Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 18.08.2011, 12:56:21
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
nu cred ca cineva urla pentru faptul ca AFIRMA sau isi sustine credinta, dar cei care se simt LEZATI o simt tocmai din NECREDINTA si din SLABICIUNEA pe care ii stapaneste ... sa stii ca pe adevaratii crestini poti sa tai lemne si nu se supara, ci din contra pentru ei este o bucurie cand sunt asupriti...
hai sa nu vorbim de cine slujeste dracilor...daca vrei iti pun pe tava cat slujesc dracilor cei cu control mind, reincarnare si alte spurcaciuni ca nici nu merita sa le amintim

"Toți cei ce umblă după plăceri, de orice fel, nu vor scăpa de primejdii, căci sub orice plăcere e încolăcit un șarpe." (Parintele Arsenie Boca)
Nu ma refeream la TINE , sa ma ierti daca asa a sunat ! Nu voiam sa se simta lezat nimeni(dintre cei absolut inocenti)!!! Si mereu am subliniat ca este doar ceva IPOTETIC....Iar ca experienta de viata , de ma crezi , de nu....de cele mai multe ori "amanuntele" scapate , au facut sa "piara" lucruri de o importanta covarsitoare...Cat despre crestii adevarati pe care poti taia lemne....la ce am vazut (cu regret) chiar sunt mai rari ca platina....si mai ales la cat si cum stiu iubi unii asa zisi crestini....deci ma abtin....Iar despre tava RECUNOSC....mea culpa....ador sa fiu servita "pe tava" ca mananc civilizat....A fost inofensiv tot ce scrisesem, iar tu serios acum, chiar m-ai dezamagit...Dar daca vrei, fa-mi un bine si ...vorbeste-mi despre ce crezi , ca sa ma luminezi...Sunt o buna ascultatoare, doar stii din cele ce vorbiram odata...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 18.08.2011, 14:19:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
E si ce spui tu o varianta..Dar crede-ma , si daca crezi in reincarnare(ipotetic vb) si respecti poruncile sunt sigura ca sufletul este mantuibil, si ma intreb ce valoare are efortul unui zis crestin care merge la biserica , isi urla credinta dar da dovada clara de neiubire? Vezi , de aceea am convingerea ca Tatal Creator ne stie cel mai bine SUFLETUL, iar in ceasul judecatii precum afirmam in demult, vom fi surprinsi sa constatam pe cine gasin in rai ...sau dimpotriva , in iad....Si da...trebuie avuta mare grija cu "bunii samariteni" caci ades sunt slujitori ai dracilor! Pana la urma cred ca nu are atat de multa importanta daca credem sau nu ca revenim, ci cat de mult ne straduim sa fim buni, iubitori si natural credinciosi...(acceptiunea cuvantului de credinta difera de la individ la individ, asta este stiut-opinia mea)
nu cred ca cineva urla pentru faptul ca AFIRMA sau isi sustine credinta, dar cei care se simt LEZATI o simt tocmai din NECREDINTA si din SLABICIUNEA care îi stapaneste ... sa stii ca pe adevaratii crestini poti sa tai lemne si nu se supara, ci din contra pentru ei este o bucurie cand sunt asupriti...

referitot la SUFLET MANTUIBIL, te intreb, Tainele Domnului nostru Iisus unde le-ati pierdut?

hai te scot putin din ceata...trebuie sa treci pragul in a judeca pe cineva (indiferent daca merge sau nu la biserica si de modul de cum isi arata "neiubirea fata de tine")...dar de aici reies din nou MINUSURILE credintei bazate pe reincarnare...eu ca si crestin îi iubesc pe toti oamenii (indiferent de credinta sau etnie) pentru ca toti suntem copiii lui Dumnezeu, dar cu pacatele din oameni ma cert (adica sa nu sunt de acord cu ele)...deci cand cineva "te ataca" sau isi arata "neiubirea" fata de tine este pentru ca nu este de acord cu PACATUL din tine si nu are nimic cu persoana ta ...acum ca sunt si moduri mai deplasate sau directe/dure nu trebuie sa pleci urechea la fiecare cuvant ...

