Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.08.2008, 17:13:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"fatzarnicule", ce este mai mare shi cine spune Adevarul? Biserica Lui Dumnezeu Celui Viu ori Scriptura pe care a scris-o Biserica Sa? "au doara" nu shtii ce credeau parintzii voshtrii adventishti de te miri ce scrie in Pravila la capitolul adventishti shi secte?
  #62  
Vechi 29.08.2008, 19:33:16
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
"fatzarnicule", ce este mai mare shi cine spune Adevarul? Biserica Lui Dumnezeu Celui Viu ori Scriptura pe care a scris-o Biserica Sa? "au doara" nu shtii ce credeau parintzii voshtrii adventishti de te miri ce scrie in Pravila la capitolul adventishti shi secte?
Nu stiu ce credeau "parintii nostri". Stiu ce cred adventistii. Iar in acea pravila, in care se spuneau neadevaruri, se vorbea la timpul prezent ("adventistii cred").

  #63  
Vechi 04.09.2008, 00:16:15
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit


"Aceasta zi, oricum ai intoarce-o a dat-o numai evreilor"- ziceti dvs.
"Sambata a fost facuta pentru om"(nu pentru evreu)(Marcu 2:27) - zice Domnul Iisus Hristos.
Sper ca nu va suparati daca-L cred pe Mantuitorul.

Ai scos din context si ai rastalmacit cuvantul Mantuitorului:
23. Și pe când mergea El într-o sâmbătă prin semănături, ucenicii Lui, în drumul lor, au început să smulgă spice.
24. Și fariseii Îi ziceau: Vezi, de ce fac sâmbăta ce nu se cuvine?
25. Și Iisus le-a răspuns: Au niciodată n-ați citit ce a făcut David, când a avut nevoie și a flămânzit, el și cei ce erau cu el?
26. Cum a intrat în casa lui Dumnezeu, în zilele lui Abiatar arhiereul, și a mâncat pâinile punerii înainte, pe care nu se cuvenea să le mănânce decât numai preoții, și a dat și celor ce erau cu el?
27. Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă.
28. Astfel că Fiul Omului este domn și al sâmbetei.

Din acest text si din toate minunile facute de El in zi de sambata rezulta mai mult ca El voia sa le arate evreilor ca sambata e o preinchipuire a duminicii. ,,Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă.
28. Astfel că Fiul Omului este domn și al sâmbetei.,, Adica El ca Dumnezeu putea sa schimbe dupa cum voia si sambata in care tot El a zis: Tatal Meu lucreaza pana azi(adica vesnic), si Eu lucrez.

,,O completare. Stim ca evreii au pazit, cu siguranta, ziua de sabat. Nu vi se pare curios faptul ca in Sfanta Scriptura, de la cartea Deuteronomului pana la cartea a doua a regilor, nu se vorbeste deloc despre sabat? Sunt SASE CARTI (Iosua, Judecatori, Rut, 1 Samuel, 2 Samuel, 1 Regi) care descriu istoria poporului ales, in care nu se vorbeste despre pazirea sambetei. Nu or fi pazit evreii sabatul o asa lunga perioada?,,

Atunci cum explici textul:15. ,,Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare și cu braț înalt și de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.,, (Deut 5,15)
Textul e foarte clar: de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie. Cui i-a zis Dumnezeu aceste cuvinte: lui Avraam sau lui Moise? O fi fost si Avraam in robia Egiptului?

