Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 10.11.2016, 22:07:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.241
Implicit

Poate am făcut o confuzie.
Iertare! Până la proba contrarie.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #742  
Vechi 14.11.2016, 11:23:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Din nou un editorial genial in EvZ. :)

http://www.evz.ro/klaus-iohannis-nu-...o-va-simt.html
Reply With Quote
  #743  
Vechi 14.11.2016, 14:04:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Iohanis are parte de prea multa atentie fata de cat merita.

Din cate inteleg, ala vorbeste in numele EVZ si au o pozitie "pro-familia"? Ma indoiesc.

"Momentul a fost acela în care a început să se dea un negru asalt asupra grădinit›elor si scolilor, asupra copiilor, asupra mint›ilor lor crude, asupra sufletelor lor curate. Nemernicia aici a început! Nu voi intra în detaliile abominabilului atac. Ziarul nostru a făcut-o pe larg, o va face s™i în continuare."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.11.2016 at 14:20:47.
Reply With Quote
  #744  
Vechi 14.11.2016, 15:55:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.271
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:48:38.
Reply With Quote
  #745  
Vechi 14.11.2016, 17:08:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este interesant de vazut ca pana la urma natura umana e ca un arc, nu poti sa o presezi la infinit impotriva propriei firi, chiar si cand implementezi la nivel de natiune reeducarea morala, efectele pot fi nu tocmai cele scontate :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #746  
Vechi 14.11.2016, 23:58:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Au si astia Klovnis Iohanisul lor, da' au stiut sa-i dea peste nas:

Mexicul a respins DEFINITIV propunerea pres™edintelui de legalizare a căsătoriilor homosexuale


http://www.activenews.ro/externe/Mex...sexuale-138175
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.11.2016 at 00:10:21.
Reply With Quote
  #747  
Vechi 15.11.2016, 00:11:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Paralela ar fi bună doar dacă și președintele nostru a propus ori ar propune legalizarea căsătoriilor homosexualilor. A propus K.I. așa ceva și eu nu știu?
Până atunci, însă, mă abțin să spun ce fel de paralelă e asta. Se înțelege și fără precizarea mea.
Reply With Quote
  #748  
Vechi 15.11.2016, 00:17:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit cum arata "pacea sociala" in perspectiva

In Canada, este considerat discriminatoriu să spui că o căsătorie este între un bărbat s™i o femeie sau că fiecare copil are dreptul să fie crescut de părintele biologic. Nu este doar "politically incorrect" să afirmi as™a ceva în Canada. Ci există riscul să te alegi cu amenzi de sute de dolari, act›ionat în justitie si fort›at să faci cursuri de "sensibilizare". Oricine se simte lezat de ceva ce ai spus poate face plângere la Human Rights Commissions si la instante.

Când în Canada s-a legalizat mariajul intre homosexuali, limbajul neutru la nivel de sex a devenit autorizat din punct de vedere legal. Este discriminatoriu să afirmi că o fiint›ă umană este bărbat sau femeie sau heterosexual, s™i atunci, pentru a fi cât mai cuprinzător, se foloseste un limbaj care nu specifică sexul, atât în media, cât s™i în cadrul Guvernului, la locul de muncă si mai ales la s™coală. Pentru ca astfel să se evite să pari ignorant, homofob sau că faci vreo discriminare. În multe scoli se foloses™te o programă specială pentru a-i invăta pe elevi cum să folosească limbajul neutru pentru sex.

Spre indignarea multor părint›i, în s™colile din Canada au fost eliminati termeni care implică sexul pentru descrierea sot›ului s™i sot›iei, mamei s™i tatălui, sărbătorii mamei sau a tatălui si chiar "ea " si "el".

În Canada, organizatorii de nunt›i, proprietarii de pensiuni, florarii, fotografii s™i cofetarii s™i-au văzut deja libertăt›ile erodate, dreptul la cons™tiint›ă ignorat s™i libertatea religioasă spulberată. Dar nu e o chestiune care prives™te doar industria căsătoriei. Oricine det›ine o afacere nu are voie să decidă asupra activităt›ii sale, conform propriei cons™tiint›e, dacă aceste decizii nu sunt in conformitate cu cele ale intant›elor, cu orientarea sexuală a Guvernului s™i cu legile bazate pe non discriminare, în baza identităt›ii de gen. În cele din urmă , acest lucru înseamnă că statul decide practic dacă s™i cum cetătenii să se poată exprima.

Mărturia unei tinere din Canada, crescută de un cuplu gay: Căsătoriile între homosexuali erodează DREPTURILE FUNDAMENTALE. Se spune că prin legalizarea acestor mariaje nu vom fi privat›i de niciun drept. Este o minciună!

http://www.activenews.ro/externe/Mar...inciuna-129372
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.11.2016 at 00:22:33.
Reply With Quote
  #749  
Vechi 15.11.2016, 00:24:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Paralela ar fi bună doar dacă și președintele nostru a propus ori ar propune legalizarea căsătoriilor homosexualilor. A propus K.I. așa ceva și eu nu știu?
Până atunci, însă, mă abțin să spun ce fel de paralelă e asta. Se înțelege și fără precizarea mea.
Intr-adevar, nu a fost atat de "penetrant" (in termenii noului limbaj politic Iohanicesc).
Doar a a fluturat-o. Cu insistenta chiar. Deocamdata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #750  
Vechi 15.11.2016, 00:53:59
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
[b]Mărturia unei tinere din Canada, crescută de un cuplu gay: Căsătoriile între homosexuali erodează DREPTURILE FUNDAMENTALE. Se spune că prin legalizarea acestor mariaje nu vom fi privat›i de niciun drept. Este o minciună!

http://www.activenews.ro/externe/Mar...inciuna-129372
Eu n-as avea incredere in ce zice ea, doar e crescuta de homosexuali, nu poti sa ai incredere.
Reply With Quote
Răspunde