Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #801  
Vechi 03.04.2009, 10:57:52
gabrielmoreanu gabrielmoreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 14
Implicit suflet dupa moarte

(Despre cine e vorba in tot acest capitol? Despre dreptii si proorocii Vechiului Testament care nu au primit fagaduinta dar au inviat impreuna cu Hristos si sufletele lor s-au inaltat impreuna cu El.)
Eu nu am pretentia ca stiu ce se intampla cu un om dupa ce moare si lucrul acesta nu-l poate sti nimeni afara de Dumnezeu ,aceasta spun bazandu-ma pe spusele Domnului nostru Isus Cristos ''ca nimeni nu s-a urcat la Tatal afara de Cel ce s-a coborat'' Ce nu inteleg eu ca daca la acesti drepti si proroci ai VT au inviat si sufletul lor s-a inaltat impreuna cu Hristos inseamna ca si trupurile au fost schimbate in trupuri de stlava in trupuri nemuritoare ''1Corinteni15/53. Căci trebuie ca acest trup stricăcios să se îmbrace în nestricăciune și acest (trup) muritor să se îmbrace în nemurire. '' dar ei se afla acolo unde au murit locul de ingropare se stie un mic exemplu fiind dat chiar de Mantuitorul care vorbeste despre David si multi alti .sI PE URMA CUM SE VA INTAMPLA LA JUDECATA de apoi ''Cand El iarasi va sa vina cu stlava sa judece vii si mortii a carui imparatie nu va avea sfarsit. Amin''Pt cei care au ascultat de Dumnezeu nu va mai fi judecata ?Pt ca noi stim ca atunci cand va venii Mantuitorul, Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga ,''
Si de ce mai vorbeste de dreapta Sa daca aceia au fost deja alesi
Asa inteleg eu ,dar as dori sa inteleg mai bine daca cineva are o lumina mai mare de la Dumnezeu
Multumesc,
  #802  
Vechi 03.04.2009, 13:50:27
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Chiar dacă Apocalipsa se folosește de simboluri, apostolii nu aveau cum să vorbească despre existența sufletului după moarte dacă nu credeau în aceasta. La fel e si pilda de la Luca 16.
Iar de versetele acestea, care nu sunt din Apocalipsă, ce spun adventistii tăi:
1 Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul (pentru că spune clar “omorât cu trupul”) și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “ În Biblia tradusă de B. Anania scrie “s-a bivestit CHIAR ȘI morților” iar în Biblia Cornilescu: “ȘI CELOR morți". Adică sensul e clar: pe lângă cei vii cărora le-a propovăduit Mântuitorul în timpul vieții pământești le-a propovăduit ȘI CELOR MORȚI în timpul coborârii în Iad.
De asemenea nu ați dat niciodată nici un răspuns plauzibil nici la citatele:
Marcu 9.43-48 „Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE Și de te smintește ochiul tău, scoate-l, că mai bine îți este ție cu un singur ochi în împărăția lui Dumnezeu, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE."
Despre ce foc care nu se stinge și despre ce vierme e vorba aici, dacă voi adventiștii negați existența Iadului?
Să ne referim și la Schimbarea la Față a Domnului:
Luca 9. 28-31"luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage. Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.ȘI IATĂ DOI BĂRBAȚI VORBEAU CU EL, CARE ERAU MOISE ȘI ILIE Și care, arătându-se întru slavă, vorbeau despre sfârșitul Lui"
Evangheliile arată că Hristos a vorbit cu două personae care trăiseră demult. Ilie s-a înălțat la cer, dar Moise era mort. (Deut 24.5 "Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului") Cu cine a vorbit Hristos acolo la Schimbarea la față, dacă sufletul lui Moise nu mai exista conștient?
Apoi, in epistola catre Evrei 12 ;22 "Ne-am apropiat de muntele Sion si cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri in adunare sarbatoreasca si de BISERICA CELOR INTAI NASCUTI care sunt injscrisi in ceruri si de DUHURILE DREPTILOR CELOR DESAVARSITI si de Iisus Mijlocitorul Noului testament"
Se vede clar din acest pasaj in primul rand, timpul trecut "ne-am apropiat de Muntele Sion, deci nu ne v-om apropia intr-o epoca viitoare, si duhurile dreptilor celor desavarsiti care-l lauda pe Dumnezeu, deci e clar ca cineva intr-o stare de inconstienta nici nu poate avea inca aceste calitati de dasavarsiti ci le-ar primi atunci cand ar invia la a doua venire, si nici nu-l pot lăuda pe Dumnezeu.
2 Cronici 33.6 “ Manase a adus oameni care chemau duhurile morților și fermecători; și a înmulțit relele împotriva Domnului, mâniindu-L.”
Lev 20.27 “Bărbatul sau femeia, de vor chema morți sau de vor vrăji, să moară neapărat”
Dacă vechii evrei nu credeau în existența sufletelor după moarte, atunci de ce le interzice D-zeu sub pedeapsa morții, spiritismul?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #803  
Vechi 04.04.2009, 23:10:06
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

