Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 07.03.2010, 21:30:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[quote=amarius;221005]In fine diacon, si gresesc ca nu cunosc ierarhiile.
Biblia nu se traduce dupa canon. Canonul s-a format dupa Biblie, adica si Vechiul si Noul Test. Sunt sigur ca daca ai fi citit cele 95 de teze a lui Luther cu majoritatea ai fi de acord.


Asta este chiar de neinteles. Ce ar fi fost Biblia fara adresanti- fara Biserica- nici nu ar fi existat. de ce nu intelegi ca fara a produce o ierarhie a fost mai intai Biseica si Traditia si dupa aceea s-a nascut Sfanta Scriptura.
  #72  
Vechi 07.03.2010, 23:14:11
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Asta este chiar de neinteles. Ce ar fi fost Biblia fara adresanti- fara Biserica- nici nu ar fi existat. de ce nu intelegi ca fara a produce o ierarhie a fost mai intai Biseica si Traditia si dupa aceea s-a nascut Sfanta Scriptura.[/b]
Nu inteleg de ce sa fie neinteleasa.
Ierarhia este Isus, apoi prin Duhul Sfant restul: apostolii, adunarile crestine, gruparile crestine, cei 70 sau 72,... apoi canoane, canoane,... inspirate din evanghelii, epistole, Vechiul Test. probabil...
  #73  
Vechi 07.03.2010, 23:28:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Nu inteleg de ce sa fie neinteleasa.
Ierarhia este Isus, apoi prin Duhul Sfant restul: apostolii, adunarile crestine, gruparile crestine, cei 70 sau 72,... apoi canoane, canoane,... inspirate din evanghelii, epistole, Vechiul Test. probabil...
Iisus prin ce a spus? sau ce a scris?
Canonul Sfintei Scripturi a fost formulat de catre Biserica.
  #74  
Vechi 07.03.2010, 23:34:16
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Gerorgeval, la sectanții ăștia degeaba le explici că Biblia a fost elaborată de Biserica lui Hristos -"trupul lui Hristos cel viu".
Lor le place să creadă asemenea musulmanilor, că Sfânta Carte le-a căzut din cer și că fiecare are libertatea de a o interpreta după cum îi poate lui capul, pardon "după cum îl indeamnă Duhul", pentru că ei sunt invățați că dacă "s-au predat Domnului Isus" la adunare și "au o relație personală cu Domnul Isus" și nu mai au nevoie de Biserică. De-asta există azi peste 30.000 de secte neoprotestante.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #75  
Vechi 07.07.2010, 17:49:25
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Exista 2 posibilitati(dupa ce am verificat in Septuaginta tradusa in limba romana)

Biblia sinodala a mers pe Septuaginta care este confirmata si de traducerea lui Badilita(a Septuagintei).Acolo apare ,,Dar sufletul meu va trai pentru EL"(pag 88>Septuaginta trad in limba romana de Badilita volumul 4 I.)Biblia de pe site precum si varianta Anania cred ca au mers pe textul masoretic unde acesta formula nu apare.
Din nefericire, varianta Anania în versetul cu pricina nu a mers nici pe textul masoretic, nici pe Septuaginta originală, precum se poate constata din versiunea literară a lui Bădiliță (Septuaginta-Polirom). A mers pe ce s-a potrivit mai bine concepției nebiblice a nemuririi sufletului. Fiecare își va lua răsplata...

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Vestea buna este ca Biblia sinodala a respectat Septuaginta pe care o am eu in romana.Parte pe care nu o inteleg este ca exista mai multe versiuni ortodoxe,fiecare mergand pe una dintre cele 2 variante.Daca iei drept etalon Biblia sinodala atunci restul ies din discutie pe acest aspect.Si invers.Aici nu mai ma pot pronunta.In esenta nu este vorba,pe acest aspect,de o diferenta intre KJV(Anania si varianta de pe site merg pe aceiasi traducere ca si KJV) si Biblia sinodala ci in esenta este intre Septuaginta vs textul masoretic.
Nici eu nu sunt lămurit încă cu diferențele între edițiile sinodale ortodoxe și diferențele între cele două versiuni Anania. Sper că se va găsi cineva competent să ne lămurească.

