Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.03.2012, 13:18:24
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Vorbeam cu un prieten, ieri, si imi zicea cum era satul bunicilor pe vremea lui, cand nu intrau in casa decat la vremea mesei, fata de acum, cand nu mai ies din casa decat pentru scoala si alte urgente. Tot impreuna stau copiii din sat, insa nu pe ulite, ci pe internet. Tot televizorul este calea prin care multi s'au instrainat de lucruri atat de profunde, ajungand la forme goale de vietuire.
Si ce e de facut dl.Windorin?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.03.2012, 13:56:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Si ce e de facut dl.Windorin?
Sa avem grija de noi si de copiii nostri. Vom da seama de ce am facut cu noi si cu copiii nostri, nu de ce fac cei din jurul nostru. Suntem datori sa petrecem cat mai mult timp impreuna cu copiii; sa avem o comunicare cat mai buna cu ei si cu Dumnezeu (rugaciune), precum si sa iesim cat mai des din casa. Facand asa, copiii nu se vor instraina usor de noi si de Dumnezeu.

In rest, mila lui Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.03.2012, 15:14:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sa avem grija de noi si de copiii nostri. Vom da seama de ce am facut cu noi si cu copiii nostri, nu de ce fac cei din jurul nostru. Suntem datori sa petrecem cat mai mult timp impreuna cu copiii; sa avem o comunicare cat mai buna cu ei si cu Dumnezeu (rugaciune), precum si sa iesim cat mai des din casa. Facand asa, copiii nu se vor instraina usor de noi si de Dumnezeu.

In rest, mila lui Dumnezeu.
e problema mare cu copii.
si cum zici si tu comunicarea este cea mai importanta, dar din pacate cam lipseste.
sau nu este deplina. asta pentru ca increderea nu este deplina.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 30.03.2012, 19:15:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Vorbeam cu un prieten, ieri, si imi zicea cum era satul bunicilor pe vremea lui, cand nu intrau in casa decat la vremea mesei, fata de acum, cand nu mai ies din casa decat pentru scoala si alte urgente. Tot impreuna stau copiii din sat, insa nu pe ulite, ci pe internet. Tot televizorul este calea prin care multi s'au instrainat de lucruri atat de profunde, ajungand la forme goale de vietuire.
Era asa si nu altfel,deoarece nu aveau TV sau televiziunea nu oferea atatea ore de transmisie si programe.
Pe unchiul meu(care s-a nascut taran)nu-l mai poti dezlipi acum de ecran.
Isi face treburile in functie de grila programelor,treburi care sunt intotdeauna intarziate.
Banuiesc ca unchiul meu nu este un caz izolat printre alti tarani...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 31.03.2012, 11:31:47
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Era asa si nu altfel,deoarece nu aveau TV sau televiziunea nu oferea atatea ore de transmisie si programe.
Pe unchiul meu(care s-a nascut taran)nu-l mai poti dezlipi acum de ecran.
Isi face treburile in functie de grila programelor,treburi care sunt intotdeauna intarziate.
Banuiesc ca unchiul meu nu este un caz izolat printre alti tarani...

Corect,de asta am intrebat cum facem sa scapam acum de televizor.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 31.03.2012, 12:47:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Era asa si nu altfel,deoarece nu aveau TV sau televiziunea nu oferea atatea ore de transmisie si programe.
Pe unchiul meu(care s-a nascut taran)nu-l mai poti dezlipi acum de ecran.
Isi face treburile in functie de grila programelor,treburi care sunt intotdeauna intarziate.
Banuiesc ca unchiul meu nu este un caz izolat printre alti tarani...
Pacat, ar fi cumplit sa vina vremea cand trebuie sa stai la poarta ca bunicul sa-si vada telenovela si apoi sa vina sa-ti deschida.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 31.03.2012, 15:22:16
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Vremea asta a si venit.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.03.2012, 16:19:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Corect,de asta am intrebat cum facem sa scapam acum de televizor.
Noi avem Radio Renasterea...
Acum vorbeste IPS Bartolomeu...una din cuvantarile sale.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 31.03.2012, 23:18:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Corect,de asta am intrebat cum facem sa scapam acum de televizor.

Pai ce este de facut?!?!
Primul pas este sa realizam ca este o adictie care ne consuma cam 3 sferturi din timpul petrecut acasa.Timp pierdut,timp in care esti absent din viata;treburile treneaza de pe o zi pe alta,pana cand se ajunge la o totala stagnare a activitatilorarinti prea ocupati cu TV-ul ca sa mai petreaca timp de calitate cu copiii,sotii care nu mai comunica,nu mai au o discutie seara pe banca din curte;fiecare se uita in ecranul lui si traieste intr-o alta dimensiune data de "cutia" respectiva:ecranul telefonului,TV-ului,computerului.Se ajunge la intrainare in cadrul aceleiasi familii.

Imi aduc aminte ca seara dupa ce veneam de la job nici nu aveam cum sa vb cu parintii mei,caci erau instalati la tv si nu aveam timp de discutii:mi-ar fi placut sa vb cu ei despre ziua mea infernala la job si intamplarile de peste zi.Noroc ca aveam niste prietene bune care nu consumau tv si eram toate serile la ele,pt conversatii si socializare.

Din nou ce este de facut?Nu prea stiu cum pot fi indrumati altii care nu vor sa priveasca lucrurile din latura negativa a indobitocirii prin tv...Cu forta nu pot fi ajutati.Cine are copii,poate limita de acum expunerea la tv si internet,pt a avea mai tarziu un copil ce poate folosi un limbaj coerent si inteligent,nu doar unul monosilabic.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.04.2012, 00:08:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Dar la ce va uitati mai frate la televizor? Doar filme comerciale,stiri contrafacute ,si spectacole care se repeta mereu.Eu nu mai am de vreo 3 luni ,si parca nu ar fi existat niciodata . Cine nu e fericit chiar cand e singur,nu poate fi fericit nici cu ajutorul televizorului . Plictiseala nu se trateaza cu televizorul ,caci acesta e o hrana prea slaba pentru suflet. Ea doar indica o problema in interiorul noistru ,ca nu suntem capabili sa vedem frumusetea lumii ,si prezenta lui Dumnezeu in toate lucrurile,si avem nevoie de acest surogat numit TV .Pentru ca sufletul nostru nu traieste,ci vegeteaza.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum postim? Marius22 Generalitati 26 21.08.2012 18:56:31
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 18:56:14
Televizorul,aparent inofensiv.Oare asa sa fie? Seraphim7 Generalitati 40 16.03.2010 21:24:59
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 02:11:57