Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 25.12.2008, 22:02:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silviuberlusconii Vezi mesajul
asa e , una e sa privesti din exterior alta e sa fii implicat , nu mi am inchipuit ca voi trece vreo data prin asemenea dileme /IN ULTIMUL TIMP AM MEDITAT MULT LA VIATA MEA , CREDINTA SI DUMNEZEU.
credinta in Dumnezeu ,cea dreapta,ortodoxa te va duce la rai ,iar lepadarea de ea pt o dragoste lumeasca te va duce la iad si la multe greutati in lumea asta !..si la nemintuirea sufletului!Crezi oare ca EL nu va putea sa iti dea o sotie potrivita pt tine ,dc acuma NU TE LEPEZI DE EL PRIN REFUZAREA ACESTEI ISPITE .:"[COLOR=red]cautti mai intii imparatia lui dumnezeu si toate celelalte vi se vor adauga voua",[/COLOR][COLOR=black]ne spune Domnul in N.T.[/COLOR]
Reply With Quote
  #82  
Vechi 26.12.2008, 13:20:49
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Probabil o sa-mi atrag oprobiul forumistilor pentru ce urmeaza, insa nu pot sa stau pasiv si sa vad cum viata unui om este distrusa, cu concursul lor.

Draga silviuberlusconii, nu rata aceasta sansa unica de a fi impreuna cu femeia iubita doar pentru ca unii pe forum iti spun sa nu faci asta. Cine a spus ca "daca te iubeste se converteste la ortodoxie" este un ipocrit fara margini! Fata la care tii ar putea sa iti spuna acelasi lucru, insa nu o face, pentru ca te iubeste mai presus de religia pe care o ai, si tu ar trebui sa faci la fel!

Cine sunteti voi, fatarnicilor, de va pretindeti atat de curati la suflet incat sa-i spuneti altuia cum sa nu-si traiasca viata? Ce drept aveti? Nu va vine sa intrati in pamant de rusine? Cum va suportati soriciul gros de pe obraz?

Adu-ti aminte, silviuberlusconii, ca prejudiciul casatoriilor mixte a existat la crestini si in privinta casatoriilor interrasiale, nu cu mult timp in urma! Astazi inca se mai vad cicatricile pe care acestei prejudecati le-a lasat pe obrazul omenirii, inca exista parinti care nu si-ar lasa fetele sa se casatoreasca cu un negru, de exemplu, chiar daca acesta s-ar converti la ortodoxism.

Viata ta nu este proprietatea altora, sa-ti spuna cu ipocrizie cum sa ti-o traiesti! Nu fii las! Nu lua fara sa te gandesti o decizie pe care poate ai s-o regreti amarnic mai tarziu! Nu te adaposti la umbra dogmei, pentru ca s-ar putea sa nu-ti mai fie de ajuns cand o sa plangi c-ai fost un prost!

Solutia nu este nici alba, nici neagra. Nimeni din voi doi nu trebuie sa lase mai mult de la el pentru celalalt in aceasta privinta, daca va iubiti veti ajunge la un compromis, cumva, asa cum ati facut pana acum in alte privinte. Veti face in asa fel incat sa fiti impreuna, daca va doriti asta cu adevarat.

Daca va casatoriti legal si omiteti casatoria religioasa ce-o sa se intample? O sa va blesteme Dumnezeu si o sa aveti o casnicie proasta? Ce Dumnezeu crud si cu probleme psihice judeca in termeni atat de simplisti deciziile fundamentale din viata oamenilor, se joaca cu destinele lor ca si cum ar fi din hartie? O sa ajungi in Iad? Eu in locul tau m-as insura cu ea, chiar si cu riscul asta, pentru a sfida personal un astfel de Dumnezeu, pentru a avea ocazia sa-i zic in fata ca poate suntem noi creatia lui si poate ca dispune el cum vrea de noi, insa nu trebuie sa fim si noi de acord cu luciditatea judecatii sale. O dictatura oricat de stricta si sangeroasa are rezistenta ei. O fi atotputernic, dar just nu.

Acum faceti-ma albie de porci, spuneti despre mine ce vreti, nu ma intereseaza. La altele ma abtin, insa aici n-am putut. Daca sunt banat de pe forum o sa ii transmit personal pe messenger acest mesaj lui silviuberlusconii, sa ma asigur ca ajunge la el.