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Scuze tuturor(Trice>mai ales tie)pt timpul consumat dar acum imi este mai usor sa inteleg anumite aspecte.
Cu plăcere. Pe acest topic mai adecvat putem continua...
  #76  
Vechi 07.07.2010, 19:11:51
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt Trice

Eu nu sunt un exeget asa ca voi spune o parere cel mult amatoare.

1.Ref la versiunea Anania eu am mers pe ceea de pe acest site http://www.dervent.ro/biblia.php Acolo,in VT>Psalmul 21>se spune(la 21:30-31) asa:
,,semintia mea Lui ii va sluji
Domnului i se va vesti neamul ce va sa vina
dreptatea Lui i se va vesti poporului ce se va naște,
că Domnul a făcut-o."
Versiunea masoretica arata asa: http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt2622.htm si citez:,,A seed shall serve him; it shall be told of the Lord unto the next generation.They shall come and shall declare His righteousness unto a people that shall be born, that He hath done it"

2.Acum,de la tine am inteles ca si aici(?) http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=21 este tot varianta Anania? Pt ca nu mai este precum mai sus ci apare(la Psalmul 21)altfel:
,,Și sufletul meu în El viază, și seminția mea va sluji Lui.
Se va vesti Domnului neamul ce va să vină. Și vor vesti dreptatea Lui poporului ce se va naște și ce a făcut Domnul."

Cred ca acesta ultima nu are cum sa fie tot Anania(sau sunt 2 editii diferite Anania?)pt ca in linkul(nr.2) dat de tine(si citat de mine mai sus)varianta este precum in Septuaginta lu Badilita:
,,Dar sufletul meu va trai pentru EL
Si vor vesti Domnului generatia care vine
si vor vesti dreptatea Lui
poporului ce se va naste: [acestea le-]a facut Domnul"

Deci :) daca este cum spui tu am 2 variante>varianta de la Dervent merge pe Masoretic si varianta de pe acel link(sesizat de tine ca fiind contradictoriu) care merge pe Septuaginta din care traduce si Badilita.Biblia sinodala a mers pe varianta(cel putin pe acest aspect) Septuaginta (comparativ cu Septuaginta lui Badilita in romana) cu nuantele de traducere spuse pe celalalt thread derivate din folosirea de arhaisme.
______________________________________

Ca sa sintetizez>ref la acest psalm(Psalmul 21)

1.Biblia sinodala(adica acesta)
http://www.biblia-ortodoxa.ro/
+versiunea de pe acest site
http://www.bibliaortodoxa.ro/
merg pe varianta Septuaginta(am verificat in comparatie cu var.romaneasca a Septuagintei tradusa de Badilita cu cateva diferente la Biblia sinodala>folosirea de arhaisme/regionalisme+in Septuaginta lu Badilita Psalmul 21 este de la 21:1 la 21:31 pe cand in varianta Sinodala este de la 21:1 la 21:36)

2.Biblia Anania de la Dervent(adica acesta)
http://www.dervent.ro/biblia.php
+Biblia de pe crestinortodox
http://www.crestinortodox.ro/biblia-...ii/Capitol-21/
merg pe Masoretic(adica acesta)
http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt2622.htm
numai ca in acel link^^Psalmul 22(varianta britanica)este Psalmul 21(varianta romanesca)
In varianta KJV(King James Version)>Psalmul 21 de la ortodocsi este Psalmul 22 dar continutul nu prea difera fata de varianta Anania-Dervent si crestinortodox.ro
http://quod.lib.umich.edu/cgi/k/kjv/...1&byte=2190116

Daca va uitati pe site la Manastirea Dervent la bibliografia folosita la varianta Anania>veti observa o editie(printre cele enumerate) ,,The Holy Bible. King James Authorised Version."Adica ceea folosita si de subsemnatul.Eu la concluzia asta am ajuns.Cel putin la modul provizoriu.

