Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.08.2009, 12:48:29
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Dumneavoastra ati spus ca va este frica pentru ca nu exista dincolo. Iar eu am vrut sa spun ca chiar daca nu exista acel dincolo, faptul simplu de a muri si de a nu primi vreun raspuns -chiar daca nu constientizam asta- poate ca e un raspuns.
pe care eu n-o sa-l mai aflu pentru ca n-o sa mai exist!
pe care eu deja il sustin!
  #62  
Vechi 17.08.2009, 13:03:49
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Religia e un calmant pentru stresul mortii de care suntem constienti ca este inevitabila. Asta referitor la capitolul moarte pentru religia isi are rolul sau si in alte momente ale vietii cand, de cele mai multe ori, nu se poate face o diferenta intre religie si superstitie.

Si totusi, nu v-ati pus macar o data in viata intrebarea: daca exista Dumnezeu? daca exista viata vesnica? daca........daca.....daca.....
Iar in ce priveste religia si superstitia, intre cele doua e o diferenta ca de la cer la pamant, nu se leaga intre ele.
Si daca moartea este inevitabila asa cum recunoasteti, ce veti face totusi daca dupa moarte va veti pomeni in fata Tronului la Judecata, in fata Dumnezeului pe care L-ati renegat in viata pamanteasca?
Veti putea spune: Doamne, n-am stiut ca existi, iar eu pentru asta Te-am hulit si mi-am batut joc de tot ce este sfant?
Sau veti spune: Doamne, ai venit pe lume sa te rastignesti pentru altii, nu pentru mine, pentru ca eu am fost al lui satan, lui i-am slujit pe pamant deci....nu-Ti recunosc jertfa; si atunci Domnul va spune:fie tie dupa voia ta, mergi de slujeste in continuare stapanului tau.
Simplu ca buna ziua, nu? pentru ca vrem sau nu sa recunoastem, Iisus Hristos nu a fost si nu este o legenda; El a venit o data si S-a rastignit dar a doua oara nu se va mai rastigni ci va veni ca Judecator.
Cu asta am incheiat subiectul, cu ateii care au ca stramosi maimutele nu cred ca se va ajunge vreodata la un numitor comun;atat mai am de spus: sa dea Dumnezeu sa nu va fie de marturie la judecata ceea ce vi s-a spus pe acest forum!
  #63  
Vechi 17.08.2009, 13:34:16
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Si totusi, nu v-ati pus macar o data in viata intrebarea: daca exista Dumnezeu? daca exista viata vesnica? daca........daca.....daca.....
Da. Mai ales la inceput. N-a avut efect atunci, acum nici atat.

Citat:
Iar in ce priveste religia si superstitia, intre cele doua e o diferenta ca de la cer la pamant, nu se leaga intre ele.
Si daca moartea este inevitabila asa cum recunoasteti, ce veti face totusi daca dupa moarte va veti pomeni in fata Tronului la Judecata, in fata Dumnezeului pe care L-ati renegat in viata pamanteasca?
Veti putea spune: Doamne, n-am stiut ca existi, iar eu pentru asta Te-am hulit si mi-am batut joc de tot ce este sfant?
Sau veti spune: Doamne, ai venit pe lume sa te rastignesti pentru altii, nu pentru mine, pentru ca eu am fost al lui satan, lui i-am slujit pe pamant deci....nu-Ti recunosc jertfa; si atunci Domnul va spune:fie tie dupa voia ta, mergi de slujeste in continuare stapanului tau.
Romanii sufera clar de scenarita! Plus ca argumentele din viitor sunt ilogice, plus ca argumentul prin intimidare este tot ilogic asa cum e si falsa alegere. Chiar crezi ca astea sunt singurele variante? Daca ma trezesc cu un zeu dupa ce mor in primul rand il intreb cine e ca sunt atatia si am preferat sa nu aleg niciunul decat sa aleg prost!!! Daca e D-zeu vostru, mai am un set de intrebari. Inginer fiind l-as intreba de ce a proiectat lumea asa prost si de ce a dat drumu la productia unor prototipuri care au picat la primul test. Ma refer evident la Adam si Eva. Si lista cu greseli logice e destul de lunga. Crede-ma ca n-as vrea sa-mi petrec eternitatea langa un personaj ilogic. Ar fi un adevarat iad :D
  #64  
Vechi 17.08.2009, 14:16:00
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Veveritza, depinde la ce te referi cand ma intrebi daca mi-e frica de moarte. Deocamdata mi-e frica de moarte, pentru ca mai am multe de facut in viata asta si nu vreau sa se termine. Ideea ca as fi comunist este o aberatie. Faptul ca Petre Tutea a fost dusman al regimului comunist nu inseamna automat ca este prieten al democratiei. Petre Tutea a fost un om de o calitate morala indoielnica care a promovat ura si intoleranta. Crestinii nu au niciun motiv sa se mandreasca cu el.