[SIZE=3][/SIZE]

[SIZE=3]Cum ramane cu glasul sufletelor care striga la Dumnezeu?[/SIZE]
[SIZE=3]Ingerii cand trambiteaza e simbolic, cei 24 de batrani care cad inaintea tronului si apoi canta, e ceva simbolic???[/SIZE]
[SIZE=3]8. Si cand a luat cartea, cele patru fiinte si[/SIZE] [SIZE=3]cei douazeci si patru de batrani au cazut inaintea Mielului, avand fiecare alauta si cupe de aur pline cu tamaie care sunt rugaciunile sfintilor. [/SIZE]
[SIZE=3]9. Si cantau o cantare noua, zicand: Vrednic esti sa iei cartea si sa deschizi pecetile ei, fiindca ai fost injunghiat si ai rascumparat lui Dumnezeu, cu sangele Tau, oameni din toata semintia si limba si poporul si neamul;[/SIZE][SIZE=3] (Apoc. 5[/SIZE]

[SIZE=3]Iata inca un text in care Sf Pavel arata ca vrea sa se desparta de trup si sa fie impreuna cu Hristos:[/SIZE]
[SIZE=3]21. Caci pentru mine viata este Hristos si moartea un castig. [/SIZE]
[SIZE=3]22. Daca insa a vietui in trup inseamna a da roada lucrului meu, nu stiu ce voi alege. [/SIZE]
[SIZE=3]23. Sunt strans din doua parti: doresc sa ma despart de trup si sa fiu impreuna cu Hristos, si aceasta e cu mult mai bine; [/SIZE]
[SIZE=3]24. Dar este mai de folos pentru voi sa zabovesc in trup. [/SIZE]
[SIZE=3]25. Si avand aceasta incredintare, stiu ca voi ramane si impreuna voi petrece cu voi cu toti, spre sporirea voastra si spre bucuria credintei,(Filipeni1[/SIZE]

[SIZE=3]Iata ca si Sf Ap Petru spune ceva asemanator numindu-si trupul cort:[/SIZE]
[SIZE=3]13. Socotesc, dar, ca este drept, cata vreme sunt in acest cort, sa va tin treji, prin aducerea aminte, [/SIZE]
[SIZE=3]14. Fiindca stiu ca degraba voi lepada cortul acesta, precum mi-a aratat Domnul nostru Iisus Hristos. [/SIZE]
[SIZE=3]15. Dar ma voi sili ca, si dupa plecarea mea, sa va amintiti necontenit de acestea, [/SIZE][SIZE=3](II Petru 1 [/SIZE]
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #804  
Vechi 06.04.2009, 08:22:07
gabrielmoreanu gabrielmoreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 14
Implicit despre intelegere

