Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 02.03.2015, 13:30:44
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulians Vezi mesajul

Atunci spune-mi, te rog, de ce unii nu s-au putut casatroi deloc ? ...nu cumva m-a blestemat cineva ?
O fi si asta poate printre alti factori .....
Reply With Quote
  #72  
Vechi 02.03.2015, 13:31:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulians Vezi mesajul
Atunci spune-mi, te rog, de ce unii nu s-au putut casatroi deloc ? eu de exemplu, am 46 ani si nu am gasit pana acum o femeie cu care sa ma inteleg. am avut prietene mai de mult si nu a mers...nu cumva m-a blestemat cineva ?

astep[t raspuns. multumesc
Da, posibil parintii pe de o parte, atunci cand nu v-au dat o educatie sentimentala potriva si pe urma poate singur atunci cand nu ati cautat ce trebuie acolo unde trebuie si cum trebuie..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 02.03.2015, 13:41:26
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, posibil parintii pe de o parte, atunci cand nu v-au dat o educatie sentimentala potriva si pe urma poate singur atunci cand nu ati cautat ce trebuie acolo unde trebuie si cum trebuie..
Pana la o anumita varsta in special parintii baiatului sunt cei care spun ca "e prea devreme pentru casatorie, mai asteptati, sunteti tineri, aveti timp etc" , pentru baiat e timp suficient pana la 100 (al meu fost prieten pe care l-am iubit e si acum neinsurat desi e trecut bine de 40), dar pentru fata i-a trecut timpul.... cazul meu.... ehe, astea se intamplau pe la 20-30 ani.... si uite asa bate ceasul de 40 de ani singura... multe greseli de decizii pentru amandoi ...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 02.03.2015, 13:42:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Deci, in concluzie, schimbarea proprie e dificila, pecand schimbarea celuilat e imposibila.
Acum cu totii am citit si am vazut productii in care un om rau ajunge intr-o mare cumpana si este ajutat tocmai de cei pe care i-a perscutat, si vazand asta...i se trezeste constiinta si se caieste, etc...Dar pana acum nu stiu daca am intalnit un atare caz si in realitate. ba mai mult, ma tem ca cei rai ar putea avea impertinenta sa ceara ajutorul neconditionat al celor carora le-a facut rau, sistematic, toata viata, fara sa faca nimic in schimb, ba chiar sa le ceara si mai mult, ca si cum i s-ar cuveni. Acum desigur ca daca suntem buni crestini vom fi nevoii sa-l ajutam pana in ultima clipa si sa ne rugam pt el chiar si dupa moarte, dar...din pacate nu suntem toti atat de buni crestini, si riscam sa il lasam in plata Domnului si sa nu ne mai ingrijim de soarta lui...
Poate, daca pana atunci de fapt cu ipocrizie am sustinut ca stam pe langa el pentru ca ii dorim binele si de fapt am cautat tot la interesul nostru.

Citat:
Dar., ma rog, nu stiu ce legatura are asta cu "dezlegarea cununiilor", ceeea ce voiam sa spun e ca nu intodeauna rugaciunile si rabdarea suferintelor si a persecutiilor duc neaparat la schimbarea in bine a cuiva, si nici macar intodeauna la mantuirea noastra....
Nu, daca de fapt, cum ziceam mai sus, urmareasc alte scopuri.

Citat:
Zic asta pt ca e posibil sa ne ia necuratul mintile si sa avem ravna in dorirea si rugarea pentru lucruri care nu ne sunt de un real folos, ba din contra, ne fac rau. ba chiar sa facem sau sa spunem lucruri necugetate, sau sa ajungem de la sentimente initial bune, de iubire pt o anume persoana, la cele de ura, vazand ca aceea ne jigneste si ne
umileste, si noi pur si simplu nu putem renunta la ea.
Din pacate, in povestea asta nu cred neaparat sa fie o interventie exterioara, malitioasa, care ne face sa nu ne putem apropia de o anume persoana, cat mai degraba de o pervertire a propriilor noastre sentimente; practic noi ramanem legati undeva in trecut, de niste evenimente care s-a intamplat si ne-au afectat cel putin la nivel de subconstient, si care nu ne permite sa mergem mai departe si sa ne apropiem de altcineva.
Da, din pacate de prea multe ori in ziua de azi slabiciunea se confunda cu dragostea.

