Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 12.07.2012, 10:28:58
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Ma bag putin ca musca in lapte, dar nu am inteles ce anume ar fi convenabil: zeciuiala? Sau eliminarea restului?
Daca zeciuiala s-ar da la saraci, nici n-ar fi o idee asa rea :)
ar fi bine daca zeciuiala s-ar da la saraci insa in realitate o iau indivizi din fruntea bisericilor de acest gen, cum ar fi "osutafaraunu".
  #742  
Vechi 12.07.2012, 11:24:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
teologia ortodoxa patristica si filocalica este straina de aspectul juridic al mantuirii. Ortdoxia considera ca "pacatuim pentru ca murim", pentru ca suntem aproape morti duhovniceste (prin nasterea fireasca din parintii nostri ca urmare a pacatului stramosesc al lui Adam). Astfel toata atentia este indreptata catre eliminarea motii duhovnicesti ce implica lucrarea virtutii (si astfel nu mai ramane energie pentru lucrarea pacatului). Cum putem face acest lucru? Evident ca numai si numai intru Hristos Iisus prin harul Duhului Sfant, caci inceptului vietii duhovnicesti este Taina Sfantului Botez iar culminarea este Taina Sfintei Euharistii.
Aceste invataturi minunate sunt raspunsul la intrebarile pe care crestinii si le-au pus timp de sute de ani, sunt esenta unei ample gandiri teologice, insa, din pacate, pentru multi dintre noi, ca oameni simpli, sunt de neinteles datorita limbajului prea greu. De aceea te-as ruga sa dezvolti putin, in termeni mai accesibili, ideea de "eliminare a mortii duhovnicesti ce implica lucrarea virtutii". Cum reuseste omul, la modul practic, sa lucreze virtutea, cand stim bine ca suntem neputinciosi si oricat am incerca sa facem bine, tot rau ne iese sau facem rau pe alta parte?

Cum ne mantuim, mai precis? Pe pasi si la modul practic? Caci cred ca aceasta era de fapt intrebarea la care Annyta cauta raspuns.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #743  
Vechi 12.07.2012, 11:25:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Apostolul nu s-a referit nici la unele nici la altele dintre aceste sărbători, ci la săbătorile ceremoniale care arătau spre Hristos și care odată cu împlinirea lor prin El, au fost desființate. Sabatul zilei a șaptea nu a fost desființat, la fel cum nu au fost desființate nici celelalte 9 porunci din Legea lui Dumnezeu.
aceeasi melodie veche care a iesit din top demult! Ia spune amice UNDE ANUME SCRIE IN BIBLIE DE LEGEA MORALA SI LEGEA CEREMONIALA?
  #744  
Vechi 12.07.2012, 11:54:16
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Aceste invataturi minunate sunt raspunsul la intrebarile pe care crestinii si le-au pus timp de sute de ani, sunt esenta unei ample gandiri teologice, insa, din pacate, pentru multi dintre noi, ca oameni simpli, sunt de neinteles datorita limbajului prea greu. De aceea te-as ruga sa dezvolti putin, in termeni mai accesibili, ideea de "eliminare a mortii duhovnicesti ce implica lucrarea virtutii". Cum reuseste omul, la modul practic, sa lucreze virtutea, cand stim bine ca suntem neputinciosi si oricat am incerca sa facem bine, tot rau ne iese sau facem rau pe alta parte?

Cum ne mantuim, mai precis? Pe pasi si la modul practic? Caci cred ca aceasta era de fapt intrebarea la care Annyta cauta raspuns.
Cred că nu trebuie să deznădăjduim. Cu voință, susținută de rugăciune, spovedanie și împlinirea canonului, cred că reușim să ne lepădăm de păcat și să lucrăm virtutea. Bineînțeles, nu e ușor, este o transformare de durată și marcată, încă, de căderi neprogramate, dar graficul poate fi crescător.

Eu eram interesată mai mult de concept, de "ce este mântuirea". Când am afirmat că este o nevoie mai avansată, recunosc că am fost influențată de piramida nevoilor, a lui Maslow, care definește nivelele evoluției noastre, plecând de la nevoile primare de hrană, adăpost etc. și ajungând la nevoie de evoluție spirituală (care poate purta diverse nume). Această interpretare a nevoilor nu este un concept ortodox, mie mi s-a părut însă logic la un moment dat.

Este de interes și modul practic pentru mântuire, însă este un subiect prea amplu, zic eu, pentru a fi discutat aici. Plus că nu aș vrea să pricinuim sminteli...
  #745  
Vechi 12.07.2012, 12:50:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Este de interes și modul practic pentru mântuire, însă este un subiect prea amplu, zic eu, pentru a fi discutat aici. Plus că nu aș vrea să pricinuim sminteli...
Parerea mea este ca nediscutarea despre mantuire aduce mult mai multa sminteala decat discutarea ei. Pentru ca, daca oamenii nu stiu ce sa faca pentru a se mantui, merg pe cai gresite si se ratacesc.