hai sa nu vorbim de cine slujeste dracilor...daca vrei iti pun pe tava cat slujesc dracilor cei cu control mind, reincarnare si alte spurcaciuni ca nici nu merita sa le amintim

"Toți cei ce umblă după plăceri, de orice fel, nu vor scăpa de primejdii, căci sub orice plăcere e încolăcit un șarpe."
"Cu oamenii să te împaci dar cu păcatele să te cerți."
Pentru cel care te ocărăște roagă-te ca pentru un binefăcător, întoarce-te cu bunătate spre el, și-Și va întoarce și Dumnezeu fața cea luminoasă spre tine. Biruiți răul cu binele, căci de partea binelui este Dumnezeu. De aceea: „Binecuvântați pe cei care vă blesteamă, faceți bine celor care vă urăsc pe voi, și rugați-vă pentru cei care vă supără și vă prigonesc pe voi”
.(Parintele Arsenie Boca)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 18.08.2011, 14:31:43
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Este adevarat ca se inscrie informatia dar nu totul se inscrie in gene ci in memoriile noastre (mai de suprafata sau mai de adincime).
Insa mai intii nu se inscrie in ADN ci mai inti modificarile au loc in hainele spirituale care contin multe calitati -mai multe decit ne-am putea imagina -in legatura cu multe aspecte ale vietii ce tin de universul psihic, material si cel spiritual.
Astfel ca la moartea trupului informatia despre caracter este pastrata in hainele spirituale -aurele spiritului.
Legatura dintre genetica parintilor si a copiilor nu este destul de concludenta deoarece in unele cazuri se intilnesc gene care nu apartin nici unuia dintre parinti.
Si aici pot fi gasite explicatii atit in cazul reincarnarii -prin care repartizarea unui suflet de copil unei mame aflata intr-un context anume -local si national -nu se face pur intimplator ci tinind cont de multi factori.

Atunci cind esti copil unele caltatati ale personalitatii inca nu se manifesta la nivel psihologic. Asta nu inseamna ca ele nu exista. Manifestarea lor tin doar de dezvoltarea trupului fizic si a necesitatii cizelarii lor in contextul unor incercari ale vietii corespunzatoare -incercari de care esti ferit cind esti mic.
Maturitatea este de doua feluri. Maturitate biologica si maturitatea caracterului -cea spirituala.
Omul trecind prin viata acumuleaza in trupul spiritual diferite energii , pozitive si negative.Insa atunci cind trupul fizic moare cel spiritual este scapat de energiile negative asa incit ramine doar cu caracterul lui curat ca si cum este albit si lamurit- adica purificat. Insa nu desavirsit.
Toti mortii au parte de aceasta albire si lamurire. Cu exceptia celor care isi iau viata sau li se ia inainte de a veni sorocul mortii lor. Care vor fi albiti abia la soroc.
Desigur ca cei sfinti isi albesc hainele si inante de amuri insa avind inca parte de incercari albirea nu este la fel de profunda ca in cazul celor care nu mai au parte deloc de incercari.
Dupa Judecata cei care vor ramine in viata nu vor mai avea parte de incercari caci nimic rau nu va mai fi , ei vor fi albiti si lamuriti si in acest fel toti vor fi schimbati -cel incet la minte se va intelepti , cel pacatos se va umple de virtute iar sfintii se vor sfinti si mai mult prin faptele lor.

Trrecind prin aceasta purificare din momentul mortii (multi dintre cei intorsi din moarte -moarte catalogata drept moarte clinica- marturisesc o stare plina de pace) Insa legatura emotionala de atasament cu lumea in care au trait se rupe trepat treptat. Procesul dureaza 40 de zile si mai este numit "vamile vazduhului".
Deci este valabila intr-un anume fel si teoria catolica referitoare la Purgatoriu si cea ortodoxa referitoare la "vamile vazduhului".