Noi, ortodocsii credem cu adevarat in cuvintele Mantuitorului care a spus: ,,
Aceasta este Biserica Mea pe care portile iadului nu o vor birui.,, Voi nu credeti in aceste cuvinte ale Lui deoarece spuneti ca aceasta Biserica primara a fost biruita la cateva generatii dupa EL pana ati aparut voi, El care a spus ca ,,Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.,, Cum sa va cred pe voi mai mult decat pe El
Vasazica, tu ai pretentia sa te credem ca Avraam a tinut sambata fara sa ai nici o dovada biblica, dar in acelasi timp nu crezi in cuvintele Mantuitorului ca El fiind cap al Bisericii, are grija de ea, El care le-a promis Apostolilor si urmasilor lor: ,,iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului.,,
  #64  
Vechi 04.09.2008, 15:34:23
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
"Aceasta zi, oricum ai intoarce-o a dat-o numai evreilor"- ziceti dvs.
"Sambata a fost facuta pentru om"(nu pentru evreu)(Marcu 2:27) - zice Domnul Iisus Hristos.
Sper ca nu va suparati daca-L cred pe Mantuitorul.

Ai scos din context si ai rastalmacit cuvantul Mantuitorului:
23. Și pe când mergea El într-o sâmbătă prin semănături, ucenicii Lui, în drumul lor, au început să smulgă spice.
24. Și fariseii Îi ziceau: Vezi, de ce fac sâmbăta ce nu se cuvine?
25. Și Iisus le-a răspuns: Au niciodată n-ați citit ce a făcut David, când a avut nevoie și a flămânzit, el și cei ce erau cu el?
26. Cum a intrat în casa lui Dumnezeu, în zilele lui Abiatar arhiereul, și a mâncat pâinile punerii înainte, pe care nu se cuvenea să le mănânce decât numai preoții, și a dat și celor ce erau cu el?
27. Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă.
28. Astfel că Fiul Omului este domn și al sâmbetei.

Din acest text si din toate minunile facute de El in zi de sambata rezulta mai mult ca El voia sa le arate evreilor ca sambata e o preinchipuire a duminicii. ,,Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă.
28. Astfel că Fiul Omului este domn și al sâmbetei.,, Adica El ca Dumnezeu putea sa schimbe dupa cum voia si sambata in care tot El a zis: Tatal Meu lucreaza pana azi(adica vesnic), si Eu lucrez.
1. "Sambata a fost facuta pentru om"(nu pentru evreu).(Marcu 2:27). Dvs. incercati sa demonstrati ca Mantuitorul nu s-a exprimat corect. Dupa parerea dvs., trebuia sa spuna "sambata a fost facuta pentru evreu".
2. Spuneti (nu stiu de unde ati scos-o) ca Mantuitorul vroia sa arate ca sambata este o preinchipuire a duminicii. De ce nu le-a spus nimic ucenicilor despre schimbarea zilei binecuvantate si sfintite de Dumnezeu? A avut la dispozitie 40 de zile, dupa inviere.
3. Cand Domnul Iisus Hristos se intituleaza Domn al sambetei, credeti ca vroia sa schimbe aceasta zi sau sa o "dezlege"(Ioan 5:18) de sumedenia de reguli omenesti si sa-i redea adevarata semnificatie?
  #65  
Vechi 04.09.2008, 15:59:59
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Atunci cum explici textul:15. ,,Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare și cu braț înalt și de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.,, (Deut 5,15)
Textul e foarte clar: de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie. Cui i-a zis Dumnezeu aceste cuvinte: lui Avraam sau lui Moise? O fi fost si Avraam in robia Egiptului?
Imi explic foarte simplu. Iau TOATE versetele referitoare la ziua a saptea (inclusiv cel postat de dvs.) si atunci totul se limpezeste. Am sa postez doar trei versete (nu este loc pentru toate).
"Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru ca in ziua aceasta S-a odihnit de toata lucrarea Lui, pe care o zidise si o facuse" (Geneza 2:3).
"Adu-ti aminte de ziua de odihnã, ca s-o sfintesti.Sã lucrezi sase zile, si sã-ti faci lucrul tãu. Dar ziua a saptea este ziua de odihnã închinatã Domnului, Dumnezeului tãu: sã nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tãu, nici fiica ta, nici robul tãu, nici roaba ta, nici vita ta, nici strãinul care este în casa ta. CACI IN SASE ZILE A FACUT DOMNUL, CERURILE, PAMANTUL SI MAREA, SI TOT CE ESTE IN ELE, IAR IN ZIUA A SAPTEA S-A ODIHNIT: DE ACEEA A BINECUVANTAT DOMNUL ZIUA DE ODIHNA SI A SFINTIT-O"(Iesirea 20:8-11).
"Adu-ti aminte cã si tu ai fost rob în tara Egiptului, si Domnul Dumnezeul tãu, te-a scos din ea cu mînã tare si cu brat întins: de aceea ti-a poruncit Domnul, Dumnezeul tãu sã tii ziua de odihnã."(Deut 5:15)- versetul la care ati facut dvs. referire.