si cind ma gindesc ca aceste sfaturi vin de la un om care isi "iubeste" mama pina la limita a 100 lei.
desigur, totul are o limita in viata unui agnostic.
uof.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 26.12.2008, 16:52:51
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
si cind ma gindesc ca aceste sfaturi vin de la un om care isi "iubeste" mama pina la limita a 100 lei.
desigur, totul are o limita in viata unui agnostic.
uof.
ai dreptate...ma intreb daca ii casatorit s-a cununat sau a facut economie de niste bani...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 26.12.2008, 17:08:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nelamuritul Vezi mesajul
ai dreptate...ma intreb daca ii casatorit s-a cununat sau a facut economie de niste bani...
Dragii mei , va rog din suflet sa evitam pentru moment , acest gen de discutii, sa evitam acest topic, acest subiect, pentru ca nu face bine nimanui. Stiu si va inteleg mahnirea, revolta, dar va rog din suflet sa dam dovada de intelepciune si sa ne bucuram de Sfintele Sarbatori, de sfarsitul acestui an. Sa lasam vrajba si supararea de o parte. Va multumesc pentru intelegerea si intelepciunea voastra !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 26.12.2008, 18:44:50
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragii mei , va rog din suflet sa evitam pentru moment , acest gen de discutii, sa evitam acest topic, acest subiect, pentru ca nu face bine nimanui. Stiu si va inteleg mahnirea, revolta, dar va rog din suflet sa dam dovada de intelepciune si sa ne bucuram de Sfintele Sarbatori, de sfarsitul acestui an. Sa lasam vrajba si supararea de o parte. Va multumesc pentru intelegerea si intelepciunea voastra !
frate cristi sefu', cine este mihnit, suparat, razvratit?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 26.12.2008, 18:52:02
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
si cind ma gindesc ca aceste sfaturi vin de la un om care isi "iubeste" mama pina la limita a 100 lei.
desigur, totul are o limita in viata unui agnostic.
uof.
Hopa tzopa, uite ca ma bag si eu in vorba.. cred ca suntem putin rautaciosi!Voi ce ziceti?? Si in zile de sarbatoare???
Referitor la Scrabble eu am inteles cu totul diferit mesajul cu privire la mama lui si cei 100 lei.. nu din zgarcenie sau din lipsa de iubire a refuzat sa ii ofere mamei acei bani.. si sunt convinsa ca asta ati inteles si voi.. dar va place sa il mai intepati nitelus
Reply With Quote
  #87  
Vechi 26.12.2008, 18:57:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
frate cristi sefu', cine este mihnit, suparat, razvratit?
Dragul meu Petru, nu sunt sef, dragul meu chiar de asa apare in id-ul facut de al meu prunc de 24 de ani. Nu era vorba de razvratiti sau razvrateala , ci de o nota mai buna, mai optimista, mai vesela pentru asta perioada. Avem atataea topice aici frumoase. Eu tot am scris si la Bucuriile Craciunului, Poezîi, Citate preferate, Povesti cu talc ,etc. Faceam dragul meu, un indemn la a atca subiecte linistite, frumoase , pentru asta perioada. Atata tot si nimic mai mult ! Pace si multe bucurii sa ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 26.12.2008, 19:07:16
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Hopa tzopa, uite ca ma bag si eu in vorba.. cred ca suntem putin rautaciosi!Voi ce ziceti?? Si in zile de sarbatoare???
Referitor la Scrabble eu am inteles cu totul diferit mesajul cu privire la mama lui si cei 100 lei.. nu din zgarcenie sau din lipsa de iubire a refuzat sa ii ofere mamei acei bani.. si sunt convinsa ca asta ati inteles si voi.. dar va place sa il mai intepati nitelus
vai de mine si de mine soro draga
eu iti zic ca a fost cineva care a iubit un om pina in limita a 33 arginti.

ma gindesc acum care are valoarea mai mare: cei 30 de arginti sau sute de lei.
pina atunci,
chip going.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 26.12.2008, 19:09:06
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragul meu Petru, nu sunt sef, dragul meu chiar de asa apare in id-ul facut de al meu prunc de 24 de ani. Nu era vorba de razvratiti sau razvrateala , ci de o nota mai buna, mai optimista, mai vesela pentru asta perioada. Avem atataea topice aici frumoase. Eu tot am scris si la Bucuriile Craciunului, Poezîi, Citate preferate, Povesti cu talc ,etc. Faceam dragul meu, un indemn la a atca subiecte linistite, frumoase , pentru asta perioada. Atata tot si nimic mai mult ! Pace si multe bucurii sa ai !
frate cristi shefu', din pacate cantitatea nu implica si calitatea. in ambele sensuri, daca ma intelegi.

in rest, Craciun Fericit!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 26.12.2008, 19:15:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
frate cristi shefu', din pacate cantitatea nu implica si calitatea. in ambele sensuri, daca ma intelegi.

in rest, Craciun Fericit!
Calitatea sta mult in intelepciune in cele mai multe cazuri . Iar atunci cand avem o cantitate mare de intelepciune , calitatea se generalizeaza spre bucuria multora din noi. Scrasnirea dintilor, dauneaza grav sanatatii generale a celor scrasnitori si ironici, intorcandu-se cam toate impotriva lor. Ca fapt divers, scrabble , a dat dovada de inteligenta de data asta, luand o vacanta bine meritata. Sarbatori fericite !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
probleme cu parintii blackmetal_15 Generalitati 14 18.09.2013 12:13:52
Probleme la varsta mea TheKing Intamplari adevarate 49 03.07.2008 09:16:15
probleme conjugale radup Nunta 10 21.03.2008 23:17:20