Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.01.2010, 18:37:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@anaana71 - lamurire: eram toti ortodoxi, altul a fost motivul mamei. Oricum parintii n-ar trebui sa strice logodna/casatoria copiilor. Sfaturi da, pot da, dar decizia trebuie sa fie a celor in cauza.

In mod normal n-ar trebui sa se excluda dragostea pentru so/sotie sau alte persoane si pentru Dumnezeu. Ar insemna sa nu ne mai casatorim, sau sa traim ca pustnicii (fara familie, prieteni etc.), daca nu avem voie sa iubim pe nimeni.
Iubirea de orice fel, daca este sincera, adevarat si puternica poate face minuni ( si cea de oameni si cea de Dumnezeu).
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.01.2010, 18:49:46
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@anaana71 - lamurire: eram toti ortodoxi, altul a fost motivul mamei. Oricum parintii n-ar trebui sa strice logodna/casatoria copiilor. Sfaturi da, pot da, dar decizia trebuie sa fie a celor in cauza.

In mod normal n-ar trebui sa se excluda dragostea pentru so/sotie sau alte persoane si pentru Dumnezeu. Ar insemna sa nu ne mai casatorim, sau sa traim ca pustnicii (fara familie, prieteni etc.), daca nu avem voie sa iubim pe nimeni.
Iubirea de orice fel, daca este sincera, adevarat si puternica poate face minuni ( si cea de oameni si cea de Dumnezeu).
nu se exclude dragostea. nu ma voi duce sa fac rost de dispense, sau sa-mi pierd sufetul, pentru o casatorie in care unul il trage pe celalalt pe calea pierzaniei. asta inseamna sa-l iubesti pe Dumnezeu mai putin. e plina lumea de ortodoxi, deci sotul meu este fi unul dintre ei. nu trebuie sa fie de alta confesiune. dragostea fata de Dumenezeu cere sacrificii. de ce sa-l supar cand El are grija de mine?
Intradevar iuberea face minuni, dar iubirea fata de Dumnezeu te mantuieste.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.01.2010, 00:11:15
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudormarius Vezi mesajul
...eu ma gandesc ca daca tatal ei este preot este un om invatat si nu trebuie sa fie extremist, sunt de acord sa facem totul la ortodocsi(nunta, botezul copiiilor si pastele tot pe al lor il vom tine),nu imi doresc de la ea decat sa ma lase sa raman catolic, sunt un bun crestin dar daca voi trece la ortodocsi mi se pare k imi tradez religia si in sinea mea gandesc ca daca trec asa usor la o alta religie, nu inseamna prea mult pentru mine(ceea ce nu este adevarat)...eu unul nu pot sa concep ca Dumnezeu sa se opuna unei iubiri doar pentru ca unul este catolic si celalat ortodox!

Intrebarea este cum ar putea deveni aceste doua persoane sot si sotie in fata lui Dumnezeu? Acest lucru se poate infaptui numai prin taina cununiei. Si nu exista biserica sa cunune doi oameni de religii diferite. E foarte simplu: tatal fetei fiind preot ortodocs, nu ar accepta niciodata ca fiica lui sa se converteasca la o alta religie. Si cred, ca si fata ar fi de acord cu tatal, daca ar fi intr-adevar crestin ortodocsa.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #54  
Vechi 31.01.2010, 00:16:07
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nu se exclude dragostea. nu ma voi duce sa fac rost de dispense, sau sa-mi pierd sufetul, pentru o casatorie in care unul il trage pe celalalt pe calea pierzaniei. asta inseamna sa-l iubesti pe Dumnezeu mai putin. e plina lumea de ortodoxi, deci sotul meu este fi unul dintre ei. nu trebuie sa fie de alta confesiune. dragostea fata de Dumenezeu cere sacrificii. de ce sa-l supar cand El are grija de mine?
Intradevar iuberea face minuni, dar iubirea fata de Dumnezeu te mantuieste.

Cred ca Anna, ca de obicei, a pus punctul pe i.
Dumnezeu ne cere sa nu iubim pe nimeni mai mult decat pe El. Trecand, de dragul cuiva la o alta confesiune, inseamna sa-l pui pe acel cineva mai presus de Dumnezeu, sau chiar sa renunti la El pentru ceva pamantesc si fara adevarata valoare. Prin rugaciune, sunt sigura ca Dumnezeu le va arata o cale
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #55  
Vechi 31.01.2010, 19:26:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pai tocmai asta este.
1. Nu trebuie sa cerem nimanui sa-si schimbe confesiunea, pentru ca inseamna ca ii cerem sa-l puna pe Dumnezeu pe locul 2.
Asta spuneam si eu. Se poate sa ramana fiecare in confesiunea sa. Sunt asa mici diferente.
2. Pe de alta parte daca iubim omul, iubim si pe Dumnezeu (asa spune El).
Dumnezeu ne indeamna sa iubim oamenii din jnurul nostru si nu sa punem bariere intre noi.
3. Nu stiu daca Dumnezeu se opune in acest caz(al lui Tudor), sau omul. E vorba ca tatal fetei se opune. Mai smerita si crestina pare familia lui Tudor (si el), pentru ca nu cere fetei sa-si schimbe confesiunea, nu-i cere sa renunte la credinta ei, La Dumnezeu. Este/sunt multumit(i) si cu locul 2.
Care esre voia lui Dumnezeu in cazul lor, se va putea vedea mai tarziu. Daca El ii vrea impreuna, vor fi impreuna, daca nu,nu. Fara voia Lui nu merge nimic.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 31.01.2010, 19:37:39
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pai tocmai asta este.
1. Nu trebuie sa cerem nimanui sa-si schimbe confesiunea, pentru ca inseamna ca ii cerem sa-l puna pe Dumnezeu pe locul 2.
Asta spuneam si eu. Se poate sa ramana fiecare in confesiunea sa. Sunt asa mici diferente.
2. Pe de alta parte daca iubim omul, iubim si pe Dumnezeu (asa spune El).
Dumnezeu ne indeamna sa iubim oamenii din jnurul nostru si nu sa punem bariere intre noi.
3. Nu stiu daca Dumnezeu se opune in acest caz(al lui Tudor), sau omul. E vorba ca tatal fetei se opune. Mai smerita si crestina pare familia lui Tudor (si el), pentru ca nu cere fetei sa-si schimbe confesiunea, nu-i cere sa renunte la credinta ei, La Dumnezeu. Este/sunt multumit(i) si cu locul 2.
Care esre voia lui Dumnezeu in cazul lor, se va putea vedea mai tarziu. Daca El ii vrea impreuna, vor fi impreuna, daca nu,nu. Fara voia Lui nu merge nimic.