De cele mai multe ori noi vorbim de lucruri despre care ne inchipuim ca sunt asa conform puterii noastre de a intelege Cuvantul lui Dumnezeu si a luminii primite de la El, Asta bineinteles ca are o mare legatura cu mediul in care traim.Singurul lucru pe care tb sa-l facem noi este ca atunci cand primim unde de lumina sau de intuneric sa incercam sa trecem prin sita ganirii noastrecare tb sa se bazeze pe Cuvantul lui Dumnezeu, si sa alegem ce este bun confom lumini care am primit-o de la Domnul , sa incecam sa inmultim acel dar daca este dar, sau sa eliminam daca este intuneric ,cand spun asta ma bazez si pe pilda talantilor, si imi este frica ca ceia ce am primit sa ascund in tarana .In rest apostolul Pavel spune ca tot ceea ce nu vine din incredintare este pacat .Iar el amers pana la al treile cer si a vazut lucruri care nu se pot spune .In rest Domnul ii spne lui Nicodim ''12. Dacă v-am spus cele pământești și nu credeți, cum veți crede cele cerești? '' Si arata mai departe singura descoperire a Lui Dumnezeu pt noi oamenii este Isus Cristos si crucea Lui ,deci teologia pe care noi tb sa ne bazam sta in Isus Cristos si in jerfa de la Golgota Cerul este Isus Cristos noi ne vom putea bucura de imparatia Lui Dumnezeu chiar de aici de pe pamant ,daca in noi are loc acea transformare ,acea nastere din nou.
Sfantul Ioan spune in prima sa epistola cap4/8 Sa ne ajute Domnul sa avem dragote uni fata de alti pt ca Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire.
  #805  
Vechi 06.04.2009, 23:20:14
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Ca sa poti intelege adancul intelepciunii Lui Dumnezeu ascuns in Sfanta Scriptura trebuie sa te ridici la nivelul celor care l-au scris purtati fiind de Duhul Sfant care nu poate salaslui intr-o inima plina de patimi si lipsita de smerita cugetare dupa cum spune Sfantul Apostol Petru:
[COLOR=Red]20. Aceasta stiind mai dinainte ca nici o proorocie a Scripturii nu se talcuieste dupa socotinta fiecaruia;
21. Pentru ca niciodata proorocia nu s-a facut din voia omului, ci oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait, purtati fiind de Duhul Sfant.
(II Petru 1,20-21)[/COLOR]
In Sf Scriptura se vorbeste de patimi dar nu si de mestesugul luptei impotriva lor, si mai ales e smerenie si smerita cugetare, de aceea voi sectarii neavand invatatura Sfintilor Parinti, chiar daca diavolul nu va mai ispiteste cu patimile obisnuite (betie, fumat, lene,injuraturi, curvie, etc) proprii multora din ortodocsi deoarece sunteti deja ai lui prin faptul ca v-ati lepadat de dreapta credinta, totusi nu ati scapat de mandrie si parerea de sine, iar dovada este ca va credeti vrednici in a talcui Biblia dupa mintea voastra cazand in mari erezii.
Pe voi Scriptura va numeste ,,lupi imbracati in piei de oaie,, iar eu nu pot fi frate cu lupii. Ca Hristos imi porunceste sa am dragoste si fata de dusmani, o impinesc in momentul cand aceia sunt intr-o nevoie de orice fel si-i ajut cat pot de bine, dar dragostea mea nu poate trece de ereziile lor care au sfasiat Biserica lui Hristos si au produs atata dezbinare in sanul familiilor si poporului roman.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #806  
Vechi 07.04.2009, 09:03:59
gabrielmoreanu gabrielmoreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 14
Implicit despre intelegere

