Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.12.2014, 11:47:53
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Si eu si sotul suntem pentru egalitate in gospodarie, dar uite ca nu se poate, ce putin nu momentan. Lui ii place foarte mult sa gateasca, si gateste mai bine ca mine, recunosc, dar nu mai are timp. Intre doua joburi, 3-4-5 ore de somn nu are timp nici sa se mai vada cu prietenii, decat o data la cine stie cate saptaman, sa intre joburi, 15-20 de minute.

Eu ma descurc mai bine cu timpul pt. ca lucrez 8 ore fix, de la 8 pana la 4; dupa amiaza imi e practic libera si am cat de cat timp sa mai fac cate ceva.
Acum, de xemplu, in preajma sarbatorilor parca suntem bagati amandoi in priza si fara timp de nimic. Eu in weekendul 19-21 decembrie am fost la tara la taiat de porc cu ai mei, sotul a lucrat vineri si sambata de noapte si pana sa intre la lucru a mai facut curat prin casa (ultimele retusuri), a gatit pentru cateva zile (eu nu apucasem sa ii las nimic pe 3 zile) a spalat vasele si a aspirat, iar duminica, in 21 a lucrat pe taxi toata ziua, pana luni dimineata la ora 3, cand ne-am vazut prima data in 4 zile; am vorbit vreo o ora si am adormit. Ieri nebunie curata; am iesit la 4 de la lucru, am trecut pe la cumnata mea sa o ajut cu ceva, apoi am fugit la cumparaturi cu sotul, a nu aveam nimic luat pentru Sarbatori si era gol frigiderul; am ajuns acasa la 10 si jumatate, am mancat la 11 si ne-am pus sa dormim. Azi dimineata sotul a intrat pe taxi, eu am venit la lucru, el iese maine dimineata, eu la 4, mai trebuie cumparata carnea pentru gatit de sarbtori si fug la mama sa pregatim toate pentru Craciun si ziua sotului. Maine, in sfarsit, reusesc sa spal rufele, ca s-au adunat intr-o saptamana multe, facem bradul (daca gasim sa cumparam un bradut), facem ultimele pregatiri pentru aniversare si pentru Craciun si ne asteptam invitatii, caci vom avea colindatori si apoi invitati la ziua sotului. In ziua de Craciun, vreau sa merg la biserica si vom reusi sa mergem pe la rude si sa luam toti o masa in familie, asa cum se cuvine, macar de sarbatori.


Si asa zboara mai bine de o saptamana si doua salarii pe chirie, intretinere si cumparaturi... si inca nu stiu ce sa le cumpar nepoatelor de 6, respectiv 5 ani (daca veti ceva idei, sunt binevenite).


