Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2010, 08:03:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Socant: avem dovada existentei iadului!

http://sport.hotnews.ro/galerie?galleryId=8017973
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2010, 09:07:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Șocant: avem dovada existenței iadului!
De ce? Pentru ca a fost remiza? E chiar atat de grav?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2010, 10:56:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De ce? Pentru ca a fost remiza? E chiar atat de grav?
http://www.hotnews.ro/zoom.html?desc=Foto:%20HotNews%20/%20DP&imgUrl=http://media.hotnews.ro/media_server1/image-2010-11-9-8017952-41-rapid-steaua-5.jpg

Unde vezi tu remiza in poza de mai sus?... Eu vad victorie detasata a celui rau impotriva celor de acolo. In dreapta-jos si-a atarnat si o ditamai icoana.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2010, 16:20:58
mirrela mirrela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 12
Talking

Florin-Ionut scuza-ma dar mi se pare f. amuzant topicul tau :)) Deci cum poti spune ca asta e dovada existentei Iadului cand IAdul se presupune a fi un loc de dincolo de moarte ? :)) deja e absurditate asta,religie,nu credinta :))
Ce e acolo ,manifestatia aceea o puteai explica totusi,printr-un protest al existentialismului ateic(daca tot numesti steagul acela a fi drept icoana),realizat la un meci de fotbal;nicidecum ca acolo ar fi Iadul adevarat :))
Numirea topicului pare a semana cu ceva emisiune de pe la OTV ,cand titlurile sunt formulate numai pt rating si avand un continut gol,irational.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2010, 16:42:05
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
sa-ti sugerez sa te uiti in Serie A (Italia) in galeria celor de la Ac Milan? sau in Serbia? ... sa vezi acolo iad

expl: http://acmilan.theoffside.com/files/...9/ultras18.jpg
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2010, 16:49:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirrela Vezi mesajul
Florin-Ionut scuza-ma dar mi se pare f. amuzant topicul tau :)) Deci cum poti spune ca asta e dovada existentei Iadului cand IAdul se presupune a fi un loc de dincolo de moarte ? :)) deja e absurditate asta,religie,nu credinta :))
Ce e acolo ,manifestatia aceea o puteai explica totusi,printr-un protest al existentialismului ateic(daca tot numesti steagul acela a fi drept icoana),realizat la un meci de fotbal;nicidecum ca acolo ar fi Iadul adevarat :))
Numirea topicului pare a semana cu ceva emisiune de pe la OTV ,cand titlurile sunt formulate numai pt rating si avand un continut gol,irational.
Este rasu'-plansu' imaginea respectiva. La fel ca si topicul asta care este pe de o parte o gluma, pe de alta un subiect foarte serios de meditatie - depinde cum privesti.

Iadul si Raiul sunt locuri si stari vesnice, dincolo de dimensiunea noastra palpabila. Insa in viata pamanteasca se pot pregusta aceste stari de rau sau de bine. Spre exemplu, uita-te cu atentie la suporterii de la acest meci de fotbal: ei ne reprezinta in clar ceea ce va fi Iadul dupa moarte. Adica agitatie, manie, dezordine - de fapt haos -, distrugere, nesupunere, injuraturi, fumul ca intunecare a luminii si poluare si stare de ameteala inecacioasa, mandrie, urlete, nesiguranta samd. Intr-un cuvant, acolo se intampla ceva absolut contrar voii divine.

Mi-am amintit de o noapte cand, la un moment dat m-au trezit din somn tipetele si galagia pe care o faceau pe strada vreo 3-4 idioti beti, care s-au oprit langa blocul meu pentru 15-20 de minute. Atunci am avut revelatia iadului in care fiintele ce-l populeaza inspira groaza, teroare, oroare, manie, dau dovada de imbecilitate si, mai pe scurt, tot ceea ce nu-i place Lui Dumnezeu. Da Mirela, cam asta ar fi Iadul si acesti inselati il vor ocupa, daca nu se vor trezi la viata inainte de momentul fatal exitus.

Deci, intreaga imagine poate fi o icoana a Iadului, nu numai steagul afisat pe gard.

Voi reveni cu o alta poza rupta din realitate, care sa ne induca armonia, bucuria si fericirea Raiului - dar puteti si voi sa o faceti, sunt curios ce-o sa iasa. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2010, 16:56:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei_so Vezi mesajul
sa-ti sugerez sa te uiti in Serie A (Italia) in galeria celor de la Ac Milan? sau in Serbia? ... sa vezi acolo iad

expl: http://acmilan.theoffside.com/files/...9/ultras18.jpg
Intr-adevar, si Iadul isi va avea nivelele lui de rau.