1.Desi ai foarte mare dreptate si asta am spus-o si eu ca noi suntem limitati in a-L intelege pe Dumnezeu ,si singura descoperire a lui Dumnezeu pt noi este Isus Cristos.Iar Pavel spunea ca n-avrut sa stie altceva decat pe Isus si El rastignit,Totusi Dumnezeu ne incurajeaza s-a citim Scriptura pt ca in ea gasim solutia la viata de pe pamant in Deuteronom cap6/6.Dumnezeu spune. Cuvintele acestea, pe care ți le spun eu astăzi, să le ai în inima ta și în sufletul tău;
7. Să le sădești în fiii tăi și să vorbești de ele când șezi în casa ta, când mergi pe cale, când te culci și când te scoli.
8. Să le legi ca semn la mână și să le ai ca pe o tăbliță pe fruntea ta.
Iar Pavel ii spune lui Timotei in a doua sa epistola /15. Și fiindcă de mic copil cunoști Sfintele Scripturi, care pot să te înțelepțească spre mântuire, prin credința cea întru Hristos Iisus.
2. Scriptura vorbeste de toate patimile pe care le poate avea un om si spune ca este de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,
17. Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun.(2Tim3/16)
Si ne da si solutia biruiri pacatului ( doar prin Isus Cristos )
3.In privinta scrierilor Sfintilor Parinti orice om poate citii orice scriere ei nu sunt proprietatea Biserici ,ci Dumnezeu i-a folosit pt a aduce pe oameni mai aproape de El .
Daca ma intrebi pe mine ,cea mai mare apropiere o am fata de Ioan Gura de Aur si mi se pare unul din cei mai mari omiletici.si mi-ar place sa pot traii dupa indemnurile lui de fapt nu gasesc nici o deosebire intre ceia ce gandesc eu si ce gandea el.
4.Incearca sa iubesti pe oameni nu pt ceia ce sunt si pt ceia ce pot devenii.
  #807  
Vechi 07.04.2009, 21:45:03
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

[SIZE=3]1. Ti-ai pus intrebarea despre care Sfinte Scripturi spune Sf Pavel ca le cunostea Timotei din copilarie? Raspunsul e f. clar-VECHIUL TESTAMENT caci NOUL TESTAMENT era in faza de proiect. Dar una e sa-l ai ca invatator pe Sfantul Pavel care a cunoscut invatatura crestina de la insusi Hristos in anii in care a stat in pustiu si care s-a smerit aratand mai intai invatatura sa Apostolilor ,, ca nu cumva sa alerg in zadar,, si alta e sa ai ca invatator un inselat ca Miller si o femeie paranoica ca Ellen White care nici nu avea voie sa invete pe altii despre credinta dupa cum spune Sf Pavel.

2. Solutia pe care o da Hristos dar voi nu o luati in seama este aceasta:
21. Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
23. Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute. (Ioan 20