Last edited by Scotianul; 07.07.2010 at 20:10:59.
  #77  
Vechi 07.07.2010, 23:16:38
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Singura mea sansa(la recomandarea unei prietene)

este sa vorbesc cu cineva de la Facultatea de Teologie din Bucuresti.Am sa si explic de ce.Mi-am cumparat Biblia sinodala(varianta 2006 sub indrumarea Preafericitului Parinte Teoctist).Cand se termina prefata se spune:,,Editia de fata a Sfintei Scripturi reproduce textul celei din 1988.Pe cea din 1988 nu o am dar o am pe cea din 1982(cea tiparita sub indrumarea Preafericitului Parinte Iustin).Pe ultima pagina(dupa harti)se spune: ,,Cuprinsul acestei Sfinte Scripturi reproduce pentru Vechiul Testament textul editiei din 1975 iar pentru Noul Testament textul editiei din 1979".
PS>varianta din 1982 confirma varianta din prezent ref la citatul ,,Si Sufletul meu in EL viaza".Deci se poate vorbi de continuitate pe acest aspect intre varianta 1982 si varianta 2006.

Editiile Bibliei sinodale din 1968, 1975, 1982 și 1988 reproduc cărțile Vechiului Testament după Biblia sinodală din 1936.Stiu ca in prefata de la 1936 se spunea ca s-a mers pe Septuaginta.Din acest punct de vedere as putea spune ca m-am clarificat.

Problemele mele incept cu varianta din 1936 unde s-au folosit si texte masoretice,si Vulgata si Septuaginta.In plus editia respectiva a fost tradusa de Patriarhul Nicodim Munteanu(24 de carti din ce am inteles)iar restul de Gala Galaction si Vasile Radu.Deci cheia cautarilor mele este varianta 1936 ca sa aflu dupa care text a fost tradus in varianta ortodoxa Psalmul 21.Eu as inclina sa spun ca dupa Septuaginta dar nu pot spune cu certitudine.

Asa ca trebuie sa ma adresez cuiva de specialitate de la Facultatea de Teologie care sa ma lamuresca.Multumesc tuturor celor care m-au ajutat.A contat enorm.Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.

Last edited by Scotianul; 07.07.2010 at 23:25:30.
  #78  
Vechi 08.07.2010, 15:33:07
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Asa ca trebuie sa ma adresez cuiva de specialitate de la Facultatea de Teologie care sa ma lamuresca.