Din primele doua grupuri de versete reiese clar ca ziua a saptea este o sarbatoare a creatiei si mai ales a Creatorului. Din al treilea verset (cel postat de dvs) reiese ca ziua a saptea este o sarbatoare a eliberarii din robie. Ce parere aveti, aceste versete se anuleaza, unele pe altele, sau se completeaza?
  #66  
Vechi 04.09.2008, 16:26:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

din textul citat eu observ cum Fiul Omului sub comanda Lui Hristos a intrat in semanatura shi fiind flamanzi au smuls shi au mancat lucru care este binecuvantat de Dumnezeu shi se arata ca asha a facut shi Regele David intrand shi mancand din painea punerii inainte ce erau sortita preotzilor, astfel el a artat ca Fiul Omului este Domn shi al Sambetei intrucat El este semanatura ce s-a semanat pe ogor shi paine venite din cer shi este pentru ca oamenii sa o manance deci nu omul este pentru sambata ci sambata este pentru om, deci Fiul Omului pentru om s-a coborat din Cer ca omul sa aiba viatza shi s-o aiba din belshug... in anul Domnului ca Jubileu al tuturor Jubileurilor, shi aici se arata ca binele de la Dumnezeu pentru om nu este voie a fi oprit sambata. Shi asha se implineshte odihna Sabatului cum a facut Hristos cu ucenicii ascultand shi respectand ceea ce se facea in anul Jubileu... mancand direct din holda daca erau flamanzi shi nu trebuiau sa fie opritzi pentru tzinerea zilei caci ziua era pentru om iar Fiul Omului era Domn al Sambetei deci mai mare ca shi ziua Sambetei caci de Hristos trebuie sa ascultzi shi sa te Bucuri shi nu sa ascultzi de ziua respectiva, de sambata adica...

Dar de sambata seara pana luni dimineatza se sarbatoreshte sfanta Duminica care a inlocuit Sabatul shi trebuie sa o pazeshti prin cinstire shi nelucru la ale tale, iar chiar daca Domnul nu a spus explicit ca trebuie tzinuta Duminica in loc la Sambata, a binecuvantat adunarea Apostolilor shi prin asta a confirmat mereu ca asha trebuie tzinut, Duminica. Ar fi shi culmea sa continuam sa sarbatorim ziua de sambata ca zi sfanta, adica ziua in care Hristos a stat in moarte pentru pacatele noastre.

Iar ca era un an Jubileu al anilor Jubileu o confirma pogorarea Duhului Sfant la Cinczecime. Deci ei ascultau de Dumnezeu mancand direct din brazda... dar fariseii nu mai shtiau shi nu mai ascultau... ci ascultau de zi shi nu de Dumnezeu. Le amintea lor oare ca in ziua respectiva Domnul cu mana puternica ii scosese din robie? ii eliberase de la faraon? nu, ei pusera ziua sambetei ca zi de robie a raului asupra binelui... cand Binele, holda, semanatura, painile inainte erau pentru om, pentru iertarea lor, pentru saturarea shi imbelshugarea lor, pentru odihnirea sufletului lor impreuna cu Tatal lor Dumnezeu, cu sfanta Treime. Dar ei au dorit carnea pe care au mancat-o pe cand erau robi la faraon... iar voi poate ca va doritzi sa osanditzi asemenea puilor de naparparci fatzarnici... ca doar dupa ce va pare rau? ce regretatzi? pentru ce...

