Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2010, 20:43:15
julline julline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2010
Mesaje: 5
Implicit Pomana

Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2010, 21:16:13
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Subiectul mi se pare f interesant si mie si nou totodata Astept si eu raspunsuri
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2010, 22:27:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Subiectul mi se pare f interesant si mie si nou totodata Astept si eu raspunsuri
Originea colivei - http://www.crestinortodox.ro/calenda...ron-99240.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2010, 22:31:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fetelor , v-ati indepartat de subiect.
Jullie, vrea sa inteleaga de ce Hristos nu a amintit deloc de pomenirea mortilor, nu cum se face coliva.

:)))Glikys, gindeste-te ca cineva te intreaba in pridvorul bisericii acest lucru, tu ce faci ii vorbesti de coliva? ...:))))...un fel de tara arde si baba se piaptana :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2010, 22:40:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Fetelor , v-ati indepartat de subiect.
Jullie, vrea sa inteleaga de ce Hristos nu a amintit deloc de pomenirea mortilor, nu cum se face coliva.

:)))Glikys, gindeste-te ca cineva te intreaba in pridvorul bisericii acest lucru, tu ce faci ii vorbesti de coliva? ...:))))...un fel de tara arde si baba se piaptana :)
:) Andrei, cuiva care merge intr-o biserica ortodoxa nu cred ca i-ar da prin cap sa intrebe asa ceva, iti garantez eu. Ceea ce nu e neaparat un lucru bun, pentru ca poate fi vorba si de ignoranta la mijloc si de preluarea unor automatisme. Lasa, e bine ce am postat, ca mai citeste si alta lume, nu doar Jullie, si poate e curioasa ce si cum. Eu pana ce nu am citit astea nu stiam bine care este randuiala corecta. Sa mai citeasca si altii lucrurile autorizate, sa se dumireasca, nu sa intrebe prin pridvoarele bisericilor ce si cum.
Ca si cum cele 4 evanghelii ar cuprinde tot ceea ce a spus si facut Hristos! Si asta e scrisa in Biblie - "Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2010, 22:46:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ca si cum cele 4 evanghelii ar cuprinde tot ceea ce a spus si facut Hristos! Si asta e scrisa in Biblie - "Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin".
Oricat as vrea sa adaug ceva la Biblie luand ca pretext acest verset, nu mi-l imaginez pe Hristos mancand coliva la pomana in timp ce zice : "Lasa mortii sa-si ingroape mortii lor si tu vino dupa mine"...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2010, 00:03:22
lung ioan marius lung ioan marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Locație: nufringen germania
Religia: Protestant
Mesaje: 6
Post pomana intre mit si realitate

cred pe buna dreptate ca cei care pun astfel de intrebarinu au stat niciodata in taina pe genunchi cu MANTUITORUL Care lear fi spus si lor cuvintele:MILA VOIESC NU JERTFE.Itradevar in traditia ORTODOXA pomana isi are locul ei chiar daca ea nu are nici un suport biblic,dar a intreba daca este pacat sau nu are mai degraba un aer ,,duh de cearta;pomana nu este problema mireanului de rand si nici chiar a unui preot de parohie.Acest obicei sa hotarat candva undeva de un consiliu ecumenic si se pastreaza si in ziua de azi si sub nici o forma nu are de a face cu sfintenia sau pacatosenia cuiva.Spune SFANTA SCRIPTURA asa:cine face diferente intre zile pentru DUMNEZEU o face cine nu face deosebire intre zile pentru Domnul nu o face.Cine nea pus pe noi judecatori?????????SFINTENIA se realizeaza prin relatia mea cu MANTUITORUL reflectata in relatia mea cu semenii mei -prieteni sau dusmani_deopotriva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2010, 00:37:05
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu judecam, dorim sa aflam , sa stim ce facem. Am inteles ca originea colivei este la SF Teodor, care intr-o imprejurare a spus sa se manance gru fiert cu miere. Bun, de unde e obiceiul de a da in numele mortului? Si ce ar insemna asta? A spus glykys ceva pe pagina trecuta, dar parca nu a mentionat originea acestui obicei...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 28.05.2010 at 00:43:03.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2010, 02:21:59
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Doriana, in invatatura noastra, noi credem in ceea ce numim comuniunea sfintilor, care include si o comuniune intre biserica militanta sau luptatoare, cei care suntem inca vii, si biserica biruitoare, cei trecuti la cele vesnice. Sunt multe indemnuri in Sf Scriptura sa ne rugam unii pentru altii, dar si de a face milostenie. In general, chiar intotdeauna, cand dai ceva de pomana, insotesti si cu o mica rugaciune: "Dumnezeu sa o/il ierte/odihneasca/pomeneasca." Pentru noi, cei plecati pe cealalta lume nu sunt morti cu adevarat, sunt la fel de vii ca si cand erau printre noi, si poate in nevoie de rugaciune, la fel cum sunt si cei vii. Daca Dumnezeu asculta sau nu rugaciunile noastre, asta este alta treaba, dar noi nadajduim ca da.

Nu se da "in numele mortului" desi asa se spune in mod gresit. Pana la urma tot noi dam, tot noi ne rugam, nu va considera Dumnezeu ca fapta buna pe care o facem noi aici, este de fapt o fapta buna in contul celui decedat. Dar din nou, speram ca, pentru rugaciunile noastre, prin mijlocirea sfintilor, Dumnezeu sa ne auda si sa aiba mila de cel plecat. Ca unii ortodocsi habar nu au ce fac, ca au impresia ca il imbraca pe sufletul celui mort, sau il hranesc, asta este alta treaba, si nu inseamna ca practica in sine este rea sau eretica.

Si nu, nu toate pomenirile au mult alcool. La noi in familie, de exemplu, nu.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.05.2010, 13:01:47
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

cum sa nu fie pomenit in biblie nimic? ia cauta in vechiu testament la Intelepciunea lui Iisus Sirah vorbeste mult despre pomenirea celor adormiti si nu numai acolo se vorbeste se vorbeste in in noul testament..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomana mortului demna de luat in seama? Yasmina Slujba inmormantarii 46 27.02.2017 15:56:13
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 12:00:26
Miercuri pomana roman2010 Slujba inmormantarii 7 11.09.2010 21:38:31
nunta-se poate da de pomana? nicosim Nunta 2 03.02.2010 18:57:58
poti face pomana inainte de nunta andreea81 Nunta 1 03.03.2008 13:56:56