Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 19.07.2011, 23:14:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cineva mi-a semnalat si acest site despre parintele Papacioc si mucenicii nostri, prigoniti in inchisorile comuniste:
http://www.fericiticeiprigoniti.net/...senie-papacioc
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #712  
Vechi 20.07.2011, 06:56:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace pe parintele Arsenie Papacioc. Nu l-am cunoscut, din pacate.
Reply With Quote
  #713  
Vechi 20.07.2011, 07:39:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace pe parintele Arsenie Papacioc. Nu l-am cunoscut, din pacate.
Ca sa-l cunosti, citeste cartile lui, marturiile despre sine.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #714  
Vechi 20.07.2011, 23:12:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru a-l cunoaste pe Pr. Arsenie Papacioc putem vedea si filmele care s-au facut cu sfintia sa. Dar oricate filme ai vedea si oricate carti ai citi, tot nu echivaleaza cu 5 minute in prezenta Parintelui. Cred ca la asta se referea Mirela, cand a spus ca nu l-a cunoscut.
Multumim insa ca exista aceste filme, caci il putem vedea pe Parintele de cate ori ni se va face dor de sfintia sa.
Dumnezeu sa-l odihneasca impreuna cu cei Sfinti ai Lui.
Reply With Quote
  #715  
Vechi 21.07.2011, 13:57:49
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit Omul zice iartă-mă de formă...

Citat:
Diavolul nu zice iarta-ma

"Doi frati de-o mama, calugari, veniti la manastire, au trait in pustie 30-40 de ani si nu s-au sfadit niciodata. Se duceau dracii la satana si ziceau: "Sunt doi calugari si au dragoste mare si sinceritate si iubire intre ei si nu putem sa-i facem sa se sfadeasca". Dar un drac mai mare zice: "Eu ii fac sa se bata!" Era unul dintre aceia mesteri, ca si ei sunt si prosti si mai destepti - soldati, capitani, generali, de tot felul. Cand stateau fratii amandoi la rugaciune, linistiti, in chilia lor, apare dracul. La unul s-a aratat porumbel si la unul s-a aratat cioara.

Cel care a vazut cioara, a zis: "- Mai frate, uite o cioara! „- Mai, dar tu nu vezi ca-i porumbel?“ "- Mai, dar tu esti chior, nu vezi ca-i cioara?" De cand erau ei, nu vorbisera asa. "- Tu esti chior! Nu vezi ca-i porumbel?", si-i da o palma celuilalt. Atunci acela a zis: "- Iarta-ma, frate!" Cand a zis "Iarta-ma", n-au mai vazut nici cioara, nici porumbelul. Era dracul! Atunci au cunoscut ca sunt batjocoriti. Si degeaba i-a facut sa se bata, ca au cerut iertare unul de la altul. Au cerut iertare si tot ei au ramas mai mari decat dracul. Dracul niciodata nu zice "iarta-ma". (Parintele Ilie Cleopa)
Acuma nu știu cum e mai bine, să zici mereu iartă-mă doar de formă și fără să simți nimic ci numai așa ca să scapi mai ușor de răspundere sau să nu zici de loc și să crezi întotdeauna că celălalt e mai vinovat și tu să te dezvinovățești mereu învinovățindu-L până și pe Dumnezeu... ca dacă începi nu se mai termină... afacerea asta.

Cred că cel mai bine e să nu greșești, să nu cazi în ispită, dar te ia gura pe dinainte și începi de te lauzi cu ce ai furat... și ce fură omul de la ascultare? Păi fură argumentul și zice că-i al lui. Unul vede porumbel alb și altul vede cioară negră care aduce carne în cioc, de la jerfele de la templu cum era pe vremea lui Ilie... și se ceartă care vede mai bine neștiind ei că ceea ce se vede e minciună și ceea ce nu se vede e defapt Adevărul... pe Cale.

Last edited by vsovivi; 21.07.2011 at 13:59:50.
Reply With Quote
  #716  
Vechi 22.07.2011, 00:49:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Evlaviosul Macarie a vazut un baietas care ii spunea mamei lui:
"Un om bogat ma iubeste, dar eu nu stiu pentru ce il urasc, iar un om sarac ma uraste si eu nu stiu pentru ce il iubesc!"
Auzind aceste cuvinte Macarie, a stat pe ganduri si a zis: "Cuvintele pe care le-am auzit insemneaza urmatoarele: Domnul Dumnezeu este bogat in mila si ne arata zilnic dovezi de dragoste parinteasca, dar noi, nebunii, nu stim sa pretuim darurile lui. Duhul pierzarii, sarac si rau, ne uraste si cauta ca un leu sa ne inghita, iar noi, orbi, il iubim si nu ne rusinam sa slugarnicim in fata lui.

