Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.10.2009, 10:19:04
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Exista pomenirii la psaltire ......

Exista pomenirii la psaltire si pentru vii si pentru mortii?
Cum se fac ele ?Unde este bine sa le dam si pentru cate zile?De cate ori pe an?Cum se scriu ca sa le dam?
Pentru cei ce s-au sinucis se pot da?
Multumesc
Doamne ajuta!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.10.2009, 13:11:07
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Eu una, am dat pt vii,doar. Nu stiu dc se dau si pt morti. Am dat la manstirea Radu Voda, si la Antim.
Pe o foaie de hartie am scris numele si in dreptul lui problema respectivului ( ex: Mihai-betiv). Le-am dat pt 40 zile, timp in care am citit si eu din psaltire cu binecuvantarea duhovnicului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2009, 16:09:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Exista pomenirii la psaltire si pentru vii si pentru mortii?
Cum se fac ele ?Unde este bine sa le dam si pentru cate zile?De cate ori pe an?Cum se scriu ca sa le dam?
Pentru cei ce s-au sinucis se pot da?
Multumesc
Doamne ajuta!
S-ar putea sora sa crezi ca mie toate postarile de pe forum mi se par interesante (deoarece si acum vroiam sa spun ca propunerea ta este una interesanta) si ca ma bag asa ,ca si cind nu as fi ,,vorbit" de mult timp si ca astfel simpt nevoia sa activez. Nu ,nu intervin decit in ceea ce mie mi se pare atragator. Nu vreau sa spun ca cele in care nu intervin sunt neaparat neinteresante ci doar ca nu ma atrag.
Deci ,pomenirea la psaltire se poate face de catre tine insuti sau ,prin pomelnic,la o minastire.
In varianta ca tu faci pomenirile procedura este urmatoarea :
- citirea se face numai cu binecuvintarea duhovnicului, numai in doza recomandata si cu rugaciunile incepatoare stipulate la inceputul psaltirei;
- dupa ce se termina de citit catisma(sau catismele)se citeste fiecare molitva (rugaciunile)de la sfirsitul catismei iar apoi se cauta la sfirsitul cartii ,la ,,POMELNIC" unde vei gasi 4 categorii de rugaciuni : pt. sfinta biserica,pt. cei vii, pt. cei repausati si pt. tine .Care se citesc toate. Ei, cind ajungi la capitolul ,,pt. cei vii" iti vei pomenii duhovnicul (acolo unde se face aceasta),parintii,fratii,surorile,nasii,si toate celelalte rudenii si prietenin indiferent de ce viata duc dar doar daca sunt ortodoxi.Si tot asa vei vedea ca la fiecare aliniat se pomeneste un anumit gen de crestini si acolo pui si tu numele celor care sti ca se incadreaza acolo(ii pomenesti enumerindu-le numele). La raposati vei face la fel dupa situatia fiecaruia(ierarh, calugar, mirean,etc).Si la sfirsit ai si pt. tine pomeniri.
Citirea corecta a psaltirei asa se face ,cum am aratat mai sus, adica: catisma+molitva de la sfirsitul ei+ pomelnicele de la sfirsit.

In varianta ca nu citesti tu psaltirea atunci poti sa dai la pomenire in minastiri (numai aici se citeste psaltirea in mod curent)facind un pomelnic numai cu numele si precizind care sunt vii si care morti.Nu se obisnuieste sa se treaca in dreptul fiecaruia nevoia(pt. operatia de apendice, pt. gasirea masinii furate, pt. intoarcerea sotiei acasa,pt. a nu mai tine gura deschisa cind bea alcool,etc)deoarece stie D.zeu nevoile noastre.Nu este neaparat gresit daca se trece dar nu este o practica curenta. La fel nici un pomelnic pt. orice alta slujba nu va contine decit numele de botez exact cum a fost pomenit de preot la bagarea in cristelnita de botz. Altii mai tagaduitori spun despre scrierea corecta a numelui de botez ca nu este musai o asa scrupulozitate pt. ca stie D.zeu cum ne cheama(Cristi sau Cristinel).Acestora le spunem ca si asa stie D.zeu cum ne cheama si inca si ce nevoi mai avem si atunci ce rost mai are pomenirea ,nici nu ne mai pomenim, ca de, pe toate le stie D.zeu. Nu este chiar asa! Durata de pomenire si costul este diferit de la minastire la minastire.

