! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.12.2011, 01:00:27
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Acum ma aflu la tara,undeva intr-un sat uitat de Dumnezeu,de lume si de garda financiara Am fost azi la biserica. Am vazut brad impodobit,avea si instalatie in el cu o stea din beculete in varf,cred ca m-au ajuns "blestemele" voastre Glumesc,evident. Avea si o icoana in el. In fine,trecand peste asta,in afara ca se uitau babele ca la felu 7 la mine,m-am mai si pricopsit cu dulciuri date de pomana Nah,ca la tara,milostenia se face dupa "ureche",tare aiurea ma simt in astfel de biserici,e greu sa te concentrezi cu adevarat la slujba cand toti isi dau coate si se intreaba cine esti,se uita numai la tine etc. Plus ca tinerii erau practic inexistenti in biserica,doar cantaretul si 1-2 daca mai erau... Dar persoane sub 20 de ani.. nici gand! Ar trebui sa postez pe topicul despre revolutie,sa cer parerea si explicatii din partea mult iubitorilor de democratie Ca nah,eu sunt tampit cand zic ca sunt realist,exagerez,nu? In fine.

Mai am o intrebare: azi era pacat sa se ingenuncheze in biserica? E ca la Paste,in perioada dintre Inviere si Inaltare?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.12.2011, 01:45:28
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Acum ma aflu la tara,undeva intr-un sat uitat de Dumnezeu,de lume si de garda financiara Am fost azi la biserica. Am vazut brad impodobit,avea si instalatie in el cu o stea din beculete in varf,cred ca m-au ajuns "blestemele" voastre Glumesc,evident. Avea si o icoana in el. In fine,trecand peste asta,in afara ca se uitau babele ca la felu 7 la mine,m-am mai si pricopsit cu dulciuri date de pomana Nah,ca la tara,milostenia se face dupa "ureche",tare aiurea ma simt in astfel de biserici,e greu sa te concentrezi cu adevarat la slujba cand toti isi dau coate si se intreaba cine esti,se uita numai la tine etc. Plus ca tinerii erau practic inexistenti in biserica,doar cantaretul si 1-2 daca mai erau... Dar persoane sub 20 de ani.. nici gand! Ar trebui sa postez pe topicul despre revolutie,sa cer parerea si explicatii din partea mult iubitorilor de democratie Ca nah,eu sunt tampit cand zic ca sunt realist,exagerez,nu? In fine.

Mai am o intrebare: azi era pacat sa se ingenuncheze in biserica? E ca la Paste,in perioada dintre Inviere si Inaltare?

Nu stiu cum se face ca iar ne intalnim...:)
Pai, uite Raoul, ce coincidenta! Tot la tara, in biserici din acestea, imi fac si eu veacul, cautind de munca si altele...
Uite, asadar, cum e cu realismul. Ti-l prezint pe-al meu.

In biserica din satul meu sunt de obicei 10-15 babe, vreo 2-3 mosi si... 10-15 copii!
Cantaretul e cvasiafon, cred ca e surd, preotul il tot cearta ca le incurca pe toate, dar, una peste alta, slujba merge... nu chiar ca pe roate, dar merge...

Uneori se lasa o pace acolo de nu mai stii pe ce lume esti... asa cu babele si copchiii aceia si cantaretul acela care, parca, uneori ... chiar canta!

Si toti au ceva de dat... bombonele, colacei, cum pot si ei ca sunt sarmani.

Iar printre copii e unul mai special. iata, iti daruiesc un scurt mesaj legat de acest copil, ca sa vezi cum suntem noi astia care vrem atmosfera ideala in jurul nostru, iar inlauntru cu noi nu vrem decat confort...

eram pe marginea strazii, dupa ce batuse clopotul care cheama lumea la slujba, eram cu baiatul meu de 5 ani si ... ascultam cum imi creste barba.. pierdeam vremea...
Deodata, prin fata noastra pe sosea trece cu viteza un copilandru de vreo 10 ani, maxim, slab, schilod (adica slab tare, atunci insa nu stiam ca chiar schilod e!), pe bicicleta lui tacsu, pesemne, furata, desigur, si culmea culmilor cu o carja in brate.
Cand l-a vazut Tudor a strigat instant: "Uaaauuu! Asta-i taaare!" vazind in sfarsit un copil care facea ce vroia muschii lui, cu toate alea, bicicleta de om mare, sosea, carja (adica element de acrobatie, intelegi...) si niscaiva viteza...
Eu, desigur, m-am apucat sa ii torn pe invers: parinti iresponsabili, niste tarani, copil neascultator, golani, etc. etc. - toate tampeniile, desigur, sau ma rog, spaima oricarui parinte care are un copil mai zburdalnic (Tudor detine cateva recorduri in parc la tampenii, e foarte rebel... io l-am invatat, desigur, fara sa vreau...)

M-am uita in sus, la un moment dat, plin de indignare, spunind "Doamne!", iar Tudor se uita si el... chioris... la mine.

Bun. Apoi, dupa vreo 15 minute, hop si noi la slujba, in biserica.
Acolo, ce sa vezi: in fata, in grupul de copii, baiatul cu bicla, sprijinit in carja...
A stat tot Acatistul Maicii Domnului in picioare, exceptind unele momente cand lasa carja pentru metanii...
Si canta si se ruga si canta si facea matanii s.a.m.d.

