Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 12.07.2011, 19:28:07
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Iarta, dar nu uita in intelepciunea Sa.M-ai pacalit o data sa-ti fie rusine, m-ai pacalit de doua ori sa-mi fie rusine.De dragul dreptatii.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.01.2013, 14:39:36
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Da, Karine, asta spune Parintele Savatie :)
In postarea anterioara m-am referit la afirmatia Parintelui Arsenie Boca, cum ca Dumnezeu chiar daca ne iarta, tot ne pedepseste.
Acolo se face referire la niste versete ale Vechiului Testament:
E posibil sa fie vorba si de o greseala de traducere dar e putin probabil:

(Naum 1,3) - Biblia in versiunea Anania:

Domnul e îndelung-răbdător
și mare-I este tăria
și pe cel vinovat nu-l va lăsa Domnul nepedepsit;
calea Sa e'n capătul drumului și'n vârtej ,
norii sunt pulberea de sub picioarele Lui.


Putem citi urmatoarele in Biblie (versiunea Anania) la (Ieșirea 34,6-7):

Și Domnul i-a trecut pe dinainte strigând: Domnul, Dumnezeu îndurat și milostiv și'ndelung-răbdător și mult-milostiv și adevărat,
Cel ce păzește dreptatea și face milă cu mii și mii, Cel ce șterge fărădelegile și nedreptățile și păcatele, dar nu-l lasă nepedepsit pe cel vinovat, fărădelegile părinților ținându-le asupra copiilor și asupra copiilor copiilor, asupra celui de al treilea și al patrulea neam!


A se vedea si (Deuteronom 5,9-10 sau Ieșirea 20,5) - face parte din poruncile din Decalog.

În schimb la Iezechiel 18 (bibila in versiunea Anania) putem citi următoarele:

Fiul omului, ce înțelegeți voi prin această zicală de printre fiii lui Israel, care zice:
"Părinții au mâncat aguridă
și fiilor li se strepezesc dinții?".
Viu sunt Eu! zice Domnul: Zicala aceasta nu va mai fi spusă în Israel!
Că toate sufletele sunt ale Mele; precum sufletul tatălui, tot așa și sufletul fiului: ale Mele sunt; sufletul care păcătuiește, acela va muri.
Dar omul care va fi drept, care îndeplinește judecată și dreptate,
care nu va mânca pe munți și nicicum nu-și va ridica ochii spre născocirile idolești ale casei lui Israel și nu va pângări femeia aproapelui său, iar de femeia ce se află'n vremea necurăției nu se va apropia
și pe nici un om nu-l va asupri, ci va înapoia zălogul datornicului său, cel care nu se va face vinovat de nici un jaf, ci pâinea sa o va da celui flămând, iar pe cel gol îl va îmbrăca,
și mâna și-a întors-o de la nedreptate, și camătă sau adaos nu a luat, și dreptate a făcut și'n poruncile Mele a umblat, acesta nu va muri întru nedreptățile tatălui său, ci negreșit va trăi.
Dar dacă tatăl său cu răutate îi va face cuiva necazuri sau va face jaf, acela împotrivire a făcut în mijlocul poporului Meu, și'ntru nedreptatea sa va muri.
Dar dacă voi veți zice: De ce n'a purtat fiul nedreptatea tatălui său?...: De vreme ce fiul dreptate și milă a făcut, toate legiuirile Mele le-a păzit și le-a plinit, el negreșit va trăi.
Dar sufletul care păcătuiește, acela va muri; și fiul nu va purta nedreptatea tatălui său, iar tatăl nu va purta nedreptatea fiului său; dreptatea celui drept va fi asupra lui, iar nelegiuirea celui nelegiuit va fi asupra lui.
Dacă însă nelegiuitul se va întoarce de la toate fărădelegile sale, pe care el le-a făcut, și toate poruncile Mele le va păzi și va face dreptate și milă, acela negreșit va trăi și nu va muri;
nici una din nedreptățile pe care le-a făcut nu va fi pomenită; el în dreptatea lui pe care a făcut-o, întru aceea va fi viu.
Oare voiesc Eu cu tot dinadinsul moartea nelegiuitului zice Domnul , sau mai degrabă să se abată de la calea lui cea rea și să fie viu?
Dar dacă omul drept se va abate de la dreptatea sa și va face nedreptate, atunci, potrivit tuturor fărădelegilor pe care el, nelegiuitul, le-a făcut, nici una din dreptățile pe care el le făcuse nu va fi pomenită, ci întru greșala cu care a greșit și întru păcatul cu care a păcătuit, întru acelea va muri.
Dar voi ați zis: "Calea Domnului nu-i de îndreptat...". Ascultați acum voi, toată casa lui Israel: Oare nu e calea Mea dreaptă? Nu cumva calea voastră e cea dreaptă?