Copii cind se reintrupeaza vin cu acea stare de purificare. Insa nu inseamna ca ei sint desavirsiti.

Referitor la crearea spiritului inainte de a trai in trup pe pamint traditia crestina spune ca are loc undeva in momentul conceptiei -acesata versiune fiind cea mai raspindita.
Traditiile orientale spun ca spiritul este creat inainte si ca are loc un proces de pregatire in care i se spune in linii mari ce va urma si de ce.
Momentul crearii lui difera de la traditie la traditie , variantele sint doua -una in care spiritul/sufletul este intrupabil doar in trup omenesc iar altele ca evlutia calitatilor, aparitia spiritului si a sufletului aferent este un proces mult mai indelungat. Si incepe mai intii cu lumea minerala -fiecare atom are spirit insa ii sint alocate f putine calitati apoi treptat atomilor li se schimba spiritul iar cel vechi trasmigreaza in forme din ce in ce mai complexe de viata (obiecte, lucruri, bacterii, plante din ce in ce mai complexe si abia apoi intra in lumea animala -evolutia si aportul de calitati nefacindu-se in timpul vietii ci intre etapele de viata).
In functie de numarul de calitati alocate hainelor spirituale sufletul (care nu este tot una cu spiritul) este de animal sau de om.
Toate formele de viata pot fi binecuvintate insa doar omul poate primi botezul. Botezul este primit in una dintre vietile ulterioare abia dupa ce parcurgind o serie de lectii omul ajunge sa perceapa si nazunta spirituala.

Arsenie Boca nu are cum sa aibe perfecta dreptate pina la capat (nu stim singur cind de sfint ajunsese in momentul scrierii acelor cuvinte) din moment ce "copiilor nu li se strepezesc dintii din cauza aguridei mincata de parinti". Deci mostenirea genetica este doar una aparenta. Din parinti pacatosi se pot naste copii virtuosi si invers. Realitatea concreta dovedeste asta in f. multe din cazuri.
In cazul combinarii genelor animalelor este urmata o anmita regula insa in cazul omului regula nu este respectata -daca ar fi dupa gene la fel copii ar trebui sa manifeste maturitatea reflectata in gene a parintilor insa in realitate combinatie dintre gene este un mit findca in realitate f. putine gene se pastreaza de la parinti.
Genele recesive nu se refera intotdeauna la ceva in sensul involutiei ci la informatii care pot apare abia dupa citeva generatii sau niciodata. Ma refer la om. Genele recesive la animale inseamna cu totul altceva.

Crestinismul, iudaismul si islamul cuprind conceptul de rai si iad: dar si de Judecata. A doua venire a lui Mesia deasemenea. Similar in traditiile orientale exista concepte corespondente.

Last edited by Mihai36; 18.08.2011 at 21:42:01.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 18.08.2011, 15:41:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Nu ma refeream la TINE , sa ma ierti daca asa a sunat ! Nu voiam sa se simta lezat nimeni(dintre cei absolut inocenti)!!! Si mereu am subliniat ca este doar ceva IPOTETIC....Iar ca experienta de viata , de ma crezi , de nu....de cele mai multe ori "amanuntele" scapate , au facut sa "piara" lucruri de o importanta covarsitoare...Cat despre crestii adevarati pe care poti taia lemne....la ce am vazut (cu regret) chiar sunt mai rari ca platina....si mai ales la cat si cum stiu iubi unii asa zisi crestini....deci ma abtin....Iar despre tava RECUNOSC....mea culpa....ador sa fiu servita "pe tava" ca mananc civilizat....A fost inofensiv tot ce scrisesem, iar tu serios acum, chiar m-ai dezamagit...Dar daca vrei, fa-mi un bine si ...vorbeste-mi despre ce crezi , ca sa ma luminezi...Sunt o buna ascultatoare, doar stii din cele ce vorbiram odata...
stiu ca nu te-ai referit la mine...stai linistita ca nu am de ce sa supar...eu doar imi sustin ideile si sunt unul din cei care merg la biserica...iar LEZATA mi s-a parut ca esti tu, uite iti citez "ma intreb ce valoare are efortul unui zis crestin care merge la biserica , isi urla credinta dar da dovada clara de neiubire”

nu stiu la ce experiente te referi...