Eram mai demult intr-un parc in Milano, langa San Siro si se juca un meci chiar atunci. La un moment dat, suporterii unei echipe au inceput sa cante intr-un cor de cateva mii de voci un imn de-al lor, ca sa-si incurajeze echipa. Au fost cateva minute super emotionante, le-a iesit foarte bine melodia (eu sunt un amator de muzica clasica cu cor). Acea stare a fost una inaltatoare, desi nu intelegeam versurile, insa cateva mii de glasuri intr-un cor urias au fost o dovada a armoniei care poate sa existe intre oameni, toti avand un singur scop si o singura dorinta. In sfarsit, la asta am meditat eu atunci si mi-a ramas in minte, caci de fapt ei voiau goluri... Dar putin bine se poate extrage din orisice, cu un pic de vointa. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2010, 17:04:45
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt Florin Ionut>ref poze meci

In poza la care faci referire sunt cateva aspecte interesante:se folosesc fumigene desi sunt interzise(aviz celor care se ocupa cu securitatea stadionului)cativa suporteri sunt calare pe gard ceea ce contravine normelor europene de securitate la care FRF a subscris,exista un steag si un banner cu un chip ce pare al unuia cu coada si coarne dar undeva in stanga este si un steag ce imita steagul Marii Britanii avand pe el Crucea Sf Gheorghe(simbol utilizat de toate gruparile de fani britanici ,,duri").Un om de ordine(nota bene) cocotat pe un postament se uita impasibil la toata acesta scena creata de fanii ultras.Inutil de precizat>este evident ,datorita haosului,ca nimeni nu isi ocupa locul conform unui bilet de meci iar acest aspect este deranjant pt cei care vor sa vada meciul fara incidente.

Nu stiu daca asa arata iadul dar cu siguranta asa arata un meci slab organizat,cu o securitate precara,cu potential de incidente si cu o evidenta nevoie de a fi amendati organizatorii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2010, 17:36:24
mirrela mirrela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este rasu'-plansu' imaginea respectiva. La fel ca si topicul asta care este pe de o parte o gluma, pe de alta un subiect foarte serios de meditatie - depinde cum privesti.

Iadul si Raiul sunt locuri si stari vesnice, dincolo de dimensiunea noastra palpabila. Insa in viata pamanteasca se pot pregusta aceste stari de rau sau de bine. Spre exemplu, uita-te cu atentie la suporterii de la acest meci de fotbal: ei ne reprezinta in clar ceea ce va fi Iadul dupa moarte. Adica agitatie, manie, dezordine - de fapt haos -, distrugere, nesupunere, injuraturi, fumul ca intunecare a luminii si poluare si stare de ameteala inecacioasa, mandrie, urlete, nesiguranta samd. Intr-un cuvant, acolo se intampla ceva absolut contrar voii divine.

Mi-am amintit de o noapte cand, la un moment dat m-au trezit din somn tipetele si galagia pe care o faceau pe strada vreo 3-4 idioti beti, care s-au oprit langa blocul meu pentru 15-20 de minute. Atunci am avut revelatia iadului in care fiintele ce-l populeaza inspira groaza, teroare, oroare, manie, dau dovada de imbecilitate si, mai pe scurt, tot ceea ce nu-i place Lui Dumnezeu. Da Mirela, cam asta ar fi Iadul si acesti inselati il vor ocupa, daca nu se vor trezi la viata inainte de momentul fatal exitus.

Deci, intreaga imagine poate fi o icoana a Iadului, nu numai steagul afisat pe gard.

Voi reveni cu o alta poza rupta din realitate, care sa ne induca armonia, bucuria si fericirea Raiului - dar puteti si voi sa o faceti, sunt curios ce-o sa iasa. :)
da ionut,acea stare nu este asociata cu IAdul ci acum,ca deti un trup se considera ca poti sa treci din Iad in RAi dar acest Iad este comparat acum cu sentimente,intelect si senzatii fizice,la fel cum,dupa aceste criterii se asociaza Raiul.Totul este relativ pe Pamant.Dupa moarte se poate enunta notiumea de Rai si Iad.E evident ca acei "inculti',ignoranti,obsedati,morocanosi,uraciosi,i dioti s.m.d.p. se vor duce in Iad pt ca in primul rand nu au "inmultit talanti" pe care i-a imanat D-zeu:intelectul, si nici nu a facut ceva ca sa recupereze viata asta precara.Practic si-a ascuns atitudinea,cinstea si intelectul in...pamant si atunci...e demn sa mearga tot acolo :D
Deci notiunea de Rai si notiunea de IAd se pot enunta dupa ce trupul este "rece" caci atunci cand principiul dualist este disparat se poate vorbi intr-adevar de o traire a iadului.Pana atunci aceste trairi sunt compensate si diminuate de placerile fizice(cum ar fi...ciocolata care compenseaza dorinta de iubire...etc)
Practic noi traim intr-un Iad,un infern al minciunilor...cand suntem etichetati ca animal inca din magazin,cand toate produsele striga spre noi si noi ne lasam prada lor in loc sa cautam sa ne satisfacem dorintele in spiritual,in sentimenbnt.De aici apare si boala si domnul valeriu Popa explica cel mai bine aceste transformari..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.11.2010, 11:03:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Initial un topic ciudat, insa... groaznic la ce se poate ajunge.

In partea de sus a imaginii, in stanga, scrie: "Am un diavol in mine."







__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 11.11.2010 at 11:06:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vesnicia iadului costi21 Din Noul Testament 14 26.02.2013 18:01:34
Focul iadului Profetul de carton Secte si culte 500 29.12.2012 17:49:09
Despre vesnicia chinurilor iadului topcat Generalitati 358 30.11.2012 00:42:39
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 21:58:01
Socant de socant StefanS Generalitati 17 19.02.2008 14:32:52