Pe om il pierde nu marimea, nu multimea pacatelor, ci inima nepocaita si impietrita."



(Din invataturile par. Arsenie Boca)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #717  
Vechi 22.07.2011, 03:39:29
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Ca sa-l cunosti, citeste cartile lui, marturiile despre sine.
Marturiile despre ... sine?.... Vai, i-as opune marturiile despre mine...
Slava lui Dumnezeu si marturiilor despre Sine!
Reply With Quote
  #718  
Vechi 22.07.2011, 08:49:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De reținut !

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Acuma nu știu cum e mai bine, să zici mereu iartă-mă doar de formă și fără să simți nimic ci numai așa ca să scapi mai ușor de răspundere sau să nu zici de loc și să crezi întotdeauna că celălalt e mai vinovat și tu să te dezvinovățești mereu învinovățindu-L până și pe Dumnezeu... ca dacă începi nu se mai termină... afacerea asta.

Cred că cel mai bine e să nu greșești, să nu cazi în ispită, dar te ia gura pe dinainte și începi de te lauzi cu ce ai furat... și ce fură omul de la ascultare? Păi fură argumentul și zice că-i al lui. Unul vede porumbel alb și altul vede cioară negră care aduce carne în cioc, de la jerfele de la templu cum era pe vremea lui Ilie... și se ceartă care vede mai bine neștiind ei că ceea ce se vede e minciună și ceea ce nu se vede e defapt Adevărul... pe Cale.
De data asta , ai pus excelent degetul pe rană, punctul pe I . Păcat că s-a trecut atât de ușor peste postarea ta . Mult adevăr stânjenitor , dar adevăr !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #719  
Vechi 22.07.2011, 15:03:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Marturiile despre ... sine?.... Vai, i-as opune marturiile despre mine...
Slava lui Dumnezeu si marturiilor despre Sine!
Nu inteleg ce vrei sa spui, toti marii duhovnici au si marturii despre sine, adica biografice, unele chiar foarte ample.

Nu e bine sa ascunzi talantul si ajutorul lui Dumnezeu; ca nu puterile proprii l-au ajutat pe par. Papacioc sa supravietuiasca in puscarie, nici pe par. Cleopa sa stea atatia ani in pustie, nici pe par. Teofil sa ajunga calugar, in ciuda deficientei sale. Citind vietile lor, intelegi mai bine ca nu se lauda pe ei insisi povestind faptele extraordinare prin care au trecut in viata, ci lauda ajutorul Domnului pe care s-au invrednicit sa il primeasca.

De ce sa nu povesteasca prin ce au trecut ei insisi? Asta ar fi falsa smerenie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #720  
Vechi 22.07.2011, 22:43:05
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu inteleg ce vrei sa spui, toti marii duhovnici au si marturii despre sine, adica biografice, unele chiar foarte ample.

Nu e bine sa ascunzi talantul si ajutorul lui Dumnezeu; ca nu puterile proprii l-au ajutat pe par. Papacioc sa supravietuiasca in puscarie, nici pe par. Cleopa sa stea atatia ani in pustie, nici pe par. Teofil sa ajunga calugar, in ciuda deficientei sale. Citind vietile lor, intelegi mai bine ca nu se lauda pe ei insisi povestind faptele extraordinare prin care au trecut in viata, ci lauda ajutorul Domnului pe care s-au invrednicit sa il primeasca.

De ce sa nu povesteasca prin ce au trecut ei insisi? Asta ar fi falsa smerenie.
Oh, nu sensul acesta il tinteam, desigur. Imi pare adevarat ca sfintii, atat cat ii cunosc eu din scrierile la care am avut acces, au vorbit despre ei insisi ca prilej de a aduce slava lui Dumnezeu. Nimic nu si-au atribuit, ci harului Domnului au spus ca le datoreaza totul. Cat despre Plansurile Sfantului Efrem ce sa mai spunem? Or, de pilda, iata-l pe Fericitul Augustin marturisind in Confesiuni.
Desigur, au descris nevointa lor ca noi sa avem un model de urmat pe drumul catre castigarea Duhului Sfant. Uite, de pilda, cum scrie Gheron Iosif sau Gheron Paisie. Ce nevointe! Cutremurator, cu adevarat.
Iar toate aceste nevointe ale lor ei le-au atribuit harului Domnului care le-a dat prilejul sa se sfinteasca in impreuna-lucrare.
In fine, e un subiect delicat si cred ca riscam destul de mult sa ne pierdem dincolo de intentii in mreaja cuvintelor... Sa fie cu iertare...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03