.................................................. ................................

http://www.biblia-bartolomeu.ro/index-C.php?id=VT-Iz-18
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.01.2013, 22:31:22
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mă tem că ați citit doar poartea a doua a pildei. În prima, fiul risipitor își ia pedeapsa. Din bogat, ajunge să nu mai aibă nici o lescaie. Face foamea și cerșește să mănânce roșcove. Ajunge păzitor porcilor. Cele două părți ale pildei sunt foarte legate. Nimeni nu se întoarce la tatăl său fără să își ispășească pedeapsa mai întâi. Oricine pleacă, prin păcat, de lângă Tatăl său are o pedeapsă de ispășit, așa cum spunea și părintele ieromonah Arsenie, prin gura căruia Dumnezeu poate că multe canoane a dat.
Nu inteleg ce spuneti aici.
Fiul este pedepsit pentru ca pleaca de acasa si pacatuieste? el singur ia decizia asta. Doar nu vreti sa spuneti ca Dumnezeu il baga in necazurile alea, nu? Adica daca eu ma dau cu capul de pereti si imi provoc rani, pot spune ca acestea sunt date de Dumnezeu ca pedeapsa?
Chiar si cand pleaca, Tatal ii daruieste: libertatea si chiar faptul ca nici macar nu insista sa nu plece, nu incearca sa-l convinga sa ramana; ii da in dar amintirea bunatatii Lui, mahnirea Lui, dragostea Lui, chiar si averea pe care fiul i-o cere. Deci chiar cand merge sa pacatuiasca, El da cu dragoste. Nu se simte jignit, ci indurerat pentru fiul Lui.
Cred ca multi oameni, dupa ce au trait in pacat o vreme, merg apoi si se spovedesc, dar traiesc cu ideea ca de acum Dumnezeu ii va pedepsi, de acum vor trebui sa ispaseasca. Dar nu e asa, El e milostiv, repede vindeca, repede miluieste, la El toate sunt "da"...
Necazuri cu totii avem, dar noi le provocam, doar ca nu ne dam seama de legaturile de cauzalitate, si ne mai lasa in ele uneori si cu masura...Dar cat de dulce este necazul daca esti cu El! toate le umple de bucurie si de nadejde.
"Nimeni nu se întoarce la tatăl său fără să își ispășească pedeapsa mai întâi"- nu este asa Dumnezeul nostru! Ci cand a hotarat fiul sa se intoarca, Tatal l-a vazut de departe (deci El statea mereu cu privirea in zare, asteptandu-l), atunci l-a primit cu grabire, bucuros ca se intoarce din mizerie sufleteasca la sanatate. Unde mai incape aici pedeapsa?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.01.2013, 00:39:02
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E destul de dificil de tratat pe scurt. Am să vă dau un exemplu. Să spunem că eu fur bocceaua în care o văduvă bătrână avea adunați banii ei de înmormântare. Acesta este un păcat capital, care are drept urmare două lucruri:
A-sufletul meu trece în stare căzută, adică devine lipsit de harul sfințitor fără de care nu există mântuire. Această moarte a sufletului (sau îmbolnăvire în cazuri mai ușoare) este numită "consecință spirituală"
B-bătrâna suferă o mare pagubă. Se jelește pe la nepoții ei, care sunt siliți să facă chetă ca să suplinească bocceaua furată de mine. Acest tip de urmări, care se referă la perturbarea pe care păcatul o aduce în ordinea lumii se numește "urmare temporală".
Să presupunem acum că eu mă spovedesc. Aud formula sacramentală prin care Dumnezeu m-a iertat și sufletul meu prinde din nou aripi. Ce înseamnă exact "Dumnezeu m-a iertat" ? Înseamnă că urmarea spirituală a păcatului meu este înlăturată. Sunt, din nou, în stare de grație, exact așa cum eram după Botez. Da, dar ceva nu a fost înlăturat de spovadă: acest ceva este urmarea temporală. Eu trebuie să repar răul făcut în lume. Trebuie să alerg să îi înapoiez bocceaua bătrânei. Dacă a murit, moștenitorilor ei. Dacă sunt de negăsit, trebuie să am grijă de o altă bătrână sau să fac un alt fel de ispășire, după cum îmi spune preotul în canonul de pocăință și îndreptare. Dacă eu nu voi face acestea, Dumnezeu mă va pedepsi. Nu cu iadul veșnic, așa cum m-ar fi pedepsit dacă nu m-aș fi pocăit și nu aș fi mers la spovadă, ci altfel, fie în lumea aceasta, fie în lumea viitoare. Dar, cândva, pedeapsa va veni inexorabil în locul dezordinii neîndreptate. Acum, înțelegeți mai bine ceea ce pr Arsenie a spus pe scurt ?
am intalnit si in ortodoxie acest lucru, mai ales in referire cu Judecata de Apoi(daca nu ar fii urmarile pacatelor, nu s-ar putea stabili la judecata particulara si gata.)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 26.01.2013, 00:55:05
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai si atunci ce rost are ca Dumnezeu sa pedepseasca un suflet curat ?