Pesemne, cand oi fi ridicat ochii in sus, Domnul chiar mi-a raspuns, prin ceea ce aveam sa vad cu ochii mei...
Ca am plans mult in mine in seara aceea pentru pacatul de a judeca pripit, prosteste, ceea ce vad, ceea ce imi pare ca vad...

Iar biserica aceea cu nereguli (asa cum pomeneai dealtfel si tu) m-a invatat sa nu fiu excesiv de riguros, sa nu pretind de la oameni ceea ce Domnul insusi ingaduie. Cu timpul m-am deprins sa particip din tot sufletul la slujba, in ciuda inconvenientelor din jur, avind grija la ogorul meu dinlauntru...
Si parca, dind o buruiana la o parte (adica pe mine si orgoliul meu), lumea e dintr-odata mai frumoasa, mai buna, mai ... asa cum trebuie sa fie. Foarte buna. Ca e facuta de Insusi Dumnezeu!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.12.2011, 02:30:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ioan,chiar mi-a placut mesajul tau,iti multumesc

PS tot nu mi-a raspuns nimeni cum e cu statu in genunchi in a doua zi de Craciun... E voie sau nu e voie?

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.12.2011, 03:16:32
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ioan,chiar mi-a placut mesajul tau,iti multumesc

PS tot nu mi-a raspuns nimeni cum e cu statu in genunchi in a doua zi de Craciun... E voie sau nu e voie?

Doamne-ajuta!
Ei, ma bucur ca ti-a placut...:) da, m-a emotionat scena cu baiatul acela bolnavior...

cat priveste statul in genunchi, uf, nu prea stiu... Am observat insa ca unii oameni cu evlavie sau care au ei ceva pe suflet, stau mai mult in genunchi... Si eu fac la fel, uneori, si nu ma intreb daca e voie sau nu... Cred ca Domnul ma iarta daca mai incalc regula... nu stiu sa o fi gasit pe lista de pacate vreodata...:)
In fine, n-ar strica precizarea dar mie unul imi pare ca e o chestiune secundara, ca si accentul prea mare pus pe tehnica respiratiei la rugaciune, de pilda...

In definitv, depinde mantuirea de aspectul acesta? Daca depinde, atunci ok, sa aflam grabnic cum e bine sa facem, iar daca depinde mai mult de altele, atunci sa ne concentram acolo (vorbeam cu mine cu voce tare...:)
Doamne ajuta, Raoul, noapte buna!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.12.2011, 17:23:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Aici la biserica la care merg,nu se oficiaza serviciu religios in celelalte zile de Craciun,si asa in State este recunoscuta ziua de Craciun doar pe 25 decembrie(normal as spune eu).Deci adio Liturghie de Craciun!

Desi am un unguent Bengay nu am facut legatura intre cele doua...abia azi am aplicat de cateva ori si cu greu,cu greu se duce durerea.
Maine trebuie sa fiu la serviciu,program normal.

Insa nimic nu poate nu poate inlatura regretul ca nu am prezenta tocmai azi,sa ma bucur alaturi de oameni,de preot si de ingeri.Ceva similar am patit si anul acesta chiar de Invierea Domnului si atunci chiar am plans,deci ceva,ceva se intampla...
Simple coincidente?
Multa sanatate, doamna!
Asa se intampla cand ne dorim prea mult saa jungem undeva si ma ales cand ne facem griji ca nu vom reusi sau cand gandim negativ. Am auzit ca pe 1 ianuarie se citesc moliftele Sf. Vasile, si sunt tare curioasa cine o sa reuseasca sa ajunga...Slava Domnului, pana acum am reusit sa ajung unde mi-am propus, dar nu fara dificultati...intr-adevar, Cineva ne pune piedici la tot pasul... daar trebuie sa avem incredere in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.12.2011, 17:25:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ceva asemanator am patit si eu. Am plecat sa sarbatoresc Craciunul cu ai mei, la Campulung, lasand si impartasania pentru ziua sarbatorii. Insa, stiind ca de obicei Liturghia incepe pe la ora 10,30, nu m-am grabit sa ajung la biserica si am ajuns cand lumea pleca spre casa (de Craciun, Liturghia incepe aici la 6,30, cand pe cer inca sunt stele). Am reusit, totusi, sa-l prind pe preot si sa ma impartasesc.
Bine, totusi, ca si celelalte doua zile de sarbatoare sunt unite cu Nasterea Domnului.
P.S. Pentru gat, ar trebui sa ajute un masaj cu un unguent antiinflamator (ai facut probabil o intindere musculara).
Asa e la tara, nu stiati? (Si mai si rade tot "satul" de tine...)
Bine ca ati reusit sa-l prindeti pe preot si sa va impartasiti, sa va fie de bine!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.12.2011, 17:50:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar numai de Crăciun începe așa devreme. În restul timpului, Utrenia începe pe la 9, iar Liturghia pe la 10.
Mulțumesc pentru urări.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Maicii Domnului in iconografie glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 12 26.12.2013 00:11:35
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Nasterea Domnului elenavioletacocos Secte si culte 17 14.12.2009 18:45:51
Pastorala de Nasterea Domnului a IPS Irineu mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 29.12.2008 04:25:29
Nasterea Domnului georgeval Generalitati 1 23.12.2007 23:57:41