Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 04.03.2009, 10:53:50
liviu-sergiu liviu-sergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Chiar nu inteleg intrebarea. Toti suntem muritori dar avem nadejdea INVIERII si a vietii vesnice. Intrebarea dvs. ar trebui pusa celor care cred ca au suflete nemuritoare si merg in rai sau in iad imediat dupa ce mor. Pentru acestia, ce rost mai are invierea?

[SIZE=2][COLOR=black]Voia Tatălui meu este ca oricine vede pe Fiul, și crede în El, să aibă viața veșnică; și Eu îl voi învia în ziua de apoi. (Ioan 6:40)

[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=black]Cine mănâncă trupul Meu, și bea sângele Meu, are viața veșnică; și Eu îl voi învia în ziua de apoi. [/COLOR][/SIZE](Ioan 6:54)
[SIZE=2][COLOR=black]

[/COLOR][/SIZE]
Intrebarea pe care am pus-o este: daca trupul nu exista pt ca este tarana, iar sufletul nu exista pt ca se descompune(dupa spuse voastre), atunci de ce ne mai invie Hristos? Oare LUi Dumnezeu ii place sa vada suferinta noastra? Dar , Hristos ne-a promis ( pt ca sufletul nu se descompune) , ne va scoate din starea de moarte si ne va da viata iarasi. Nu-i asa ca-i minunat lucrul acesta?
  #632  
Vechi 04.03.2009, 11:01:35
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liviu-sergiu Vezi mesajul
. Te intreb: cum poate fi chinuit cineva in vecii vecilor daca , dupa cum spuneti voi,trupul arde si nu va mai avea viata iar sufletul nu exista???
Nu ati pus intrebarea cui trebuia. Noi nu credem in chinul vesnic. Intr-adevar, Sfanta Scriptura vorbeste despre "pedeapsa unui foc vesnic". Este vorba de un foc cu consecinta vesnice. Cei osanditi vor fi nimiciti pentru totdeauna.

Un exemplu poate pedeapsa focului vesnic aplicate Sodomei si Gomorei.
"Tot asa, [COLOR=blue]Sodoma si Gomora[/COLOR] si cetatile dimprejurul lor, care se dadusera ca si ele la curvie si au poftit dupa trupul altuia, [COLOR=blue]ne stau inainte ca o pilda suferind pedeapsa unui foc vesnic[/COLOR][COLOR=blue].[/COLOR]"(Iuda 7)

Sodoma si Gomora ne stau inainte ca o pilda, spune Sfanta Scriptura. Se spune despre aceste cetati ca "au suferit pedeapsa unui foc vesnic". Focul in care au ars Sodoma si Gomora s-a stins de mult, dar aceste cetati au ars pentru totdeauna si nimeni nu le va mai ridica din cenusa.

La fel si cu cei osanditi. Vor fi nimiciti "de un foc vesnic", adica pentru totdeauna.
  #633  
Vechi 04.03.2009, 11:03:52
liviu-sergiu liviu-sergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 45
Implicit

Oare eu nu am spus la fel??? ca tarana(trupul) + sufletul= suflet viu
Se pare ca vorbesc la pereti. Suflet viu este atunci cand are si trup- doar atunci poti sa te lupti cu raul, poti sa iei decizii, atunci controlezi si materia din jurul tau. Dar sufletul nu poate controla materia. Deci este intr-o stare de neputinta. De aceea ce ai facut pe pamant, nu poti face dupa ce ai murit.
  #634  
Vechi 04.03.2009, 11:06:28
liviu-sergiu liviu-sergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Nu ati pus intrebarea cui trebuia. Noi nu credem in chinul vesnic. Intr-adevar, Sfanta Scriptura vorbeste despre "pedeapsa unui foc vesnic". Este vorba de un foc cu consecinta vesnice. Cei osanditi vor fi nimiciti pentru totdeauna.

Un exemplu poate pedeapsa focului vesnic aplicate Sodomei si Gomorei.
"Tot asa, [COLOR=blue]Sodoma si Gomora[/COLOR] si cetatile dimprejurul lor, care se dadusera ca si ele la curvie si au poftit dupa trupul altuia, [COLOR=blue]ne stau inainte ca o pilda suferind pedeapsa unui foc vesnic[/COLOR][COLOR=blue].[/COLOR]"(Iuda 7)

Sodoma si Gomora ne stau inainte ca o pilda, spune Sfanta Scriptura. Se spune despre aceste cetati ca "au suferit pedeapsa unui foc vesnic". Focul in care au ars Sodoma si Gomora s-a stins de mult, dar aceste cetati au ars pentru totdeauna si nimeni nu le va mai ridica din cenusa.