Dar cum, Sophia? Cum ar putea sa se cunune ei in fata lui Dumnezeu???? Stiu ca diferentele dintre catolici si ortodocsi sunt mici, dar totusi sunt doua confesiuni diferite. Unul sau altul ar trebui sa se converteasca la confesiunea celuilalt, pentru a putea fi cununati religios. Nu cred sa existe o cale de mijloc. Daca este dat de la Dumnezeu ca acesti doi tineri sa ramana impreuna, sunt sigura ca Dumnezeu le va arata calea...
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #57  
Vechi 31.01.2010, 20:33:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Se poate. Exista biserici (ortodoxe, sau catolice) care ii pot cununa. Chiar cu doi preoti. Trebuie vorbit cu preotul si eventual cerut aprobare de la episcop.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 31.01.2010, 20:41:16
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Se poate. Exista biserici (ortodoxe, sau catolice) care ii pot cununa. Chiar cu doi preoti. Trebuie vorbit cu preotul si eventual cerut aprobare de la episcop.
Nu am stiut asta. Dar oricum mi s-ar parea o cununie "falsa"
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #59  
Vechi 31.01.2010, 21:01:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pai tocmai asta este.
1. Nu trebuie sa cerem nimanui sa-si schimbe confesiunea, pentru ca inseamna ca ii cerem sa-l puna pe Dumnezeu pe locul 2.
Asta spuneam si eu. Se poate sa ramana fiecare in confesiunea sa. Sunt asa mici diferente.
Teoretic este posibil, practic arata ca exista anumite tensiuni care nu sunt rezolvate ci amanate, lasate deoparte, etc.

Diferentele nu pot fi ignorate, mai ales ca fiecare tine cu dintii la "diferenta" lui.


Citat:
2. Pe de alta parte daca iubim omul, iubim si pe Dumnezeu (asa spune El).
Dumnezeu ne indeamna sa iubim oamenii din jnurul nostru si nu sa punem bariere intre noi.
"iubire" e un cuvant polivalent folosit in ziua de azi in cele mai stranii circumstante.

Prin faptul ca fiecare tine la confesiunea lui, vedem ca barierele exista si nici un fel de "iubire" nu le poate face sa dispara.


Citat:
3. Nu stiu daca Dumnezeu se opune in acest caz(al lui Tudor), sau omul. E vorba ca tatal fetei se opune. Mai smerita si crestina pare familia lui Tudor (si el), pentru ca nu cere fetei sa-si schimbe confesiunea, nu-i cere sa renunte la credinta ei, La Dumnezeu. Este/sunt multumit(i) si cu locul 2.
Sau poate au de gand sa faca presiuni mai tarziu..

Citat:
Care esre voia lui Dumnezeu in cazul lor, se va putea vedea mai tarziu. Daca El ii vrea impreuna, vor fi impreuna, daca nu,nu. Fara voia Lui nu merge nimic.
Dumnezeu nu trece peste vointa omului. Daca omul face o alegere, Dumnezeu nu il obliga sa faca altceva.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Se poate. Exista biserici (ortodoxe, sau catolice) care ii pot cununa. Chiar cu doi preoti. Trebuie vorbit cu preotul si eventual cerut aprobare de la episcop.
Asa, bun..si unde se vor casatori? La catolici sau la ortodocsi?

Un preot ortodox care tine sa fie corect, nu poate oficia aceasta cununie, e clar.

Ma intreb daca unul catolic ar putea, stiind ca fata nu-si va schimba nici mai tarziu credinta.
Iar fata, ar accepta sa se casatoreasca intr-o biserica straina de credinta ei, daca nu a vrut sa-si schimbe credinta?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.02.2010, 10:27:24
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Nu am stiut asta. Dar oricum mi s-ar parea o cununie "falsa"
asa si este. si vor plati preotii mult mai mult decat cei 2 care vor sa se casatoreasca pentru ca ii duc in ispita. traim vremuri in care nu mai putem sa ne ascundem dupa "n-am stiu".
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde