Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.10.2010, 20:34:00
adrianmihaih adrianmihaih is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2008
Mesaje: 6
Implicit intorsul lumanarilor!

am auzit in institutia la care lucrez ca sunt persoane care practica intorsul lumanarilor la biserica impotriva cuiva,(recunosc mie frica sa nu imi intoaRCA SI MIE),INTREBAREA E: EXISTA O ASTFEL DE PRACTICA SAU E O FACATURA? SI DACA TI SE INTOARCE CUM SCAPI DE BLESTEM!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2010, 00:17:39
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianmihaih Vezi mesajul
am auzit in institutia la care lucrez ca sunt persoane care practica intorsul lumanarilor la biserica impotriva cuiva,(recunosc mie frica sa nu imi intoaRCA SI MIE),INTREBAREA E: EXISTA O ASTFEL DE PRACTICA SAU E O FACATURA? SI DACA TI SE INTOARCE CUM SCAPI DE BLESTEM!
Biserica nu binecuvanteaza asa ceva si nu doreste raul nimanui. Astfel de practici sunt, evident, demonice.

Blestemele nu se prind de oamenii care fac tot posibilul sa fie cat mai aproape de Dumnezeu(prin Sfintele Taine, rugaciune si alte modalitati).

Nu stiu daca aceasta practica e facatura sau nu si nu prea are impotanta atata timp cat ne vedem de mantuirea noastra.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2010, 00:27:05
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Ce ar insemna acest lucru?Vraji facute in biserica?Absurd.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2010, 00:43:25
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianmihaih Vezi mesajul
am auzit in institutia la care lucrez ca sunt persoane care practica intorsul lumanarilor la biserica impotriva cuiva,(recunosc mie frica sa nu imi intoaRCA SI MIE),INTREBAREA E: EXISTA O ASTFEL DE PRACTICA SAU E O FACATURA? SI DACA TI SE INTOARCE CUM SCAPI DE BLESTEM!
nu am auzit de asa ceva

si imi inchipui cum isi va schimba Dumnezeu planurile pentru un om ... din cauza ca baba din sat a "intors o lumanare"

cum poti sa crezi asa ceva?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2010, 01:34:43
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de adrianmihaih Vezi mesajul
am auzit in institutia la care lucrez ca sunt persoane care practica intorsul lumanarilor la biserica impotriva cuiva,(recunosc mie frica sa nu imi intoaRCA SI MIE),INTREBAREA E: EXISTA O ASTFEL DE PRACTICA SAU E O FACATURA? SI DACA TI SE INTOARCE CUM SCAPI DE BLESTEM!

Daca crezi cu adevarat in Dumnezeu si o faci cu tot sufletul tau ,si din toata inima ta nu ai de ce sa te temi .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2010, 14:20:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sa ne pazim de lucrarea celui rau si viclean, intarindu'ne cu cele sfinte.

In fiecare dimineata sa ne trezim facandu'ne Sfanta Cruce, iar mai apoi sa luam Aghiasma si Anafura.
Peste zi sa inaltam gandurile noastre la Dumnezeu, ca sa petrecem cu El cat mai mult.
La fiecare masa, inainte de a ne aseza, sa ne inchinam si sa multumim pentru cele puse inainte.
In fiecare seara sa adormim dupa o scurta/lunga rugaciune.
Sfanta Liturghie sa nu ne gaseasca dormind sau petrecand in pacate.
Postul sa nu il dam uitarii, iar de Spovedanie sa nu stam prea mult departati.
Impartasania sa o luam la vreme, dupa o buna pregatire.

Iar de cele rele ne va pazi Domnul, ca un bun si de oameni iubitor !
Singuri nu avem puterea de a ne pazi de lucrarile viclene ale uratorului de oameni (diavol).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2010, 14:44:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
In fiecare dimineata sa ne trezim facandu'ne Sfanta Cruce, iar mai apoi sa luam Aghiasma si Anafura.
Agiazma se poate folosi si peste zi, se poate si gati cu ea. Este apa sfintita, data noua spre folosinta cotidiana, nu?