La fel si cu cei osanditi. Vor fi nimiciti "de un foc vesnic", adica pentru totdeauna.
Sufletele lor sunt chinuite vesnic si nu trupurile lor.
  #635  
Vechi 04.03.2009, 11:08:40
liviu-sergiu liviu-sergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 45
Implicit

Vad ca nu ajungem la nici un rezultat. Eu cred ca ti-am explicat destul de clar dar daca tu nu intelegi, atunci nu-mi mai pierd timpul cu tine.
  #636  
Vechi 04.03.2009, 11:10:33
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liviu-sergiu Vezi mesajul
Prietene, sufletul isi pastreaza forma, asa cum a trait pe pamant. De aceea atat saracul cat si bogatul , dupa ce au murit, aveau toate partile unui om, limba, degete, si asa mai departe.
Deci reiau : starea in care se aflau atat saracul cat si bogatul, era de moarte. Insasi istorioara aceasta ne spune: dupa ce a murit saracul, a murit si bogatul. Ce nu mai intelegi?
Am inteles totul perfect. Sufletul mortului pastreaza forma trupeasca si parti trupesti. Ba mai mult, se duce unde merita (in iad sau in rai). Totul este limpede, conform relatarilor dvs.

Numai ca ma incurca Sfanta Scriptura. Nu spune nimic din cele insirate de dvs. Dimpotriva, vorbeste prea mult despre INVIERE, JUDECATA si apoi VIATA VESNICA. Eu zic sa aruncam Scriptura ca sa ne intelegem noi bine si dvs. sa aveti dreptate.
  #637  
Vechi 04.03.2009, 12:39:31
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liviu-sergiu Vezi mesajul
Intrebarea pe care am pus-o este: daca trupul nu exista pt ca este tarana, iar sufletul nu exista pt ca se descompune(dupa spuse voastre), atunci de ce ne mai invie Hristos? Oare LUi Dumnezeu ii place sa vada suferinta noastra? Dar , Hristos ne-a promis ( pt ca sufletul nu se descompune) , ne va scoate din starea de moarte si ne va da viata iarasi. Nu-i asa ca-i minunat lucrul acesta?
1. Si dvs. inventati (cred ca este o epidemie) si puneti in carca noastra niste afirmatii. De unde ati scos partea cu "descompunerea sufletului"?

2. Despre ce suferinte vorbiti cand intrebati daca lui Dumnezeu ii place suferinta noastra. Daca va referiti la moarte, Sfanta Scriptura ne spune:
"In locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune" (Eclesiastul 9:10)

"Iar tu, du-te pana va veni sfarsitul; tu te vei odihni, si te vei scula iarasi odata in partea ta de mostenire, la sfarsitul zilelor." (Daniel 12:13)

Sfanta Scriptura prezinta moartea intaia ca pe un somn, in care nu este nici chibzuiala, nici intelpciune, nici stiinta, etc. Nu este vorba despre vre-o suferinta ci despre un somn de o clipa. Inchidem ochii si apoi ii deschidem in fata Mantuitorului. Pentru cei care au murit nu exista o constientizare a timpului trecut (daca, in locuinta mortilor nu este nici stiinta, nici chibzuiala).

Si daca tot vorbiti de suferinta noastra si felul cum o suporta Dumnezeu, sa va pun si eu o intrebare: credeti ca Dumnezeu a pregatit celor pacatosi o vesnicie de suferinte pentru o viata scurta de pacat?
  #638  
Vechi 04.03.2009, 13:08:45
liviu-sergiu liviu-sergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
1. Si dvs. inventati (cred ca este o epidemie) si puneti in carca noastra niste afirmatii. De unde ati scos partea cu "descompunerea sufletului"?

2. Despre ce suferinte vorbiti cand intrebati daca lui Dumnezeu ii place suferinta noastra. Daca va referiti la moarte, Sfanta Scriptura ne spune:
"In locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune" (Eclesiastul 9:10)

"Iar tu, du-te pana va veni sfarsitul; tu te vei odihni, si te vei scula iarasi odata in partea ta de mostenire, la sfarsitul zilelor." (Daniel 12:13)

Sfanta Scriptura prezinta moartea intaia ca pe un somn, in care nu este nici chibzuiala, nici intelpciune, nici stiinta, etc. Nu este vorba despre vre-o suferinta ci despre un somn de o clipa. Inchidem ochii si apoi ii deschidem in fata Mantuitorului. Pentru cei care au murit nu exista o constientizare a timpului trecut (daca, in locuinta mortilor nu este nici stiinta, nici chibzuiala).