incearca sa intelegi si faci diferente ...ti-am precizat o data de iubirea oamenilor si lupta crestinului impotriva pacatului din oameni...sunt doua lucruri distincte

sa te luminez nu am cum ...citeste-i pe marii nostri parinti (Arsenie Boca, Lavrentie Sovre, Paisie Aghioritul, Arsenie Papacioc, Cleopa, Ioan Gura de Aur, Serafim de Sarov etc)...ceea ce ne-au lasat ei ar trebui sa te lumineze...si putina istorie ar fi buna...uite un exemplu bun ar fi Stefan cel Mare care l-a avut ca sfetnic si duhovnic pe Daniil Sihastru ...oare e intamplatoare gloria acestui domn sau are legatura si cu sfetnicul lui?

noi nu trebuie sa copiem civilizatii si obiceiuri straine, ci trebuie sa urmam sensul ecosistemului din care facem parte...noi nu ne putem sustrage ecosistemului din care facem parte, timpului in care traim.

Last edited by ovidiu b.; 18.08.2011 at 15:43:33.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 18.08.2011, 15:58:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Este adevarat ca se inscrie informatia dar nu totul se inscrie in gene ci in memoriile noastre (mai de suprafata sau mai de adincime).
Insa mai intii nu se inscrie in ADN ci mai inti modificarile au loc in hainele spirituale care contin multe calitati -mai multe decit ne-am putea imagina -in legatura cu multe aspecte ale vietii ce tin de universul psihic, material si cel spiritual.
Astfel ca la moartea trupului informatia despre caracter este pastrata in hainele spirituale -aurele spiritului.
ma faci sa rad ..cat de neclara este afirmatia "nu totul se inscrie in gene ci in memoriile noastre" ...care memorii? cele fanteziste ale diavolilor, lumea viselor, lumea hipnozei?...deci sa te scot din ceata genele tin de trup iar aura de suflet...daca ai studia putina GENETICA te-ai elucida...uite in "Cararea Imparatiei", Tinerii, famila si copiii nascuti in lanturi" sunt capitole mari si late "Ereditate si Spirit" sau "Ereditate si Familie" - ai sa ramai surprins sa vezi cam ce spune stiinta combinata cu credinta

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Legatura dintre genetica parintilor si a copiilor nu este destul de concludenta deoarece in unele cazuri se intilnesc gene care nu apartin nici unuia dintre parinti.
te intreb de copii care seamana cu bunicii sau strabunicii lor nu ai auzit?...incearca sa gasesti niste argumente mai plauzibile...deschide putin ochii si fereste-te de SOAPTELE DIAVOLULUI...deschide OCHII...Dumnezeu ne-a dat minte sa cantarim binele si raul...dar te inteleg...parintele Arsenie spunea "In mintea stramba si lucrul drept se stramba".

“Iată cei cu rele: ele vin pe capul oamenilor – și uneori chiar pe cap – de pe urma păcatelor, ca plată, ca ispășire și ca hotar al păcatelor. Dar durerea cea mai mare, pedeapsa cea mai grea, e că plata păcatelor izbește și-n urmași, până la al treilea și al patrulea neam”... „Pedepsesc păcatele părinților în copii, până la treilea și până la al patrulea neam, al celor ce Mă urăsc pe Mine. Și fac milă până la al miilea neam celor ce mă iubesc pe Mine, și păzesc poruncile Mele”. (Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi)