Sfânta Scriptură în limba română

Sf. Scriptură s-a răspândit în Țările Române mai întâi în manuscrise. Le amintim pe scurt pe
cele ce ni s-au păstrat:
1. Codicele Voronețean – descoperit în anul 1871 la mănăstirea Voroneț. Are o limbă
destul de veche, în care se întâlnește încă fenomenul rotacismului.
2. Psaltirea Scheiană – Conține și texte din Vechiul și Noul Testament. Se numește așa
după numele lui D. C. Sturdza-Scheianu, un iubitor de documente istorice, care a donat-o în
1884 Academiei Române.
3. Psaltirea Voronețeană – manuscris descoperit în 1882 la Voroneț.
4. Psaltirea Hurmuzachi – datează, ca și cele amintite anterior, din sec. XV-XVI.
5. Evangheliarul de la Londra – scris în 1574 în Muntenia.
Cele mai vechi tipărituri de texte biblice destinate uzului liturgic sunt:
• Tetraevanghelul slavo-român, tipărit de Filip Moldoveanul în jurul anului
1550 la Sibiu;
• Tetraevanghelul, tipărit de diaconul Coresi și diaconul Teodor între anii 1560-
1561;
• Praxiul (Apostolul), 1563;
• Psaltirea slavo-română, Brașov, 1577;
• Tetraevanghelul slavo-român, 1580.
Ultimele trei își datorează apariția tot diaconului Coresi
Cu Palia de la Orăștie (apărută în 1582) începe seria primelor ediții ale Noului
Testament și ale întregii Biblii.
Noul Testament a cunoscut o primă ediție integrală în anul 1648 la Bălgrad (Alba Iulia),
prin osteneala mitropolitului Simion Ștefan. Traducerea a fost realizată de ieromonahul
Silvestru de pe texte grecești, latine și slavone. Este o ediție bogată, cuprinzând introduceri
(predoslovii) la aproape toate cărțile Noului Testament.
Mai târziu, Biblia este tradusă integral în limba română și apare în anul 1688, la
București. Această traducere se mai numește Biblia lui Șerban Cantacuzino sau Biblia de la
București. La realizarea traducerii și-au adus aportul cărturarii Șerban și Radu Greceanu,
episcopul Mitrofan al Hușilor, episcopul Gherman al Nissei și stolnicul Constantin
Cantacuzino. Traducerea aceasta a însemnat un eveniment cultural de mare valoare pentru
literatura și cultura românească.
Samuil Micu Clain (1745-1806) a tradus din nou Biblia de pe originalul grecesc. S-a
tipărit la Blaj în 1795. Traducerea lui Samuil Micu va cunoaște o nouă ediție în 1819, la
Petersburg, prin grija Societății Biblice din Rusia.
În anul 1854, la Buzău apare o nouă ediție a Bibliei în limba română, prin grija episcopului
Filotei.
Mitropolitul Andrei Șaguna (1808-1873) a tipărit între 1856-1858 o nouă versiune a
Bibliei, într-o limbă aleasă, fiind înfrumusețată de numeroase ilustrații. Această ediție
cuprinde o amplă introducere cu caracter isagogic-istoric, iar revizuirea textului ei se bazează
pe o ediție a Septuagintei apărută la Atena în anul 1843.
Societatea Biblică pentru Britania și străinătate (The British and Foreign Bible Society),
înființată în 1804, tipărește Biblia în românește la Pesta (1873) – fără cărțile necanonice – ,
Iași (1874) și București (1893).
În anul 1905 apare Noul Testament la București, iar în 1914 se tipărește Biblia în
întregime, ca primă ediție a Sfântului Sinod, mitropolit primat fiind Konon Arămescu-Donici.
Pentru traducerea Vechiului Testament a fost luat ca text de bază Septuaginta.
În anul 1926 apare traducerea Noului Testament făcută de episcopul Nicodim
Munteanu, iar în 1927 este tipărită o altă traducere a Noului Testament realizată de Gala
Galaction, ambele ediții având binecuvântarea Sfântului Sinod.
În anul 1936, din îndemnul și purtarea de grijă a Patriarhului Miron Cristea, se tipărește
din nou Biblia, având ca traducători pe Gala Galaction și Vasile Radu. Tot în 1936 apare la
mănăstirea Neamț Biblia ilustrată, o operă de mare valoare artistică. Textul este stabilit de
Mitropolitul Nicodim, iar ilustrațiile sunt rânduite de prof. I. D. Ștefănescu.