Si daca tot vorbiti de suferinta noastra si felul cum o suporta Dumnezeu, sa va pun si eu o intrebare: credeti ca Dumnezeu a pregatit celor pacatosi o vesnicie de suferinte pentru o viata scurta de pacat?
raspuns:1 Am fost la seminariile pe care le tinea biseria adventista si acolo se spunea ca sufletul omului nu este decat un abur care iese din gura omului si se descompune( adica sufletul devine nimic, nici macar nu ramane in forma de abur).
raspuns 2: Eu nu am spus la fel??? Sufletul omului am zis ca nu poate sa mai faca nici bine si nici rau, deasemenea nici stiinta, nici lucrare, etc. Oare cum citesti cele spuse de mine?!!!
Starea sufletului dupa ce moare, este de asteptare, dar nu abur care dispare in neant, uitate la povestirea saracului si a bogatului dupa ce amundoi au murit. Asa trebuie sa cititi si nu trebuie rastalmacite dupa bunul plac.
Eu spuneam daca trup nu exista si sufletul este un abur care dispare in neant(dupa cele afirmate de adventisti la acele seminarii), atunci pe cine va mai judeca Dumnezeu??? Dar fiindca sufletul este nemuritor , El trebuie sa ne invie din nou , sa ne dea un trup nemuritor (pt unii iar pt altii va urma judecata), si astfel sufletul acela care a fost din starea de moarte (unde nu putea face nici o lucrare,etc), va primi un trup nou cu care va putea face noi lucrari , etc.
  #639  
Vechi 04.03.2009, 13:21:58
liviu-sergiu liviu-sergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Am inteles totul perfect. Sufletul mortului pastreaza forma trupeasca si parti trupesti. Ba mai mult, se duce unde merita (in iad sau in rai). Totul este limpede, conform relatarilor dvs.

Numai ca ma incurca Sfanta Scriptura. Nu spune nimic din cele insirate de dvs. Dimpotriva, vorbeste prea mult despre INVIERE, JUDECATA si apoi VIATA VESNICA. Eu zic sa aruncam Scriptura ca sa ne intelegem noi bine si dvs. sa aveti dreptate.
Nimic nu ai inteles din istorioara Lui Isus, si nici din cele explicate de mine. Atunci , lasa , crede in continuare ca Isus nu spune decat fabule, ca Isus este un Ion Creanga care spune povesti de la El. Crede in continuare ca un suflet nu poate purta haine.
Cand a rupt Mielul pecetea a cincea, am vazut supt altar sufletele celor ce fusesera junghiati din pricina Cuvantului lui Dumnezeu, si din pricina marturisirii, pe care o tinusera.

10. Ei strigau cu glas tare, si ziceau: "Pana cand, Stapane, Tu, care esti sfant si adevarat, zabovesti sa judeci si sa razbuni sangele nostru asupra locuitorilor pamantului?"

11. Fiecaruia din ei i s-a dat o haina alba, si li s-a spus sa se mai odihneasca putina vreme, pana se va implini numarul tovarasilor lor de slujba si al fratilor lor, care aveau sa fie omorati ca si ei.

Crede in continuare ca sufletul omului nu pastreaza forma trupului de pe pamant.
  #640  
Vechi 04.03.2009, 13:30:29
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liviu-sergiu Vezi mesajul
Eu spuneam daca trup nu exista si sufletul este un abur care dispare in neant(dupa cele afirmate de adventisti la acele seminarii),.
Acum veniti cu o alta inventie: "sufletul care dispare in neant". Fiti sincer si recunoasteti ca este din capul dvs., nu de la vre-un seminar adventist. Orice prezentator a unui seminar nu are "curajul" sa treaca peste Sfanta Scriptura (risca sa fie luat la scuturat de adventisti - acestia fiind buni cunoscatori ai Scripturii).

"Pana nu se intoarce tarana in pamant si duhul (suflarea de viata) la Dumnezeu care l-a dat" (Eclesiastul 12:7)
Adventistii stiu si sustin, conform cu Sfanta Scriptura, ca suflarea de viata se intoarce la Dumnezeu, nu ca se pierde in neant.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17