Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 26.01.2011, 19:50:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Tu le zici "persoane", eu le zic "corpuri" si numesc "persoana" doar intregul. Omul orb, de rand, care nu-si constientizeaza corpul spiritual (sfantul duh) este format in conceptia lui din corpul material si suflet. Dar Omul intreg, luminat, sfant, NU MAI ESTE DOAR CORP MATERIAL SI SUFLET. Ci se adauga (isi constientizeaza) si corpul spiritual (Sfantul Duh) precum tu iti constientizezi acum corpul fizic.

Acum, poti veni cu argumente logice care sa-mi indrepte erorile, sau poti alege sa crezi ce vrei tu, deoarece eu nu continui discutia daca raspunsul tau este dogmatic.
Inca odata, nu eu le zic Persoane, ci asa stim noi, inclusiv din Sfanta Scriptura. Vezi de exemplu intalnirea lui Avraam cu Dumnezeu, care era intrupat in Trei Oameni. Ceea ce scrii tu are legatura doar cu ideile paranormale sau new-age. Omul are trup si suflet. Dar incepand sa devina sfant primeste pe Duhul Sfant, nu isi constientizeaza corpul!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 26.01.2011, 19:53:49
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Uite un alt exemplu. Pentru ca nu sunt doar vorbe si pareri, ci totul poate fi exemplificat cu intamplari adevarate. Din cartea despre viata Parintelui Paisie (care era un facator de minuni). http://www.razboiulnevazut.org/artic...gaki-din-Tibet
"Odata a venit in Sfantul Munte si umbla pe la manastiri un tanar in varsta de saisprezece-saptesprezece ani, pe care il chema Gheorgaki. La varsta de trei ani fusese dus de parintii lui la o manastire budista din Tibet. facea tot felul de demonstrafii care pricinuiau uimire. Lovea cu mana pietre mari si le sfarama ca pe niste nuci. Putea sa citeasca si carti inchise. Spargea alune in palma, arunca cojile, iar miezul ramanea lipit de mana.


Niste monahi l-au adus pe Gheorgaki la "Panaguda", ca sa fie ajutat de Staret. Cand a ajuns acolo, l-a intrebat pe Staret ce puteri are si ce minuni poate face. Atunci Staret-ul i-a raspuns ca insusi nu are nici o putere si ca toata puterea este a lui Dumnezeu. Gheorgaki, vrand sa-si arate puterea, si-a concentrat privirea spre o piatra mare care era la distanta si a facut-o bucati. Atunci Staretul a facut semnul crucii pe o piatra mica si i-a spus sa o sparga si pe aceea. El s-a concentrat, si-a facut vrajile lui, dar nu a reusit sa o sparga. Vazand aceasta, a inceput sa tremure, iar puterile demonice pe care credea ca le stapanea, neputand sparge piatra, s-au intors impotriva lui si l-au aruncat cu putere in cealalta parte a raului. Staretul a mers si l-a gasit intr-o stare jalnica.


Altadata, povestea Staretul, in timp ce discutam cu el, s-a ridicat deodata, mi-a prins mainile si mi le-a intors la spate. "Sa vina acum sa te scape Hagi-efendi, daca poate", mi-a spus. Am simtit aceasta ca pe o hula. Atunci mi-am tras putin mainile si l-am aruncat cat colo. Dupa aceea a sarit in sus si a vrut sa ma loveasca cu piciorul, dar piciorul lui s-a oprit langa fata mea, ca si cum ar fi intalnit o piedica nevazuta. M-a pazit Dumnezeu.
In acea noapte l-am oprit si l-am pus sa doarma in chilia mea. Dar diavolii l-au luat si l-au tarat pana jos in parau, unde l-au batut pentru nereusita lui. Dimineata a venit intr-o stare jalnica, ranit, plin de spini si pamant si mi-a marturisit: "M-a batut satana pentru ca nu am putut sa te biruiesc""

