Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2008, 22:07:21
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

http://youtube.com/watch?v=hMMGMtGTHn8&feature=related
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2008, 00:51:36
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Multumim Laurentiu,s-au intamplat multe astfel de minuni,una identica a fost cu fotografia (pana la canonizare ii spunem fotografie)parintelui Cleopa ramasa intacta in urma unui incendiu,dar,desi se intampla in zilele noastre si sub ochii nostri,le ignoram cu perseverenta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2008, 10:19:57
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Multumim Laurentiu,
cu parere de rau constat ca femeia din reportaj n-a inteles nimic, desi era cu minunea sub ochi!
Ea ii cerea o alta casa Maicii Domnului de parca ar fi sigura ca daca maine ar fi ultima ei zi s-ar mantui!
Si Preotul! ..cica Dumnezeu ne arata ca exista! Da! Asta le-o arata paganilor! Dar noi crestinii ortodocsi stim ca exista!

tare cred ca apelul minunii este tocmai ceea ce ne spunea si Sf Apostol Pavel
["Impacati-va cu Dumnezeu, cat mai e vreme!!"


Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.01.2008, 17:06:15
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

CAm ai dreptate frate:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.01.2008, 17:33:25
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceea ce m-a surprins pe mine a fost modul in care isi face cruce. Exista inca oameni, care din neatentie isi fac crucea satanica, chiar daca nu asta intentioneaa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.01.2008, 20:03:25
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
cu parere de rau constat ca femeia din reportaj n-a inteles nimic, desi era cu minunea sub ochi!
Ea ii cerea o alta casa Maicii Domnului de parca ar fi sigura ca daca maine ar fi ultima ei zi s-ar mantui!
Si Preotul! ..cica Dumnezeu ne arata ca exista! Da! Asta le-o arata paganilor! Dar noi crestinii ortodocsi stim ca exista!

tare cred ca apelul minunii este tocmai ceea ce ne spunea si Sf Apostol Pavel
["Impacati-va cu Dumnezeu, cat mai e vreme!!"

Preotul poate se gandea ca vor veni si crestini mai "caldicei" sa se inchine, si vazand minunea, vor crede in Dumnezeu! Ca are experienta cu chemarea prin vorba, sunt sigura. Dar o asemenea minune ar trebui sa-i scoata pe oameni din casa, la biserica, la spovedanie.
Nu mi s-a parut deplasata nici femeia, avea familie. E nevoie de un acoperis deasupra capului, mai ales pe vreme urata. Nu cerea doar pentru ea.
Nu stiu ce sa zic, poate nu reusesti sa intelegi ce poate simti ea, sa vada casa arsa. Sunt convinsa ca s-a rugat si altfel Domnului, dar nu a fost filmata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.01.2008, 09:24:14
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Si Preotul! ..cica Dumnezeu ne arata ca exista! Da! Asta le-o arata paganilor! Dar noi crestinii ortodocsi stim ca exista!


Si degeaba credem daca nu avem fapte. Si dracii cred si se cutremura in fata Lui, asadar pana aici nu suntem decat pe aceeasi linie cu ei. Dumnezeu va mantui pe omul care face ceva, nu pe cel care teologhiseste si este credincios doar cu gura, acasa fiind evloavios nevoie mare, iar cand iese afara in oras, adica in societate, iese la suprafata omul cel prefacut si ascuns, omul adevarat din asa zisul "credincios".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.01.2008, 12:36:52
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Nu stiu ce sa zic, poate nu reusesti sa intelegi ce poate simti ea, sa vada casa arsa. Sunt convinsa ca s-a rugat si altfel Domnului, dar nu a fost filmata
Asa o fi! Poate nu intezeg eu prea bine! Poate s-o fi rugat ea si altfel dupa aceea! Dea Domnul sa fie asa!
Insa eu m-am intrebat din prima de ce i-a ars casa toata in mijlocul iernii si numai icoana a ramas neatinsa!
Nu cumva ca sa se desprinda cu inima de cele trupesti si sa-si vada mai abtir de suflet si de mantuirea sufletului?
Cu alte cuvinte: Cine nu posteste de voie, posteste de nevoie! Si asta eu nu o vad decat tot ca o mila dumnezeiasca. Cam ultima mila cu pacatosul care intarzie sa se pocaiasca!
Deci, eu cred ca majoritatea necazurilor le avem pt pacate, pacate ce ne indeparteaza de cele sfinte, de Dumnezeu.
Dar in final cine sunt eu sa judec...!


Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.01.2008, 22:49:07
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sa ne amintim de Iov si sa nu judecam!
Eu tot nu inteleg: exista atatia pacatosi care intarzie sa se gandeasca la suflet, exista atatia care nu postesc de voie, si totusi nu patesc asemenea accidente.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2008, 21:02:44
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

da Laurentiu!foarte frumos!ce mult ma bucur sa vad asta!....si am mai dat si peste http://www.youtube.com/watch?v=sqm07N3_i8o&NR=1 care mia placut foarte mult!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii - marturie a faptului ca Ortodoxia este detinatoarea adevarului divin ivo_faith Secte si culte 5 02.08.2010 17:54:32
Marturie cutremuratoare despre martirii din Rusia comunista andrei_im Intamplari adevarate 4 05.02.2010 15:10:05