Mai exista si varianta de pomenire personala dar si cea de obste(din minastiri)in acelasi timp(pomenirea o faceti si tu si ei )si asa este cel mai bine .
Mai ramine de adaugat ca la psaltire se poate pomeni ori cine,dar oricine, cu conditia sa fie ortodox(sau sa fi fost).
Baza postarii refata si postfata Psaltirei + invatatura si practica monahala despre cititul Psaltirei.

Asa deci sora, sa fi binecuvintata ,sa ai spor la psaltire si daca nu-ti cer prea mult pomeneste-ma macar o data si pe mine la rugaciunile tale .Sa nu te incurce nicknameul meu pt. ca stie D.zeu pe cine sta numele de Zaharia !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.10.2009, 02:37:45
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Zaharia ai fost tare simpatic in postarea ta,doresti sa te pomenesc la psaltire?Am dezlegare de la duhovnic sa citesc cate o catisma pe zi.Esti de acord?Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.10.2009, 10:16:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Eu am primit dezlegare sa pomenesc la psaltire in rugaciunile mele pe cei pe care au obiceiuri rele ,dintre cei apropiati.
In nici un caz cei spovediti si impartasiti nu trebuie pomeniti ,pe ei ii pomenim la sf.Liturghie.
Eu stiu ca la sfarsitul fiecarei catisme sunt niste rugaciuni.
Cand ajund sa spun de 40 de ori 'Doamne miluieste' pomenesc si numele respective.Asa mi-au spus mai multe credincioase.
Par.Iustin spune sa nu pomenim la psaltire decat pe cei necununati ,e o povara prea grea pentru ceilalti .Un calugar ,ucenic al parintelui Iustin ,de la manstirea Petru Voda mi-a taiat din pomelnic si mi-a cerut sa ii pomenesc ,normal ,la Sf.Liturghie si pe cei nespovediti. Asa mi-a spus ca a primit de la parintele sfat.Spun si eu mai departe.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.10.2009, 11:18:27
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu am primit dezlegare sa pomenesc la psaltire in rugaciunile mele pe cei pe care au obiceiuri rele ,dintre cei apropiati.
In nici un caz cei spovediti si impartasiti nu trebuie pomeniti ,pe ei ii pomenim la sf.Liturghie.
Eu stiu ca la sfarsitul fiecarei catisme sunt niste rugaciuni.
Cand ajund sa spun de 40 de ori 'Doamne miluieste' pomenesc si numele respective.Asa mi-au spus mai multe credincioase.
Par.Iustin spune sa nu pomenim la psaltire decat pe cei necununati ,e o povara prea grea pentru ceilalti .Un calugar ,ucenic al parintelui Iustin ,de la manstirea Petru Voda mi-a taiat din pomelnic si mi-a cerut sa ii pomenesc ,normal ,la Sf.Liturghie si pe cei nespovediti. Asa mi-a spus ca a primit de la parintele sfat.Spun si eu mai departe.
Mai sora,uita-te de curiozitate macar la sfirsitul Psaltirei si ai sa vezi cum se face pomenirea.Aici putem pomeni pe oricine ,pe orice ortodox .Este adevarat ca pe cei virtuosi,ca sa zic asa, ii putem pomenii si la sfintele taine dar cu marea conditie sa le sti f. bine viata ca sa nu faci vre-un pacat altfel. Un crestin cu elan duhovnicesc a citit prin carti ,ba chiar si pe la batrinul Cleopa ,cum se face un pomelnic, pe cine trece; a aflat astfel ca se trece duhovnicul, nasii, parintii, binefacatorii si a inceput ,din evlavie aiurea, sa faca asemenea pomelnice pt. sf. taine (liturghie, maslu).Si pomenea si pomenea pina a inceput sa afle ca preoteasa(pe care o pomenea)se ferea sa faca copii(avea 2 si ii ajungeau atiti),nasa care era avocata putin cam desfrina si purta sterilet iar nasul arhitect avea firma in care facea evaziune fiscala cit putea pt. ca banul pusese stapinire pe el iar binefacatorii aveau tot felul de pacate ascunse de care nu stia.Nimeni nu spune cu usurinta faptele de rusine pe care le face, asa usor .In starea aceasta si-a consultat duhovnicul care a confirmat ca trecerea mirenilor la sf. taine se face numai atunci cind cunosti f. bine viata acestora si ca daca sunt pacatosi seriosi se pot trece cel putin daca se spovedesc regulat si daca vor sa o rupa cu pacatul(este vorba de trecerea la taine) .Deasemnea i-a spus ca o parte din ispitirile si neimplinirile din viata sa prezenta este ca si-a permis sa faca asemenea greseli de pomenire la sf. taine fara a fi bine documentat. Asa ca iubirea aproapelui prost inteleasa sau aplicata l-a costat mai mult decit beneficiul ,,dragostei" la care uneori se gindea.
Astazi, oamenii nu mai au viata ca pe vremea parintelui Cleopa(ca acum 50-60 de ani !) ci din contra fac pacate cu basculanta ei ne stiind de multe ori ca acelea sunt pacate.
Unii duhovnici, calugari sau preoti de mir au acceptat parerea ca tocmai pe pacatosii inveterati trebuie sa-i pomenim la sf. liturghie pt. a-i ajuta . Altii ,respectind canoanele sau cunoscindu-le f. bine sau ne fiind ignoranti,nu ingaduie asa ceva si chiar mai mult sunt f. grijulii chestionindu-te in scurt despre viata celor pomeniti sau chiar mai strict existind o persoana anume(maica, monah, luminareasa, etc)care scrie pomelnicele si care te chestioneaza! Eu cred si respect cit pot de mult sf. canoane si nu inteleg sa ma dau mai sfint decit sfintii care le-au facut nerespectindu-le(dindu-ma mai larg la suflet si mai bun ca ei) .Intocmirea acestora s-a facut in urma unor sinoade ecumenice la care s-au petrecut mari minuni(adica la care participau sfinti cu adevarat)sub insuflarea Duhului Sfint si cu porunca lui Hristos. Sf. ap. Petru chiar spunea la sfirsitul sinodului apostolic (aproximativ anii 50 d.H.)atunci cind redacta hotaririle lui(deci canoanele): ,,...paru-tu-sa noua si Duhului Sfint drept..."
Asa ca fiecare face cum crede de cuviinta ,cum ii spune duhovnicul sau cum gaseste rinduiala in biserica in care se duce sa dea pomelnicul dar mie corect mi se pare ca mai sus!