[/SIZE]
[SIZE=3]- Părinte, un om care nu se spovedește poate fi liniștit lăuntric?[/SIZE]
[SIZE=3]- Cum să fie liniștit? Ca să simtă cineva odihnă trebuie să arunce molozul dinlăuntrul său. Asta se va face prin mărturisire. Omul, deschizându-și inima sa duhovnicului și mărturisindu-și greșelile se smerește și astfel deschide ușa cerului, lăsând să coboare din belșug harul lui Dumnezeu, care îl eliberează.[/SIZE]
[SIZE=3]Inainte de mărturisire în capul lui există ceață, vede slab și își justifică greșelile sale. Pentru că atunci când mintea lui este întunecată de păcate, nu vede curat. Prin mărturisire face un “fuuu”, se depărtează ceața și orizontul se curăță. De aceea, celor care vin să discutăm o problemă sau să-mi ceară un sfat etc., dacă nu s-au spovedit niciodată, îi trimit mai întâi să se spovedească și după aceea îi primesc să vorbim. Unii îmi spun: “Părinte, fiindcă Sfinția Ta îți poti da seama ce trebuie să fac în problema aceasta, povățuiește-mă”. “Deși mi-aș da seama eu ce trebuie să faci, îi spun, nu vei înțelege tu ce voi spune eu. De aceea mergi mai întâi și te spovedește și după aceea vino să discutăm”. Cum oare să te înțelegi cu un om atunci când se află în altă frecvență?[/SIZE]
[SIZE=3]Prin mărturisire omul aruncă din lăuntrul său orice ar fi nefolositor și rodește duhovnicește. Intr-o zi săpam în grădină, ca să plantez niște roșii. In acel timp vine cineva și-mi spune: “Ce faci, Părinte?”. “Ce să fac? îi spun. Imi spovedesc grădina”. “Bine, Părinte, dar și grădina are trebuință de spovedanie?”. “Desigur că are. Am observat că atunci când o spovedesc, adică scot afară pietrele, pirul, spinii etc, face legume alese, iar altfel roșiile se fac palide și slabe!”.[/SIZE]
[SIZE=3]Dumnezeu vrea ca omul să se îndrepte prin om[/SIZE]
[SIZE=3]- Părinte, atunci când mă confrunt cu o problemă și mă rog în acest sens, cum pot să-mi dau seama care este voia lui Dumnezeu?[/SIZE]
[SIZE=3]- Voia lui Dumnezeu nu se află așa. Este mai bine să întrebi atunci când ai vreo problemă. Nu cere vestire de la Dumnezeu cât timp poți cere sfatul vreunui om, pentru că te poți înșela. Cineva mergea la o biserică și stând înaintea catapetezmei se ruga: “Maica Domnului, oare să iau banii din cutie?”. Iar gândul îi spunea: “Ia-i”. “Da, o să-i iau”, spunea, și lua banii. S-a făcut aceasta o dată, de două ori, de trei ori, până când un epitrop și-a făcut probleme. “Ce se întâmplă? gândea. Cineva ia banii”, și s-a pus să urmărească. Și ce să vadă? Peste puțin timp vine acela și repetă aceleași cuvinte: Maica Domnului, să iau banii din cutie?… “Da, o să-i iau”, și-a spus, și l-a prins epitropul. Atunci când există un om duhovnicesc pe care îl poți întreba, întotdeauna trebuie să întrebi. Iar când nu există om ca să-l întrebi - de pildă te afli în pustie - dar înlăuntrul tău există setea ascultării, atunci Bunul Dumnezeu însuși se face Starețul tău și te luminează și îți vestește. Să presupunem că nu poți afla pe cineva care să-ți explice un loc din Sfânta Scriptură? Atunci te luminează Dumnezeu și îl înțelegi.[/SIZE]
[SIZE=3]- Părinte, cum își va da seama cineva dacă ceva ce se întâmplă în nevoința sa este de la ispititor sau din propria neatenție?[/SIZE]
[SIZE=3]- Va merge să întrebe.[/SIZE]
[SIZE=3]- Adică singur nu își va putea da seama?[/SIZE]
[SIZE=3]- Deși va pricepe ceva, nu poate fi sigur. Aici și unul care are experiență merge și întreabă pe altcineva. Eu întotdeauna întreb pentru vreo problemă de-a mea personală. Soluția mea, și foarte înțeleaptă de ar fi, o consider cea mai mare prostie când e vorba de vreo problemă personală. Și nu mă duc la cineva care știe ce mă odihnește, ci la unul care nu știe. Vezi, și un medic, ca să fie sigur că dă un diagnostic bun într-un caz greu, se sfătuiește și cu un alt medic; cu atât mai mult un student! Oricât de duhovnicesc ar fi cineva și oricât de bine și-ar aranja problemele sale, nu se poate odihni, pentru că Dumnezeu vrea ca omul să fie ajutat de om și să se îndrepte prin om. Astfel le iconomisește Bunul Dumnezeu, ca omul să se smerească. Trebuie ca fiecare să-și spună duhovnicului gândurile și stările prin care trece, ca să-l sfătuiască, iar nu să hotărască singur în problemele grele, nici să înfrunte singur greutățile ce le întâmpină în nevointa lui, făcând experiențe pe sine, pentru că ispititorul îl va încurca și-i va pricinui probleme. Unii ajung la punctul în care își dau singuri canoane. Lucrurile acestea sunt foarte primejdioase.[/SIZE]
[SIZE=3]Cel care nu are duhovnic ca să se sfătuiască cu el în călătoria sa duhovnicească se încurcă, se ostenește, întârzie și cu greu va ajunge la destinația sa. Dacă își dă singur soluții la problemele lui, oricât de înțelept ar fi, rămâne întunecat, deoarece se mișcă cu încredere în sine și mândrie. In timp ce acela care se smerește și merge cu încredere și râvnă la duhovnic și îi cere părerea este ajutat. Pentru că atunci Dumnezeu cu siguranță îl luminează pe duhovnic și îi dă răspunsul corect. Iată, atunci când vine cineva cu evlavie, cu gândul că sunt sfânt, deși eu sunt tinichea, am observat că simt înlăuntrul meu o schimbare și cele pe care i le spun nu sunt ale mele. Din aceasta îmi dau seama limpede că omul acesta a venit cu evlavie și Dumnezeu, ca să nu-l nedreptățească, îmi dă mie această stare bună. In aceste cazuri, dacă este vorba de o problemă serioasă, Dumnezeu te vestește și-i poți spune ce se va întâmpla, când se va întâmpla și cum s-o înfrunte.[/SIZE]
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #808  
Vechi 07.04.2009, 22:41:18
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Iata un interviu cu un parinte englez ortodox: foarte interesant

