Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.03.2008, 18:34:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Dar Traditzie, poi mai grava decat masturbarea este erectia, iar ca erectzia este multzumirea de sine care nu poate izvor decat din lenevire, iar lenevirea din huzurul lumii shi huzurul lumii din ingrijorarile mortzii adica ale vietzii asteia fara Dumnezeu shi peste ele e mandria care zice ca nu mai mori adica ca eshti deja sfant ca minuni itz da dracul sa faci tu numai sa crezi ca tzi se datoreaza tzie... ???:(:(

deci mai grava ca masturbarea e erectzia, mie asha imi pare. iar unii spun ca vine de la mancare shi unsoare... adica de la lacomie ca ochiul lacomos direct in blid se uita ca de ce i-ai mancat mancarea lui sau tu ce manci shi el n-are sau nu-i dai... dar el e satul dar se uita la tine ca tu deshi eshti vai de tine, el tzi-ar lua shi coaja de la gura... ca se lacomeshte... shi tanjala deja e ca shi cum ai fi facut deja pacatul adica nu ca shi cum ci chiar l-ai shi facut... deci vezi cat e de grav? dar atunci sa-l shi faci... e nenorocire, asha cum constatzi ca e masturbarea... shi auzi acolo, e recomandata prin shcoli shi spitale... poi alea sunt shcolile shi spitalele sodomei shi gomorei... deci iata ca shi eu sunt deacord cu tine, dar prea tarziu ca multe am patimit... deci n-am fost intzelept ???:(:(
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.03.2008, 22:00:49
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Dar Traditzie, poi mai grava decat masturbarea este erectia, iar ca erectzia este multzumirea de sine care nu poate izvor decat din lenevire, iar lenevirea din huzurul lumii shi huzurul lumii din ingrijorarile mortzii adica ale vietzii asteia fara Dumnezeu shi peste ele e mandria care zice ca nu mai mori adica ca eshti deja sfant ca minuni itz da dracul sa faci tu numai sa crezi ca tzi se datoreaza tzie... ???:(:(

deci mai grava ca masturbarea e erectzia, mie asha imi pare. iar unii spun ca vine de la mancare shi unsoare... adica de la lacomie ca ochiul lacomos direct in blid se uita ca de ce i-ai mancat mancarea lui sau tu ce manci shi el n-are sau nu-i dai... dar el e satul dar se uita la tine ca tu deshi eshti vai de tine, el tzi-ar lua shi coaja de la gura... ca se lacomeshte... shi tanjala deja e ca shi cum ai fi facut deja pacatul adica nu ca shi cum ci chiar l-ai shi facut... deci vezi cat e de grav? dar atunci sa-l shi faci... e nenorocire, asha cum constatzi ca e masturbarea... shi auzi acolo, e recomandata prin shcoli shi spitale... poi alea sunt shcolile shi spitalele sodomei shi gomorei... deci iata ca shi eu sunt deacord cu tine, dar prea tarziu ca multe am patimit... deci n-am fost intzelept ???:(:(


Grav e ceea ce face rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.03.2008, 09:21:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Dar Traditzie, poi mai grava decat masturbarea este erectia, iar ca erectzia este multzumirea de sine care nu poate izvor decat din lenevire, iar lenevirea din huzurul lumii shi huzurul lumii din ingrijorarile mortzii adica ale vietzii asteia fara Dumnezeu shi peste ele e mandria care zice ca nu mai mori adica ca eshti deja sfant ca minuni itz da dracul sa faci tu numai sa crezi ca tzi se datoreaza tzie... ???:(:(

deci mai grava ca masturbarea e erectzia, mie asha imi pare. iar unii spun ca vine de la mancare shi unsoare... adica de la lacomie ca ochiul lacomos direct in blid se uita ca de ce i-ai mancat mancarea lui sau tu ce manci shi el n-are sau nu-i dai... dar el e satul dar se uita la tine ca tu deshi eshti vai de tine, el tzi-ar lua shi coaja de la gura... ca se lacomeshte... shi tanjala deja e ca shi cum ai fi facut deja pacatul adica nu ca shi cum ci chiar l-ai shi facut... deci vezi cat e de grav? dar atunci sa-l shi faci... e nenorocire, asha cum constatzi ca e masturbarea... shi auzi acolo, e recomandata prin shcoli shi spitale... poi alea sunt shcolile shi spitalele sodomei shi gomorei... deci iata ca shi eu sunt deacord cu tine, dar prea tarziu ca multe am patimit... deci n-am fost intzelept ???:(:(