Florin, sunt de acord cu tine, dar in unele perioade, efectiv nu mai gasesti timp nici sa respiri, asa cum a fost la noi ultima saptamna. Stam cat putem seara sa ne povestim lucrurile de peste zi si sa facem planul pentru a doua zi si apoi dormim, ca altfel nu mai suntem buni de nimic a doua zi. Desigur, nu e asa tot timpul, dar de sarbatori asa patim mereu. Criza de timp totala...sotul, de exemplu, lucreaza si a doua zi de craciun, in 26, 16 ore (fabrica merge la foc continuu, indiferent de perioada). Vom avea timp de relaxare din 27 pana pe 4 ianuarie, apoi sotul intra in concediu vreo 10 zile de la unul din locurile de munca, iar eu revin la munca in 5 ianuarie.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 23.12.2014 at 11:52:41.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.12.2014, 11:53:21
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da- nu este usor, insa poate cel mai important ar fi ca va puteti sustine reciproc (inclusiv moral) si ca depuneti eforturi si trageti tare amândoi pentru un scop comun, ceea ce conteaza foarte mult.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 23.12.2014, 12:01:25
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Asta facem, daca nu am fi amandoi in asta, nu am reusi, sunt convinsa. Intelegerea asta dintre noi e cea mai importanta; probabil, altfel, ar fi aparut deja probleme si am fi clacat. Acum tragem sa mai adunam ceva banuti, sa nu trebuiasca sa scoatem mult de la banca la primavara-vara sa luam apartamentul in care stam cu chirie; cu cat scoatem mai putin, cu atat ne vine si rata mai mica, ceea ce e un mare avantaj, mai ales daca vine bebe, iar eu intentionez sa stau non stop cu copilul macar acei 2 ani, macar.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 23.12.2014, 12:16:52
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu pun aspiratorul si dau cu mopul in casa, merg la piata, si deseori fac diverse ciorbe, supe si salate. Desigur, cind am timp, adica dupa munca si in weekend. (Bine, ea intotdeauna zice ca ea spala si sterge mai bine ca mine, deh, orgoliu feminin :P ). Si nu imi scade testosteronul ca o fac; cred ca dimpotriva. :)
Intotdeauna am considerat ca barbatia consta si in a iti asuma raspunderi. Mor cind vad pe unii, bine bodibildinguiti, care ar cafti zece ca mine fara probleme, dar care fug de raspundere ca Ala de tamaie si care probabil habar nu au sa isi calce un blug sau sa fiarba un ou.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.12.2014, 12:24:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Eu pun aspiratorul si dau cu mopul in casa, merg la piata, si deseori fac diverse ciorbe, supe si salate. Desigur, cind am timp, adica dupa munca si in weekend. (Bine, ea intotdeauna zice ca ea spala si sterge mai bine ca mine, deh, orgoliu feminin :P ). Si nu imi scade testosteronul ca o fac; cred ca dimpotriva. :)
Intotdeauna am considerat ca barbatia consta si in a iti asuma raspunderi. Mor cind vad pe unii, bine bodibildinguiti, care ar cafti zece ca mine fara probleme, dar care fug de raspundere ca Ala de tamaie si care probabil habar nu au sa isi calce un blug sau sa fiarba un ou.
Cat ne asemanam aici !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.12.2014, 12:42:28
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nu mi se pare ca sti mai putin barbat daca speli vase, dai cu aspiratorul, gatesti sau mai stiu eu ce alte treburi asa-zis femeiestii, precum nu esti mai putin de femeie daca bati un cui in perete sau dai cu trafaletul cand renovezi sau daca schimbi un bec sau bati un covor.

E mai nasol dac nu te descurci si tu cu treburile asa-zis al sexului opus, pentru ca, daca esti pus in situatie, sanu fi in stare sa faci nimic; am patit cu nisteprieteni pe care i-am rugat sa cumpere un litru de otet si mi-au adus ulei, ca ica "era mai ieftin si sticla arata la fel". Nici nu s-au obosit sa citeasca ce scrie mare pe eticheta.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.12.2014, 13:05:16
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nu mi se pare ca sti mai putin barbat daca speli vase, dai cu aspiratorul, gatesti sau mai stiu eu ce alte treburi asa-zis femeiestii, precum nu esti mai putin de femeie daca bati un cui in perete sau dai cu trafaletul cand renovezi sau daca schimbi un bec sau bati un covor.

E mai nasol dac nu te descurci si tu cu treburile asa-zis al sexului opus, pentru ca, daca esti pus in situatie, sanu fi in stare sa faci nimic; am patit cu nisteprieteni pe care i-am rugat sa cumpere un litru de otet si mi-au adus ulei, ca ica "era mai ieftin si sticla arata la fel". Nici nu s-au obosit sa citeasca ce scrie mare pe eticheta.
:))))))))))))))))))))))))))))
Ce pampalai...Scuze, dar cunosc copii de cinci ani care nu ar face asa o greseala.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.12.2014, 13:15:08
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Da, stiu. Eu fac cumparaturi pentru mama de cand eram mica; mereu uita sa cumpere cate ceva, si mergeam eu jos la magazin sa cumpar :))