eclat_de_lune, pariul lui Pascal, pe langa faptul ca e o definitie a lasitatii, e un mare non-sens si nu e realizabil. Dupa cum bine a zis ai2, exista o mare varietate de zei, deci oricum nu ai de unde sa stii ca ai facut alegerea corecta.
Am intrat pe forumul asta din intamplare, am citit cateva subiecte si am hotarat sa-mi spun parerea. Daca nu va plac parerile altora (desi, daca e sa ne luam dupa Biblie, trebuie sa va bucurati ca am aparut, pentru ca e o ocazie buna sa va testati credinta), exista "The God Method": eliminarea contestatarilor. Metoda testata si eficienta.
  #65  
Vechi 17.08.2009, 14:23:16
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

pentru Aie 2: Argumentele din viitor nu sunt neaparat ilogice....sttii faza cu batalia navala a lui aristotel?
si daca tot e sa ne batem pe sofisme, ce inseamna asta " romanii sufera de scenarita"? generalizati in mod gresit.
Nu vad de unde reiese ca Dumnezeu ar fi gresit logic. Nu cred ca dvs sau oricare altul de pe aici, cunoaste intr-adevar ce e logic si ce nu- nu va pun la indoiala cunostintele, doar permiteti-mi sa fiu sceptica si eu. Nu cred ca cunoastem asa de bine presupozitiile, toate premisele s.a.
  #66  
Vechi 17.08.2009, 14:33:08
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
eclat_de_lune, pariul lui Pascal, pe langa faptul ca e o definitie a lasitatii, e un mare non-sens si nu e realizabil. Dupa cum bine a zis ai2, exista o mare varietate de zei, deci oricum nu ai de unde sa stii ca ai facut alegerea corecta.
Am intrat pe forumul asta din intamplare, am citit cateva subiecte si am hotarat sa-mi spun parerea. Daca nu va plac parerile altora (desi, daca e sa ne luam dupa Biblie, trebuie sa va bucurati ca am aparut, pentru ca e o ocazie buna sa va testati credinta), exista "The God Method": eliminarea contestatarilor. Metoda testata si eficienta.
nu pariul lui pascal e definitia lasitatii. confunzi cu fatalismul impus stoicilor. E vb de un alt rationament care suna in felul urmator:daca e destinul tau este sa te vindeci, te vei vindeca, fie ca vei chema medicul sau nu; de asemenea, daca e destinul tau sa nu te vindeci, nu te vei vindeca, fie ca chemi medicul sau nu. Ori unul, ori celalalt este destinul tau. deci, nu este niciun interes in a chema medicul- CICERO, Du destin, dans LONG ET SEDLEY, Les Philosophes hellénistiques, II, Les Stoïciens, trad. Par Jacques Brunschwig et Pierre Pellegrin, GF Flammarion, 2001, p. 390, trad mea din franceza
cred ca functioneaza metoda sugerata de dvs.
si cred ca ai cum sa stii daca alegerea facuta e corecta. Nu e o alegere care sa se bazeze univoc pe ratiune, e o chemare catre care iei drumul. Putem oricand sa ne batem in polemici, dar credinta se desfasoara intr-un spatiu in care ratiunea e doar una din aripi. Dumneavoastra o aveti numai pe aceasta si multi dintre noi altii, chiar asa-zisi credinciosi o avem numai pe aceasta si ea franta sau subdezvoltata, asteptam sa ne creasca si a doua aripa: credinta ca manifestare a iubirii.
  #67  
Vechi 17.08.2009, 14:34:17
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
eclat_de_lune, pariul lui Pascal, pe langa faptul ca e o definitie a lasitatii, e un mare non-sens si nu e realizabil. Dupa cum bine a zis ai2, exista o mare varietate de zei, deci oricum nu ai de unde sa stii ca ai facut alegerea corecta.
Am intrat pe forumul asta din intamplare, am citit cateva subiecte si am hotarat sa-mi spun parerea. Daca nu va plac parerile altora (desi, daca e sa ne luam dupa Biblie, trebuie sa va bucurati ca am aparut, pentru ca e o ocazie buna sa va testati credinta), exista "The God Method": eliminarea contestatarilor. Metoda testata si eficienta.
nu pariul lui pascal e definitia lasitatii. confunzi cu fatalismul impus stoicilor. E vb de un alt rationament care suna in felul urmator:daca e destinul tau este sa te vindeci, te vei vindeca, fie ca vei chema medicul sau nu; de asemenea, daca e destinul tau sa nu te vindeci, nu te vei vindeca, fie ca chemi medicul sau nu. Ori unul, ori celalalt este destinul tau. deci, nu este niciun interes in a chema medicul- CICERO, Du destin, dans LONG ET SEDLEY, Les Philosophes hellénistiques, II, Les Stoïciens, trad. Par Jacques Brunschwig et Pierre Pellegrin, GF Flammarion, 2001, p. 390, trad mea din franceza
cred ca functioneaza metoda sugerata de dvs.
si cred ca ai cum sa stii daca alegerea facuta e corecta. Nu e o alegere care sa se bazeze univoc pe ratiune, e o chemare catre care iei drumul. Putem oricand sa ne batem in polemici, dar credinta se desfasoara intr-un spatiu in care ratiunea e doar una din aripi. Dumneavoastra o aveti numai pe aceasta si multi dintre noi altii, chiar asa-zisi credinciosi o avem numai pe aceasta si ea franta sau subdezvoltata, asteptam sa ne creasca si a doua aripa: iubirea, deschiderea inimii, arderea inimii.
  #68  
Vechi 17.08.2009, 14:45:12
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Nu la asta ma refeream. Pariul lui Pascal spune ca e mai bine sa crezi in Dumnezeu, pentru ca daca totusi exista, iar tu nu ai crezut in el, ajungi in iad, iar in cazul in care nu exista, nu ai pierdut nimic. Un om care se ghideaza dupa aceasta logica, e un om las.
  #69  
Vechi 17.08.2009, 14:47:53
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Getagrip, mergand pe aceeasi logica, putem spune ca un om care refuza sa creada pentru ca sunt prea multi zei si nu stie sa aleaga, e un om las.
  #70  
Vechi 17.08.2009, 14:49:07
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

O fi, dar nu asta este motivul pentru care ateii nu cred in Dumnezeu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30