În 1938, la împlinirea a 250 de ani de la apariția primei ediții integrale a Bibliei în
românește, Fundațiile Regale editează Biblia în traducerea lui Gala Galaction. Traducerea
Vechiului Testament s-a făcut după textul ebraic al lui R. Kittel (1937), dar și după textul
Septuagintei editat de R. Rahlfs (I, II, 1935), utilizându-se și textul lui A. Merck, publicat la
Roma, în 1935.
Noul Testament de la Cluj – editat de episcopul academician Nicolae Colan – din 1942
(a doua ediție în 1945), se distinge printr-o limbă aleasă și printr-o grafică de înaltă ținută
artistică.
În 1944, apare o nouă ediție sinodală a Sfintei Scripturi, patriarh fiind Nicodim
Munteanu, care a și făcut aproape în întregime traducerea.
În 1951 se tipărește o ediție a Noului Testament, prin contribuția lui Gala Galaction, a
profesorului Niculae Popescu și a mitropolitului Tit Simedrea.
În 1968, la 280 de ani de la apariția Bibliei de la București (1688), se editează din nou
Sfânta Scriptură cu binecuvântarea Sfântului Sinod.
În 1972, Institutul Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române a tipărit o nouă
ediție a Noului Testament, precum și Mica Biblie, iar în 1975, o nouă versiune a Sfintei
Scripturi. Alte ediții ale Bibliei apar în 1982, 1988, 1993, toate la Editura Institutului Biblic.
În 1993, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române tipărește
Noul Testament (comentat) al Î.P.S. Bartolomeu Valeriu Anania, Arhiepiscopul Vadului,
Feleacului și Clujului, cu binecuvântarea P. F. Părinte Patriarh Teoctist. Noutatea pe care o aduce această ediție constă în îmbunătățirea consecventă și uneori substanțială a traducerii și a formei literare a textului românesc, în reformularea titlurilor de capitole, în introducerile consistente și în notele exegetice de foarte bună calitate științific-teologică și duhovnicească. În 2001 a apărut, la aceeași editură, Sfânta Scriptură integrală în traducerea Î.P.S.
Bartolomeu Anania, primită ca ediție jubiliară a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe
Române.
  #79  
Vechi 08.07.2010, 15:39:16
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Traduceri ale VT

Septuaginta (greacă)

împrejurările în care a apărut traducerea greacă a Torei. Ea era necesară însemnatei comunități iudaice din
Alexandria (Egipt), pentru că limba vorbită aici nu era ebraica, ci greaca, ca de altfel în
întreaga lume elenistică din jurul Mediteranei. Legea trebuia să fie tradusă în greacă pentru că ea constituia totodată legea statutară în cadrul relațiilor comunității cu statul ptolemeic în care trăia. Apoi Legea în greacă favoriza și contactul cultural al iudaismului cu lumea elenistică.Amănunte despre apariția acestei traduceri aflăm din scrisoarea lui Aristeas (menționată în scrierile lui Eusebiu de Cezareea). Aristeas îi scrie fratelui său pentru a-i comunica faptul că bibliotecarul regal din Alexandria l-a sfătuit pe regele Ptolemeu Filadelful (284-247 î.Hr.) să dispună traducerea legii evreilor pentru a o avea în biblioteca din Alexandria. Regelel-a trimis pe Aristeas la Ierusalim, de unde s-a întors cu un exemplar al Torei ebraice și cu 72 de traducători (câte 6 din fiecare seminție). Pe aceștia regele îi cazează într-un palat, unde ei traduc în 72 de zile Tora în greacă.
Astăzi se știe că epistola lui Aristeas a fost scrisă mult mai târziu, deci nu e autentică,
fiind numită de cercetători și epistola lui Pseudo-Aristeas. Cu toate aceste, cercetătorii admit că ea conține unele amănunte reale:
- faptul că traducerea a început în vremea regelui amintit, adică în a doua jumătate a
sec 3 î.Hr.
- deși numărul 72 este simbolic, la traducere au participat mai multe pesoane, după
cum rezultă din analiza literară a textului.
- traducerea a început în perioada regelui respectiv cu Legea (Tora), iar celelalte cărți
ale Bibliei ebraice s-au tradus în secolele următoare, până în sec 1 î.Hr.