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Impartasania sa o luam la vreme, dupa o buna pregatire.
Ce inseamna la vreme si ce inseamna dupa o buna pregatire? "La vreme" este o expresie prea relativa ca sa insemne ceva. Pe de alta parte, pregatirea trebuie sa fie continua, in fiecare zi, nu un act singular de pocainta care se face inainte de spovedanie / impartasanie, dupa care urmeaza revenirea la viata oboisnuita, de dinainte. Gresesc?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2010, 15:34:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Agiazma se poate folosi si peste zi, se poate si gati cu ea.
Este apa sfintita, data noua spre folosinta cotidiana, nu?
*
Ce inseamna la vreme si ce inseamna dupa o buna pregatire? "La vreme" este o expresie prea relativa ca sa insemne ceva. Pe de alta parte, pregatirea trebuie sa fie continua, in fiecare zi, nu un act singular de pocainta care se face inainte de spovedanie / impartasanie, dupa care urmeaza revenirea la viata oboisnuita, de dinainte. Gresesc?
Nu stiu ca Aghiasma sa poata fi folosita si peste zi.
Eu nu indraznesc sa o iau decat dimineata, pe nemancate, odata cu Anafura.
Cu Aghiasma Mica mai stropesc uneori si prin casa.

"La vreme" inseamna dupa cum stabileste fiecare cu duhovnicul lui.
Eu gandesc ca e bine cat mai des.
Da, "pregatirea" este ceva continuu, dupa cum bine zici: post cat mai des, rugaciune cat mai multa, citire din carti sfinte, etc.
Fata de pregatirea continua a crestinului, pentru Impartasanie este nevoie de post (minim o zi) si Spovedanie.
Postul poate fi tinut si el neincetat, daca Domnul da crestinului acest har, iar duhovnicul binecuvinteaza si el.

P.S. Ar fi bine sa nu schimbam cursul topicului. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 28.10.2010 at 15:37:30.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2010, 16:12:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"La vreme" inseamna dupa cum stabileste fiecare cu duhovnicul lui.
Eu gandesc ca e bine cat mai des.
Da, "pregatirea" este ceva continuu, dupa cum bine zici: post cat mai des, rugaciune cat mai multa, citire din carti sfinte, etc.
Fata de pregatirea continua a crestinului, pentru Impartasanie este nevoie de post (minim o zi) si Spovedanie.
Postul poate fi tinut si el neincetat, daca Domnul da crestinului acest har, iar duhovnicul binecuvinteaza si el.
Bun raspuns ai dat, mi-a placut.

Unde scrie / cine zice ca trebuie minim o zi de post inainte de Sfanta Impartasanie?

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
P.S. Ar fi bine sa nu schimbam cursul topicului. :)
Topicul asta nu-si merita existenta - parerea mea. Dar sunt multi care-l citesc, macar sa se foloseaca un pic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2010, 17:18:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Unde scrie / cine zice ca trebuie minim o zi de post inainte de Sfanta Impartasanie?
Atat de firesc mi se pare postul, ca nevointa trupeasca, inainte de Impartasanie, incat nici nu am cautat pana acum.
Voi cauta insa, caci am mai auzit intrebarea asta.

Gandesc asa: pentru Impartasanie, trupul se pregateste prin post, iar sufletul prin rugaciune si Spovedanie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea lumanarilor aprins ancah Rugaciuni 27 16.06.2011 18:35:55
Aprinderea lumanarilor in biserici alikmi Sfanta Liturghie 10 15.02.2011 18:02:25
Memorialul international al lumanarilor aprinse ancah Generalitati 2 21.05.2007 19:57:31
despre aprinsul lumanarilor Annamarria Rugaciuni 8 05.01.2007 20:10:48