http://sceptik.wordpress.com/2009/04...ndrew-philips/
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #809  
Vechi 08.04.2009, 08:33:43
gabrielmoreanu gabrielmoreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 14
Implicit despre intelegere

1.V.T nu este mai simplu de inteles decat N.T ,iar Timotei la varsta copilariei a avut ca invatator pe mama sa si bunica sa.
2, Fara marturisirea pacatelor suntem intradevar lipsiti de Dumnezeu ,iar Scriptura ne spune ca daca zicem ca nu avem pacat il facem mincinos si Cuvantul Lui nu se afla in noi(1Ioan1/10)iar putin mai sus spune 9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea. Vezi este un alt sistem de gandire .Protestantii au ca Preot si Duhovnic pe insusi Domnul Isus Cristos ,pt ca El ne iarta pacatele si prin El am fost rascumparati In Biserica Traditionala preotul intervine cumva intre om si Dumnezeu este foatre greu sa explici unui protestant necesitatea marturisirii pacatelor in fata preotului in vederea iertarii pacatelor pt ca Sfantul Apostol Pavel spune Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus, (1Tim2/5)
In Ioan 20 Domnul spune: 21. Și Iisus le-a zis iarăși: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit și Eu pe voi.
22. Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt;
23. Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute.
Aici intervine o pb. daca cumva Duhul Sfant care a fost suflat peste ucenici si care avea puterea sa ierte pacatele ramane si se poate transmite din generatie in generatie prin episcopi preoti etc, daca da atunci tu ai dreptate in schimb daca nu este asa stam pe o fundatie care se misca .Eu iti spun un lucru ca de lungul timpului era suficient ca satana sa fure acest Duh Sfant si sa rupa acest lant numai o singura data ,(si in istorie putem vedea multe exemple de preoti care au lucrat cu puterea celui rau)Si totul s-ar fi terminat.
Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa vedem asa cum vrea El ,
Amin,
  #810  
Vechi 08.04.2009, 22:30:36
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Este mandrie, fatarnicie si lipsa de smerenie sa spui ca tu te spovedesti direct lui Iisus Hristos. La Judecata El iti va raspunde ca a dat acesta putere Apostolilor si urmasilor lor pentru care s-A rugat ca toti sa fie una. De ce nu ati crezut cuvintelor Lui?
Sensul cuvantului ,,Mijlocitor,, e de Rascumparator al pacatelor lumii caci daca ar fi dupa cum ziceti voi atunci de ce Dumnezeu primeste mijlocirea rugaciunii multor drepti si Sfinti ba chiar o cere El explicit ca de exemplu:
8. Acum deci luati sapte vitei si sapte berbeci si duceti-va la robul Meu Iov si aduceti-le, pentru voi, ardere de tot; iar robul Meu Iov sa se roage pentru voi; din dragoste pentru el, voi fi ingaduitor, ca sa nu Ma port cu voi dupa nebunia voastra, intrucat n-ati vorbit despre Mine asa de drept cum a vorbit robul Meu Iov".
9. Astfel Elifaz din Teman, Bildad din Suah si Tofar din Naamat, s-au dus si au facut cum le spusese Domnul, si Domnul a primit rugaciunea lui Iov.(Iov 42

