Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 18.04.2009, 11:46:13
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

cand eram in gimnaziu invatatam la pranz si doarmeam astfel 10 ore si ma simteam foarte odihnita.acum dorm 7 ore pe noapte si nu simt mare diferenta dar in primele zile am fost foarte somnoroasa.uneori ( cand e luna plina si chiar nu stiu ce e cu aceasata coincidenta),am insomnie si beau un pahar de lapte cald sau citesc,este recomandat in cazul insomniilor.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 18.04.2009, 11:46:52
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

cand eram in gimnaziu invatatam la pranz si doarmeam astfel 10 ore si ma simteam foarte odihnita.acum dorm 7 ore pe noapte si nu simt mare diferenta dar in primele zile am fost foarte somnoroasa.uneori ( cand e luna plina si chiar nu stiu ce e cu aceasta coincidenta),am insomnie si beau un pahar de lapte cald sau citesc,este recomandat in cazul insomniilor.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 21.04.2009, 16:03:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

BROMUL este un sedativ al sistemului nervos utilizarea lui fiind binevenita in cazurile de insomnii. Il gasim in mar, strugure, fraga, pepene galben, usturoi, sparanghel, morcov, telina, varza, ceapa, praz, ridiche, rosie.
(Jean Valnet - Tratamentul bolilor prin legume, fructe si cereale)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 21.04.2009, 16:09:13
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Fratilor, dragilor..dormiti atat cat va cere organismul..dar.. cand va treziti Nu uitati pentru CE o faceti. Nu somnul mult "ucide" privegherea dar nici nesomnul nu o face "valabila", ci starea/miscarea inimii cu care faceti acestea. Fie ca dormiti fie ca va privegheati...faceti-o cu Bucurie...fara ea..nimic Nu ramane indiferent ce facem in viata asta. NIMIC nu ramane..
Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 25.04.2009, 00:05:34
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cat ati rezistat cel mai mult fara somn si ce ati facut in acest timp?Eu fara sa vreau,din cauza unei pneumonii nu puteam sa dorm ,ajunsesem la 30 si ceva de ore si ma simteam extenuat,dar curios am dormit putin,5-6 ore dupa si mi-am revenit.Asta mai demult.Voi?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.04.2009, 01:21:12
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Pr.Arsenie Boca cand era staret la Sambata (1940 - 1949) recomanda parintilor sa nu aiba somn mai ptin sau mai mult de 6 ore! De altfel programul de la Sambata este foarte lejer si te poti odihni, chiar de in timpul zilei tragi de tine cat se poate de tare... slujbele se termina la cel mult 9- 9.30 si pana iti faci cononul pana ce faci un dus, de la 23 pana la 5 este somul ideal! de la 6 poti merge linistit iar la slujba!
Si eu impartasesc aceeasi idee a Pr.Arsenie Boca si am vazut ca sunt intr-adevar odihnit dupa 6h de somn! Somn Binecuvantat tuturor!!!

Sunt convinsa ca Pr. Arsenie Boca are dreptate, dar va intreb, doar pentru ca as vrea un raspuns, nu ca sa va ispitesc: nu depinde si de varsta numarul de ore de somn? Nu depinde si de activitatea pe care o ai in timpul zilei,cat e de stresanta sau epuizanta? Ca daca dai la lopata toata ziua....
Reply With Quote
  #87  
Vechi 25.04.2009, 01:30:10
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deja la 13 ore , putem discuta la Topicul deschis tot aici la Generalități de fratele Costel, intitulat : Trândăvia .
Eu cred ca trebuie sa luam in calcul mai multi factori inainte sa spunem asemenea lucruri. De exemplu prezenta une depresii sau stare psihica inconfortabila te poate face sa vrei sa dormi tot timpul si sa te simti obosit. Bebelusii, spre exemplu, daca se simt in compania unei persoane tensionate vor dormi tot timpul. Somnul poate fi un refugiu!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 02.09.2009, 12:23:42
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Pentru inceput, odihna este esentiala. Un om obosit este lipsit de randament si de atentie toata viata.
Mai incolo, treptat, treptat, putem imputina somnul. Insa nu la inceput.

Societatea actuala are nevoie de somn.
Este prea mult zgomot, ziua si noaptea.
Este prea multa lumina in casa si pe strazi, dupa apusul soarelui.
Televizoarele lumineaza toate ferestrele blocurilor, in noapte. Ati vazut asta ?

Somnul aduce pace, odihna, rabdare. Dormiti, pentru inceput !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #89  
Vechi 02.09.2009, 14:41:16
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Patericul atonit
CAPITOLUL IV - Despre priveghere


"Chiar binecuvântatul sfânt Grigorie Palama s-a luptat permanent cu trupul și somnul. Deasupra Sfintei Mănăstiri de la Lavra, în chilia sa, el a stat trei luni rugându-se neîncetat, fără să doarmă. După aceasta și-a întrerupt această lucrare ascetică, pentru ca mintea să nu fie afectată de o priveghere excesivă.

