Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 11.09.2009, 21:00:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne,Parinte ceresc, noi credem ca ne salvezi de osanda vesnica pe care o meritam. Te rugam salveaza lumea in care ai trimis pe unicul Tau fiu, Domnul nostru Iisus Hristos.
Doamne Dumnezeule, Tu iubire vesnica, Tu ne esti singura nadejde si priveste la pacatosi ca la fiice si fii rataciti.
Te rugam fierbinte indura-te de noi fiindca nu gasim alta cale de iesire din aceasta groaznica dezorientare si dezordine in care se afla acum lumea. Ajuta-ne cu atotputernicia Ta intinzand spre noi bratul Tau aparator si alunga puterea intunericului, iadului.
Doamne Dumnezeule, fii indurator fata de necredinta acestui veac. Indura-te de oamenii de stiinta si lumineaza-le mintea cu puterea Duhului Sfant. Indura-te de cei mici care sufera si care nu sunt cu nimic vinovati ca au venit in aceasta lume plina de minciuna si faradelegi.
Iisuse, copleseste cu harul Tau sufletul si trupul meu, precum si intreaga mea viata. Parinte al indurarii, ia de la mine potirul amar al suferintelor mele, insa nu dupa cum vreau eu, ci dupa vointa ta prea sfanta, in vecii vecilor.Amin.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 11.09.2009, 22:29:38
danatisianu danatisianu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 2
Implicit rugaciune care ma ajuta f mult

Buna, eu am o rugaciune ce ma ajuta f mult; de fapt sunt doua, acatistul, dar si paraclisul Maicii Domnului Grabnic Ascultatoare...le am de la Manastirea Lainici.

.................................................. .................................................. ...................
www.exposhop.ro
Reply With Quote
  #83  
Vechi 25.10.2009, 00:19:50
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

"Cand pururi pacate grele ma pasc si raul care nu-l vreau ma cuprinde, indura-Te Doamne si-o mana-mi intinde ca alta data lui Saul in drum spre Damasc".
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.01.2010, 15:04:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O Rugăciune a Sfântului Ignatie Briancianinov

Miluiește și mântuiește uneltele pe care le-ai întrebuințat , Doamne , pentru tămăduirea mea ; pe acei oameni care mi-au pricinuit necazuri . Binecuvântează-i și în veacul acesta și în cel viitor. Socotește-le întru fapă bună ceea ce mi-au făcut ! Dăruiește-le răsplăți îmbelșugate din visteriile Tale cele veșnice ! Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 02.01.2010, 15:15:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O rugăciune foarte frumoasă, scurtă dar folositoare multora pt. viitor

Doamne, Care nu vrei moartea păcătosului , ci să se întoarä și să fie viu, pentru aceasta Te-ai pogorât pe pământ , ca să scoli pe cei ce zac omorâți de păcat și să-i faci vrednici să Te vadă pe Tine , Lumina cea adevărată , pe cât e cu putință omului a o vedea ; trimite-mi un om care să Te cunoască pe Tine , ca slujindu-i ca Ție și supunându-mă lui cu toată puterea mea și făcând în voia aceluia voia Ta , să bine plac Ție , singurul Dumnezeu , și să mă învrednicesc și eu, păcătosul , de împărăția Ta. Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 02.01.2010, 15:46:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Doamne, Care nu vrei moartea păcătosului , ci să se întoarä și să fie viu, pentru aceasta Te-ai pogorât pe pământ , ca să scoli pe cei ce zac omorâți de păcat și să-i faci vrednici să Te vadă pe Tine , Lumina cea adevărată , pe cât e cu putință omului a o vedea ; trimite-mi un om care să Te cunoască pe Tine , ca slujindu-i ca Ție și supunându-mă lui cu toată puterea mea și făcând în voia aceluia voia Ta , să bine plac Ție , singurul Dumnezeu , și să mă învrednicesc și eu, păcătosul , de împărăția Ta. Amin !+
Rugaciune pentru gasirea unui duhovnic, asa-i? Dar o rugaciune pentru pastrarea lui?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 02.01.2010, 18:07:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Rugaciune pentru gasirea unui duhovnic, asa-i? Dar o rugaciune pentru pastrarea lui?
Nu stiu o rugaciune pentru pastrarea parintelui duhovnic insa am

RUGACIUNE PENTRU PARINTELE DUHOVNIC

Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, care pe desfranata si pe talharul i-ai primit, primeste si rugaciunea mea pentru robul tau, duhovnicul meu(Numele)ales de tine sa poarte povara pacatelor mele in fata Ta, asa precum Tu porti povara lumii intregi in fata Tatalui Ceresc.
Iarta-i toate greselile lui pentru dragostea si jertfa staruitoare, ca sa pun inceput bun de pocainta, eu, oaia ratacita.
Cerceteaza-l degrab si vezi nevoile lui.Vindeca-l de toata boala si de intinaciunea trupeasca si sufleteasca si de slabiciunea firii celei cazute.
Izbaveste-l de toti vrajmasii vazuti si nevazuti, de tot raul si ispitele ce i-au venit pentru pacatele mele.
Sporeste-i intelepciunea, indelunga rabdare,linistea, pacea si multumirea sufleteasca.
Inmulteste-i puterea, sporeste-i blandetea si purtarea de grija si implineste toate cele de folos lui.
Da-i minte luminata si pricepere sfanta care pogoara de la Tine, Imparatul Luminilor.
Bine-sporeste in el Doamne si daruieste-l sanatos, indelungat in zile, drept invatand cuvantul adevarului Tau.Amin.(Metanie)
Imparate Ceresc,Mangaietorule, deschide stavila cerului si ploua peste duhovnicul meu(numele), belsug de har si bogata mila.
Pogoara-te supra lui, odihneste-te in el pururi si revarsa peste el multimea indurarilor tale.Amin.(Metanie)
Maica Domnului, acopera cu Atotputernicul tau Acoperamant pe robul tau, duhovnicul meu(Numele) si roaga-te Bunului Dumnezeu sa-l miluiasca pentru rugaciunile tale.Izbaveste-l de toata ispita trupeasca si sufleteasca, curata-l,tamaduieste-l, intareste-l si sanatate deplina daruieste-i. Amin.(metanie)
Cuvioase Parinte Siluane, roaga-te Domnului sa miluiasca si sa mantuiasca pe duhovnicul (Numele), pentru rugaciunile tale.
Cuvioase Parinte Arsenie cel Mare , roaga-te Domnului sa miluiasca si sa mantuiasca pe duhovnicul meu (Numele),pentru rugaciunile tale.
Cele noua Puteri Ceresti,Sfintilor Romani Mucenici si Mucenite, Cuviosi si Cuvioase- rugati-va lui Dumnezeu sa miluiasca si sa mantuiasca pe duhovnicul meu(Numele), pentru rugaciunile voastre. Amin. (Metanii)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 02.01.2010, 18:07:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune a Sfantului Serafim de Sarov