Last edited by ovidiu b.; 18.08.2011 at 16:31:06.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 18.08.2011, 16:55:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Arsenie Boca nu are cum sa aibe perfecta dreptate pina la capat (nu stim singur cind de sfint ajunsese in momentul scrierii acelor cuvinte) din moment ce "copiilor nu li se strepezesc dintii din cauza aguridei mincata de parinti".
dragule ori e alba ori e neagra...pai ori este sfint ori nu este?...vad ca le amesteci rau de tot...la tine vad ca e acceptata si culoarea GRI sau rezultatele cu virgula...elimina PROBABILIATEA vad ca domina in ideile tale
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.08.2011, 17:09:31
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
stiu ca nu te-ai referit la mine...stai linistita ca nu am de ce sa supar...eu doar imi sustin ideile si sunt unul din cei care merg la biserica...iar LEZATA mi s-a parut ca esti tu, uite iti citez "ma intreb ce valoare are efortul unui zis crestin care merge la biserica , isi urla credinta dar da dovada clara de neiubire”

nu stiu la ce experiente te referi...

incearca sa intelegi si faci diferente ...ti-am precizat o data de iubirea oamenilor si lupta crestinului impotriva pacatului din oameni...sunt doua lucruri distincte

sa te luminez nu am cum ...citeste-i pe marii nostri parinti (Arsenie Boca, Lavrentie Sovre, Paisie Aghioritul, Arsenie Papacioc, Cleopa, Ioan Gura de Aur, Serafim de Sarov etc)...ceea ce ne-au lasat ei ar trebui sa te lumineze...si putina istorie ar fi buna...uite un exemplu bun ar fi Stefan cel Mare care l-a avut ca sfetnic si duhovnic pe Daniil Sihastru ...oare e intamplatoare gloria acestui domn sau are legatura si cu sfetnicul lui?

noi nu trebuie sa copiem civilizatii si obiceiuri straine, ci trebuie sa urmam sensul ecosistemului din care facem parte...noi nu ne putem sustrage ecosistemului din care facem parte, timpului in care traim.

Da....am fost nu lezata ci dezamagita...de N ori..de spirite mediocre, care fara sa ma fi VAZUT sau STIUT m-au atacat indecent, aici intr-un loc unde ar trebui sa predomine o anume iubire...!Dar asta mi-a dat TEMA de casa...daca asa sunt crestinii adevarati mai bine ma impusc decat sa vreau sa fiu aidoma lor!!!
Desi sigur nu ma crezi am citit ff mult din sfintii parinti, o vreme eram cotata habotnica , pt tineam posturi negre , mereu la biserica , fusta neagra lunga etc....Apoi insa a urmat trezirea....adica am realizat ca Dumnezeu este primordial in interior si asa am inceput o altfel de relatie.
Stefan cel Mare....pt mine (opinie strict personala) a fost mare istoriei, dar sfant nu il pot considera.
Cu copiatul....Normal nu sunt de acord, insa am invatat ca din orice invatatura sa iau ceea ce este bun si util(nu ca reintruparea ar fi)...Nu imi place sa judec dupa forma ci dupa fond!

ps. e adevarat oameni sunt multi , crestini veritabili putini, iar pe unii ii doboara maruntul iar pe ceilalti ii inalta credinta adevarata! Ovidiub ma bucur ca esTi!

Last edited by misteria; 18.08.2011 at 17:16:39.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.08.2011, 17:30:57
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pps

ca sa nu mai scrie unii la bascau Ovidiub este un user de aici, iar Ovidiu caruia ii postez melodii e un guest aici , dar e logodnicul meu, asa ca abtineti-va va rog !
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.08.2011, 18:10:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Da....am fost nu lezata ci dezamagita...de N ori..de spirite mediocre, care fara sa ma fi VAZUT sau STIUT m-au atacat indecent, aici intr-un loc unde ar trebui sa predomine o anume iubire...!Dar asta mi-a dat TEMA de casa...daca asa sunt crestinii adevarati mai bine ma impusc decat sa vreau sa fiu aidoma lor!!!
Desi sigur nu ma crezi am citit ff mult din sfintii parinti, o vreme eram cotata habotnica , pt tineam posturi negre , mereu la biserica , fusta neagra lunga etc....Apoi insa a urmat trezirea....adica am realizat ca Dumnezeu este primordial in interior si asa am inceput o altfel de relatie.
Stefan cel Mare....pt mine (opinie strict personala) a fost mare istoriei, dar sfant nu il pot considera.
Cu copiatul....Normal nu sunt de acord, insa am invatat ca din orice invatatura sa iau ceea ce este bun si util(nu ca reintruparea ar fi)...Nu imi place sa judec dupa forma ci dupa fond!