Daca infractorul care a furat bocceaua batranei s-a spovedit, intelegand prin aceasta ca s-a indreptat, a devenit cinstit pentru totdeauna, un suflet imaculat, de ce el trebuie pedepsit ? El practic a ajuns la capatul mantuirii, este mantuit, merge pe calea lui Hristos. Mai trebuie el pedepsit ?

Mai bine decat sa-l pedepseasca ar face o minune ca baba sa gaseasca din intamplare un sac cu bani si atunci impaca si capra si varza.

Eu cred ca asa functioneaza dreptatea lui Dumnezeu, dar nu ne dam noi seama.

Last edited by iliegh; 26.01.2013 at 01:00:36.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 26.01.2013, 01:02:22
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Pai si atunci ce rost are ca Dumnezeu sa pedepseasca un suflet curat ?

Daca infractorul care a furat bocceaua batranei s-a spovedit, intelegand prin aceasta ca s-a indreptat, a devenit cinstit pentru totdeauna, un suflet imaculat, de ce el trebuie pedepsit ? El practic a ajuns la capatul mantuirii, este mantuit, merge pe calea lui Hristos. Mai trebuie el pedepsit ?

Mai bine decat sa-l pedepseasca ar face o minune ca baba sa gaseasca din intamplare un sac cu bani si atunci impaca si capra si varza.

Eu cred ca asa functioneaza dreptatea lui Dumnezeu.
da, dar a fost sincer. si daca esti sincer in dorinta ta de iertare, vei cauta si sa indrepti lucrurile, daca poti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 26.01.2013, 01:04:20
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
da, dar a fost sincer. si daca esti sincer in dorinta ta de iertare, vei cauta si sa indrepti lucrurile, daca poti.
Inevitabil, nu poti sa ai un suflet curat daca ai ceva pe constiinta. Dar insusi faptul ca ai ceva pe constiinta este un indiciu al curateniei morale. Multi nu au.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.01.2013, 01:08:55
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Dar insusi faptul ca ai ceva pe constiinta este un indiciu al curateniei morale.
Semnat: Sigmund Freud.

("Asadar, dezlegarea acestui Supraeu excesiv de moral... va costa azi doar 50 de coroane. Cum? Nu aveti la dvs.? Ihim... Nu-i nimic, Anna, platiti dublu sedinta viitoare, de acord?... Ihim...Ihim...Ihim...")

Last edited by cezar_ioan; 26.01.2013 at 01:11:34.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.01.2013, 01:10:57
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Semnat: Sigmund Freud.

("Asadar, dezlegarea acestui Supraeu excesiv de moral... va costa azi 50 de coroane. Cum? Nu aveti la dvs.? Ihim... Nu-i nimic, platiti dublu sedinta viitoare, de acord?... Ihim...Ihim...Ihim...")
prea abstract pentru mine la ora asta
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.01.2013, 01:16:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Pai si atunci ce rost are ca Dumnezeu sa pedepseasca un suflet curat ?
Cititi "Colonelul Jack", un roman de Daniel Defoe. Acelasi autor a scris si "Robinson Crusoe", dar, in timp ce de al doilea toata lumea a auzit, primul titlu e mult mai putin cunoscut si mai greu de gasit.

Alternativ, puteti citi si nuvela extinsa "Papucii lui Mahmud", de Gala Galaction. Un preot ortodox cu belsug in pana sa.

Veti spune: "Domnule, noi vorbim aici de doctrina, iar dumneata vii cu beletristica ?". E vorba de autori care, ramanand in domeniul artei scrisului, ii dau o dimensiune spirituala deloc de neglijat, dubland bucuria citirii cu aceea a zidirii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Iarta-ma ! dorinastoica14 Pocainta 88 31.12.2012 16:21:13
Dumnezeu iarta dar nu uita ladyanda Generalitati 22 06.06.2011 21:05:52
Scuze, iarta-ma, nu pot Florin-Ionut Din Noul Testament 34 01.01.2011 21:59:48
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17