Staretul l-a convins pe Gheorgaki sa-i aduca toate cartile lui de vrajitorie si le-a ars. Apoi l-a tinut putina vreme langa el si l-a ajutat cat timp acela a facut ascultare. Dupa aceea Staretul, interesandu-se sa afle daca Gheorgaki este botezat, a aflat chiar si biserica in care s-a savarsit botezul lui. Gheorgaki cutremurat de puterea si harul Staretului, voia sa devina monah, dar nu a putut. "
Multumesc, dar nu-mi arata nimic nou povestea asta. Evident inteleg mai bine decat tine de unde pana unde si cum sta treaba. Dar ma indoiesc ca ai vrea si tu sa intelegi. Ai de ales: ori alegi Superstitia, ori Adevarul.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #113  
Vechi 26.01.2011, 19:58:26
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inca odata, nu eu le zic Persoane, ci asa stim noi, inclusiv din Sfanta Scriptura. Vezi de exemplu intalnirea lui Avraam cu Dumnezeu, care era intrupat in Trei Oameni. Ceea ce scrii tu are legatura doar cu ideile paranormale sau new-age. Omul are trup si suflet. Dar incepand sa devina sfant primeste pe Duhul Sfant, nu isi constientizeaza corpul!
"Il primeste pe Duhul sfant" e scris babeste. Eu ti-am explicat in termeni stiintifici ce inseamna mai exact: constientizarea corpului (persoanei) spiritual (Sfantului Duh). Tu cum crezi ca omul "il primeste pe Duhul Sfant"? Crezi ca primeste lampa lui Aladin pe care o baga in buzunar? NU. Primirea duhului este CONSTIENTIZAREA DUHULUI, asa cum acum iti constientizezi propriul corp fizic.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #114  
Vechi 26.01.2011, 20:05:52
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfanta Treime nu este o persoana, sunt Trei Persoane. Omul este format din corpul material si suflet. Sufletul este creat, nu este Dumnezeu. Se poate insa ridica si indumnezei.
o data eram intr-o manastire la arzatorul de luminari si pe mine ma ardea un gund,numa-i ce ma trezesc cu calugarul ce era acolo ca imi zice: frate nu incerca sa tilcuiesti taina sfintei treimi ca ai sa NEBUNESTI.[imi stia gindul netrebnic] era chear gindul ce ma rodea pe mine.i-am zis: Domnul si Maica Domnului sa te binecuvinteze ca mare usurinta mi-ai adus in suflet.apoi mi -a spus ca numai unora persoane cu viata inbunatatita Dumnezeu le face asa descoperire.nu cred ca pippo face parte din acea grupare ci mai degraba din una filozofica incercind mereu sa ne povesteasca el ce si cum este cu Dumnezeu si cu credinta.netinind cont ca sunt multe taine unde muritorul de rind nu ajunge nici de ar traii1000 de ani.scriptura spune lamurit ca tot adevarul nu il vom sti doar in Imparatia Cerurilor si ca trebuie sa murim o data ca sa putem ajunge la intelegere deplina.ce ne spune pippo e doar o alifie transparenta ce miroase frumos dar de nici un folos.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 26.01.2011, 20:06:58
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ce vreau sa iti spun

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfanta Treime nu este o persoana, sunt Trei Persoane. Omul este format din corpul material si suflet. Sufletul este creat, nu este Dumnezeu. Se poate insa ridica si indumnezei.
scuze.a aparut de doua ori.
pippo nu stie ca duhul sfint este dar de la DUMNEZEU si nu-l constientizezi ci il primesti cadou pentru virtute.

Last edited by mihaila_alin; 26.01.2011 at 20:13:57.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 26.01.2011, 20:15:03
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
scuze.a aparut de doua ori
As putea explica detaliat nelamuririle tale in legatura cu punctele de vedere pe care le-ai evidentiat deasupra, dar sunt convins ca vorbesc cu peretii. Drept pentru care o sa fac ca Lelia Bratu, dar cu putin mai multa duritate: Dumnezeu sa va ierte pentru ignoranta voastra incapatanata, iar eu imi vad de ale mele si ale cui incearca sa scape de ignoranta. Seara buna.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #117  
Vechi 26.01.2011, 20:15:19
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
"Il primeste pe Duhul sfant" e scris babeste. Eu ti-am explicat in termeni stiintifici ce inseamna mai exact: constientizarea corpului (persoanei) spiritual (Sfantului Duh). Tu cum crezi ca omul "il primeste pe Duhul Sfant"? Crezi ca primeste lampa lui Aladin pe care o baga in buzunar? NU. Primirea duhului este CONSTIENTIZAREA DUHULUI, asa cum acum iti constientizezi propriul corp fizic.
pe ce lume traiesti?.spui ca esti cu capul in nori ai dreptate.eu sunt lamurit deplin la tine e problema,si e una filozofica ce nu da bine la credinta ortodoxa.
no sara buna mai draga.

Last edited by mihaila_alin; 26.01.2011 at 20:23:32.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 26.01.2011, 20:22:32
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
pe ce lume traiesti?.spui ca esti cu capul in nori ai dreptate.eu sunt lamurit deplin la tine e problema,si e una filozofica ce nu da bine la credinta ortodoxa.
Tu si credinta ortodoxa sunteti doua linii paralele.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #119  
Vechi 26.01.2011, 20:23:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
o data eram intr-o manastire la arzatorul de luminari si pe mine ma ardea un gund,numa-i ce ma trezesc cu calugarul ce era acolo ca imi zice: frate nu incerca sa tilcuiesti taina sfintei treimi ca ai sa NEBUNESTI.
Interesant. La ce manastire?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 26.01.2011, 20:38:34
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Interesant. La ce manastire?
la manastirea Afteia jud.Alba in plaisorul ciorii pepiniera de preoti calugari.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 20:19:13
cine vorbeste romaneste The_Fallen Generalitati 13 06.06.2012 22:22:13
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 20:03:46
Un zambet de dincolo de moarte!/ In bratele Tatalui Ceresc Annijo Mari Duhovnici si predicile lor 2 20.11.2010 19:04:10
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15