Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.01.2012, 13:59:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Usere Erethorn, nu eu zic ca imparatul Traian s-a mantuit, ci Sf. Damaschin, nu Lucian (vad ca acum Lucian e fanatic, nu mai sunt eu, depinde pe care prindeti sa vorbiti) spune ca mantuire e doar in Biserica, ci toata Biserica. Am observat ca de obicei ecumenistii eterodocsi (probabil si cei ortodocsi, dar Adriana 3 a inteles pana la urma ce cred ortodocsii) au un stil de a izola pe cel care spune ceva ce nu convine conceptiei lor, ca acela are o conceptie diferita de ortodoxie, e fanatic sau mai stiu eu ce le trece prin cap. Nu doar userul Erethorn face asa, penticostalul facea inainte de el, si observ ca la fiecare ii aplica eticheta asta, separat, ca nu spun despre ortodocsi ca altfel ar intra in divergente cu regulamentul site-ului.
  #42  
Vechi 19.01.2012, 14:11:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Oamenii sfinti din hinduism se duc in raiul imaginat de hindusi, cei musulmani in raiul imaginat de musulmani, martorii in cel imaginat de ei, catolcii in raiul catolic. Bineinteles ca nu exista tot ce isi imagineaza oamenii, exista un singur adevar si un singur Rai. Am uitat de raiul ecumenist.
  #43  
Vechi 19.01.2012, 16:01:12
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca sustii ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul, de exemplu, sau ca papa este infailibil si tine loc de sinod nu poti sa fii sfant.
Nu este mantuire decat in Biserica, iar Biserica este Una.
repet,IN BISERICA CATOLICA sfinti ORTODOCSI
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #44  
Vechi 19.01.2012, 16:16:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
repet,IN BISERICA CATOLICA sfinti ORTODOCSI
E un lucru dificil. Mai bine sa nu facem incercari pentru ca ne putem rataci. Mai bine ramanem la sfintii nostrii. Avem destui.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #45  
Vechi 19.01.2012, 17:44:09
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Sf Ioan Gura de Aur spunea ca din 1000 de preoti unul singur va fi mintuit .

Inseamna ca exista doua mintuiri , una de la ceva alta de la altceva .
Una in chip desavirsit si alta inca nedesavirsit.

Last edited by Mihai36; 19.01.2012 at 17:47:08.
  #46  
Vechi 20.01.2012, 12:39:33
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

Da, asa este..cat a fost in viata si a dat seama de greseala lui pe cand Sfantul Anton de Padova ar fi blamat ortodoxia toata viata..!voi vorbi cu parintele meu duhovnic si ma va lamuri si el mai bine. nu vreau sa fac niste afirmatii fara sa am o documentatie inainte. aceste este si motivul pentru care v am intrebat pentru ca vad ca foarte multi ortodocsi ca se inchina acestui Sfant desi el nu a iubit ortodoxia....este o antiteza pe care sincer nu o inteleg si nu vreau sa cad in pacat afirmand lucruri care sunt peste puterea mea.
  #47  
Vechi 20.01.2012, 12:43:51
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

si va spun sincer...sa ma ierte Dumnezeu dar nu ma pot inchina la Sfinti Catolici, asa imi spune inima....nu pentru ca nu ar fi buni..sau nu judec eu puterea LUI Dumnezeu...dar eu ma rog la Sfintii nostri si va marturisec ca nu am nimic cu cei care sunt catolici sau alta religie...trebuie sa fim frati si sa ne iubim ...dar eu ma inchin la BISERICA ORTODOXA...si voi marturisi acest lucru pana voi muri.
  #48  
Vechi 20.01.2012, 12:56:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antonela Vezi mesajul
si va spun sincer...sa ma ierte Dumnezeu dar nu ma pot inchina la Sfinti Catolici, asa imi spune inima....nu pentru ca nu ar fi buni..sau nu judec eu puterea LUI Dumnezeu...dar eu ma rog la Sfintii nostri si va marturisec ca nu am nimic cu cei care sunt catolici sau alta religie...trebuie sa fim frati si sa ne iubim ...dar eu ma inchin la BISERICA ORTODOXA...si voi marturisi acest lucru pana voi muri.
Ai dreptate. Doar ca nu ai nevoie de iertare pentru ca nu te rogi la sfinti catolici. Nu faci decat ascultare de invatatura Bisericii lui Hristos.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #49  
Vechi 20.01.2012, 14:29:27
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E un lucru dificil. Mai bine sa nu facem incercari pentru ca ne putem rataci. Mai bine ramanem la sfintii nostrii. Avem destui.
eu ce am zis?nu am zis la fel in prima poastare?am zis,atentie,in biserica catolica(deci nu a noastra),sfinti ortodocsi(ai nostri,Sf.Grigorie Palama de ex).deci nu sfinti catolici in BO,sfinti ortodocsi in BC?intelegeti?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #50  
Vechi 20.01.2012, 14:38:11
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
eu ce am zis?nu am zis la fel in prima poastare?am zis,atentie,in biserica catolica(deci nu a noastra),sfinti ortodocsi(ai nostri,Sf.Grigorie Palama de ex).deci nu sfinti catolici in BO,sfinti ortodocsi in BC?intelegeti?
Exact de asta am facut mentiunea, pentru ca mesajul era confuz. Sf Grigorie Palama a trait in BO si nu in BC.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este postu SF.Anton? elenaf Generalitati 52 31.03.2016 12:51:28
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 23:58:33
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 19:29:08
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 01:51:40