Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.04.2010, 20:51:40
prieteni prieteni is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2010
Mesaje: 2
Implicit buna

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
SUNTETI STUDENTI LD TEOLOGIE?HAIDETI SA NE CUNOASTEM MAI BINE.
ma numesc doina si am 22 de ani, si nu am prieteni in bucuresti sunt o fata linistita imi place sa merg la biserica si sa cant cantece bisericesti, merg in fiecare duminica la biserica 3 ierarhii de la spitalul coltea daca vrei sa vorbim putem sa ne intalnim la biserica astept raspunsul tau doamne ajuta.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.09.2010, 19:10:19
yepoorik yepoorik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Se poate face un master la Teologie daca nu esti absolvent al Facultatii de Teologie?
in craiova stiu k poti face master la teologie chia rdaca ai facut o alta facultate,dar nu stiu daca poti deveni preot doar cu master.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.09.2010, 00:35:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am si eu o intrebare pentru cei ce sunt la teologie: mai exista acolo studenti care au cu adevarat inclinatie si chemare catre cele sfinte? Ca eu toti prietenii care-i am la teologie sau de care am auzit ca urmeaza aceasta facultate sunt cei mai mari vagabonzi,petrecareti,betivi,curvari,se ocupa cu droguri etc. Nici macar nu stiu sa se inchine cum trebuie cand trec pe langa biserica. Astia sunt preotii de maine? Oare despre ei se spune in profetii ca vor fi preoti fara har,cei care se vor afla in bisericile care vor inflori dar traire duhovniceasca va fi doar in cateva din ele?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.09.2010, 07:45:36
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am si eu o intrebare pentru cei ce sunt la teologie: mai exista acolo studenti care au cu adevarat inclinatie si chemare catre cele sfinte? Ca eu toti prietenii care-i am la teologie sau de care am auzit ca urmeaza aceasta facultate sunt cei mai mari vagabonzi,petrecareti,betivi,curvari,se ocupa cu droguri etc. Nici macar nu stiu sa se inchine cum trebuie cand trec pe langa biserica. Astia sunt preotii de maine? Oare despre ei se spune in profetii ca vor fi preoti fara har,cei care se vor afla in bisericile care vor inflori dar traire duhovniceasca va fi doar in cateva din ele?
mai sunt stai linistit. de restul sa il lasam pe Dumnezeu sa se ocupe.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.09.2010, 16:39:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da normal,dar eu nu prea am vazut. Majoritatea sunt cum sunt,fumeaza,sunt vai de ei. In niciun caz nu au chemare spre asa ceva...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.09.2010, 19:14:37
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da normal,dar eu nu prea am vazut. Majoritatea sunt cum sunt,fumeaza,sunt vai de ei. In niciun caz nu au chemare spre asa ceva...
Mai sunt si copii buni printre ei- sa nu generalizam!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.09.2010, 20:05:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si cam care ar fi procentajul?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.09.2010, 20:11:09
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da normal,dar eu nu prea am vazut. Majoritatea sunt cum sunt,fumeaza,sunt vai de ei. In niciun caz nu au chemare spre asa ceva...
Pentru ca ei sunt asa suntem vinovati noi parintii. Copii sunt oglinda parintilor! Asa ca nu va plangeti ci priviti-va mai des in oglinda...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.09.2010, 15:26:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si cam care ar fi procentajul?
Gandesc sa cele descrise de tine sunt ale tineretii valuri... si isi vor "reveni".
Sunt si studenti ce merita respect si daca unii sunt altfel de cum am dori asta e pentru ca nu isi dau seama de raspunderea pe care o au, trateaza totul cu o mare usurinta si superficialitate. Samanta credintei se sadeste in sanul familiei si pentru a rezista ispitelor trebuie sa Il aiba in suflet, inima si gand pe Hristos!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.09.2010, 15:55:11
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

comentariile voastre...mai sunt si.. lasa sa se inteleaga ca procentul celor nelucratori este mai mare...
cunosc personal sau tangential multi studenti la teologie..majoritatea au chemare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tabara de studenti de la SF.Man.Oasa andruca Pelerinaje la locuri Sfinte 2 31.07.2011 21:48:51
Masterat in teologie Silencer Generalitati 20 18.04.2011 20:52:21
Facultatea de Teologie nimicbun Generalitati 6 16.12.2010 17:36:13
Teologie la ID Pelerinul Generalitati 9 25.06.2010 09:54:22
Studentii la teologie-exemple negative printre studenti E_my Preotia (Hirotonia) 32 25.05.2010 13:38:30