Last edited by zaharia_2009; 05.10.2009 at 11:24:31.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2009, 11:39:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mi'a ramas in minte un schimb de vorbe dintre doi calugari.
Erau foarte apropiati si isi marturiseau unul altuia luptele si ispitele.

- Frate, am citit aseara la Psaltire, toata noaptea.
- Te'a intarit Domnul.
- Da, dar am avut lupte pana la dimineata.

De atunci am ramas cu sentimentul ca Psaltirea are mare putere si multa suparare aduce diavolilor.
Dea Domnul ca in fiecare sat si oras (sau casa) sa existe macar un crestin cititor la Psaltire.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2009, 12:06:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Zaharia ,eu la Sf.Liturghie pomenesc un numar restrans de oameni.
Pe cei care nu se spovedesc nu ii pomenesc ,decat pe nasi ,pentru ca asa mi-a spus par.duhovnic ,sa pomenim nasii la sf.Liturghie.
A nu se confunda pomenirea la sf.Liturghie cu pomenirea la sf.Proscomidie.
Iar la Psaltire nu pomenim decat pe cei care au nevoie sa fie pomeniti ,de ex.cei care vorbesc urat ,sau dracuie sau necununatii.
Mai sunt acatiste pt.sf.Maslu ,acatiste obisnuite ,Dumnezeu deschide cai pt.toata lumea sa fie pomeniti ,noi sa ne deschidem mintea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2009, 13:37:26
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Par.Iustin spune sa nu pomenim la psaltire decat pe cei necununati ,e o povara prea grea pentru ceilalti .
ce ai vrut sa spui Anita prin "povara prea grea ptr ceilalti"??
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2009, 13:44:06
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
S-ar putea sora sa crezi ca mie toate postarile de pe forum mi se par interesante (deoarece si acum vroiam sa spun ca propunerea ta este una interesanta) si ca ma bag asa ,ca si cind nu as fi ,,vorbit" de mult timp si ca astfel simpt nevoia sa activez. Nu ,nu intervin decit in ceea ce mie mi se pare atragator. Nu vreau sa spun ca cele in care nu intervin sunt neaparat neinteresante ci doar ca nu ma atrag.
Deci ,pomenirea la psaltire se poate face de catre tine insuti sau ,prin pomelnic,la o minastire.
In varianta ca tu faci pomenirile procedura este urmatoarea :
- citirea se face numai cu binecuvintarea duhovnicului, numai in doza recomandata si cu rugaciunile incepatoare stipulate la inceputul psaltirei;
- dupa ce se termina de citit catisma(sau catismele)se citeste fiecare molitva (rugaciunile)de la sfirsitul catismei iar apoi se cauta la sfirsitul cartii ,la ,,POMELNIC" unde vei gasi 4 categorii de rugaciuni : pt. sfinta biserica,pt. cei vii, pt. cei repausati si pt. tine .Care se citesc toate. Ei, cind ajungi la capitolul ,,pt. cei vii" iti vei pomenii duhovnicul (acolo unde se face aceasta),parintii,fratii,surorile,nasii,si toate celelalte rudenii si prietenin indiferent de ce viata duc dar doar daca sunt ortodoxi.Si tot asa vei vedea ca la fiecare aliniat se pomeneste un anumit gen de crestini si acolo pui si tu numele celor care sti ca se incadreaza acolo(ii pomenesti enumerindu-le numele). La raposati vei face la fel dupa situatia fiecaruia(ierarh, calugar, mirean,etc).Si la sfirsit ai si pt. tine pomeniri.
Citirea corecta a psaltirei asa se face ,cum am aratat mai sus, adica: catisma+molitva de la sfirsitul ei+ pomelnicele de la sfirsit.

In varianta ca nu citesti tu psaltirea atunci poti sa dai la pomenire in minastiri (numai aici se citeste psaltirea in mod curent)facind un pomelnic numai cu numele si precizind care sunt vii si care morti.Nu se obisnuieste sa se treaca in dreptul fiecaruia nevoia(pt. operatia de apendice, pt. gasirea masinii furate, pt. intoarcerea sotiei acasa,pt. a nu mai tine gura deschisa cind bea alcool,etc)deoarece stie D.zeu nevoile noastre.Nu este neaparat gresit daca se trece dar nu este o practica curenta. La fel nici un pomelnic pt. orice alta slujba nu va contine decit numele de botez exact cum a fost pomenit de preot la bagarea in cristelnita de botz. Altii mai tagaduitori spun despre scrierea corecta a numelui de botez ca nu este musai o asa scrupulozitate pt. ca stie D.zeu cum ne cheama(Cristi sau Cristinel).Acestora le spunem ca si asa stie D.zeu cum ne cheama si inca si ce nevoi mai avem si atunci ce rost mai are pomenirea ,nici nu ne mai pomenim, ca de, pe toate le stie D.zeu. Nu este chiar asa! Durata de pomenire si costul este diferit de la minastire la minastire.

Mai exista si varianta de pomenire personala dar si cea de obste(din minastiri)in acelasi timp(pomenirea o faceti si tu si ei )si asa este cel mai bine .
Mai ramine de adaugat ca la psaltire se poate pomeni ori cine,dar oricine, cu conditia sa fie ortodox(sau sa fi fost).
Baza postarii refata si postfata Psaltirei + invatatura si practica monahala despre cititul Psaltirei.

Asa deci sora, sa fi binecuvintata ,sa ai spor la psaltire si daca nu-ti cer prea mult pomeneste-ma macar o data si pe mine la rugaciunile tale .Sa nu te incurce nicknameul meu pt. ca stie D.zeu pe cine sta numele de Zaharia !
Multumesc ptr explicatii Zaharia... multe dintre mesajele tale de pe forum, mi s-au parut greu de "digerat" , insa acesta m-a uns la inima..nu ma refer numai la informatiile folositoare cat la faptul ca m-ai facut sa rad cu toata pofta(si asta nu e putin lucru daca stau sa ma gandesc ca a trecut ata de muuuult de cand nu am mai avut prilej a zambi macar) prin felul "sugubat" de exprimare..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pomenirii mara2008 Slujba inmormantarii 13 24.03.2011 13:14:32
Intrebare legata de Sarbatoarea Pomenirii Mortilor legionar Diverse Sarbatori 0 18.03.2011 21:29:16
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 13:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 18:01:04