In ce priveste piramida lui Maslow, desi nu exprima un ideal de a fi, ea este o realitate a lumii in care traim. Duhul majoritatii oamenilor fiind mort (si implicit cautarea dupa Dumnezeu), principala lupta este cea de supravietuire, de implinire a instinctelor bazale. Este rezultatul egocentrismului si departarii de Dumnezeu.

Insa exista o nevoie acuta dupa mantuire, mai mult sau mai putin constientizata, caci dorul dupa Dumnezeu a ramas in om din ziua in care a fost creat in gradina Edenului si nimic nu il poate stinge. Si cu cat pacatul creste, cu atat mai mult omul tanjeste de a se apropia de Dumnezeul care il poate izbavi de acest pacat, caci constientizeaza ca implinirea celorlalte nevoi nu este decat abur in fata perspectivei unei vesnicii fara Dumnezeu.

Deci mantuirea ar fi (pe scurt si in cuvinte prea simple spus) iesirea din pacat si asemanarea cu Dumnezeu, avand ca rezultat final partasia lui Hristos in viata aceasta, in moarte si dincolo de ea (deci raiul).
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #746  
Vechi 12.07.2012, 12:59:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Cred că nu trebuie să deznădăjduim. Cu voință, susținută de rugăciune, spovedanie și împlinirea canonului, cred că reușim să ne lepădăm de păcat și să lucrăm virtutea. Bineînțeles, nu e ușor, este o transformare de durată și marcată, încă, de căderi neprogramate, dar graficul poate fi crescător.
Canonul este medicament. Canonul (epitimia) nu are un scop in sine ci el are scop curativ precum medicamentele atntibiotice. Astfel canoul ajuta omul sa isi doreasca pocainta sincera.
Medicamentele atnibiotice nu omoara bacteriile ci ajuta organismul uman, mai precis sistemul imunitar sa lupte impotriva infectiilor bacteriene, sa omore bacteriile.

Astfel canonul (epitimia) are rolul de a redirectiona energia umana indreptata spre savarsirea pacatului, spre lucrarea virtutilor. Astfel canonul ajuta omul sa conlucreze cu harul lui Dumnezeu in vederea mantuirii personale, care este darul exclusiv al lui Dumnezeu. "Nu voi m-ati ales pe mine ci Eu v-am ales pe voi" spune Domnul Iisus Hristos.

Nu canonul ma despatimieste, nu canonul ma indreapta, ci harul lui Dumnezeu. Poate omul face canoaneeee peste canoane si sa zaca in moarte duhovniceasca, in pacate.
Asa cum in anumite cazuri de boli medicamentele nu au nici un efect asa este si cu canonul in anumite cazuri de boli duhovniceasti grave.

Omul se poate pocai si fara canon, de dimineata pana seara, sau intr-o clipa isi poate omul schimba viata cu ajutorul harului lui Dumnezeu (pilda cu Zaheu vamesul este elocventa).


Doamne ajuta. Har si pace.
Doamne ajuta.
  #747  
Vechi 12.07.2012, 13:18:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Aceste invataturi minunate sunt raspunsul la intrebarile pe care crestinii si le-au pus timp de sute de ani, sunt esenta unei ample gandiri teologice, insa, din pacate, pentru multi dintre noi, ca oameni simpli, sunt de neinteles datorita limbajului prea greu. De aceea te-as ruga sa dezvolti putin, in termeni mai accesibili, ideea de "eliminare a mortii duhovnicesti ce implica lucrarea virtutii". Cum reuseste omul, la modul practic, sa lucreze virtutea, cand stim bine ca suntem neputinciosi si oricat am incerca sa facem bine, tot rau ne iese sau facem rau pe alta parte?
Parintii filocalici spun ca intai este nevoie de smerenie si pocaita sincera. Omul trebuie sa fie constient ca este facut din pamant (tarana, materie) si doar prin harul lui Dumnezeu fiinteaza (vietuieste biologic si duhovniceste). "Luave-i duhul lor si in tarana se vor intoarce" (Psalmi). Astfel sunt invinse doua din cele mai puternice duhuri necurate (demonice): slava desarta si mandria (care ambele conduc la nebunie).

Apoi omul trebuie sa aiba o relatie autentica cu Iisus Hristos si cu harul lui Dumnezeu in Sfanta Sa Biserica, prin Sfintele Taine, caci Hristos Iisus spune "fara Mine nu puteti face nimic".

Urmeaza apoi paza mintii (gandurilor)... filocalia descrie inechivoc razboiul cu duhurile necurate (lacomie, desfranare, iubirea de arginti, manie, intristare, deprimare, trandavie, sava desarta, mandrie). Acest razboi nu poate fi castigat fara ajutorul harului lui Dumnezeu, insa cel ce il castiga "va sta pe tron cu Hristos" (Apocalipsa 3), adica va fi numit fiu al lui Dumnezeu prin har, adoptie... va fi indumnezeit intru Hristos Iisus.


Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cum ne mantuim, mai precis? Pe pasi si la modul practic? Caci cred ca aceasta era de fapt intrebarea la care Annyta cauta raspuns.
Hristos Iisus ne mantuieste in dar. Noi doar putem accepta sau respinge darul mantuirii. ("Nu voi M-ati ales pe Mine ci Eu v-am ales pe voi")

Dobandirea Duhului Sfant inseamna mantuirea (dupa cum afirma inechivoc Sfantul Serafim de Sarov). "Cu atat mai mult Tatal vostru cel din cer v-a da Duh Sfant celor care il cer de la EL" (Luca)
Dupa cum am precizat in postarile anterioare mantuirea este un proces continuu pe toata durata vietii omului: "cu frica si cutremur lucrati mantuirea voastara" cu harul lui Dumnezeu intru Hristos Iisus.

Ceea ce trebuie sa faca omul este sa il lase pe Hristos Iisus sa traiasca in el("nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine" Galateni). Astfel lupta omului trabuie data numai si numai in acest sens al pocaintei, al vietuirii intru Hristos Iisus in Sfanta Sa Biserica. Viata duhovniceasca autentica a omului incepe cu nasterea intru Hristos Iisus prin Taina Sfantului Botez si culmineaza cu impartasirea cu adevarat trupul si adevarat sangele Domnului Iisus Hristos in Taina Sfintei Euharistii.

De ce este o lupta? Este o lupta cumplita cu 2 dusmani foarte puternici (care se impotrivesc hristificarii omului caci aceasta inseamna faptul ca Hristos Iisus locuieste in persoana umana si ca omul conclucreaza cu harul lui Dumnezeu):
a) poftele senzoriale (caci omul considera ca binele este placerea senzoriala iar raul este durerea senzoriala)
b) duhurile necurate (demonii).
Lupta aceasta duhovniceasca nu o poate castiga omul singur, fara harul lui Dumnezeu. Binele este viata adevarata: Hristos Iisus, iar radul este moartea duhovniceasca care implica lucrarea patimilor si pacatelor.
Demonii din invidie vor sa traga si pe om in moartea duhovniceasca definitiva.

Omul are in el o energie (lucrare, potential) umana fireasca (trupeasca si sufleteasca). Omul (ca si ingerii) nu poate sta fara sa lucreze, fara sa isi foloseasca energia fie in conlucrarea cu harul lui Dumnezeu care are ca roade firesti virtutile, fie in conlucrare cu duhurile diavolesti si/sau cu poftele senzoriale care are ca roade firesti: patimile si pacatele... care incet incet definitiveaza moartea duhovniceasca (exemplul demonilor morti duhovniceste este elocvent. Demonii nu mai pot primi lumina harului Dumnezeiesc caci "timpul", perioada lor de pocainta a luat sfarsit in momentul mortii lui Hristos pe cruce. In momentul cand Hristos Iisus a inviat din morti biruinta oamenilor a fost definitiva si irevocabila. Demonii s-au osandit pe ei insisi defintiv si irevocabil la moartea duhovniceasca, iar punerea in aplicare a alegerii lor va fi la a doua venire a Domnului Iisus Hristos. Pana atunci ei mai au libertatea, ingaduinta sa amageasca pe oameni... insa nu au putere asupra oamenilor decat atat cat oamenii le ingaduie prin lucrarea patimilor si pacatelor. Demonii fug cu mare teama de sfintii lui Hristos Iisus care conclucreaza cu harul Duhului Sfant, caci in Sfinti locuieste Iisus Hristos si EL este "lumina care lumineaza si intunericul nu a cuprins-o" si Cel ce a biruit moartea, demonii si pacatul...)

Pentru mai multe detalii recomand studiul filocaliei.


Doamne ajuta. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 12.07.2012 at 13:37:46.
  #748  
Vechi 12.07.2012, 14:02:52
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumim, Eugen, pentru răspunsuri!
  #749  
Vechi 12.07.2012, 14:08:13
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Mulțumim, Eugen, pentru răspunsuri!
Doamne ajuta Annyta. Sa multumim Domnului (in adoratie) si Sfintilor Sai (in cinstirea cuvenita).
Eu nu am facut decat sa expun succint invatatura filocalica, din cate am inteles pana in prezent.
  #750  
Vechi 12.07.2012, 14:35:42
giancris90 giancris90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2012
Mesaje: 1
Implicit

Doriana, Dogmatica Ortodoxa nu e o carte cu ajutorul careia sa incepi aprofundarea Ortodoxiei, ea este mai mult un manual pentru institutiile teologice, de aceea are acel limbaj greu de digerat. Te-as sfatui sa cauti ultima editie a lucrarii "Invatatura de credinta ortodoxa" sau "Catehism". E o lucrare foarte bine structurata, cu intrebari si raspunsuri. Iti atasez aici si adresa de unde o poti comanda: http://www.librarie.net/carti/143063...dinta-ortodoxa.

Last edited by giancris90; 12.07.2012 at 14:42:10.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09