Grav e ceea ce face rau.
dar nu tzie, ci lui Hristos, ca multzi credem ca daca avem disperarea ce obliga la patima la repacatuire, adica un fel de sevraj al desfranarii poftioaicei, credem ca trebuie s-o hranim, sa facem iute pacatul ca murim, ca se-ntampla ceva, ca ne crapa inima sau creierul sau un vas daca nu pacatuim imediat in curvie sau mancare ori nu explodam intr-un fel de masturbare maniosulban verbala plina de sudalme, necaz sau deznadejde amara....

deci grav e ceea ce face rau dupa carte shi nu dupa cum ni se pare noua... ori la lumea elevanta a veacului in care traim... care-i invatza in shcoli shi licee pe fetitze sa practice sexul cu gura shi pe baietzi cu calculatorul sau cu mana oridecateori au nevoie ca sa-i linishteasca... poi ei nu se intreaba ce urmeaza dupa perioada de dupa linishte? ca aia tzien o zi, o ora, o saptamana... dar apoi?

dar mi-am dat seama ca nu asta e cel mai grav ci ma gandesc ca desenele animate la copii, poveshtile shi scenele shi racitarile publice, serbarile, asha spune Cuvantul lui Dumnezeu ca sa nu be lasam copii pe scena, shi nici sa se tzina de profesori...

deci imi pare ca toate ce ne atrageau pe vremea comunismului, alea ne fac cel mai rau:

ciocolata, bananele, alunele americane, shampania shi wiskiul, salamul de sibiu shi shunca de praga, filmele americane shi desenele animate, adidashii shi pumele shi blugii, cafeaua shi coca-cola sau pepsi, ceafa de porc pentru gratare, dolarii shi valuta, guma de mestecat shi protexurile, mingile de piele plasticate, rachetele de tenis shi schiurile fisher, claparii, gecile prespalate cu fermuare, oterii, apa calda shi lumina electrica permanenta, cutiile de bere, inghetzata de toate sortimentele, ungventele alea vietnameze shi ginsengurile, shi celelalte lucruri pe care le jinduiam cand eram in autopushcaria comunista a cezarului... alea mi se par grave dar abea acum... atunci mi se parea invers, ca e grav sa nu le avem pe masa shi la dispozitzie ???:(:(

Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.03.2008, 10:20:45
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
deci grav e ceea ce face rau dupa carte shi nu dupa cum ni se pare noua... ori la lumea elevanta a veacului in care traim


dar mi-am dat seama ca nu asta e cel mai grav ci ma gandesc ca desenele animate la copii, poveshtile shi scenele shi racitarile publice, serbarile, asha spune Cuvantul lui Dumnezeu ca sa nu be lasam copii pe scena, shi nici sa se tzina de profesori...


Pacatele de care spune cartea, adica cele mentionate în slujba Spovedaniei, sunt pacatele împotriva lui Hristos, adica niste fapte care ne fac noua rau iar lui Hristos Îi fac rau prin pierzarea noastra, pentru care El sufera.

Iar calcarea constiintei, adica atunci când tu ai credinta ca ceva e rau si totusi faci, chiar daca continutul faptei nu e grav, de pilda o plimbare sau chiar cea mai mica miscare a unui deget sa zicem, sunt pacatele împotriva Duhului Sfânt, cele din îndoiala, care omoara sufletul. De primele ne dam seama când dobândim o cunoastere din cartile bisericesti sau cuvintele altor oameni si efectul lor înceteaza spontan.

