Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2010, 19:21:30
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Implicit Metanii

Cand se fac metanii si cand nu ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2010, 20:05:36
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
Cand se fac metanii si cand nu ?
Nici eu nu stiu randuiala asta, dar intreaba pe duhovnicul tau si daca iti zice sa faci oricand, fa.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2010, 20:09:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Nici eu nu stiu randuiala asta, dar intreaba pe duhovnicul tau si daca iti zice sa faci oricand, fa.
Cred ca nu se fac metanii in Saptamana Luminata.Atunci nu se citeste nici Psaltirea.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2010, 22:04:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
Cand se fac metanii si cand nu ?
Pe acest site te poti documenta.
http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/pravila-bisericeasca/metanie-81994.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.04.2013, 14:48:22
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Să facem cât mai multe metanii

"Metaniile sunt intim legate în viața credinciosului de pocăința sinceră pentru păcate, de aceea în perioada Postului Sfintelor Paști, perioadă prielnică acestei stări sufletești, Biserica recomandă o înmulțire a metaniilor. În limba greacă, „metánia“ înseamnă schimbarea modului de a gândi și de a vorbi. Prin forma sa, metania exprimă deosebit de sugestiv participarea trupului la rugăciune, dar și a gândului, așa încât s-a recomandat asocierea metaniilor cu rostirea „Rugăciunii lui Iisus“, pentru ca și trupul, dar și sufletul să cadă înaintea Domnului.

Există două feluri de metanii: metaniile mari, adică acele prosternări când credinciosul atinge pământul cu fruntea, ca semn al căderii în păcat și al ridicării sale, și metaniile mici, adică numai o aplecare a capului până se atinge pământul cu mâna, fără să se îngenuncheze. Ambele tipuri de metanii sunt alcătuite din trei elemente: o mișcare descendentă, semnul Sfintei Cruci și o mișcare ascendentă. Spre deosebire de statul în genunchi în timp ce ne rugăm, metania nu este o poziție de rugăciune, ci o formă dinamică de participare a trupului la pocăința sufletului. Bineînțeles că aceste acte vizibile de pocăință au un simbolism deosebit. Mișcarea descendentă arată smerenia și recunoașterea stării de păcătoșenie și este totodată o imitare a pogorârii la iad a Mântuitorului Iisus Hristos.

Însemnarea cu semnul Sfintei Cruci arată îmbrăcarea omului în Hristos, iar mișcarea ascendentă simbolizează învierea împreună cu Hristos. Metaniile au un loc foarte important în slujbele Bisericii. Potrivit mărturiei Typikonului Sfântului Sava, în timpul Postului Mare, în mănăstirile din Palestina trebuiau să se facă 300 de metanii. Nu se fac metanii în timpul praznicelor Mântuitorului Iisus Hristos, ale Maicii Domnului, până la odovania acestora, în timpul celor 12 zile dintre Naștere Domnului și Botezul Domnului, de la Paști și până la Duminica Tuturor Sfinților, și nici în duminici." (Sursa: Ziarul Lumina)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.04.2013, 20:49:23
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
Cand se fac metanii si cand nu ?

Sfintii Parinti au spus ca in zilele de duminica sa nu se stea nici in genunchi,ce sa mai vorbim si de metanii,dar aceste randuieli sunt pt. viata de manastire.
preotii de mir au fost de parere ca oamenii trebuie lasati sa faca metanii si sa ingenuncheze si in aceste zile pt. ca ei traiesc in lume,poate uneori abia reusesc sa ajunga duminica la slujba,nu ca monahii care zilnic pot lua parte la Sf.Liturghie+alte slujbe.si-apoi,din respect pt.anumite momente din cadrul Sfintei Liturghii,oamenii ingenuncheaza.
ar fi curios ca toti sa ingenuncheze atunci cand se citeste Sf.Evanghelie de catre preot si unul singur sa ramana in picioare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.04.2013, 21:55:58
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
Sfintii Parinti au spus ca in zilele de duminica sa nu se stea nici in genunchi,ce sa mai vorbim si de metanii,
Nu spun ca nu este asa. Dar care este sursa? Care este Sfantul Parinte care spune asta? Care este lucrarea?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2013, 00:03:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

In articolul din Ziarul Lumina, pe langa recomandarea de a face mai multe metanii in perioada postului, se specifica si cand acestea nu se fac: "Nu se fac metanii în timpul praznicelor Mântuitorului Iisus Hristos, ale Maicii Domnului, până la odovania acestora, în timpul celor 12 zile dintre Naștere Domnului și Botezul Domnului, de la Paști și până la Duminica Tuturor Sfinților, și nici în duminici."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2013, 18:34:41
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu spun ca nu este asa. Dar care este sursa? Care este Sfantul Parinte care spune asta? Care este lucrarea?

inainte de toate,sper ca ati observat ca am subliniat faptul ca linistit puteti sa faceti metanii duminica.
in ceea ce priveste nedumerirea dvs.,de mare ajutor va poate fi articolul de pe site:http://www.crestinortodox.ro/liturgi...ca-120094.html.
sincera sa fiu,inainte de a-l citi nici eu nu stiam care Sfant Parinte a zis lucrul acesta,eu doar l-am intrebat pe duhovnic cum sta treba cu metaniile(stiam si eu ca sunt zile in care nu se fac)si mi-a raspuns ceea ce am scris eu in mesajul de mai sus.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2013, 21:21:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit „SUFLETUL MEU, TEMNIȚA MEA” – Arh. simeon Kraiopolous, Ed. Bizantină – 2009

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu spun ca nu este asa. Dar care este sursa? Care este Sfantul Parinte care spune asta? Care este lucrarea?

Când este adevărată teologia?
Sfântul Ioan Gură de Aur nu a rostit doar cuvinte teologice. El făcea metanii, făcea privegheri, predica neîncetat, etc. Sfântul Apostol Pavel a spus: ,,… îmi chinuiesc trupul meu și îl supun robiei, ca nu cumva altora propovăduind, eu însumi să mă fac netrebnic!”.
Care teolog face așa? Ei trec peste aceasta. Nici nu-i dau vreo importanță, deși acolo este esența. Firește, abia după aceea apostolul teologhisește cu adevărat.
Nu poate exista teologie adevărată, dacă teologul nu trăiește ceea ce învață teologia, dacă nu se luptă și nu-și dă toată silința să trăiască după cum spune teologia.
Acesta este duhul Părinților, acestea sunt faptele Părinților.
Ne putem închipui vreun Sfânt care teologhisește? Tocmai de aceea toți accentuează: ,, Fă tot posibilul ca mai întâi să te iluminezi pe tine și după aceea să luminezi, mai întâi să te cureți pe tine și după aceea să-i cureți pe alții, și altele asemenea.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Accesorii metanii: margele, cruciulite etc. AGabriela Generalitati 9 05.10.2015 10:53:26
Metanii csegarceanu Arta bisericeasca in general 25 18.03.2015 10:54:22
Metanier/Sirag de metanii mishul Intrebari utilizatori 15 19.01.2013 11:38:31
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 22:27:49