Noua traducere a fost numită Alexandrina, după orașul menționat de Aristeas ca loc al
traducerii, și mai ales Septuaginta (prescurtat LXX), după numărul de 70 de bărbați (prin
rotunjire) care ar fi lucrat la ea.
LXX cuprinde și unele cărți care nu au fost primite în canonul iudaic și nu se găsesc în
Biblia ebraică. Unele au avut un original ebraic, după care au fost traduse (de ex.
Înțelepciunea lui Iisus Sirah). Altele au fost scrise direct în greacă. O parte din cărțile
suplimentare cuprinse în LXX au fost tipărite și în edițiile Bibliei în limba română.
Ele sunt numite în Ortodoxie „anaginoskomena” (bune de citit) sau necanonice. Biserica nu își fundamentează învățătura de credință pe aceste cărți, dar le consideră bune de citit pentru edificarea evlaviei credincioșilor.

Odată cu apariția creștinismului, LXX a constituit obiectul unor polemic între
sinagogă și Biserică. In acea epoca, ebraica nu mai era vorbită, fiind cunoscută de puțini iudei.
Se vorbea aramaica și greaca. Era deci firesc ca primii creștini să citească Biblia în varianta ei greacă, chiar și atunci când era vorba de iudeo-creștini și, cu atât mai mult, în cazul creștinilor dintre neamuri. Chiar citatele din VT în cărțile NT sunt făcute mai mult după LXX decât după textul ebraic. Disputa iudeo-creștină era alimentată și de diferența în care erau redate anumite
pasaje importante din VT.
Cu timpul, percepția negativă a LXX a dus la apariția altor traduceri grecești în
iudaism (Achila, Symamach și Theodotion), din dorința de a oferi alternativa „corectă” pentru Alexandrină.
Utilizarea tot mai intensă a LXX în comunitățile creștine a dus la copierea ei frecventă
și prin aceasta la inevitabila laterare a textului prinn apariția greșelilor. Circulau texte diferite în bisericile creștine, astfel încât la sfârșitul sec 2 se impunea o revizuire a textului LXX. Ea a fost realizată de renumitul conducător al școlii catehetice din Alexandria, personalitate enciclopedică, geniu teologic, scriitor prolific și probabil cel mai mare scriitor creștin din primele veacuri, în ciuda condamnării sale ulterioare la sinodul V ecumenic (la 3 secole după moartea sa!). Ea s-a răspândit în Biserică și este denumită recenziunea hexaplară a textului LXX. A mai existat o recenzie a LXX în sec. 4 d.Hr., făcută de un anume Lucian, în Antiohia.
Pentru a putea compara textul LXX cu originalul ebraic, Origen a alcătuit o sinopsă pe șase coloane, în fiecare inserând câte o variantă de text: ebraic cu caractere ebraice, ebraic cu caractere grecești, cele trei traduceri „alternative” (Achila, Symamach și Theodotion), și textul LXX. Prin semne critice Origen semnala ceea ce era diferit într-o versiune față de alta. Monumentala operă a lui Origen se extindea pe
mii de pagini. După cele 6 coloane, a fost numită Hexapla. Din păcate s-a distrus odată cu arderea bibliotecii din Cezareea Palestinei. S-a păstrat doar coloana LXX, copiată anterior de ucenicul lui Origen, Pamfil. Cele mai importante manuscrise care cuprind textul LXX sunt: Codex Vaticanus (sec. 4 d.Hr., text anteorig.); Codex Alexandrinus (sec. 4 d.Hr.); Codex Sinaiticus (sec. 4 d.Hr.)

In sec. 20 s-a alcătuit ediția critică a LXX, pe baza textului anteorigenian, a recenziilor
(hexaplară și lucianică), precum și a citatelor întâlnite în NT și în scriitorii bisericești. Ediția
cea mai întâlnită este ediția Rahlfs. Actualmente apare o ediție critică mult mai completă, la
Göttingen. In limba română este în curs de apariție o traducere nouă a LXX, la editura
Polirom.
Deosebiri mai mari între textul masoretic și cel al LXX sunt în cazul cărții Ieremia, Iov
Estir și Daniel.




