Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 05.08.2011, 12:45:24
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu sînt de acord cu tine că fragmentul nu arată îndemnul de a mînca acele lucruri, nu acesta este scopul textului. Dar nu poți nega faptul că Hristos Însuși spune mai sus că pîinea, peștele și oul sînt daruri bune pe care oricine le face copiilor săi, indiferent cît de bună sau de rea e persoana respectivă. Bune, nu rele.

Da, Domnul apelează deseori la comparații din lumea văzută ca noi să înțelegem cît de cît cele nevăzute, măcar și în parte. Dacă noi nu le vom pricepe în mod corect pe cele firești, ce vom mai spune despre cele mai presus de fire?
iara amesteci lucrurile ..... spui ca foloseste comparatii din lumea reala ca sa ne faca sa intelegem , si apoi spui ca oul, carnea si pestele sunt bune .... of of of .... SUNT DARURI ŽŽ bune ŽŽ IN COMPARATIE CU CELELALTE ..si ca sa merg pe conceptia ta gresita si hai sa zicem , desi nu asta spune ca ai avea dreptate ..... tu cind faci un dar IL FACI TOT TIMPUL ? hmmmm ..... ca daca e tot timpul nu mai e dar.....sunt acolo lucruri profunde amice .... subtilitati ....
asadar iara te grabesti .....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 05.08.2011 at 13:41:03.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 05.08.2011, 14:41:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
iara amesteci lucrurile ..... spui ca foloseste comparatii din lumea reala ca sa ne faca sa intelegem , si apoi spui ca oul, carnea si pestele sunt bune .... of of of .... SUNT DARURI ŽŽ bune ŽŽ IN COMPARATIE CU CELELALTE ..si ca sa merg pe conceptia ta gresita si hai sa zicem , desi nu asta spune ca ai avea dreptate ..... tu cind faci un dar IL FACI TOT TIMPUL ? hmmmm ..... ca daca e tot timpul nu mai e dar.....sunt acolo lucruri profunde amice .... subtilitati ....
asadar iara te grabesti .....
multa iubire
Oul, pîinea și peștele sînt bune. Nu am scris de carne, nici Hristos nu a spus de carne la modul general. El a înmulțit peștele, El a mîncat pește nu o dată... Să luăm aminte. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 05.08.2011, 14:58:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
El a înmulțit peștele, El a mîncat pește nu o dată...
"V E R S E T U L! UNDE E V E R S E T U L?
Ai înțeles bine băiete subtilitatea de acolo?"
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #84  
Vechi 05.08.2011, 15:11:35
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oul, pîinea și peștele sînt bune. Nu am scris de carne, nici Hristos nu a spus de carne la modul general. El a înmulțit peștele, El a mîncat pește nu o dată... Să luăm aminte. :)
iara te grabesti .....adu verstele si discutam pe ele .... astept
multa iubire
Reply With Quote
  #85  
Vechi 05.08.2011, 15:12:38
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"V E R S E T U L! UNDE E V E R S E T U L?
Ai înțeles bine băiete subtilitatea de acolo?"
uite ca incepi sa gindesti PRIN ANALIZA ...felicitari ...
multa iubire

Last edited by the_Listener; 05.08.2011 at 15:38:35.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 05.08.2011, 16:16:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
iara te grabesti .....adu verstele si discutam pe ele .... astept
multa iubire
Luca 24
38. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră?
39. Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am.
40. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.
41. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare?
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor.

Ce a mîncat Iisus înaintea lui Luca și a lui Cleopa? Pește și miere de albine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 05.08.2011, 22:18:04
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Luca 24
38. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră?
39. Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am.
40. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.
41. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare?
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor.

Ce a mîncat Iisus înaintea lui Luca și a lui Cleopa? Pește și miere de albine.
uite ca sa nu zici ca sunt rau ITI MAI DAU TIMP SA TE GIDESTI LA ACELE VERSETE CE SPUN ( am bolduit anumite parti sa ai niste indicii ) .... si daca inca sustii ce sustii atunci intervin eu si iti explic .... sa ma anunti cind imi dai unda verde
multa iubire

Last edited by the_Listener; 05.08.2011 at 22:20:30.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 06.08.2011, 01:01:21
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

si unde scrie ca nu ar fi avut si altceva dar asta au ales ei sa-i dea? si daca nu era bine sa manance ar fi zis Domnul, nu mananc acestea... sau ar fi ales doar mierea si nu s-ar fi atins de peste.

Domnul ne-a dat exemplul sau personal si eu sunt de parere ca a facut-o la modul FOARTE DIRECT si nu intotdeauna trebuie sa cautam subtilitati acolo unde nu exista doar pentru ca astfel ne indeamna mandria noastra de a avea intotdeauna dreptate.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #89  
Vechi 06.08.2011, 01:04:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

eu iti propun altceva The Listener, concepe tu o postare cat de bolduita si cu majuscule vrei tu in care sa ne scrii tu ce trebuie sa intelegem si ce trebuie sa mancam dupa cum stii tu ca a spus Domnul, ca noi suntem fraieri, noi toti "amicii" tai si noi vom lua la cunostinta cele scrise, si apoi posteaza orice, despre ALTCEVA si lasa-ne sa murim noi pacatosi tu continuand doar sa te rogi pentru ca noi sa descoperim ADEVARUL.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #90  
Vechi 06.08.2011, 01:09:31
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
si unde scrie ca nu ar fi avut si altceva dar asta au ales ei sa-i dea? si daca nu era bine sa manance ar fi zis Domnul, nu mananc acestea... sau ar fi ales doar mierea si nu s-ar fi atins de peste.
.
imi place ca ai retinut ... si uite sa vedem unde scrie
si asta se intelege din intrebare
41. Iar ei încănecrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare?
asadar nu aveau altceva ..... ŽŽ aici ŽŽ aveau peste si miere .... si apropo cind ai mincat ultima oara peste cu miere ? hmmmm ... ca tot spui ca iisus a mincat .... ha ha ha


Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Domnul ne-a dat exemplul sau personal si eu sunt de parere ca a facut-o la modul FOARTE DIRECT si nu intotdeauna trebuie sa cautam subtilitati acolo unde nu exista doar pentru ca astfel ne indeamna mandria noastra de a avea intotdeauna dreptate.
domnul iisus hristos NE-A DAT MULTE EXEMPLE PERSONALE dintre care MERSUL PE APA , MINUNEA CU VINUL , etc etc etc ... cind o sa le faci pe acelea vorbim si de mincarea de peste ......
plus o replica celebra data apostolilor care nu au reusit sa scoata anumite duhuri din anumiti oameni si li s-a raspuns ŽŽ IES NUMAI CU POST SI RUGACIUNE ŽŽ daca nu conteaza ce maninci DE CE ANUMITE DUHURI IES NUMAI CU POST SI RUGACIUNE ? hmmmm ... asadar SUNT SUBTILITATI pe care voi ŽŽ ortodocsi cu numele ŽŽ nu le luati in calcul caci va zdruncina faradelegile ... si credinta .., dar adevarul nu se schimba
multa iubire
ps de asta tot spun ca sa chemi preotul sau studenti lui , sau altii ca si tu ca si altii nu faceti afta discutiei
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20