Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.03.2011, 15:08:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele Teofil Paraianu are mai multe greseli, nu putem lua ca litera de lege tot ce a spus. De exemplu mai zicea ca un ortodox se poate impartasi la catolici daca nu are o biserica in apropiere.
Parintele avea unele pareri diferite fata de ceilalti duhovnici.
Aici sunt de acord, mai bine la catolici, decât deloc.
  #72  
Vechi 10.03.2011, 15:09:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu a spus asa ceva.A spus ca nu prea cunoaste readiestezia ,deci nu putea face o asemenea afirmatie.Daca o facea, atunci spunea "cunosc radiestezia" si ne impartasea ce stia.Mai spune ca demonii nu sunt singurii care ne provoac raul.Ci si patimile din noi.Asta iar nu inseamna ca a exclus demonii din radiestezie!
Citește capitolul „Bioenergii”!
  #73  
Vechi 10.03.2011, 15:10:38
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pentru numele lui Dumnezeu,terminati odata cu bioenergiile si toate lucrurile de genul asta care nu sunt decat de la diavol! Nu va lasati inselati de vrajmasul care cauta sa piarda sufletele noastre! Cum spunea cineva pe topicul cu visele,in citatul lui Ioan Scararul: diavolu ne face sa ne credem prooroci,prevestindu-ne deseori anumite lucruri in vise si ne face sa ne ghidam viata dupa ele. Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva si sa respingem orice astfel de atac diavolesc!
Așa ziceam și eu, dar Pr. Teofil Pârâian susține contrariul.
  #74  
Vechi 10.03.2011, 21:00:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eeeee uite cum vorbeste "smerenia" din tine..Stii tu ce ma interesa pe mine?Esti tu capabil sa pui etichete?Te-ai trezit si tu sa arati cu degetu`??
Pai ia uitata-te Melissa draga si vezi ca eu nu am postat un comentariu legat de tine cand am intrat pe forum, ba chiar am raspuns lui camy_d.
Tu ai venit apoi sa lipesti etichetele.
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ai vrut sa imi arati ca imi esti net superior.Asta-i diferenta esentiala intre noi doi : eu iau in calcul si varianta asta, pe cand tu, NU poti lua in considerare varianta inversa: ca eu iti sunt tie net superioara!
Nu sunt deloc superior, net cu atat mai mult. Daca tu vrei sa fii net superioara eu nu am nimic impotriva.
Intotdeauna ma va deranja cand cineva va sustine paganisme si ii ca indemna si pe altii la asta.
  #75  
Vechi 10.03.2011, 21:08:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Aici sunt de acord, mai bine la catolici, decât deloc.
De la declaratia parintelui s-a mai intamplat ceva si un ortodox ce se impartaseste la catolici este oprit de la impartasanie pana isi revine.
Cu ocazia Cazului IPS Corneanu Sfantul Sinod a hotarat ca
"În legătură cu comportamentul sacramental și liturgic al ierarhilor, preoților, diaconilor, monahilor, monahiilor și credincioșilor mireni ai Bisericii Ortodoxe Române în relație cu alte culte, pe temeiul Sfintelor Canoane și al învățăturii de credință ortodoxă, Sfântul Sinod a hotărât că nu este îngăduit niciunui ierarh, preot, diacon, monah, monahie sau credincios mirean din Biserica Ortodoxă Română să se împărtășească euharistic în altă Biserică creștină. De asemenea, nu este îngăduit niciunui cleric ortodox să concelebreze Sfintele Taine și Ierurgii cu slujitori ai altor culte.
Cei ce nu se supun acestei hotărâri pierd comuniunea cu Biserica Ortodoxă și, în consecință, vor suporta sancțiuni canonice corespunzătoare stării pe care o ocupă în Biserică: depunerea din treaptă sau caterisirea, în cazul clericilor, și oprirea de la împărtășanie a credincioșilor mireni. "
http://www.basilica.ro/ro/stiri/deci...ortodocsi.html
Asadar cei ce se impartasesc la catolici sunt exclusi din BO.
  #76  
Vechi 10.03.2011, 21:23:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pai ia uitata-te Melissa draga si vezi ca eu nu am postat un comentariu legat de tine cand am intrat pe forum, ba chiar am raspuns lui camy_d.
Tu ai venit apoi sa lipesti etichetele.

Nu sunt deloc superior, net cu atat mai mult. Daca tu vrei sa fii net superioara eu nu am nimic impotriva.