[SIZE=3]
[/SIZE]
[SIZE=3]Cand si cum a primit David iertarea pacatelor dar nu si ispasirea lor? Abia cand s-a marturisit proorocului si preotului Natan dupa ce acesta i-a aratat pacatele savarsite si l-a certat. Pe voi cine va cearta si cine va arata ca multe din faptele, vorbele si gandurile voastre sunt pacate, neavand preot la care sa va spovediti si stiind cat de subiectiv si iertator e omul cand e vorba de pacatele proprii ?:[/SIZE]
[SIZE=3],,7. Atunci Natan a zis catre David: “Tu esti omul care a facut aceasta. Asa zice Domnul Dumnezeul lui Israel: Eu te-am uns rege pentru Israel si Eu te-am izbavit din mana lui Saul,[/SIZE]
[SIZE=3]8. Ti-am dat casa domnului tau si femeile domnului tau la sanul tau; ti-am dat tie casa lui Israel si a lui Iuda si, daca aceasta este putin pentru tine, ti-as mai adauga.[/SIZE]
[SIZE=3]9. Pentru ce insa ai nesocotit tu cuvantul Domnului, facand rau inaintea ochilor Lui? Pe Urie Heteul tu l-ai lovit cu sabia, pe femeia lui ti-ai luat-o de sotie, iar pe el l-ai ucis cu sabia Amonitilor.[/SIZE]
[SIZE=3]10. Deci nu se va departa sabia de deasupra casei tale in veac, pentru ca tu M-ai nesocotit pe Mine si ai luat pe femeia lui Urie Heteul, ca sa-ti fie nevasta.[/SIZE]
[SIZE=3]11. Asa zice Domnul: Iata Eu voi ridica asupra ta rau chiar din casa ta si voi lua pe femeile tale inaintea ochilor tai si le voi da aproapelui tau si se va culca acela cu femeile tale in vazul soarelui acestuia.[/SIZE]
[SIZE=3]12. Tu ai facut pe ascuns, iar Eu voi face aceasta inaintea a tot Israelul si inaintea soarelui”. [COLOR=Red]“Am pacatuit inaintea Domnului”, a zis David catre Natan.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]13. [COLOR=Red]“Si Domnul a ridicat pacatul de deasupra ta, a zis Natan, si tu nu vei muri.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]14. Dar fiindca tu prin aceasta fapta ai dat vrajmasilor Domnului pricina sa-L huleasca, de aceea va muri fiul ce ti se va naste”.(II Regi, 12, 7-14)[/SIZE]
[SIZE=3]De aceea a lasat Mantuitorul Hristos apostolilor puterea de a ierta in numele Lui pacatele marturisite:[/SIZE]
[SIZE=3]21. Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.[/SIZE]
[SIZE=3]22. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;[/SIZE]
[SIZE=3]23. Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute.(Ioan 20,21-23)[/SIZE]
[SIZE=3]Altfel, ,,crestinii'' ca tine de cine ar mai face ascultare? Voi spuneti ca ascultati de Dumnezeu si va spovediti Lui. La judecata El va va spune: Cel ce va asculta pe voi (apostolii si urmasii lor, preotii), pe Mine ma asculta. Cel ce nu va ascula pe voi ,nici pe Mine nu ma asculta. Cum poti tu sa stii ca ai facut pacate, cand nici David nu a constientizat acest lucru pana nu a venit proorocul Natan? Esti tu mai bun si obiectiv decat David?[/SIZE]
[SIZE=3]Asa cum circula curentul printr-o sarma ruginita, asa si harul circula printr-un preot pacatos.[/SIZE]
[SIZE=3]Cum sa fure satana pe Duhul Sfant, ce e vre-un lucru??! E a treia persoana a Dumnezeirii care e unica in fiinta.
[/SIZE]

[SIZE=3]


[/SIZE]
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17