ps. e adevarat oameni sunt multi , crestini veritabili putini, iar pe unii ii doboara maruntul iar pe ceilalti ii inalta credinta adevarata! Ovidiub ma bucur ca esTi!
de ce simti dezamagita?...am expus ceea ce cred ...ca nu esti de acord cu anumite idei nu inseamna ca trebuie sa fii dezamagita...vezi SLABICIUNEA care te domina?...fa diferente! intre om si pacatul din om...eu combat pacatul din om si nu omul!...

care este parerea ta despre parintii nostri? (cei pe care i-ai citit) ...se pare ca la biserica nu ai reusit sa intelegi de ce mergi...te-ai ratacit rau de tot daca ti-ai ales modul tau in credinta sau probabil le amesteci si iei ceea ti se pare tie ca suna bine (sa nu spun doar ceea ce iti convine)...nu esti de acord cu COPIATUL atlor credinte dar sustii reincarnarea...

cu Stefan se pare ca nu ai inteles...in spatele lui a fost marele Sfant Daniil Sihastru...care prin sfaturile si credinta lui a reusit sa transforme Moldova in mormant pentru turci

iertare daca o sa te simti lezata sau dezamagita...este doar punctul meu de vedere si nu are nimic direct cu persoana ta

ps acum ce fuste porti?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.08.2011, 18:25:31
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
de ce simti dezamagita?...am expus ceea ce cred ...ca nu esti de acord cu anumite idei nu inseamna ca trebuie sa fii dezamagita...vezi SLABICIUNEA care te domina?...fa diferente! intre om si pacatul din om...eu combat pacatul din om si nu omul!...

care este parerea ta despre parintii nostri? (cei pe care i-ai citit) ...se pare ca la biserica nu ai reusit sa intelegi de ce mergi...te-ai ratacit rau de tot daca ti-ai ales modul tau in credinta sau probabil le amesteci si iei ceea ti se pare tie ca suna bine (sa nu spun doar ceea ce iti convine)...nu esti de acord cu COPIATUL atlor credinte dar sustii reincarnarea...

cu Stefan se pare ca nu ai inteles...in spatele lui a fost marele Sfant Daniil Sihastru...care prin sfaturile si credinta lui a reusit sa transforme Moldova in mormant pentru turci

iertare daca o sa te simti lezata sau dezamagita...este doar punctul meu de vedere si nu are nimic direct cu persoana ta

ps acum ce fuste porti?
RECUNOSC : sunt slaba ! Sunt lut...ma ploua un pic si ma "moi" , iar ma usuca "soarele" apoi ma cred stanca si iarasi ma "imprastii" dincolo in dincoacele rotii mesterului olarindu-mi firea...Nu regret dojana ta! O accept si iti intind mana....Vrei sa ma inveti?
RECUNOSC IAR...eram cu gandul mintii in alte meleaguri cand am citit si mi-a scapat sensul....Imi dezvolti? Si categoric NU , nu mai sunt dezamagita ....poate de mine ca nu te-am recitit cum obisnuiesc( e greu sa recunosc cand ma pripesc dar eu una cel putin o fac).

ps. port fusta dar destul de scurta....ok modului decent( ai si uitat?!?)-asta ca sa "lesine" unii...SA FIU IERTATA !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in reincarnare? Panthera Generalitati 265 11.01.2021 16:54:30
De ce se scrie iisus cu 2 i si nu cu un i annajanette Generalitati 234 12.08.2017 16:49:47
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05