Intotdeauna ma va deranja cand cineva va sustine paganisme si ii ca indemna si pe altii la asta.
Ma rezum la o singura intrebare: ce paganisme am sustinut eu?
  #77  
Vechi 10.03.2011, 21:25:43
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De la declaratia parintelui s-a mai intamplat ceva si un ortodox ce se impartaseste la catolici este oprit de la impartasanie pana isi revine.
Cu ocazia Cazului IPS Corneanu Sfantul Sinod a hotarat ca
"În legătură cu comportamentul sacramental și liturgic al ierarhilor, preoților, diaconilor, monahilor, monahiilor și credincioșilor mireni ai Bisericii Ortodoxe Române în relație cu alte culte, pe temeiul Sfintelor Canoane și al învățăturii de credință ortodoxă, Sfântul Sinod a hotărât că nu este îngăduit niciunui ierarh, preot, diacon, monah, monahie sau credincios mirean din Biserica Ortodoxă Română să se împărtășească euharistic în altă Biserică creștină. De asemenea, nu este îngăduit niciunui cleric ortodox să concelebreze Sfintele Taine și Ierurgii cu slujitori ai altor culte.
Cei ce nu se supun acestei hotărâri pierd comuniunea cu Biserica Ortodoxă și, în consecință, vor suporta sancțiuni canonice corespunzătoare stării pe care o ocupă în Biserică: depunerea din treaptă sau caterisirea, în cazul clericilor, și oprirea de la împărtășanie a credincioșilor mireni. "
http://www.basilica.ro/ro/stiri/deci...ortodocsi.html
Asadar cei ce se impartasesc la catolici sunt exclusi din BO.
Am mai spus la alt topic acum ceva vreme, ca eu m-am spovedit si impartasit la catolici din curiozitate! Si nu m-a oprit nimeni de la impartasania ortodoxa ulterior, desi m-am spovedit.
  #78  
Vechi 10.03.2011, 21:36:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am mai spus la alt topic acum ceva vreme, ca eu m-am spovedit si impartasit la catolici din curiozitate! Si nu m-a oprit nimeni de la impartasania ortodoxa ulterior, desi m-am spovedit.
Sinodul a fost in 2008. Nu cred ca sta Sfantul Sinod sa ii urmareasca pe fiecare ortodox. Prin impartasira la alte culte te excluzi automat din Biserica, asa cum scrie in comunicat rupi comuniunea cu Biserica Ortodoxa.
Dar prin pocainta si parere de rau o poti reface din nou. La fel cum si IPS Corneanu a fost iertat pentru ca si-a cerut iertare si a spus ca regreta (cel putin aparent, ca apoi a spus ca nu regreta).
Citeste ce spun sfintii despre impartasirea la cei ce nu sunt in Biserica, la eretici sau schismatici. E acelasi lucru si pentru eretici si pentru schismatici.
Eu ti-am dat sfaturi, daca vrei le urmezi daca nu nu.
  #79  
Vechi 10.03.2011, 21:41:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sinodul a fost in 2008. Nu cred ca sta Sfantul Sinod sa ii urmareasca pe fiecare ortodox. Prin impartasira la alte culte te excluzi automat din Biserica, asa cum scrie in comunicat rupi comuniunea cu Biserica Ortodoxa.
Dar prin pocainta si parere de rau o poti reface din nou. La fel cum si IPS Corneanu a fost iertat pentru ca si-a cerut iertare si a spus ca regreta (cel putin aparent, ca apoi a spus ca nu regreta).
Citeste ce spun sfintii despre impartasirea la cei ce nu sunt in Biserica, la eretici sau schismatici. E acelasi lucru si pentru eretici si pentru schismatici.
Eu ti-am dat sfaturi, daca vrei le urmezi daca nu nu.
Intamplarea a fost acum vreo 15 ani.. ..cand eram mai tanara si mai curioasa...
  #80  
Vechi 10.03.2011, 21:41:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ma rezum la o singura intrebare: ce paganisme am sustinut eu?
Ai spus chiar in mesajul precedent ca poate parintele nu s-a inselat, deci bioenergia ar fi buna. Punem si comentariul despre Osho. Dar tu stii mai bine, nu stau eu sa analizez. Nu intru pe forum sa vorbesc in contradictoriu, ci incerc doar sa expun ideile ortodoxe.
Subiect închis