De celelalte ne poate vindeca doar Duhul Sfânt fiindca ele aduc o uitare si o moarte reala a sufletului. Dar ca sa ne vindece Duhul Sfânt trebuie sa petrecem neîncetat în rugaciune si câti sunt care fac asta? De aceea Mântuitorul a zis ca pacatul împotriva Duhului Sfânt nu se iarta, adica nu se vindeca, pentru ca Dumnezeu nu mai are mijloacele de a ajuta pe om.

Un pacat poate fi si împotriva lui Hristos si împotriva Duhului Sfânt sau numai împotriva unuia.

.....


Din punct de vedere al societatii, nu desenele animate sunt grave ci credinta materialista propovaduita în scoli, biologia etc si continuarea ei, credinta în medici. Medicii sunt principalii vinovati de conspiratia tacerii în privinta mastutbarii si a patimilor trupesti. Ei sustin ca perversiunile, gomoria, sodomia, sunt firesti si nevatamatoare si alte prostii asemanatoare.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 20.03.2008, 10:49:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Iarta-ma Traditzie ca nu asha observ eu...

Pacatele impotriva Duhului sfant sunt cele impotriva Adevarului, a Dreptei Credintze shi a Rugaciunilor Harice care sunt date oamenilor sa se mantuiasca, deci a lucra sau a face ceva impotriva lor nu sunt iertate prin alte lucruri prin iertarea ce ar decurge din alte fapte bune ci acestea necesita iertarea din parte lui Dumnezeu, indreptare din parte Lui... nu ca nu pot fi iertate daca le-ai facut ci nu se iarta asha in virtutea inertziei, in virtutea bunatatzii tale sau in iertarea dintre oameni sau societate, ci ramanad cu ele nepocaite la Hristos, te duci in iad...

Iar celelalte pacate sunt mai putzin grave tocmai cu nu au caracter de genocid duhovnicesc la sufletul neamului omenesc

Acuma spui de un fel de indoieli sau o sigurantza referitoare la micile lucruri care avem impresia ca personal ne-ar afecta, poi a ne situa in credintza, ne spune sf Pavel ca daca cineva crede ca se raneshte daca manaca ceva, de exemplu carne, atunci cel in credintza are datoria de a nu manca nici el carne de fatza cu acesta pentru ca nu cumva sa fie ranit in credintza lui, acel sarman cu cuget mai slab, deci aici ne arata ca nu avem voie sa calcam in picioare printr-o indrazneala shi o incredere falsa pe aproapele nostru care crede altfel shi tzine sa nu manance sau sa posteasca sau sa nu calce nicio regula cat de mica pentru Hristos, din putzina lui credintza care ii cere mai multa straduintza pentru a dobandi mai multa Nadejde la Hristos shi credintza in Dumnezeu ca nu va patzi asha cum i se pare lui daca nu face exact asha cum shtie el sau cum asculta el de la maimarii lui, sau se sminteshte vazand pe altzii mai tari ca el in credintza, pe unii mancand, pe unii calcand una sau alta din porunci aflandu-se totushi in credintza...

nici nu shtii cat de grave sunt desenele animate shi poveshtile shi scena shi serbarea la copii, parintzii ar fi bine sa nu-i lase la nimic din acestea... practic sunt comedii de batjocura shi batjocorirea micilor temple ale Duhului Sfant... ??????:(
Reply With Quote
  #86  
Vechi 20.03.2008, 11:31:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga Traditie, afirmatia "Un pacat poate fi si împotriva lui Hristos si împotriva Duhului Sfânt sau numai împotriva unuia." nu este ortodoxa. Prin pacate nu ma despart doar de Hristos sau doar de Duhul Sfant. Ma despart de Dumnezeu si astfel, ma instrainez de cele trei Persoane si nu de una. Nu uita ca cele trei persoane din Sfanta Treime nu inseamna trei dumnezei ci un Dumnezeu intreit. Deci, afirmatia din urma este gresita.

Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.03.2008, 11:44:20
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Expresia a fost folosita de Domnul, care a deosebit pacatul împotriva lui Hristos de cel împotriva Duhului Sfânt.

Dumnezeu fiind unul, prin pacat ne despartim de toate cele Trei Persoane dar expresia nu se refera la despartirea ce survine pacatului ci la natura celor doua feluri de pacate.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 21.03.2008, 01:38:44
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Sa te fereasca Dumnezeu de pacat impotriva Duhului Sfant. Nu doresc nimanui sa treaca prin asta. Oricum nu asta este tema topicului, si nu are nici o relevanta pentru tema topicului..

1 Corinteni 11:3 Dar voiesc ca voi sa stiti ca Hristos este capul oricarui barbat, iar [color=red]capul femeii este barbatul[/color], iar capul lui Hristos: Dumnezeu.

De ce este asha? Pentru ca Dumnezeu l-a construit pe barbat mai potrivit pentru a lua pe umerii sai poverile decizilor. Barbatii tind sa fie ma rationali, in timp ce femeile tind sa devina mai emotionale.

Practic rationalitatea barbatilor poate fi privita atat ca si un dezavantaj cat si ca un avantaj pentru a fi mai apti sa ia decizii. Barbatul si femeia sunt complementari in multe privinte.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 21.03.2008, 02:55:50
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Dar voiesc ca voi sa stiti ca Hristos este capul oricarui barbat, iar [color=red]capul femeii este barbatul[/color], iar capul lui Hristos: Dumnezeu.[/b]

De ce este asha? Pentru ca Dumnezeu l-a construit pe barbat mai potrivit pentru a lua pe umerii sai poverile decizilor. Barbatii tind sa fie ma rationali, in timp ce femeile tind sa devina mai emotionale.

Practic rationalitatea barbatilor poate fi privita atat ca si un dezavantaj cat si ca un avantaj pentru a fi mai apti sa ia decizii. Barbatul si femeia sunt complementari in multe privinte.


Povesti. Femeia e un om incomplet pentru ca societatea o educa de mica sa se vada ca un obiect, nu ca un subiect. Lipsa ei de ratiunalitate si ambitie duce si la lipsa aspiratiei spre absolut si astfel la o determinare scazuta în lupta cu patimile sau la devierea în superstitii si fixisme.

Este deci o alienare aceasta caracteristica, de care femeia trebuie sa scape.

Femeia si barbatul nu se completeaza reciproc, fiecare trebuie sa fie o personalitate de sine statatoare în fata lui Dumnezeu, nu cum spune Sf. Pavel ca capul femeii e barbatul, nu Hristos.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 21.03.2008, 09:11:28
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Traditie, atitudinea ta din postarea anterioara, chiar ma mira foarte mult. Adica sa inteleg ca pentru tine nu are importanta cuvantul apostolului Pavel? E ultimul lucru pe care l-as fi asteptat de la tine. Sa incepem sa neglijam Biblia si sa inventam dupa capul nostru nu este accetat de biserica ortodoxa. Dar poate nu am inteles eu bine.
Si de ce generalizezei? Nu asa sunt toate femeile si nici nu au fost asa dintotodeauna.
Societetea de astazi a influentat nu numai femeile in rau, dar si barbatii. Uita-te cati nu sunt in stare de nimic, nici macar sa-si castige existenta, Cati se ineaca in bautura, cati nu-si vad decat de propriile lor placeri pacatoase fara sa le pese de altceva decat de ei.
Cand a zis ca barbatul este capul femeii, apostolul a aratat de fapt randuiala pe care a lasat-o Dumnezeu in viata de familie. Pentru ca daca barbatul este asa cum trebuie, serios, grijuliu fata de familia lui, cautand binele alor lui si binele social este de la sine inteles, ca femeia trebuie sa asculte de el. Citeste te rog scrierile Sf Ioan Gura de Aur pe aceasta tema si cred ca o sa-ti dai seama unde ai gresit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54