Sfântul Siluan cel Nou din Rusia, care a trăit în Athos, nu se întindea în pat ca să doarmă, ci-și petrecea întreaga noapte rugându-se fie în picioare, fie așezat pe un scaun. Dormea numai 15 sau 20 de minute și apoi se ridica din nou ca să se roage. Se odihnea din nou mai târziu, cu pauze. Într-o zi întreagă dormea în total numai două ore.

Părintele Iosif, locuitorul în peșteră, la începutul șederii în Athos, nu avea părinte duhovnic. El a locuit pentru scurt timp lângă Peștera Sfântului Atanasie Atonitul, nu departe de Marea Lavră. Aici a dus o viață aspră și astfel a reușit să stea în picioare opt zile, fără să mănânce și să doarmă. El a spus:
– Nici o nevoință nu aduce mai multe binecuvântări decât lipsa de somn. Într-adevăr, lipsa de somn topește trupul.
Tot el a mai spus:
– Cea mai grea etapă a patimii somnului apare când Harul ne părăsește și suntem plini de plictiseală și întuneric, fără a găsi o mângâiere. Odată am fost încercat și eu în acest fel. M-am luptat să continui, dar puterea mă părăsise. Mi-am întrerupt lupta pentru a mă ruga cu lacrimi lui Dumnezeu: "Doamne, au venit să-mi slăbească puterile." Imediat am auzit o voce dulce, vorbind în interiorul meu:
– Nu suferi toate acestea pentru dragostea Mea?
Oboseala mea, care apăruse ca un nor acoperind soarele, s-a risipit imediat și cu lacrimi în ochi am sărit de bucurie, ca un copil:
– Da, Doamne, de dragul Tău, ajută neputinței mele!
Un bătrân a spus:
– Somnul ar trebui să devină un servitor, nu un stăpân."

Sfantul Ioan Gura de Aur nu dormea decat cateva minute, in picioare, agatat de funii.

Noi nu suntem sfinti asa ca nu putem face ca ei. Insa unii parinti ne recomanda (noua - mirenilor) sa experimentam. Unii oameni au un trup mai solid, altii mai slabut, unii sunt mai inalti altii mai scunzi, e clar ca nu putem dormi cu totii la fel, e clar ca nu exista o aceeasi reteta pentru toti. Singura solutie viabila ramane experimentul. daca acum dormim 8 ore si ne simtim odihniti, putem incerca sa dormim 7 ore sa vedem cum o sa ne simtim dupa o saptamana. Cuviosul Paisie Aghioritul ne sfatuia sa nu dormim exact cat ne trebuie ci un pic mai putin ca sa avem lacrimi la rugaciune (printre altele). Oricum, cu cat dormim mai mult cu atat organismul nostru se adapteaza (obisnuieste). La fel - cu cat dormim mai putin. Insa daca alegi sa dormi mai mult ajungi la nesimtire, predispozitie spre lene etc. Pe cand dormind mai putin ajungi sa devii mai sensibil, mai simtitor, mai harnic, mai saritor, mai aplecat spre rugaciune. Dar aceasta actiune trebuie facuta cu dreapta socoteala, adica treptat si fara a depasi limitele propriului trup. Adica unul care doarme 8 ore poate incerca sa doarma 7 nu 4. Altul care doarme 6 ore poate incerca 5 nu 3 etc. Un alt aspect pe care l-am observat la Sfintii Parinti este de cate ori dorm in 24 de ore: unii dorm de 3 ori altii de doua ori: o data la apusul soarelui o ora sau doua (sa zicem de la 21 la 23) apoi fac rugaciune pana spre dimineata (priveghere) si pe la 3 dimineata mai dorm o ora sau doua. Noi care dormim vreo 7 ore putem incerca sa dormim 6 in 2 reprize: de la 21 la 24 o data si de la 3 la 6 inca o data. Sau fiecare sa se gandeasca si sa faca asa cum crede, asta e doar o sugestie. Cert e ca Hristos a spus sa priveghem si sa ne rugam (acum fiecare dupa cum poate - unii sunt bolnavi, altii au o munca prea solicitanta etc.).
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 03.09.2009, 17:51:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
cand eram in gimnaziu invatatam la pranz si doarmeam astfel 10 ore si ma simteam foarte odihnita.acum dorm 7 ore pe noapte si nu simt mare diferenta dar in primele zile am fost foarte somnoroasa.uneori ( cand e luna plina si chiar nu stiu ce e cu aceasata coincidenta),am insomnie si beau un pahar de lapte cald sau citesc,este recomandat in cazul insomniilor.
O ceașcă de ceai de valeriană, face minuni, apoi nici somnul mult , "prostesc", nu este bun. Eu spre exemplu mă simnt excelent cu 4 ore de somn pe noapte . Important să nu depășim de prea multe ori ora 12 noaptea, să nu devină o obișnuință somnul după această oră .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scurgerile in somn va rog intrati si ma lamuritii! Ajutor! ghost7 Pocainta 16 14.07.2014 00:31:55
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Paralizia in somn Marcel_Ionut Generalitati 4 02.01.2013 01:26:33
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02