De sot ce sa mi zic, el se intretine singur de la 14 - 15 ani, deci e clar ca stie mai multe decat mine si ca multe le face chiar mai bine decat mine, chiar daca e barbat.
Adevarul e ca ii multumesc lui Dumnezeu pentru ce sot mi-a dat, chiar daca e el reformat (nepracticant). Eu un om cu care se poate face casa si care e acolo langa mine cand am nevoie de sustinerea lui; e acolo si ma inurajeaza si ma ridica de cate ori cad, iar eu incerc sa fiu acolo pentru el, sa il ajut sa se ridice cand cade, sa il incurajez sa nu renuntela visuri atunci cand e greu. Suntem acolo, unul pentru elalalt tot timpul, fie chiar si cu un simplu sprijin moral si o vorba buna. Nici in cele mai frumoase visuri nu m-am gandit ca, casnicia, desi e grea, e si asa frumoasa.
M-a napadit melancolia-fericita :)
Chiar ma gandeam azi (ca azi am timp la servici sa si gandesc si sa ma si relaxez, desi trebuie sa fiu aici) ca sunt o femeie norocoasa de ce putin doua ori (va rog nu va ganditi la noroc ca la zeul - sau ce-o fi - noroc): am fost adoptata la noua luni de 2 parinti iubitori si am un sot de nota 10. Daca ne binecuvinteaza Dumnezeu si cu copii sanatosi si voinici, atunci eu nu mai pot sa Ii cer nimic in plus. Doar sanatate si putere si sa fim bine cu totii.. Ah, si PACE in lume.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.12.2014, 14:07:45
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Da, stiu. Eu fac cumparaturi pentru mama de cand eram mica; mereu uita sa cumpere cate ceva, si mergeam eu jos la magazin sa cumpar :))

De sot ce sa mi zic, el se intretine singur de la 14 - 15 ani, deci e clar ca stie mai multe decat mine si ca multe le face chiar mai bine decat mine, chiar daca e barbat.
Adevarul e ca ii multumesc lui Dumnezeu pentru ce sot mi-a dat, chiar daca e el reformat (nepracticant). Eu un om cu care se poate face casa si care e acolo langa mine cand am nevoie de sustinerea lui; e acolo si ma inurajeaza si ma ridica de cate ori cad, iar eu incerc sa fiu acolo pentru el, sa il ajut sa se ridice cand cade, sa il incurajez sa nu renuntela visuri atunci cand e greu. Suntem acolo, unul pentru elalalt tot timpul, fie chiar si cu un simplu sprijin moral si o vorba buna. Nici in cele mai frumoase visuri nu m-am gandit ca, casnicia, desi e grea, e si asa frumoasa.
M-a napadit melancolia-fericita :)
Chiar ma gandeam azi (ca azi am timp la servici sa si gandesc si sa ma si relaxez, desi trebuie sa fiu aici) ca sunt o femeie norocoasa de ce putin doua ori (va rog nu va ganditi la noroc ca la zeul - sau ce-o fi - noroc): am fost adoptata la noua luni de 2 parinti iubitori si am un sot de nota 10. Daca ne binecuvinteaza Dumnezeu si cu copii sanatosi si voinici, atunci eu nu mai pot sa Ii cer nimic in plus. Doar sanatate si putere si sa fim bine cu totii.. Ah, si PACE in lume.
Minunata postare!
Sa iti dea Dumnezeu tot ce va doriti, a propos si de copii. :)
Da...e mare nevoie de pace in lume. Deopotriva occidentalii si rusii joaca dupa cum le dicteaza planul lui Weishaupt: cei trei de R blestemati: revolutie, reforma, razboi.
Conducatorii au luat-o razna, si anume tot cei care sustineau ca gata, cum a cazut comunismul s-a terkinat cu razboaile si lagarele. Si masele euroamericane si nu numai, in loc sa isi asasineze asa conducatori-spre-groapa, ii sustin.
Scuze de off-topic.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.12.2014, 14:54:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corinusha, cuvântul, la fel ca și gândurile și faptele noastre sunt energie cu încărcătură pozitivă sau negativă. Când ne rugăm sau ascultăm o rugăciune citită de altcineva, ne împărtășim de energia cuvântului rugăciunii, a lui Dumnezeu. Deci, a ne ruga, a pomeni și a invoca numele lui Iisus Hristos este cel mai pozitiv lucru pe care îl putem face. Cuvântul noroc, umele unui idol potrivnic credinței noastre, îl putem înlocui foarte ușor:
noroc că - slavă Domnului că
sunt norocos/norocoasă - sunt binecuvântat/binecuvântată

Merită citit Pr. Rafail Noica, "Cultura Duhului - Cuvantul lui Dumnezeu":http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...zeu-68697.html

ps: chiar la început vorbește depre cuvânt.
Reply With Quote
Răspunde