Traduceri latine ale VT.

Itala. Apologeții și părinții latini din sec. 3 d.H. (Tertulian, Sf. Ciprian) foloseau o
traducere latină a VT, după cum reiese din scrierile lor. Se presupune că traducerile latine ale
VT au apărut încă din sec.2 d.H. In sec. 4, Augustin recomandă ca dintre toate traducerile
latine existente, să se prefere „Itala”, ca fiind cea mai exactă (De doctr. christ., II, 15,22).

Vulgata. Spre sfârșitul secolului 4, papa Damasus, episcopul Romei (┼ 384), văzând
mulțimea de versiuni latine ale textului biblic care se aflau în circulație pe atunci, i-a
încredințat Fericitului Ieronim sarcina de a revizui textul latin al Bibliei. Ieronim a revizuit
mai întâi textul Noului Testament. Apoi a început revizuirea Vechiului Testament după textul
Alexandrinei. Observînd că, la rândul lui, textul LXX circula în diferite recenziuni și prezenta
alterări textuale, s-a gândit că ar fi mai ușor să traducă din nou VT după originalul ebraic decît
să îl revizuiască după textul grecesc alterat al LXX. In decizia sa, el a fost criticat de
Augustin și de Rufin, care nu înțelegeau de ce textul alexandrin, cu autoritatea sa unanim
recunoscută în Biserica creștină, nu e bun pentru Ieronim. Din moment ce LXX a fost Biblia
lui Iisus și a apostolilor, Ieronim greșește atunci când vrea să traducă după textul ebraic,
susțineau ei. In ciuda opoziției întâmpinate, Ieronim a început traducerea textului ebraic. El a
călătorit în Țara Sfântă și a luat lecții private de ebraică de la un rabin. Munca de traducere a durat 15 ani. Cu toate că împărtășea convingerea rabinilor cu privire la canonul VT (39 cărți),
Ieronim a adăugat traducerii sale și unele din cărțile conținute doar în LXX, datorită autorității
pe care o avea aceasta în Biserică. Graba și lipsa de convingere cu care a lucrat la traducerea
acestora se observă și din calitatea inferioară a traducerii lor în comparație cu cele traduse din
ebraică. Altfel traducerea lui Ieronim este foarte bună, deosebit de fidelă originalului. Ea a
fost apreciată pentru calitățile sale și s-a impus cu trecerea timpului, înlocuind toate celelalte
traduceri latine vechi. Datorită răspândirii și popularității ei în toate bisericile Apusului ea a
fost denumită ulterior „Vulgata” (’vulgus’-popor în latină). Sinodul din Trident (1546)
declară Vulgata ca text oficial al Bisericii Roman-Catolice.
  #80  
Vechi 08.07.2010, 15:42:18
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt Eugen7

Multumesc din suflet.Orice ajutor/informatie/opinie imi este de mare folos in cercetarea mea amatoare si imperfecta.In special o informatie este cruciala pt mine(din cele postate de dvs)>,,iar în 1914 se tipărește Biblia în întregime, ca primă ediție a Sfântului Sinod, mitropolit primat fiind Konon Arămescu-Donici. Pentru traducerea Vechiului Testament a fost luat ca text de bază Septuaginta."Acum imi explic aspecte referitoare la editia 1936.Totul se leaga.As spune ca aceste este un punct de cotitura.Extraordinar drum al Bibliei din cele postate de dvs.Se poate vorbi clar de continuitate.PS>In 1916,la 2 ani dupa aparitia acele prime editii,Romania intra in Primul Razboi Mondial.Cu toate ca timpurile erau tulburi iata ca au fost oameni care au facut un asemenea efort.Va multumesc.

Last edited by Scotianul; 08.07.2010 at 15:46:24.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 15:33:47
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 14:58:04
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09