Citat:
Si mai e un aspect, care probabil are legatura cu primul ; ganditi-va ca atunci cand noi ne rugam ca cineva sa ne iubeasca sau sa se intoarca la noi, poate altcineva se roaga ca noi sa il/o iubim la randul nostru, o persoana pe care poate candva, din motive obiective sau subiective, am refuzat-o, ranind-o mai mult sau mai putin...noua ne-ar place oare ca cineva sa faca o obsesie pt noi, fie ea si tacita, nemanifestandu-se neaparat violent, dar am putea oare de cate ori dam ochii cu persoana respectiva sa o vedem cat sufera, si nu pricepe odata ca nu poate fii nimic intre noi, din varii motive, cum am spus, obiective sau subiective?
Poate tocmai asta e greseala ca de multe ori ne rugam pentru cineva nu pentru ceva - desi ceea ce dorim cu adevarat este "ceva", crezand ca doar prin acel cineva putem avea acel "ceva".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 02.03.2015, 13:50:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Pana la o anumita varsta in special parintii baiatului sunt cei care spun ca "e prea devreme pentru casatorie, mai asteptati, sunteti tineri, aveti timp etc" , pentru baiat e timp suficient pana la 100 (al meu fost prieten pe care l-am iubit e si acum neinsurat desi e trecut bine de 40), dar pentru fata i-a trecut timpul.... cazul meu.... ehe, astea se intamplau pe la 20-30 ani.... si uite asa bate ceasul de 40 de ani singura... multe greseli de decizii pentru amandoi ...
20-30 e o aproximare pe un interval cam larg, nu crezi ?:)

Cum e la barbati e chestia cu "e prea tanar pentru casatorie" care ajunge aproape de 40 asa este si la femei in ziua de azi, ele cred ca 30 e varianta moderna a "20" -ului la parinti/bunici omitand faptul ca ceasul biologic, al fertilitatii in special nu tine cont de astfel de "modernisme" orice ar zice marketingul industriei cosmetice.

Greseala oricum vine si de la parintii tai, ca ar fi trebuit sa-ti spuna ca daca baiatul nu are ganduri seriose, sa nu-l astepti cu anii ci sa cauti pe altul care stie ce vrea.

Mai e si mediul social, ca acum sunt la moda "relatiile" adica daca se poate sa fim ca si casatoriti dar nu casatoriti, ca doar "ce poate merge rau"?

Pai uite, tocmai ezitarea in fata unei implicari categorice si definitive este un rau in sine si mai devreme sau mai tarziu in majoritatea cazurilor doboara o astfel de relatie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.03.2015, 14:21:49
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
20-30 e o aproximare pe un interval cam larg, nu crezi ?:)

Cum e la barbati e chestia cu "e prea tanar pentru casatorie" care ajunge aproape de 40 asa este si la femei in ziua de azi, ele cred ca 30 e varianta moderna a "20" -ului la parinti/bunici omitand faptul ca ceasul biologic, al fertilitatii in special nu tine cont de astfel de "modernisme" orice ar zice marketingul industriei cosmetice.

Greseala oricum vine si de la parintii tai, ca ar fi trebuit sa-ti spuna ca daca baiatul nu are ganduri seriose, sa nu-l astepti cu anii ci sa cauti pe altul care stie ce vrea.

Mai e si mediul social, ca acum sunt la moda "relatiile" adica daca se poate sa fim ca si casatoriti dar nu casatoriti, ca doar "ce poate merge rau"?

Pai uite, tocmai ezitarea in fata unei implicari categorice si definitive este un rau in sine si mai devreme sau mai tarziu in majoritatea cazurilor doboara o astfel de relatie.
E complicat si nu-mi face placere sa-mi amintesc si sa detaliez pe forum.
Pe scurt: Exact asa a fost in anii cand aveam 23-31. Am fost prieteni 8 ani timp in care am dorit sa terminam cu facultatea (mai ales eu ca eram mai mica) si apoi am dorit sa intram virgini la taina cununiei, dar prietenia nu a tinut pentru ca parintii lui s-au opus categoric casatoriei si treaba s-a terminat cu cearta. El a ales varianta sa traiasca cu o femeie divortata si eu cu singuratatea. Parintii mei ce sa faca, ca doar am ales iubirea. Povestea e f complicata si e oricum la timpul trecut.
Tu crezi ca e inflatie de barbati "care stiu ce vor"? :)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 02.03.2015, 14:48:00
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Scuze ca am spus "tu", dvs. credeti ca e inflatie de barbati "care stiu ce vor"? :)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 02.03.2015, 15:22:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

8 ani de prietenie? Dar ce era facultate de medicina cu rezidentiat + doctorat + etc?

Care e problema sa termini facultatea casatorit(a) fiind?

Nu din cauza parintilor lui, ca doar nu era minor si trebuia sa asculte de ei..

Inflatie nu, dar daca nu pierzi timpul cu cine nu trebuie sansele sunt mai mari..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 02.03.2015, 16:15:48
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Inflatie nu, dar daca nu pierzi timpul cu cine nu trebuie sansele sunt mai mari..
Lozul era tras deja si din pacate necastigator :)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.03.2015, 16:17:32
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu din cauza parintilor lui, ca doar nu era minor si trebuia sa asculte de ei..
Esti fericit.
Nu sti ce presiune pot pune parintii....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dezlegarea vrajilor diogene1967 Vrajitoria 67 28.05.2014 19:36:05
"Intoarcerea" cununiilor katnia Nunta 1 29.09.2009 11:49:17
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 19:52:11