"de sambata seara pana luni dimineatza" asta trebuie tzinut, ca asha ne spune CLD.
  #67  
Vechi 04.09.2008, 16:45:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar daca ar fi sa o fi schimbat cineva din Sambata in Duminica, atunci evreii au schimbat-o caci ei impreuna cu romanii l-au rastignit pe Dumnezeu vinerea shi a fost mort sambata ca sa invie Duminica... iar daca am tzine sarbatoarea sambata ar insemna ca ne bucuram pentru ziua cand era mort Dumnezeu, lucru care nu se cade. shi nici pacatele noastre nu le sarbatorim ci doar Crucea o cinstim shi Sfintele Sale Patimi pe care fara vina le-a primit in locul nostru in Saptamana Patimilor... in care toate zilele sunt sfinte inclusiv sambata shi sfinta este shi saptamana luminata, 14 zile de sfanta sarbatoare cum a dat evreilor sa se tzina pentru ce a fost shi pentru ce uram, proorocie sfanta, ziua 8-a, ziua nashterii Maicii Domnului. :)
  #68  
Vechi 04.09.2008, 16:46:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

pentru ce a fost shi ce urma, scuze, nu e vorba de ura.
  #69  
Vechi 04.09.2008, 19:12:04
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Domnul nu a spus explicit ca trebuie tzinuta Duminica in loc la Sambata
Domnul nu a spus deloc ca trebuie tinuta duminica in loc de sambata. In schimb, a spus explicit ca "a binecuvantat si sfintit ziua a saptea".
  #70  
Vechi 04.09.2008, 21:02:21
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

,,Litera ucide iar Duhul face viu,, Pe voi litera Scripturii v-a pierdut, ratacind, nestiind Scripturile. Mi-e mila de voi ca va veti duce in iad cu Biblia in mana la fel ca promotorii tuturor celorlalte secte.


Din primele doua grupuri de versete reiese clar ca ziua a saptea este o sarbatoare a creatiei si mai ales a Creatorului. Din al treilea verset (cel postat de dvs) reiese ca ziua a saptea este o sarbatoare a eliberarii din robie. Ce parere aveti, aceste versete se anuleaza, unele pe altele, sau se completeaza?

Acesta zi prefigura ziua Domnului, a invierii Lui in care ne-a eliberat dintr-o robie mult mai mare, a mortii si a iadului.

4. Caci undeva, despre ziua a saptea, a zis astfel: "Si S-a odihnit Dumnezeu in ziua a saptea de toate lucrurile Sale".
5. Si in acelasi loc, zice iarasi: "Nu vor intra intru odihna Mea!".
6. Deci, de vreme ce ramane ca unii sa intre in odihna, iar aceia carora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotaraste din nou o zi, astazi rostind prin gura lui David, dupa atata vreme, precum s-a zis mai sus: "Daca veti auzi astazi glasul Lui, nu invartosati inimile voastre".
8. Caci daca Iosua le-ar fi adus odihna, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, dupa acestea, de o alta zi de odihna.
9. Drept aceea, s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporului lui Dumnezeu.
10. Pentru ca cine a intrat in odihna lui Dumnezeu s-a odihnit si el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
11. Sa ne silim, deci, ca sa intram in acea odihna, ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda a neascultarii,

Iata textul care arata clar ca ,,o alta zi de odihna,, priveste ,,ziua a saptea in care S-a odihnit Dumnezeu de toate lucrurile Sale" deoarece evreii n-au intrat intru odihna Lui.

Textul e foarte clar. Numai talcuirea voastra e sucita pentru ca nu aveti calauza si nici ascultare.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 18:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 09:58:33