,,Stapane si Doamne al Cerului si al pamantului si imparate al tuturor veacurilor! Binevoieste a-mi deschid usile pocaintei, caci intru intristarea inimii ma rag Tie, adevaratul nostru Dumnezeu, Parintele Domnului nostru Iisus Hristos, Lumina lumii. Nu ma trece cu vederea in marea Ta bunatate si primeste-mi rugaciunea. Apleaca-ti urechea la rugaciunea mea si-mi iarta tot raul pe care l-am facut din propria mea voie.

Iata, caut odihna si totusi nu o aflu caci n-am dobandit iertarea si pacea constiintei. Insetez dupa pace, dar nu o aflu in mine, in adancul greselilor mele. Auzi, o, Doamne, o inima care cu lacrimi Te cauta pe Tine. Sa nu te uiti la faptele mele rele, ci grabeste-Te sa ma tamaduiesti, caci sunt adanc ranit. Cu harul iubirii Tale de oameni daruieste-mi vreme de pocainta si scoate-ma din adancul faptelor mele celor rele. Si sa nu-mi rasplatesti dupa dreptatea Ta si nici dupa multimea pacatelor mele, caci astfel sunt pierdut, o, Doamne. Auzi-ma, Doamne, in ceasul deznadejdii mele.

Iata lipseste dintru mine duhul meu si orice gand de indreptare. De aceea, milostiveste-te spre mine cel cazut si osandit din pricina pacatelor mele. O, Doamne, scapa-ma pe mine cel robit de faptele mele cele rele, incatusat in lanturile greselilor mele. Tu singur stii cum sa-i slobozesti pe cei robiti; si Tu Cel ce stii cele ascunse ale mele, vindeca-mi ranile cele nevazute, dar stiute doar de Tine. Deci, chinuit fiind de durerile cele amare, alerg numai la Tine, Doctorul tuturor celor ce sunt indurerati. Usa celor ce bat de afara, Calea celor pierduti, Lumina celor aflati in intuneric, Rascumparatorul celor aflati in legaturi, Care pururea esti rabdator fata de pacatele noastre si Care dai vreme de pocainta prin marea Ta Iubire de oameni.

O, Tu cel pururea milostiv, si zabavnic la manie, straluceste asupra mea, cel ce rau am cazut in latul pacatelor mele, Lumina Fetei Tale, o, Doamne. Si in nemarginita Ta dragoste intinde-Ti mana catre mine si ridica-ma din adancul greselilor mele. Caci numai Tu singur esti Dumnezeul nostru, Carele nu Te bucuri de moartea pacatosilor si nu-Ti intorci fata Ta de la cei ce striga catre Tine cu lacrimi. Auzi, Doamne, glasul robului Tau celui ce strig catre Tine si straluceste asupra mea celui ce sunt in intuneric, Lumina Ta cea sfanta. Si daruieste-mi harul Tau, caci sunt lipsit de orice nadejde, ca asfel sa ma indrept cu totul spre ajutorul si taria ce vin doar de la Tine.

Preschimba-mi intristarea intru bucurie si incinge-ma cu veselia ce vine doar de la Tine. Si daruieste-mi sa ma vindec de faptele mele cele intunecate si sa ma bucur de pacea alesilor Tai, o, Doamne, in locul de unde au disparut toata durerea, suspinul si intristarea. Deschide-mi usa Imparatiei Tale ca sa pot intra impreuna cu cei ce se bucura de lumina Fetei Tale, Doamne, ca sa dobandesc viata cea vesnica intru Hristos Iisus, Dumnezeul nostru. Amin."

Arhimandrit Lazarus Moore, Sfantul Serafim de Sarov -o biografie spirituala, p. 273-273
Reply With Quote
  #89  
Vechi 02.01.2010, 18:40:17
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
Iata lipseste dintru mine duhul meu si orice gand de indreptare.
Cea mai ingrozitoare robie. Ma bucur in sinea mea ca au trait si altii drama asta. Sa stii ca esti defect si in acelasi timp sa nu vrei (sau sa-ti fie teama) sa te indrepti. Ma bucur nu din rautate, ci pentru ca inteleg ca e o chestiune general valabila..
Reply With Quote
  #90  
Vechi 02.01.2010, 19:18:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Rugaciune pentru gasirea unui duhovnic, asa-i? Dar o rugaciune pentru pastrarea lui?
Iată dragă Ana, un link pt. tine și pt. toți cei interesați : http://gabrieltzu.wordpress.com/category/rugăciuni
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 21:32:57